FCK-keeper latterliggør holdkammerat på Twitter

Mathew Ryan droppede for Australien mod Argentina, og så fløj FCK-rival Kamil Grabara til tasterne.



De er rivaler i FC København, og det er nok ikke forkert at sige, at målmændene Mathew Ryan og Kamil Grabara ikke er gode venner uden for banen.

Australieren blev hentet til FCK i sommer, hvor Kamil Grabara var skadet, og han gjorde det godt, mens polakken var ude. Da Grabara så var klar igen, endte han også med at vinde pladsen tilbage i målet.

Allerede inden havde den polske landsholdskeeper til Tipsbladet givet et eksplosivt interview, hvor han nærmest afviste, at der var en konkurrence mellem de to, selv om Mathew Ryan er en rigtig god målmand.

Den tidligere AGF-keeper spillede dog strålende, efter han kom tilbage på holdet efter sin skade, og så hørte man ikke så meget mere til duellen og den uenighed, der lod til at være mellem keeperne.

Inden VM fortalte Mathew Ryan dog sin side af sagen og sagde:

– Jeg føler mig hårdt ramt af, at jeg ikke spiller i øjeblikket i forhold til det, som jeg har vist, siden jeg kom til klubben. Jeg føler lidt, at det er politiske grunde, der gør, at jeg ikke spiller, sagde han til TV 2 Sport.

Mathew Ryan og Australien nåede ottendedelsfinalen ved VM, og her så den dygtige keeper skidt ud ved Argentinas 2-0 mål, da han mistede bolden, så Julian Alvarez lidt besværet kunne sparke bolden i kassen. Socceroos endte med at tabe 1-2 og er nu færdige ved VM.

Klokkeklart drop af Ryan, og så var det ellers, at Kamil Grabara, der sidder på bænken, når Polen søndag møder Frankrig, gik til tasterne.

– Det må helt klart have været politisk, skrev polakken bare med en blinkende smiley som afslutning.

Polakken hentyder helt klart itl Ryans interview med TV 2 og kampen om at være førstevalget i FCK-målet.

Se tweetet herunder:

Inden at Ryan udtalte sig, havde Tipsbladet i øvrigt fortalt historien, at Mathew Ryan i januar rykker videre. Agent Mikkel Beck bekræftede, at keeperen skal videre, og at det hele tiden har været planen. Læs den historie her.





– Han er fuldstændig vanvittig

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

I chok over Nicolai Poulsen

Aldrig nogensinde FCK

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Her er AGF’s transferplaner

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Stort Yussuf Poulsen-chok

AGF med banebrydende tilskuer­tiltag

Brøndby takker nej til to spillere

Højlund i hovedrolle

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Ståle, Brøndby og mange flere mindes Åge Hareide

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

Kæmpe brag venter fredag

– Lidt af en bombe

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Åge Hareide er død

Han er IKKE i spil

Kæmpe gennembrud af Mattsson

Afsløring: Lerager på plads – her er den vilde løn

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK

DBU hylder Hareide

Braga brager derudad

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris

Her er Danmarks EM-trup

Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid

Anders Antonsen begræder Axelsen-skade

Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah

Manchester City klar til semifinale

Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse