Mustapha Bundu i dialog med danske klubber

Mustapha Bundu tiltrækker sig interesse fra flere Superliga-klub. Offensivspillerens fremtid bliver snart afklaret.



Mustapha Bundu er et velkendt ansigt i dansk fodbold efter ophold i AGF og FC København. Måske dukker han op igen på transfervinduets sidste dag.

Den 24-årige offensivspiller er tilbage i Anderlecht efter et andet andet end vellykket lejeophold i FC København i foråret. Udsigten til spilletid er imidlertid lang for Bundu i den belgiske storklub, og derfor kan han meget vel nærme sig et klubskifte.

– Vi arbejder på nogle forskellige muligheder her til sidst i vinduet, og det kan da godt være, at han bliver lejet ud, men jeg vil heller ikke helt afvise, at han bliver i Anderlecht. Transfervinduet er ofte vanvittigt det seneste døgns tid, og jeg har lært af erfaring, at jeg skal passe på med at udtale mig skråsikkert om noget på det her tidspunkt, men jeg vil tro, at det ender med en lejeaftale, siger John Sivebæk, der er agent for Bundu, til tipsbladet.dk.

Bejlere er der nok af til Mustapha Bundu, selv om det er noget tid siden, han for alvor blomstrede på fodboldbanen, og et comeback til Superligaen er én af de bolde, der er i luften for offensivspilleren.

– Han har forskellige muligheder, og jeg er i dialog med klubber fra forskellige lande. Der er også interesse fra Danmark, og jeg kan sige så meget, at jeg taler med mere end en dansk klub. Men det er ikke til at sige, om vi lander en aftale. Det kommer også an på, hvad Mustapha vil, og jeg tror ikke, at han er nået til nogen konklusion endnu, siger John Sivebæk.

Han havde stor succes i AGF – er det én af de klubber, I taler med?

– Jeg kommer ikke til at kommentere på konkrete klubber, men det er da naturligt, at der spekuleres i retning af AGF. Det kan næsten ikke være anderledes.

Mustapha Bundu tilbragte det første halve år af 2021 på leje i FC København, men han havde vanskeligt ved at spille sig på holdet i hovedstaden, og det blev en skuffende tid med blot 14 kampe og en enkelt scoring.

Bundus agent fastslår imidlertid, at offensivspilleren ikke føler, at han har revanche til gode i Danmark.

– Næh, for jeg føler ikke, at han fik en chance i FC København. Jeg ved ikke 100 procent hvorfor, men sådan er det jo nogle gange i fodboldens verden, lyder det fra John Sivebæk.

Mustapha Bundu har stadig tre år tilbage af sin kontrakt med Anderlecht, og den lange aftale er den primære årsag til, at agenten regner med, at den tidligere Superliga-profil skal udlejes og ikke sælges.







LIVE

LIVE: Så gode er Danmarks chancer

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret

– Det er et møghold!

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

‘Det er en gave for Danmark’

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

Spår: Her ender Mohamed Salah

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

– Hele holdet er trygge ved ham

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Højbjerg overvejer stor beslutning

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’

‘FC København var en mulighed’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Kæmpe nyhed i udlandet

Her begynder næste sæson i Superligaen

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

Ungarn slagter slovenere

Spion? ‘Han kan høre dig’

Brøndby får stor bøde

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Ny VM-melding fra Iran

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job