Neestrup afviser: Så ville kollegaer grine af mig

Det travle transfervindue betyder ikke, at Jacob Neestrup ser perioden frem til vinduets afslutning som en tid, som FC København bare skal igennem bedst muligt.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Det er en lidt kaotisk tid i FC København, hvor der denne sommer er godt gang i svingdøren med spillere, der ryger ind og ud. 

Men selvom arbejdsbetingelserne ikke er fuldstændigt ideelle, så mener cheftræner Jacob Neestrup ikke, at den igangværende periode er en tid, hvor det i et vist omfang handler om overlevelse for 'Løverne'. 

– Nej, sådan synes jeg ikke, at det er. Så tror jeg, at der ville være mange af mine kollegaer, der ville grine af mig. Så sådan synes jeg slet ikke, at det er, siger Jacob Neestrup. 

Der er dog tale om en tid med store ændringer, som også er spændende, lyder det fra cheftræneren. 

Jeg tror, at opgaven for trænerne er, at selvfølgelig skal vi bygge på over tid, men du må heller ikke tage for store skridt. I AGF-kampen fik vi jo også nogle svar i forhold til, hvor vi er, på godt og ondt.

Jacob Neestrup
Cheftræner, FC København

– Én ting er det holdmæssige og de 14-15 spillere, der har været tættest på spilletid, selvfølgelig med en ny keeper og nogle udskiftninger i bagkæden, men noget andet er jo omklædningsrummet, hvor der har været mange spillere ind og ud, siger Jacob Neestrup og fortsætter:

– Det er jo alt fra en Khocholava, der ikke sidder derinde mere, til brødrene Højlund, der ikke er her mere. To højrebacker (Jelert og Ankersen, red.), der ikke er her mere, og Kamil (Grabara, red.), der ikke er her mere. Og så vi har fået fire-fem nye.

– Så det er bare nogle nye rytmer. Jeg vil ikke sige, at der er et nyt hierarki, men der er nogle andre ting, der skal sætte sig på en anden måde. Det er nogle andre relationer, også socialt, som skal sætte sig. Og derfor synes jeg faktisk, at det er en spændende tid.

Tålmodighed er nøglen
FC København er resultatmæssigt kommet perfekt fra start i denne sæson, men søndagens hjemmekamp mod AGF afslørede visse defensive udfordringer, selvom det til sidst endte med en 3-2-sejr. 

For Jacob Neestrup betyder de markante udskiftninger i truppen, at det handler om at implementere de taktiske idéer i det rette tempo. 

– Jeg tror, at opgaven for trænerne er, at selvfølgelig skal vi bygge på over tid, men du må heller ikke tage for store skridt. I AGF-kampen fik vi jo også nogle svar i forhold til, hvor vi er, på godt og ondt.

– Der er nogle ting i nogle spilfaser, hvor vi kan have overliggeren ekstremt højt, og der er nogle andre faser, hvor vi måske skal sænke den lidt, for at give spillerne den stabilitet og tryghed, der gør, at vi kan vinde vores fodboldkampe i et transfervindue, der er mere travlt end normalt.

FC København spiller i aften returkamp mod Bruno's Magpies i Conference League-kvalifikationen, inden der på søndag venter en Superliga-kamp mod Randers FC, også i Parken. 





Åbner for ny rolle i FC København




LIVE

TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

To danske klubber jagter formstærk angriber

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

Viaplay deler stor nyhed

Afsløring: Randers køber ny angriber



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Klubber holder øje med AaB-profil

Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

Rekordtransfer?

Mere aktivitet på vej i FC København

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Hemmelig samtale med storklub

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Masser af Brøndby-talenter fik chancen i 2-0-sejr

Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale

Spøjs spiller på besøg i Danmark

Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings

Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal

Storklub jagter FCK-emne

Pas på, FCK – de blæser til angreb!

Afsløring: Emre Mors fremtid foran afgørelse

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Reds spiser Cherries på Sydkysten

Steve Cooper vil have flere forstærkninger

Superliga-boss bekræfter stor interesse

Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’

FCK-direktør teaser: Sker nok lige om lidt

Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK

FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’

Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’

Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer