Brøndby jagtede ham: Nu leder han efter ny klub

Mats Köhlert, der i januar blev sat i forbindelse med Brøndby, er på udkig efter en ny klub, skriver Sky Sport.



De ledte efter en venstre back i løbet af vinterens transfervindue, men i sidste ende kunne Brøndby IF ikke finde den rette spiller.

I slutningen af transfervinduet blev de blå-gule kædet sammen med den 26-årige tysker Mats Köhlert, der er anfører i Eresdivisie-klubben Heerenveen.

Mats Köhlert blev dog i Heerenveen, som Tipsbladet også kunne fortælle i slutningen af vinduet, men nu forlyder det, at venstrebacken skal væk fra den hollandske klub til sommer.

Ifølge Sky Sport har der nemlig ikke været nogen som helst dialog mellem Mats Köhlert og Heerenveen om en forlængelse af tyskerens kontrakt, der udløber til sommer.

Mats Köhlert kan dermed hentes kvit og frit til sommer, og ifølge Sky Sport er tyskeren i søgelyset hos Hertha BSC og Werder Bremen i hjemlandet. Derudover har ‘flere europæiske klubber’ også Köhlert på radaren, skriver Sky Sport.

Spørgsmålet er, om Brøndby er en af disse klubber. Mats Köhlert har i været fald været fast starter i mange sæsoner i Heerenveen, der aktuelt ligger nummer 11 i den hollandske liga.

I midten af januar udtalte Brøndby-cheftræner Frederik Birk, at Brøndby undersøgte markedet for at finde en venstre back. Efter afslutningen på transfervinduet forklarede bestyrelsesformand Jan Bech Andersen i et interview med Tipsbladet, hvorfor Brøndby ikke købte en venstre back alligevel.

– Det var 100 procent et tema for os. Vi havde kikkerten på flere, men dem, vi kiggede på, foretrak at blive. Noget af det var nævnt i pressen. Listen var sådan set lang, men der var ingen grund til at hive folk ind for at hive folk ind, lød det i februar fra Jan Bech Andersen.

Brøndby indledte søndag Mesterskabsspillet med en imponerende 2-0-sejr over FC Midtjylland.

Næste kamp for de blå-gule er hjemme mod AGF på mandag.

Bør Brøndby forsøge at hente Mats Köhlert?

  • Ja
  • Nej
  • Ved ikke
  • Ja
  • Nej
  • Ved ikke

0 Votes





LIVE

VM-LIVE: Bekræfter kontroversielt opkald

Schweiz – Colombia

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Enig med FC Midtjylland-angriber

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

AGF-spiller idømt karantæne



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Portugal – Spanien

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Scorer vanvittig løn i Premier League

USA – Belgien

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Trump bad FIFA revurdere karantæne



Jens Jønsson forklarer comeback til AGF

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen