Mustapha Bundu i dialog med danske klubber

Mustapha Bundu tiltrækker sig interesse fra flere Superliga-klub. Offensivspillerens fremtid bliver snart afklaret.



Mustapha Bundu er et velkendt ansigt i dansk fodbold efter ophold i AGF og FC København. Måske dukker han op igen på transfervinduets sidste dag.

Den 24-årige offensivspiller er tilbage i Anderlecht efter et andet andet end vellykket lejeophold i FC København i foråret. Udsigten til spilletid er imidlertid lang for Bundu i den belgiske storklub, og derfor kan han meget vel nærme sig et klubskifte.

– Vi arbejder på nogle forskellige muligheder her til sidst i vinduet, og det kan da godt være, at han bliver lejet ud, men jeg vil heller ikke helt afvise, at han bliver i Anderlecht. Transfervinduet er ofte vanvittigt det seneste døgns tid, og jeg har lært af erfaring, at jeg skal passe på med at udtale mig skråsikkert om noget på det her tidspunkt, men jeg vil tro, at det ender med en lejeaftale, siger John Sivebæk, der er agent for Bundu, til tipsbladet.dk.

Bejlere er der nok af til Mustapha Bundu, selv om det er noget tid siden, han for alvor blomstrede på fodboldbanen, og et comeback til Superligaen er én af de bolde, der er i luften for offensivspilleren.

– Han har forskellige muligheder, og jeg er i dialog med klubber fra forskellige lande. Der er også interesse fra Danmark, og jeg kan sige så meget, at jeg taler med mere end en dansk klub. Men det er ikke til at sige, om vi lander en aftale. Det kommer også an på, hvad Mustapha vil, og jeg tror ikke, at han er nået til nogen konklusion endnu, siger John Sivebæk.

Han havde stor succes i AGF – er det én af de klubber, I taler med?

– Jeg kommer ikke til at kommentere på konkrete klubber, men det er da naturligt, at der spekuleres i retning af AGF. Det kan næsten ikke være anderledes.

Mustapha Bundu tilbragte det første halve år af 2021 på leje i FC København, men han havde vanskeligt ved at spille sig på holdet i hovedstaden, og det blev en skuffende tid med blot 14 kampe og en enkelt scoring.

Bundus agent fastslår imidlertid, at offensivspilleren ikke føler, at han har revanche til gode i Danmark.

– Næh, for jeg føler ikke, at han fik en chance i FC København. Jeg ved ikke 100 procent hvorfor, men sådan er det jo nogle gange i fodboldens verden, lyder det fra John Sivebæk.

Mustapha Bundu har stadig tre år tilbage af sin kontrakt med Anderlecht, og den lange aftale er den primære årsag til, at agenten regner med, at den tidligere Superliga-profil skal udlejes og ikke sælges.



Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

FC København viser interesse for Udinese-spiller

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

Transfer på vej? AaB spørger på profil

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Bekræfter FC København-historie

Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel

Meldes på vej mod nyt skifte

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Dansk målsluger færdig

Malmö FF tester dansk midtbanespiller

Juventus kørte Cremonese over

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Frendrup scorer for første gang i et år

Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’

Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’

FCK meldes varm på målfarlig kantspiller

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen