Brøndby jagtede ham: Nu leder han efter ny klub

Mats Köhlert, der i januar blev sat i forbindelse med Brøndby, er på udkig efter en ny klub, skriver Sky Sport.



De ledte efter en venstre back i løbet af vinterens transfervindue, men i sidste ende kunne Brøndby IF ikke finde den rette spiller.

I slutningen af transfervinduet blev de blå-gule kædet sammen med den 26-årige tysker Mats Köhlert, der er anfører i Eresdivisie-klubben Heerenveen.

Mats Köhlert blev dog i Heerenveen, som Tipsbladet også kunne fortælle i slutningen af vinduet, men nu forlyder det, at venstrebacken skal væk fra den hollandske klub til sommer.

Ifølge Sky Sport har der nemlig ikke været nogen som helst dialog mellem Mats Köhlert og Heerenveen om en forlængelse af tyskerens kontrakt, der udløber til sommer.

Mats Köhlert kan dermed hentes kvit og frit til sommer, og ifølge Sky Sport er tyskeren i søgelyset hos Hertha BSC og Werder Bremen i hjemlandet. Derudover har ‘flere europæiske klubber’ også Köhlert på radaren, skriver Sky Sport.

Spørgsmålet er, om Brøndby er en af disse klubber. Mats Köhlert har i været fald været fast starter i mange sæsoner i Heerenveen, der aktuelt ligger nummer 11 i den hollandske liga.

I midten af januar udtalte Brøndby-cheftræner Frederik Birk, at Brøndby undersøgte markedet for at finde en venstre back. Efter afslutningen på transfervinduet forklarede bestyrelsesformand Jan Bech Andersen i et interview med Tipsbladet, hvorfor Brøndby ikke købte en venstre back alligevel.

– Det var 100 procent et tema for os. Vi havde kikkerten på flere, men dem, vi kiggede på, foretrak at blive. Noget af det var nævnt i pressen. Listen var sådan set lang, men der var ingen grund til at hive folk ind for at hive folk ind, lød det i februar fra Jan Bech Andersen.

Brøndby indledte søndag Mesterskabsspillet med en imponerende 2-0-sejr over FC Midtjylland.

Næste kamp for de blå-gule er hjemme mod AGF på mandag.

Bør Brøndby forsøge at hente Mats Köhlert?

  • Ja
  • Nej
  • Ved ikke
  • Ja
  • Nej
  • Ved ikke

0 Votes






TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil




LIVE

VM-LIVE: Kendis dukker op til VM-træning

Haiti – Skotland

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

Elias Jelert færdig

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Han tager hjem fra VM

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Nu melder Christian Eriksen ud

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Brøndby henter Alexander Drexel

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Jens Jønsson flirter med dansk retur

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Thomas Frank overrasker: De vinder VM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brasilien – Marokko

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel