Torsdag kom der en stor overraskelse i dansk fodbold.
Divisionsforeningen præsenterede deres køreplan for, hvordan Pokalfinalen skal afvikles.
En række anderledes scenarier blev præsenteret, heriblandt en nedskaleret plan for et møde mellem FC København og Brøndby IF på Brøndby Stadion. Men mindst lige så opsigtsvækkende var det, at såfremt Kent Nielsen spiller de blågule ud af turneringen, og FC København spiller sig forbi Viborg, så skal kampen afvikles i Herning.
Den eventuelle flytning til Herning kan også medføre sine problemer – nemlig billetkaos.
– Det skaber virkelig nogle overvejelser, hvis vi ender med at kvalificere os. Der skal vi finde ud af, hvordan søren vi løser, hvem af vores fans der skal have de 5.000 billetter, som vi alt andet lige kan forvente at få. Den del er ærgerlig. Men sikkerhed rangerer over økonomi, siger administrerende direktør i Silkeborg IF, Kent Madsen, til Tipsbladet og uddyber:
– Det er ikke det samme som, at jeg ikke synes, at det er trist, at en relativt smal gruppe ødelægger det med balladen. Vi har også haft vores, men der er heldigvis ro på for tiden. Vi skal have styr på det i dansk fodbold. Det skal være en fest at tage til fodbold og ikke utrygt.
Senest Silkeborg var på besøg i Brøndby oplevede deres fans selv, de problemer, der kan være med sikkerheden derude, da der blev kastet kanonslag ind til deres fans. Derfor understreges det også, at sikkerheden skal være i højsædet til en eventuel pokalfinale.
– Vi bakker 100 procent op om de beslutninger, som Divisionsforeningen har taget i samarbejde med politiet omkring Pokalfinalen. Vi ser det først og fremmest sådan, at vi først lige skal kvalificere os over to kampe mod Brøndby, men såfremt det går godt, så vil jeg glæde mig til at møde Viborg i Brøndby eller FC København på MCH Arena.
– Jeg synes så oven over alt det, at det er vældig trist, at sikkerhedssituationen har udviklet sig sådan omkring fodboldkampe i Danmark, at der er en sikkerhedsrisiko ved, at Silkeborg skulle møde FC København i Parken, men sådan er vurderingen, og den respekterer vi fuldstændig.
– Det er klart, at desto flere tilskuere der kan komme til en pokalfinale, jo mere festligt bliver det, men MCH Arena kan også noget, og hvis vi spiller pokalfinale, så gør vi det for at vinde, og det kunne være sjovt at hejse pokalen derude. Det bliver måske første og sidste gang, at der skal spilles en pokalfinale derude.
Har Divisionsforeningen taget den rigtige beslutning?
0 Votes
Silkeborg vandt sidste år pokalfinalen i Parken, hvor de solgte 12.000 billetter ved den lejlighed, og selvom det kunne være lukrativt, at gentage, så er de glade for, at en mulig kamp mod Jacob Neestrup og co. ville blive afviklet i Herning.
– Hvis vi fik den mulighed for at spille i Parken, så ville vi sige nej tak. Det ville være i et scenarie, hvor vi skal møde FC København, og det ville være at give dem hjemmebanefordelen. Hvis det var aftalt på forhånd, at finalen skulle spilles der, så var det en anden præmis.
– Økonomisk ville det være langt mere lukrativt for os at spille i Parken, for der ville blive udsolgt, men vi vil ikke for ussel mammon overdrage den fordel til FCK. Udover at være der for at tjene penge, så tager vi i en eventuel finale for at vinde den, og det ville vi ikke bare overdrage til FC København, afslutter Kent Madsen.
Hvordan det hele ender, vides først, når semifinalerne bliver afviklet i slutningen af april og starten af maj. Her kan du læse om de forskellige finalescenarier, der er i spil til Pokalfinalen, alt efter hvem der ender i den.
LIVE
LIVE: Nyt om Patrick Dorgu
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
Her spiller Lasse Schöne i dag
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
Fyrer landstræner to måneder før VM
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
TIPSBLADETS DOM
Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
OB siger farvel til seks spillere
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
HELT VILDT
Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
NYHEDER
Det er aldrig sket før
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
INTERVIEW
Fremhæver stort Brøndby-talent
MEDIE
Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh!
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
MEDIE
Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
Maradonas læge erklærer sig uskyldig
Nu klager FC Barcelona igen
DAGENS SPILFORSLAG
Motivation til forskel i Lens
EKSKLUSIVT
Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
TIPSBLADET SPECIAL