Mustapha Bundu er et velkendt ansigt i dansk fodbold efter ophold i AGF og FC København. Måske dukker han op igen på transfervinduets sidste dag.
Den 24-årige offensivspiller er tilbage i Anderlecht efter et andet andet end vellykket lejeophold i FC København i foråret. Udsigten til spilletid er imidlertid lang for Bundu i den belgiske storklub, og derfor kan han meget vel nærme sig et klubskifte.
– Vi arbejder på nogle forskellige muligheder her til sidst i vinduet, og det kan da godt være, at han bliver lejet ud, men jeg vil heller ikke helt afvise, at han bliver i Anderlecht. Transfervinduet er ofte vanvittigt det seneste døgns tid, og jeg har lært af erfaring, at jeg skal passe på med at udtale mig skråsikkert om noget på det her tidspunkt, men jeg vil tro, at det ender med en lejeaftale, siger John Sivebæk, der er agent for Bundu, til tipsbladet.dk.
Bejlere er der nok af til Mustapha Bundu, selv om det er noget tid siden, han for alvor blomstrede på fodboldbanen, og et comeback til Superligaen er én af de bolde, der er i luften for offensivspilleren.
– Han har forskellige muligheder, og jeg er i dialog med klubber fra forskellige lande. Der er også interesse fra Danmark, og jeg kan sige så meget, at jeg taler med mere end en dansk klub. Men det er ikke til at sige, om vi lander en aftale. Det kommer også an på, hvad Mustapha vil, og jeg tror ikke, at han er nået til nogen konklusion endnu, siger John Sivebæk.
Han havde stor succes i AGF – er det én af de klubber, I taler med?
– Jeg kommer ikke til at kommentere på konkrete klubber, men det er da naturligt, at der spekuleres i retning af AGF. Det kan næsten ikke være anderledes.
Mustapha Bundu tilbragte det første halve år af 2021 på leje i FC København, men han havde vanskeligt ved at spille sig på holdet i hovedstaden, og det blev en skuffende tid med blot 14 kampe og en enkelt scoring.
Bundus agent fastslår imidlertid, at offensivspilleren ikke føler, at han har revanche til gode i Danmark.
– Næh, for jeg føler ikke, at han fik en chance i FC København. Jeg ved ikke 100 procent hvorfor, men sådan er det jo nogle gange i fodboldens verden, lyder det fra John Sivebæk.
Mustapha Bundu har stadig tre år tilbage af sin kontrakt med Anderlecht, og den lange aftale er den primære årsag til, at agenten regner med, at den tidligere Superliga-profil skal udlejes og ikke sælges.
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
HELT VILDT
Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
INTERVIEW
Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
AVIS
Færdig i Real Madrid
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
Hjemmesejr sikrer Inter Serie A-titlen i god tid
Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK
10. gang i træk
Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst
MEDIE
Sablen rasler i Frankfurt – spøger Neestrup?
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
