Tottenham-manager José Mourinho var i godt humør efter holdets 3-0-sejr hjemme torsdag aften mod østrigske Lask Linz i Europa League.
Det skyldtes ikke mindst danske Pierre-Emile Højbjerg, som var en dominerende skikkelse for London-holdet på midtbanen.
Danskeren var blandt andet ikke til at overse, fordi han fik hovedet bundet ind efter et sammenstød med en Lask-spiller, som fik danskeren til at bløde.
Men Højberg kæmpede videre, og hans spil i kampen og indflydelse på holdet høster store roser fra den portugisiske manager.
Læs også:Tottenham kom godt fra land i Europa League
Især bemærker Mourinho en sekvens, hvor Højbjerg med en kvik dribling efterlod Lask-spillerne rundtossede på en måde, der førte til sammenligning med den franske legende Zinedine Zidane.
– Vi grinede lidt i halvlegen og kaldte ham Zidane og sagde: “Ok, Pierre, slap lige lidt af. Nu har du gjort det én gang (den Zidane-inspirerede dribling, red.). Forsøg ikke igen, for det er ikke dig”, siger Mourinho på pressemødet efter kampen og griner.
– Men en fantastisk spiller og en spiller, som holdet har brug for. Det var derfor, at han startede inde. Vi respekterer Lask.
25-årige Højbjerg skiftede denne sommer fra Southampton til Tottenham og er hurtigt blevet en vigtig del af holdet.
Læs også:Simon Kjær og AC Milan henter tre point på Celtic Park
I de engelske medier høster han også roser efter sine cirka 60 minutter på banen. Da danskeren blev skiftet ud, stod det 2-0 til London-holdet.
– Pierre er en god spiller og en god leder, og han er en kaptajn, selv om han ikke har armbind på, siger Mourinho.
– Han er en fyr, der ikke behøver et armbind – sådan som han havde i Southampton – for at have en effekt på de andre spillere. Meget modig. Så tilfreds med Pierre.
/ritzau/
Læs også:Torsdagens rygtebørs: Chelsea lurer på schweizer og vil af med flop
Læs også:Bendtner om Adebayor: Vi kunne ikke lide hinanden fra første sekund
LIVE
LIVE: Jesper Hansen om sin fejl: ‘Det gør ondt’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
NYHEDER
