FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Det er en lidt kaotisk tid i FC København, hvor der denne sommer er godt gang i svingdøren med spillere, der ryger ind og ud.
Men selvom arbejdsbetingelserne ikke er fuldstændigt ideelle, så mener cheftræner Jacob Neestrup ikke, at den igangværende periode er en tid, hvor det i et vist omfang handler om overlevelse for 'Løverne'.
– Nej, sådan synes jeg ikke, at det er. Så tror jeg, at der ville være mange af mine kollegaer, der ville grine af mig. Så sådan synes jeg slet ikke, at det er, siger Jacob Neestrup.
Der er dog tale om en tid med store ændringer, som også er spændende, lyder det fra cheftræneren.
Jeg tror, at opgaven for trænerne er, at selvfølgelig skal vi bygge på over tid, men du må heller ikke tage for store skridt. I AGF-kampen fik vi jo også nogle svar i forhold til, hvor vi er, på godt og ondt.
Jacob NeestrupCheftræner, FC København
– Én ting er det holdmæssige og de 14-15 spillere, der har været tættest på spilletid, selvfølgelig med en ny keeper og nogle udskiftninger i bagkæden, men noget andet er jo omklædningsrummet, hvor der har været mange spillere ind og ud, siger Jacob Neestrup og fortsætter:
– Det er jo alt fra en Khocholava, der ikke sidder derinde mere, til brødrene Højlund, der ikke er her mere. To højrebacker (Jelert og Ankersen, red.), der ikke er her mere, og Kamil (Grabara, red.), der ikke er her mere. Og så vi har fået fire-fem nye.
– Så det er bare nogle nye rytmer. Jeg vil ikke sige, at der er et nyt hierarki, men der er nogle andre ting, der skal sætte sig på en anden måde. Det er nogle andre relationer, også socialt, som skal sætte sig. Og derfor synes jeg faktisk, at det er en spændende tid.
Tålmodighed er nøglen
FC København er resultatmæssigt kommet perfekt fra start i denne sæson, men søndagens hjemmekamp mod AGF afslørede visse defensive udfordringer, selvom det til sidst endte med en 3-2-sejr.
For Jacob Neestrup betyder de markante udskiftninger i truppen, at det handler om at implementere de taktiske idéer i det rette tempo.
– Jeg tror, at opgaven for trænerne er, at selvfølgelig skal vi bygge på over tid, men du må heller ikke tage for store skridt. I AGF-kampen fik vi jo også nogle svar i forhold til, hvor vi er, på godt og ondt.
– Der er nogle ting i nogle spilfaser, hvor vi kan have overliggeren ekstremt højt, og der er nogle andre faser, hvor vi måske skal sænke den lidt, for at give spillerne den stabilitet og tryghed, der gør, at vi kan vinde vores fodboldkampe i et transfervindue, der er mere travlt end normalt.
FC København spiller i aften returkamp mod Bruno's Magpies i Conference League-kvalifikationen, inden der på søndag venter en Superliga-kamp mod Randers FC, også i Parken.
LIVE
TransferLIVE: Nye detaljer – kan møde Brøndby
HELT VILDT
Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”
NYHEDER
Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’
TOPNYHED
Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
NYHEDER
Pas på, FCK – de blæser til angreb!
MEDIE
Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’
TOPNYHED
Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’
‘Thomas Frank løber tør for tid’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
HELT VILDT
‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK
TOPNYHED
Bringer Thomas Frank i spil til nyt job
STORT INTERVIEW
Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig
NYHEDER
Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur
EKSKLUSIVT
Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
TOPNYHED
Varsler store ændringer i Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
TOPNYHED
Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB
EKSKLUSIVT
– Tror de skal slå deres transferrekord for ham
STORT INTERVIEW
Dansk toptræner stifter agentfirma
EKSKLUSIVT
Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!
KARAKTERER
Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
Ny profil til Brøndby? Cooper teaser
TOPNYHED
Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget
NYHEDER
Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub
TIPSBLADETS DOM
Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!
NYHEDER
Viaplay deler stor nyhed
NYHEDER
Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek
AVIS
To danske klubber jagter formstærk angriber
Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby
NYHEDER
Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’
EKSKLUSIVT
Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen
TOPNYHED
Åbner for ny rolle i FC København
NYHEDER
Officielt: AGF sælger Wahlstedt
DAGENS SPILFORSLAG
Røde Djævle kan udfordre på Emirates
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb
Virgil van Dijk skuffet over nederlag
Bournemouth knækker Liverpool
Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund
Yousef Salech udskrevet fra hospitalet
Thomas Frank og co. skuffer på ny
Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning
HELT VILDT