Munter Mourinho efter Højbjerg-dribling: Slap lige af Zidane

Pierre-Emile Højbjerg bliver af Mourinho fremhævet som en leder, men danskeren må også leve med drillerier.



Tottenham-manager José Mourinho var i godt humør efter holdets 3-0-sejr hjemme torsdag aften mod østrigske Lask Linz i Europa League.

Det skyldtes ikke mindst danske Pierre-Emile Højbjerg, som var en dominerende skikkelse for London-holdet på midtbanen.

Danskeren var blandt andet ikke til at overse, fordi han fik hovedet bundet ind efter et sammenstød med en Lask-spiller, som fik danskeren til at bløde.

Men Højberg kæmpede videre, og hans spil i kampen og indflydelse på holdet høster store roser fra den portugisiske manager.

Læs også:Tottenham kom godt fra land i Europa League

Især bemærker Mourinho en sekvens, hvor Højbjerg med en kvik dribling efterlod Lask-spillerne rundtossede på en måde, der førte til sammenligning med den franske legende Zinedine Zidane.

– Vi grinede lidt i halvlegen og kaldte ham Zidane og sagde: “Ok, Pierre, slap lige lidt af. Nu har du gjort det én gang (den Zidane-inspirerede dribling, red.). Forsøg ikke igen, for det er ikke dig”, siger Mourinho på pressemødet efter kampen og griner.

– Men en fantastisk spiller og en spiller, som holdet har brug for. Det var derfor, at han startede inde. Vi respekterer Lask.

25-årige Højbjerg skiftede denne sommer fra Southampton til Tottenham og er hurtigt blevet en vigtig del af holdet.

Læs også:Simon Kjær og AC Milan henter tre point på Celtic Park

I de engelske medier høster han også roser efter sine cirka 60 minutter på banen. Da danskeren blev skiftet ud, stod det 2-0 til London-holdet.

– Pierre er en god spiller og en god leder, og han er en kaptajn, selv om han ikke har armbind på, siger Mourinho.

– Han er en fyr, der ikke behøver et armbind – sådan som han havde i Southampton – for at have en effekt på de andre spillere. Meget modig. Så tilfreds med Pierre.

/ritzau/

Læs også:Torsdagens rygtebørs: Chelsea lurer på schweizer og vil af med flop
Læs også:Bendtner om Adebayor: Vi kunne ikke lide hinanden fra første sekund






Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

FC København – OB

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Andreas Christensen afviser tilbud

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Offentliggøres i dag

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde

Leverkusen – Bayern