FCK-keeper latterliggør holdkammerat på Twitter

Mathew Ryan droppede for Australien mod Argentina, og så fløj FCK-rival Kamil Grabara til tasterne.



De er rivaler i FC København, og det er nok ikke forkert at sige, at målmændene Mathew Ryan og Kamil Grabara ikke er gode venner uden for banen.

Australieren blev hentet til FCK i sommer, hvor Kamil Grabara var skadet, og han gjorde det godt, mens polakken var ude. Da Grabara så var klar igen, endte han også med at vinde pladsen tilbage i målet.

Allerede inden havde den polske landsholdskeeper til Tipsbladet givet et eksplosivt interview, hvor han nærmest afviste, at der var en konkurrence mellem de to, selv om Mathew Ryan er en rigtig god målmand.

Den tidligere AGF-keeper spillede dog strålende, efter han kom tilbage på holdet efter sin skade, og så hørte man ikke så meget mere til duellen og den uenighed, der lod til at være mellem keeperne.

Inden VM fortalte Mathew Ryan dog sin side af sagen og sagde:

– Jeg føler mig hårdt ramt af, at jeg ikke spiller i øjeblikket i forhold til det, som jeg har vist, siden jeg kom til klubben. Jeg føler lidt, at det er politiske grunde, der gør, at jeg ikke spiller, sagde han til TV 2 Sport.

Mathew Ryan og Australien nåede ottendedelsfinalen ved VM, og her så den dygtige keeper skidt ud ved Argentinas 2-0 mål, da han mistede bolden, så Julian Alvarez lidt besværet kunne sparke bolden i kassen. Socceroos endte med at tabe 1-2 og er nu færdige ved VM.

Klokkeklart drop af Ryan, og så var det ellers, at Kamil Grabara, der sidder på bænken, når Polen søndag møder Frankrig, gik til tasterne.

– Det må helt klart have været politisk, skrev polakken bare med en blinkende smiley som afslutning.

Polakken hentyder helt klart itl Ryans interview med TV 2 og kampen om at være førstevalget i FCK-målet.

Se tweetet herunder:

Inden at Ryan udtalte sig, havde Tipsbladet i øvrigt fortalt historien, at Mathew Ryan i januar rykker videre. Agent Mikkel Beck bekræftede, at keeperen skal videre, og at det hele tiden har været planen. Læs den historie her.







LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Klar for FC København

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

‘Horsens var et helvede’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Han bestemmer det hele

Frankrig – England

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

FCK-boss åben for lejeaftaler

Forventer rekord i Superliga-klub

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub