Napoli er kommet flyvende ud til den nye sæson og fortsatte tirsdag stilen med en storsejr hos Ajax i Champions League.
Syditalienerne kom bagud efter ni minutter, men takket være aggressivt presspil og hurtigt spil dominerede Luciano Spallettis tropper opgøret og vandt 6-1 efter blandt andet to træffere af Giacomo Raspadori.
I gruppe A's andet opgør hentede Liverpool en 2-0-pligtsejr mod fortsat pointløse Rangers FC.
Napoli har dermed ni point og en målscore på 13-2 på førstepladsen efter tre kampe. Liverpool er toer med seks point, og Ajax har tre point på sin konto inden turen til Napoli i næste uge.
Her skal cheftræner Alfred Schreuder have lagt en plan, der er væsentligt bedre end tirsdagens, hvis Ajax skal undgå en ny lussing.
Det begyndte ellers lovende for hjemmeholdet, da den tidligere FC Nordsjælland-profil Mohammed Kudus efter små ti minutter blev noteret som målscorer til 1-0, efter at han var blevet ramt af Kenneth Taylors afslutning.
Giacomo Raspadori headede fra kort afstand balance i regnskabet små ti minutter senere, og efter godt en halv time gjorde anfører Giovanni Di Lorenzo ham kunsten efter med en forrygende scoring med hovedet.
Den polske midtbanespiller Piotr Zielinski øgede til 3-1 efter en omstilling lige inden pausen, da Napoli i situationen totalt moste Ajax i duelspillet.
Efter pausen kneb det så gevaldigt med boldomgangen for Ajax. Det udnyttede først Raspadori og siden den livlige georgier Khvicha Kvaratskhelia, hvilket udløste opløsningstilstande på tribunerne i Amsterdam.
En forfærdelig aften for Ajax fik endnu et kapitel, da anfører Dusan Tadic efter 73 minutter mistede besindelsen og fik sit andet gule kort for en arm i hovedet på Napoli-spiller.
Giovanni Simeone lukkede festen med sin scoring til 6-1 mod et modløst Ajax-hold.
Knap så modløse var Rangers FC på Anfield, men skotterne var ligesom Ajax aldrig rigtigt tæt på point.
Trent Alexander-Arnold drejede på fremragende vis et frispark i nettet efter syv minutter, og kort inde i anden halvleg sørgede Mohamed Salah på et straffespark for 2-0-sejren.
/ritzau/
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
Raser: Det er latterligt!
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
LIVE: Slutfløjt i Parken
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
NYHEDER
Pokalhelt knækker FC København
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
INTERVIEW
Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
HELT VILDT