Neestrup afslører: Mat Ryan meldte fra tre gange

Mathew Ryan meldte fra til flere FC København-kampe i sidste øjeblik, afslører Jacob Neestrup.



Målmandssituationen i FC København tiltrak sig i slutningen af 2022 international opmærksomhed, da konflikten mellem Kamil Grabara og Mathew Ryan eksploderede under VM-slutrunden.

At de to målmænd ikke ligefrem var på julekort med hinanden, havde man allerede på fornemmelsen inden slutrunden, og det hele gik op i en spids, da først Mathew Ryan i et interview med TV 2 gjorde det klart, at det efter hans mening var af politiske årsager, at Kamil Grabara og ikke han var førstevalget i FC København.

Polakken svarede lakonisk tilbage få dage senere med et hånende tweet rettet mod Mathew Ryan, efter at australieren havde droppet i ottendedelsfinalen mod Argentina. 

Fredag afholdt FC København et arrangement for klubbens sæsonkortholdere, og her blev cheftræner Jacob Neestrup sprugt ind til konflikten mellem Ryan og Grabara, der fik sin naturlige afslutning, da Mathew Ryan skiftede til AZ Alkmaar tidligere på måneden.

Her afslørede FCK-træneren nye detaljer om australieren som en del af forklaringen på, hvorfor han foretrak Kamil Grabara.

– Kamil stod, fordi jeg til hver en tid vil sige – og det handler ikke om, at jeg ikke synes, Mathew er en fremragende keeper, for det er han – at Kamil var og er bedre. Uden at sige for meget var der også det med Mathew, at han blev skadet på kampdagen for sin debut, han meldte fra på afrejsedagen til Sevilla, han meldte fra til kamp mod Lyngby på hjemmebane på dagen. Og blandt andet derfor tog jeg ikke en chance med at lade ham stå en pokalkamp i Thisted, fordi der havde været for mange eksempler på det tidligere.

– Jeg synes, Mathew var en rigtig, rigtig dygtig keeper, men jeg synes måske heller ikke, at han kom helt heldigt ud i sin sidste tid i FCK. Det gør det ikke bedre i forhold til det tweet, der var fra Kamil. Det var uacceptabelt, og begge spillere fik også at vide, at nu skal vi opføre os ordentligt. Men Kamil har aldrig stået af politiske årsager, fortalte Jacob Neestrup.

Tipsbladet har været i kontakt med Mikkel Beck, der er agent for Mathew Ryan, og han oplyser, at han ikke ønsker at kommentere Jacob Neestrups udtalelse. 

Mathew Ryan noterede sig for 11 optrædener for FC København, og han stod flere brandkampe. Svendestykket var udekampen mod Trabzonspor i Champions League-kvalifikationen, hvor han holdt buret rent i den tyrkiske heksekedel og var med til at sikre "løverne" adgang til gruppespillet i verdens fornemste klubturnering. 

Australieren har fået en god start i AZ Alkmaar og er gledet direkte ind som klubbens førstevalg. 

Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE



Melder om svære forhandlinger med Brøndby

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud

FC Midtjylland kan score gode penge

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

Bo Svensson favorit til stort job 

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

Kongesæson – de køber Pep Biel

Kæmpe nedtur for AaB

– Agger og Kahlenberg var specielt

Sønderjyske – FC Midtjylland

I svime over German Onugkha

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

Superliga-legende stråler som 41-årig

Her er Kamil Wilczek i dag

FC København – Brøndby IF

Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson

– Den her sidder dybt i sjælen

Biereth og Dolberg bryder måltørke

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

Randers FC – OB

Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ

Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’

Starter foran Max Verstappen i Las Vegas

Superstjerne er tilbage for Barcelona

Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’

– Korthuset er væltet

Er det nu? Storklub mener det seriøst med dansker

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen? 

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

– Jeg vil være den bedste

FC Nordsjælland – FC Fredericia

Lillebror kan drille i Madrid-derby

Newcastle spænder ben for Manchester City

Barcelonas stjerner bankede Athletic Club

Liverpool ydmyget

Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen

Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer

Pogba kan få comeback

Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’

Viborg FF – Vejle Boldklub

Afslører “frisk” SMS fra Tyskland

Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub

Eintracht tæmmer Gedebukke