De ledte efter en venstre back i løbet af vinterens transfervindue, men i sidste ende kunne Brøndby IF ikke finde den rette spiller.
I slutningen af transfervinduet blev de blå-gule kædet sammen med den 26-årige tysker Mats Köhlert, der er anfører i Eresdivisie-klubben Heerenveen.
Mats Köhlert blev dog i Heerenveen, som Tipsbladet også kunne fortælle i slutningen af vinduet, men nu forlyder det, at venstrebacken skal væk fra den hollandske klub til sommer.
Ifølge Sky Sport har der nemlig ikke været nogen som helst dialog mellem Mats Köhlert og Heerenveen om en forlængelse af tyskerens kontrakt, der udløber til sommer.
Mats Köhlert kan dermed hentes kvit og frit til sommer, og ifølge Sky Sport er tyskeren i søgelyset hos Hertha BSC og Werder Bremen i hjemlandet. Derudover har ‘flere europæiske klubber’ også Köhlert på radaren, skriver Sky Sport.
Spørgsmålet er, om Brøndby er en af disse klubber. Mats Köhlert har i været fald været fast starter i mange sæsoner i Heerenveen, der aktuelt ligger nummer 11 i den hollandske liga.
I midten af januar udtalte Brøndby-cheftræner Frederik Birk, at Brøndby undersøgte markedet for at finde en venstre back. Efter afslutningen på transfervinduet forklarede bestyrelsesformand Jan Bech Andersen i et interview med Tipsbladet, hvorfor Brøndby ikke købte en venstre back alligevel.
– Det var 100 procent et tema for os. Vi havde kikkerten på flere, men dem, vi kiggede på, foretrak at blive. Noget af det var nævnt i pressen. Listen var sådan set lang, men der var ingen grund til at hive folk ind for at hive folk ind, lød det i februar fra Jan Bech Andersen.
Brøndby indledte søndag Mesterskabsspillet med en imponerende 2-0-sejr over FC Midtjylland.
Næste kamp for de blå-gule er hjemme mod AGF på mandag.
Bør Brøndby forsøge at hente Mats Köhlert?
0 Votes
LIVE
TransferLIVE: Martin Erlic på vej væk fra FCM?
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
DAGENS SPILFORSLAG
Kold skulder til vestafrikanere i Minsk
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
Danskerne har stor tiltro til Norge
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
LIGE NU
DBU med dugfrisk status på Christian Eriksen
NYHEDER
Fifas guldkalv skal stå på egne ben
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
MEDIE
Monsterbud på vej
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
EKSKLUSIVT
Wolfsburg-direktør til Tipsbladet: Nu må vi vente
TOPNYHED
Ståle revser Skotland
Danske klubber scorer millioner på VM
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
NYHEDER
Perez genvalgt som Real Madrid-præsident
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
TOPNYHED