De er rivaler i FC København, og det er nok ikke forkert at sige, at målmændene Mathew Ryan og Kamil Grabara ikke er gode venner uden for banen.
Australieren blev hentet til FCK i sommer, hvor Kamil Grabara var skadet, og han gjorde det godt, mens polakken var ude. Da Grabara så var klar igen, endte han også med at vinde pladsen tilbage i målet.
Allerede inden havde den polske landsholdskeeper til Tipsbladet givet et eksplosivt interview, hvor han nærmest afviste, at der var en konkurrence mellem de to, selv om Mathew Ryan er en rigtig god målmand.
Den tidligere AGF-keeper spillede dog strålende, efter han kom tilbage på holdet efter sin skade, og så hørte man ikke så meget mere til duellen og den uenighed, der lod til at være mellem keeperne.
Inden VM fortalte Mathew Ryan dog sin side af sagen og sagde:
– Jeg føler mig hårdt ramt af, at jeg ikke spiller i øjeblikket i forhold til det, som jeg har vist, siden jeg kom til klubben. Jeg føler lidt, at det er politiske grunde, der gør, at jeg ikke spiller, sagde han til TV 2 Sport.
Mathew Ryan og Australien nåede ottendedelsfinalen ved VM, og her så den dygtige keeper skidt ud ved Argentinas 2-0 mål, da han mistede bolden, så Julian Alvarez lidt besværet kunne sparke bolden i kassen. Socceroos endte med at tabe 1-2 og er nu færdige ved VM.
Klokkeklart drop af Ryan, og så var det ellers, at Kamil Grabara, der sidder på bænken, når Polen søndag møder Frankrig, gik til tasterne.
– Det må helt klart have været politisk, skrev polakken bare med en blinkende smiley som afslutning.
Polakken hentyder helt klart itl Ryans interview med TV 2 og kampen om at være førstevalget i FCK-målet.
Se tweetet herunder:
Must have been politics, for sure😏
— Kamil Grabara (@Kamil_Grabara1) December 3, 2022
Inden at Ryan udtalte sig, havde Tipsbladet i øvrigt fortalt historien, at Mathew Ryan i januar rykker videre. Agent Mikkel Beck bekræftede, at keeperen skal videre, og at det hele tiden har været planen. Læs den historie her.
LIVE
LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
INTERVIEW
Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
TIPSBLADETS DOM