FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Det er en lidt kaotisk tid i FC København, hvor der denne sommer er godt gang i svingdøren med spillere, der ryger ind og ud.
Men selvom arbejdsbetingelserne ikke er fuldstændigt ideelle, så mener cheftræner Jacob Neestrup ikke, at den igangværende periode er en tid, hvor det i et vist omfang handler om overlevelse for 'Løverne'.
– Nej, sådan synes jeg ikke, at det er. Så tror jeg, at der ville være mange af mine kollegaer, der ville grine af mig. Så sådan synes jeg slet ikke, at det er, siger Jacob Neestrup.
Der er dog tale om en tid med store ændringer, som også er spændende, lyder det fra cheftræneren.
Jeg tror, at opgaven for trænerne er, at selvfølgelig skal vi bygge på over tid, men du må heller ikke tage for store skridt. I AGF-kampen fik vi jo også nogle svar i forhold til, hvor vi er, på godt og ondt.
Jacob NeestrupCheftræner, FC København
– Én ting er det holdmæssige og de 14-15 spillere, der har været tættest på spilletid, selvfølgelig med en ny keeper og nogle udskiftninger i bagkæden, men noget andet er jo omklædningsrummet, hvor der har været mange spillere ind og ud, siger Jacob Neestrup og fortsætter:
– Det er jo alt fra en Khocholava, der ikke sidder derinde mere, til brødrene Højlund, der ikke er her mere. To højrebacker (Jelert og Ankersen, red.), der ikke er her mere, og Kamil (Grabara, red.), der ikke er her mere. Og så vi har fået fire-fem nye.
– Så det er bare nogle nye rytmer. Jeg vil ikke sige, at der er et nyt hierarki, men der er nogle andre ting, der skal sætte sig på en anden måde. Det er nogle andre relationer, også socialt, som skal sætte sig. Og derfor synes jeg faktisk, at det er en spændende tid.
Tålmodighed er nøglen
FC København er resultatmæssigt kommet perfekt fra start i denne sæson, men søndagens hjemmekamp mod AGF afslørede visse defensive udfordringer, selvom det til sidst endte med en 3-2-sejr.
For Jacob Neestrup betyder de markante udskiftninger i truppen, at det handler om at implementere de taktiske idéer i det rette tempo.
– Jeg tror, at opgaven for trænerne er, at selvfølgelig skal vi bygge på over tid, men du må heller ikke tage for store skridt. I AGF-kampen fik vi jo også nogle svar i forhold til, hvor vi er, på godt og ondt.
– Der er nogle ting i nogle spilfaser, hvor vi kan have overliggeren ekstremt højt, og der er nogle andre faser, hvor vi måske skal sænke den lidt, for at give spillerne den stabilitet og tryghed, der gør, at vi kan vinde vores fodboldkampe i et transfervindue, der er mere travlt end normalt.
FC København spiller i aften returkamp mod Bruno's Magpies i Conference League-kvalifikationen, inden der på søndag venter en Superliga-kamp mod Randers FC, også i Parken.
LIVE
LIVE: ‘Venter stort transfervindue for OB’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
MEDIE
Offentliggøres i dag
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
NYHEDER
Tidligere FCK-spiller dømt i retten
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
Riemer reagerer på stor landsholdschok
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham
INTERVIEW