Målmandssituationen i FC København tiltrak sig i slutningen af 2022 international opmærksomhed, da konflikten mellem Kamil Grabara og Mathew Ryan eksploderede under VM-slutrunden.
At de to målmænd ikke ligefrem var på julekort med hinanden, havde man allerede på fornemmelsen inden slutrunden, og det hele gik op i en spids, da først Mathew Ryan i et interview med TV 2 gjorde det klart, at det efter hans mening var af politiske årsager, at Kamil Grabara og ikke han var førstevalget i FC København.
Polakken svarede lakonisk tilbage få dage senere med et hånende tweet rettet mod Mathew Ryan, efter at australieren havde droppet i ottendedelsfinalen mod Argentina.
Fredag afholdt FC København et arrangement for klubbens sæsonkortholdere, og her blev cheftræner Jacob Neestrup sprugt ind til konflikten mellem Ryan og Grabara, der fik sin naturlige afslutning, da Mathew Ryan skiftede til AZ Alkmaar tidligere på måneden.
Her afslørede FCK-træneren nye detaljer om australieren som en del af forklaringen på, hvorfor han foretrak Kamil Grabara.
– Kamil stod, fordi jeg til hver en tid vil sige – og det handler ikke om, at jeg ikke synes, Mathew er en fremragende keeper, for det er han – at Kamil var og er bedre. Uden at sige for meget var der også det med Mathew, at han blev skadet på kampdagen for sin debut, han meldte fra på afrejsedagen til Sevilla, han meldte fra til kamp mod Lyngby på hjemmebane på dagen. Og blandt andet derfor tog jeg ikke en chance med at lade ham stå en pokalkamp i Thisted, fordi der havde været for mange eksempler på det tidligere.
– Jeg synes, Mathew var en rigtig, rigtig dygtig keeper, men jeg synes måske heller ikke, at han kom helt heldigt ud i sin sidste tid i FCK. Det gør det ikke bedre i forhold til det tweet, der var fra Kamil. Det var uacceptabelt, og begge spillere fik også at vide, at nu skal vi opføre os ordentligt. Men Kamil har aldrig stået af politiske årsager, fortalte Jacob Neestrup.
Tipsbladet har været i kontakt med Mikkel Beck, der er agent for Mathew Ryan, og han oplyser, at han ikke ønsker at kommentere Jacob Neestrups udtalelse.
Mathew Ryan noterede sig for 11 optrædener for FC København, og han stod flere brandkampe. Svendestykket var udekampen mod Trabzonspor i Champions League-kvalifikationen, hvor han holdt buret rent i den tyrkiske heksekedel og var med til at sikre "løverne" adgang til gruppespillet i verdens fornemste klubturnering.
Australieren har fået en god start i AZ Alkmaar og er gledet direkte ind som klubbens førstevalg.
Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE.
LIVE
LIVE: FC København-talent målamok
Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt
Klar transferbesked til Christian Eriksen
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
NYHEDER
Bo Svensson med hård kritik
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
– Den mest afgørende i SL-kvalifikationsspillet
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
AVIS
Færdig i Real Madrid
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
EKSKLUSIVT