Munter Mourinho efter Højbjerg-dribling: Slap lige af Zidane

Pierre-Emile Højbjerg bliver af Mourinho fremhævet som en leder, men danskeren må også leve med drillerier.



Tottenham-manager José Mourinho var i godt humør efter holdets 3-0-sejr hjemme torsdag aften mod østrigske Lask Linz i Europa League.

Det skyldtes ikke mindst danske Pierre-Emile Højbjerg, som var en dominerende skikkelse for London-holdet på midtbanen.

Danskeren var blandt andet ikke til at overse, fordi han fik hovedet bundet ind efter et sammenstød med en Lask-spiller, som fik danskeren til at bløde.

Men Højberg kæmpede videre, og hans spil i kampen og indflydelse på holdet høster store roser fra den portugisiske manager.

Læs også:Tottenham kom godt fra land i Europa League

Især bemærker Mourinho en sekvens, hvor Højbjerg med en kvik dribling efterlod Lask-spillerne rundtossede på en måde, der førte til sammenligning med den franske legende Zinedine Zidane.

– Vi grinede lidt i halvlegen og kaldte ham Zidane og sagde: “Ok, Pierre, slap lige lidt af. Nu har du gjort det én gang (den Zidane-inspirerede dribling, red.). Forsøg ikke igen, for det er ikke dig”, siger Mourinho på pressemødet efter kampen og griner.

– Men en fantastisk spiller og en spiller, som holdet har brug for. Det var derfor, at han startede inde. Vi respekterer Lask.

25-årige Højbjerg skiftede denne sommer fra Southampton til Tottenham og er hurtigt blevet en vigtig del af holdet.

Læs også:Simon Kjær og AC Milan henter tre point på Celtic Park

I de engelske medier høster han også roser efter sine cirka 60 minutter på banen. Da danskeren blev skiftet ud, stod det 2-0 til London-holdet.

– Pierre er en god spiller og en god leder, og han er en kaptajn, selv om han ikke har armbind på, siger Mourinho.

– Han er en fyr, der ikke behøver et armbind – sådan som han havde i Southampton – for at have en effekt på de andre spillere. Meget modig. Så tilfreds med Pierre.

/ritzau/

Læs også:Torsdagens rygtebørs: Chelsea lurer på schweizer og vil af med flop
Læs også:Bendtner om Adebayor: Vi kunne ikke lide hinanden fra første sekund




LIVE

TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen

Eriksen spottet – nu er der nyt

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

AGF i kontakt om norsk angriber 

Klar besked om AGF

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

FC Nordsjælland – Randers FC

Silkeborg IF – FC København



LIVE

Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked

FC Midtjylland – AC Horsens

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Lyngby BK – AGF

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Transfer på vej: AGF vil score millioner

‘En trøstepræmie af en turnering’

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Tottenham-flop i stor transfer

AaB spiller sig på førstepladsen

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

Nærmer sig vild FCK-præstation

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

Her er FCK’s næste modstander i Europa



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager