Målmandssituationen i FC København tiltrak sig i slutningen af 2022 international opmærksomhed, da konflikten mellem Kamil Grabara og Mathew Ryan eksploderede under VM-slutrunden.
At de to målmænd ikke ligefrem var på julekort med hinanden, havde man allerede på fornemmelsen inden slutrunden, og det hele gik op i en spids, da først Mathew Ryan i et interview med TV 2 gjorde det klart, at det efter hans mening var af politiske årsager, at Kamil Grabara og ikke han var førstevalget i FC København.
Polakken svarede lakonisk tilbage få dage senere med et hånende tweet rettet mod Mathew Ryan, efter at australieren havde droppet i ottendedelsfinalen mod Argentina.
Fredag afholdt FC København et arrangement for klubbens sæsonkortholdere, og her blev cheftræner Jacob Neestrup sprugt ind til konflikten mellem Ryan og Grabara, der fik sin naturlige afslutning, da Mathew Ryan skiftede til AZ Alkmaar tidligere på måneden.
Her afslørede FCK-træneren nye detaljer om australieren som en del af forklaringen på, hvorfor han foretrak Kamil Grabara.
– Kamil stod, fordi jeg til hver en tid vil sige – og det handler ikke om, at jeg ikke synes, Mathew er en fremragende keeper, for det er han – at Kamil var og er bedre. Uden at sige for meget var der også det med Mathew, at han blev skadet på kampdagen for sin debut, han meldte fra på afrejsedagen til Sevilla, han meldte fra til kamp mod Lyngby på hjemmebane på dagen. Og blandt andet derfor tog jeg ikke en chance med at lade ham stå en pokalkamp i Thisted, fordi der havde været for mange eksempler på det tidligere.
– Jeg synes, Mathew var en rigtig, rigtig dygtig keeper, men jeg synes måske heller ikke, at han kom helt heldigt ud i sin sidste tid i FCK. Det gør det ikke bedre i forhold til det tweet, der var fra Kamil. Det var uacceptabelt, og begge spillere fik også at vide, at nu skal vi opføre os ordentligt. Men Kamil har aldrig stået af politiske årsager, fortalte Jacob Neestrup.
Tipsbladet har været i kontakt med Mikkel Beck, der er agent for Mathew Ryan, og han oplyser, at han ikke ønsker at kommentere Jacob Neestrups udtalelse.
Mathew Ryan noterede sig for 11 optrædener for FC København, og han stod flere brandkampe. Svendestykket var udekampen mod Trabzonspor i Champions League-kvalifikationen, hvor han holdt buret rent i den tyrkiske heksekedel og var med til at sikre "løverne" adgang til gruppespillet i verdens fornemste klubturnering.
Australieren har fået en god start i AZ Alkmaar og er gledet direkte ind som klubbens førstevalg.
Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE.
LIVE
LIVE: Zlatan afslører nyt stort job
Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
NYHEDER
Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
TIPSBLADET SPECIAL
Her er din landsholdstrup, Riemer!
CHEFENS DOM
‘Steve Cooper må være under et markant pres’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 23. runde
Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
INTERVIEW
‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’
Riemer om profil: ‘Han er helt klar’
AVIS
Interessant afsløring
BIZART
Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
INTERVIEW
Enorme Superliga-talenter udtaget
HELT VILDT
Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien
Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?
Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind
HELT VILDT
Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!
EKSKLUSIVT
Sådan har du aldrig set dem før
FANKLUBBEN
Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!
NYHEDER
Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’
TOPNYHED
Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!
Manchester City – Real Madrid
NYHEDER
Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’
EKSKLUSIVT
– Ikke for debutanter!
OPTAKT
Chelsea – Paris Saint-Germain
INTERVIEW
Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’
NYHEDER
Overraskende U21-trupudtagelse
NYHEDER
Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant
NYHEDER
Iran forhandler med FIFA om VM-kampe
NYHEDER
Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
DAGENS SPILFORSLAG
Hjulmand graver sig ned i London
LIGE NU
Flere problemer: Damsgaard udgår med skade