FCK-keeper latterliggør holdkammerat på Twitter

Mathew Ryan droppede for Australien mod Argentina, og så fløj FCK-rival Kamil Grabara til tasterne.



De er rivaler i FC København, og det er nok ikke forkert at sige, at målmændene Mathew Ryan og Kamil Grabara ikke er gode venner uden for banen.

Australieren blev hentet til FCK i sommer, hvor Kamil Grabara var skadet, og han gjorde det godt, mens polakken var ude. Da Grabara så var klar igen, endte han også med at vinde pladsen tilbage i målet.

Allerede inden havde den polske landsholdskeeper til Tipsbladet givet et eksplosivt interview, hvor han nærmest afviste, at der var en konkurrence mellem de to, selv om Mathew Ryan er en rigtig god målmand.

Den tidligere AGF-keeper spillede dog strålende, efter han kom tilbage på holdet efter sin skade, og så hørte man ikke så meget mere til duellen og den uenighed, der lod til at være mellem keeperne.

Inden VM fortalte Mathew Ryan dog sin side af sagen og sagde:

– Jeg føler mig hårdt ramt af, at jeg ikke spiller i øjeblikket i forhold til det, som jeg har vist, siden jeg kom til klubben. Jeg føler lidt, at det er politiske grunde, der gør, at jeg ikke spiller, sagde han til TV 2 Sport.

Mathew Ryan og Australien nåede ottendedelsfinalen ved VM, og her så den dygtige keeper skidt ud ved Argentinas 2-0 mål, da han mistede bolden, så Julian Alvarez lidt besværet kunne sparke bolden i kassen. Socceroos endte med at tabe 1-2 og er nu færdige ved VM.

Klokkeklart drop af Ryan, og så var det ellers, at Kamil Grabara, der sidder på bænken, når Polen søndag møder Frankrig, gik til tasterne.

– Det må helt klart have været politisk, skrev polakken bare med en blinkende smiley som afslutning.

Polakken hentyder helt klart itl Ryans interview med TV 2 og kampen om at være førstevalget i FCK-målet.

Se tweetet herunder:

Inden at Ryan udtalte sig, havde Tipsbladet i øvrigt fortalt historien, at Mathew Ryan i januar rykker videre. Agent Mikkel Beck bekræftede, at keeperen skal videre, og at det hele tiden har været planen. Læs den historie her.





Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United




LIVE

TransferLIVE: ‘Jeg vil gerne til AGF engang’

Nu melder Christian Eriksen ud

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

‘Det er slut’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

OB jagter tidligere Superliga-profil

Thomas Nørgaard: Derfor tager jeg til Brøndby

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Storklub har kontaktet Brøndby

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Han bliver cheftræner i Brøndby

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Afslører: Storklub missede Højlund

Afsløring: Kolding IF jagter Mikkel Lynge

Bud på 1,12 milliard afvist

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Brøndby-direktør: Derfor køber vi Thomas Nørgaard

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Supercomputer: De vinder VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner