Napoli knuste Ajax i Amsterdam

Napoli var storspillende i sin 6-1-sejr hos Ajax, mens Liverpool dukkede Rangers FC med 2-0.



Napoli er kommet flyvende ud til den nye sæson og fortsatte tirsdag stilen med en storsejr hos Ajax i Champions League.

Syditalienerne kom bagud efter ni minutter, men takket være aggressivt presspil og hurtigt spil dominerede Luciano Spallettis tropper opgøret og vandt 6-1 efter blandt andet to træffere af Giacomo Raspadori.

I gruppe A's andet opgør hentede Liverpool en 2-0-pligtsejr mod fortsat pointløse Rangers FC.

Napoli har dermed ni point og en målscore på 13-2 på førstepladsen efter tre kampe. Liverpool er toer med seks point, og Ajax har tre point på sin konto inden turen til Napoli i næste uge.

Her skal cheftræner Alfred Schreuder have lagt en plan, der er væsentligt bedre end tirsdagens, hvis Ajax skal undgå en ny lussing.

Det begyndte ellers lovende for hjemmeholdet, da den tidligere FC Nordsjælland-profil Mohammed Kudus efter små ti minutter blev noteret som målscorer til 1-0, efter at han var blevet ramt af Kenneth Taylors afslutning.

Giacomo Raspadori headede fra kort afstand balance i regnskabet små ti minutter senere, og efter godt en halv time gjorde anfører Giovanni Di Lorenzo ham kunsten efter med en forrygende scoring med hovedet.

Den polske midtbanespiller Piotr Zielinski øgede til 3-1 efter en omstilling lige inden pausen, da Napoli i situationen totalt moste Ajax i duelspillet.

Efter pausen kneb det så gevaldigt med boldomgangen for Ajax. Det udnyttede først Raspadori og siden den livlige georgier Khvicha Kvaratskhelia, hvilket udløste opløsningstilstande på tribunerne i Amsterdam.

En forfærdelig aften for Ajax fik endnu et kapitel, da anfører Dusan Tadic efter 73 minutter mistede besindelsen og fik sit andet gule kort for en arm i hovedet på Napoli-spiller.

Giovanni Simeone lukkede festen med sin scoring til 6-1 mod et modløst Ajax-hold.

Knap så modløse var Rangers FC på Anfield, men skotterne var ligesom Ajax aldrig rigtigt tæt på point.

Trent Alexander-Arnold drejede på fremragende vis et frispark i nettet efter syv minutter, og kort inde i anden halvleg sørgede Mohamed Salah på et straffespark for 2-0-sejren.

/ritzau/







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK-stjerne ude af pokalfinalen

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Transferfri stjerne i København

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Thomas Frank scorer sommerjob

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Aarhus eksploderer – vi er mestre!

Født i Danmark og på vej til VM

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Stort medie hylder AGF-profil



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus