Mustapha Bundu i dialog med danske klubber

Mustapha Bundu tiltrækker sig interesse fra flere Superliga-klub. Offensivspillerens fremtid bliver snart afklaret.



Mustapha Bundu er et velkendt ansigt i dansk fodbold efter ophold i AGF og FC København. Måske dukker han op igen på transfervinduets sidste dag.

Den 24-årige offensivspiller er tilbage i Anderlecht efter et andet andet end vellykket lejeophold i FC København i foråret. Udsigten til spilletid er imidlertid lang for Bundu i den belgiske storklub, og derfor kan han meget vel nærme sig et klubskifte.

– Vi arbejder på nogle forskellige muligheder her til sidst i vinduet, og det kan da godt være, at han bliver lejet ud, men jeg vil heller ikke helt afvise, at han bliver i Anderlecht. Transfervinduet er ofte vanvittigt det seneste døgns tid, og jeg har lært af erfaring, at jeg skal passe på med at udtale mig skråsikkert om noget på det her tidspunkt, men jeg vil tro, at det ender med en lejeaftale, siger John Sivebæk, der er agent for Bundu, til tipsbladet.dk.

Bejlere er der nok af til Mustapha Bundu, selv om det er noget tid siden, han for alvor blomstrede på fodboldbanen, og et comeback til Superligaen er én af de bolde, der er i luften for offensivspilleren.

– Han har forskellige muligheder, og jeg er i dialog med klubber fra forskellige lande. Der er også interesse fra Danmark, og jeg kan sige så meget, at jeg taler med mere end en dansk klub. Men det er ikke til at sige, om vi lander en aftale. Det kommer også an på, hvad Mustapha vil, og jeg tror ikke, at han er nået til nogen konklusion endnu, siger John Sivebæk.

Han havde stor succes i AGF – er det én af de klubber, I taler med?

– Jeg kommer ikke til at kommentere på konkrete klubber, men det er da naturligt, at der spekuleres i retning af AGF. Det kan næsten ikke være anderledes.

Mustapha Bundu tilbragte det første halve år af 2021 på leje i FC København, men han havde vanskeligt ved at spille sig på holdet i hovedstaden, og det blev en skuffende tid med blot 14 kampe og en enkelt scoring.

Bundus agent fastslår imidlertid, at offensivspilleren ikke føler, at han har revanche til gode i Danmark.

– Næh, for jeg føler ikke, at han fik en chance i FC København. Jeg ved ikke 100 procent hvorfor, men sådan er det jo nogle gange i fodboldens verden, lyder det fra John Sivebæk.

Mustapha Bundu har stadig tre år tilbage af sin kontrakt med Anderlecht, og den lange aftale er den primære årsag til, at agenten regner med, at den tidligere Superliga-profil skal udlejes og ikke sælges.







LIVE

LIVE: Nyt om Patrick Dorgu

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

‘Så brænder hele København ned’

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Fyrer landstræner to måneder før VM

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Her spiller Lasse Schöne i dag



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Det er aldrig sket før

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

Kan koste Brøndby flere millioner

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

OB siger farvel til seks spillere

Ringet op af Brøndby-træner

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Ivan Toney klar på choktransfer

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Brøndby IF – Sønderjyske



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Chelsea – Manchester United

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Nu klager FC Barcelona igen

Motivation til forskel i Lens

Farzam: Nu bliver det for barnligt

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

– Han vinder Ballon d’Or!