Brøndby jagtede ham: Nu leder han efter ny klub

Mats Köhlert, der i januar blev sat i forbindelse med Brøndby, er på udkig efter en ny klub, skriver Sky Sport.



De ledte efter en venstre back i løbet af vinterens transfervindue, men i sidste ende kunne Brøndby IF ikke finde den rette spiller.

I slutningen af transfervinduet blev de blå-gule kædet sammen med den 26-årige tysker Mats Köhlert, der er anfører i Eresdivisie-klubben Heerenveen.

Mats Köhlert blev dog i Heerenveen, som Tipsbladet også kunne fortælle i slutningen af vinduet, men nu forlyder det, at venstrebacken skal væk fra den hollandske klub til sommer.

Ifølge Sky Sport har der nemlig ikke været nogen som helst dialog mellem Mats Köhlert og Heerenveen om en forlængelse af tyskerens kontrakt, der udløber til sommer.

Mats Köhlert kan dermed hentes kvit og frit til sommer, og ifølge Sky Sport er tyskeren i søgelyset hos Hertha BSC og Werder Bremen i hjemlandet. Derudover har ‘flere europæiske klubber’ også Köhlert på radaren, skriver Sky Sport.

Spørgsmålet er, om Brøndby er en af disse klubber. Mats Köhlert har i været fald været fast starter i mange sæsoner i Heerenveen, der aktuelt ligger nummer 11 i den hollandske liga.

I midten af januar udtalte Brøndby-cheftræner Frederik Birk, at Brøndby undersøgte markedet for at finde en venstre back. Efter afslutningen på transfervinduet forklarede bestyrelsesformand Jan Bech Andersen i et interview med Tipsbladet, hvorfor Brøndby ikke købte en venstre back alligevel.

– Det var 100 procent et tema for os. Vi havde kikkerten på flere, men dem, vi kiggede på, foretrak at blive. Noget af det var nævnt i pressen. Listen var sådan set lang, men der var ingen grund til at hive folk ind for at hive folk ind, lød det i februar fra Jan Bech Andersen.

Brøndby indledte søndag Mesterskabsspillet med en imponerende 2-0-sejr over FC Midtjylland.

Næste kamp for de blå-gule er hjemme mod AGF på mandag.

Bør Brøndby forsøge at hente Mats Köhlert?

  • Ja
  • Nej
  • Ved ikke
  • Ja
  • Nej
  • Ved ikke

0 Votes





LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub tæt på salg

SL-profil skifter agent – klargjort til skifte?

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater



LIVE

Superliga-LIVE: Svensson udtager amputeret hold

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Lyngby BK – AGF

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Eriksen spottet – nu er der nyt



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ingen klausul i FC København-aftale

FC Midtjylland – AC Horsens

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen

FC Nordsjælland – Randers FC

Silkeborg IF – FC København



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

AGF i kontakt om norsk angriber 

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Klar besked om AGF

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

‘Det ville være en katastrofe af rang’

Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Sporting ringede – Helenius tog i biografen

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!