De er rivaler i FC København, og det er nok ikke forkert at sige, at målmændene Mathew Ryan og Kamil Grabara ikke er gode venner uden for banen.
Australieren blev hentet til FCK i sommer, hvor Kamil Grabara var skadet, og han gjorde det godt, mens polakken var ude. Da Grabara så var klar igen, endte han også med at vinde pladsen tilbage i målet.
Allerede inden havde den polske landsholdskeeper til Tipsbladet givet et eksplosivt interview, hvor han nærmest afviste, at der var en konkurrence mellem de to, selv om Mathew Ryan er en rigtig god målmand.
Den tidligere AGF-keeper spillede dog strålende, efter han kom tilbage på holdet efter sin skade, og så hørte man ikke så meget mere til duellen og den uenighed, der lod til at være mellem keeperne.
Inden VM fortalte Mathew Ryan dog sin side af sagen og sagde:
– Jeg føler mig hårdt ramt af, at jeg ikke spiller i øjeblikket i forhold til det, som jeg har vist, siden jeg kom til klubben. Jeg føler lidt, at det er politiske grunde, der gør, at jeg ikke spiller, sagde han til TV 2 Sport.
Mathew Ryan og Australien nåede ottendedelsfinalen ved VM, og her så den dygtige keeper skidt ud ved Argentinas 2-0 mål, da han mistede bolden, så Julian Alvarez lidt besværet kunne sparke bolden i kassen. Socceroos endte med at tabe 1-2 og er nu færdige ved VM.
Klokkeklart drop af Ryan, og så var det ellers, at Kamil Grabara, der sidder på bænken, når Polen søndag møder Frankrig, gik til tasterne.
– Det må helt klart have været politisk, skrev polakken bare med en blinkende smiley som afslutning.
Polakken hentyder helt klart itl Ryans interview med TV 2 og kampen om at være førstevalget i FCK-målet.
Se tweetet herunder:
Must have been politics, for sure😏
— Kamil Grabara (@Kamil_Grabara1) December 3, 2022
Inden at Ryan udtalte sig, havde Tipsbladet i øvrigt fortalt historien, at Mathew Ryan i januar rykker videre. Agent Mikkel Beck bekræftede, at keeperen skal videre, og at det hele tiden har været planen. Læs den historie her.
LIVE
TransferLIVE: Henter de Andreas Skov Olsen?
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
MEDIE
Har budt en milliard
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
LIVE
Superliga-LIVE: ‘Flere plusser end minusser’
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
MEDIE
Brøndby jagter ny Superliga-profil
NYHEDER
Premier League med nyt tiltag for skadede målmænd
INTERVIEW
Felix Beijmo revser FCK-mentalitet
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic
MEDIE
Vil lokke superstjerne med monsterløn
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
EKSKLUSIVT
Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer
AVIS
Bayern München på plads til Superliga-brag
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
TOPNYHED
Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen
TOPNYHED
Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse
NYHEDER
Ny Silkeborg-boss debuterer med uafgjort i Randers
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten
EKSKLUSIVT
Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
TIPSBLADETS DOM
Gaveregn over FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag
Derfor bliver Andrea Pirlo ikke landstræner
TIPSBLADETS DOM
En vild energibombe er kommet til Superligaen
TRANSFER