Neestrup afviser: Så ville kollegaer grine af mig

Det travle transfervindue betyder ikke, at Jacob Neestrup ser perioden frem til vinduets afslutning som en tid, som FC København bare skal igennem bedst muligt.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Det er en lidt kaotisk tid i FC København, hvor der denne sommer er godt gang i svingdøren med spillere, der ryger ind og ud. 

Men selvom arbejdsbetingelserne ikke er fuldstændigt ideelle, så mener cheftræner Jacob Neestrup ikke, at den igangværende periode er en tid, hvor det i et vist omfang handler om overlevelse for 'Løverne'. 

– Nej, sådan synes jeg ikke, at det er. Så tror jeg, at der ville være mange af mine kollegaer, der ville grine af mig. Så sådan synes jeg slet ikke, at det er, siger Jacob Neestrup. 

Der er dog tale om en tid med store ændringer, som også er spændende, lyder det fra cheftræneren. 

Jeg tror, at opgaven for trænerne er, at selvfølgelig skal vi bygge på over tid, men du må heller ikke tage for store skridt. I AGF-kampen fik vi jo også nogle svar i forhold til, hvor vi er, på godt og ondt.

Jacob Neestrup
Cheftræner, FC København

– Én ting er det holdmæssige og de 14-15 spillere, der har været tættest på spilletid, selvfølgelig med en ny keeper og nogle udskiftninger i bagkæden, men noget andet er jo omklædningsrummet, hvor der har været mange spillere ind og ud, siger Jacob Neestrup og fortsætter:

– Det er jo alt fra en Khocholava, der ikke sidder derinde mere, til brødrene Højlund, der ikke er her mere. To højrebacker (Jelert og Ankersen, red.), der ikke er her mere, og Kamil (Grabara, red.), der ikke er her mere. Og så vi har fået fire-fem nye.

– Så det er bare nogle nye rytmer. Jeg vil ikke sige, at der er et nyt hierarki, men der er nogle andre ting, der skal sætte sig på en anden måde. Det er nogle andre relationer, også socialt, som skal sætte sig. Og derfor synes jeg faktisk, at det er en spændende tid.

Tålmodighed er nøglen
FC København er resultatmæssigt kommet perfekt fra start i denne sæson, men søndagens hjemmekamp mod AGF afslørede visse defensive udfordringer, selvom det til sidst endte med en 3-2-sejr. 

For Jacob Neestrup betyder de markante udskiftninger i truppen, at det handler om at implementere de taktiske idéer i det rette tempo. 

– Jeg tror, at opgaven for trænerne er, at selvfølgelig skal vi bygge på over tid, men du må heller ikke tage for store skridt. I AGF-kampen fik vi jo også nogle svar i forhold til, hvor vi er, på godt og ondt.

– Der er nogle ting i nogle spilfaser, hvor vi kan have overliggeren ekstremt højt, og der er nogle andre faser, hvor vi måske skal sænke den lidt, for at give spillerne den stabilitet og tryghed, der gør, at vi kan vinde vores fodboldkampe i et transfervindue, der er mere travlt end normalt.

FC København spiller i aften returkamp mod Bruno's Magpies i Conference League-kvalifikationen, inden der på søndag venter en Superliga-kamp mod Randers FC, også i Parken. 





LIVE

TransferLIVE: Rezan Corlu træner med i dansk klub

Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag

‘Han ligner en spiller for FC København’

Dansker ophæver i Italien – danske klubber på tale

LIVE: FC Midtjylland – GNK Dinamo Zagreb

Brentford melder ud om Mikkel Damsgaard

Lille FCM-trup – melder profil langtidsskadet



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Her kan du se FC Midtjylland mod GNK Dinamo Zagreb

Stor Barcelona-avis kritiserer FC København-fans

Danske stjerner på stribe hepper på OB

Godt nyt til Brøndby – nu er han på plads

Afsløring: Oliver Sonne får kongeløn i Sparta Prag



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Søgte på Brøndby-stjerne: ‘En hård, hård negl’

Han kan erstatte Patrick Dorgu

Benhård besked i sommer – nu er han tæt på Brøndby

Ingen kontakt med AGF

Superliga-profil reagerer på Brøndby-interesse



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Monstertransfer til FCM? Han græd i nat

Medie: Betaler 11 millioner kroner

Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen

Målmand på boligjagt i København

Skoldhed dansker fuldender norsk mirakel i Madrid

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

På vej til FCK? Revses efter mulig afskedskamp

Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

Kontant transfermelding fra FCK

– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!

Premier League-stjerne knuser transferrekord



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp

Transferdrama – byder 10 kroner for stjernespiller

Spottet i lufthavnen – dansker til lægetjek

– Et kanon sted for ham

Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter

Tidligere FC København-angriber skifter klub

Afsløring: FC Nordsjælland tæt på køb af Noah Eile

Superliga-transfer på vej – konkret dialog om løn

Medie: FC København nægter

Døde med støvlerne på – stor genistreg, Neestrup!

Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt

Danmark møder håndboldmæssigt spejlbillede

United eller Liverpool? Køb billetter her

Floppede stort i Superligaen – her er den nye klub

FCM-profil tabte 14 kilo – frygtede at miste benet

Hylder historiske Dadason: ‘Han kan erobre verden’

Dadason: ‘Min telefon er blown up’

Mourinho hylder sin helt efter vanvidsscoring

Den norske statsminister i himlen over Bodø/Glimt

Brugbar pointdeling i Herning

Afsløring: Albert Grønbæk skifter til HSV

Farzams Fanzone: Aktivitet omkring Randers-stjerne