FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Det er en lidt kaotisk tid i FC København, hvor der denne sommer er godt gang i svingdøren med spillere, der ryger ind og ud.
Men selvom arbejdsbetingelserne ikke er fuldstændigt ideelle, så mener cheftræner Jacob Neestrup ikke, at den igangværende periode er en tid, hvor det i et vist omfang handler om overlevelse for 'Løverne'.
– Nej, sådan synes jeg ikke, at det er. Så tror jeg, at der ville være mange af mine kollegaer, der ville grine af mig. Så sådan synes jeg slet ikke, at det er, siger Jacob Neestrup.
Der er dog tale om en tid med store ændringer, som også er spændende, lyder det fra cheftræneren.
Jeg tror, at opgaven for trænerne er, at selvfølgelig skal vi bygge på over tid, men du må heller ikke tage for store skridt. I AGF-kampen fik vi jo også nogle svar i forhold til, hvor vi er, på godt og ondt.
Jacob NeestrupCheftræner, FC København
– Én ting er det holdmæssige og de 14-15 spillere, der har været tættest på spilletid, selvfølgelig med en ny keeper og nogle udskiftninger i bagkæden, men noget andet er jo omklædningsrummet, hvor der har været mange spillere ind og ud, siger Jacob Neestrup og fortsætter:
– Det er jo alt fra en Khocholava, der ikke sidder derinde mere, til brødrene Højlund, der ikke er her mere. To højrebacker (Jelert og Ankersen, red.), der ikke er her mere, og Kamil (Grabara, red.), der ikke er her mere. Og så vi har fået fire-fem nye.
– Så det er bare nogle nye rytmer. Jeg vil ikke sige, at der er et nyt hierarki, men der er nogle andre ting, der skal sætte sig på en anden måde. Det er nogle andre relationer, også socialt, som skal sætte sig. Og derfor synes jeg faktisk, at det er en spændende tid.
Tålmodighed er nøglen
FC København er resultatmæssigt kommet perfekt fra start i denne sæson, men søndagens hjemmekamp mod AGF afslørede visse defensive udfordringer, selvom det til sidst endte med en 3-2-sejr.
For Jacob Neestrup betyder de markante udskiftninger i truppen, at det handler om at implementere de taktiske idéer i det rette tempo.
– Jeg tror, at opgaven for trænerne er, at selvfølgelig skal vi bygge på over tid, men du må heller ikke tage for store skridt. I AGF-kampen fik vi jo også nogle svar i forhold til, hvor vi er, på godt og ondt.
– Der er nogle ting i nogle spilfaser, hvor vi kan have overliggeren ekstremt højt, og der er nogle andre faser, hvor vi måske skal sænke den lidt, for at give spillerne den stabilitet og tryghed, der gør, at vi kan vinde vores fodboldkampe i et transfervindue, der er mere travlt end normalt.
FC København spiller i aften returkamp mod Bruno's Magpies i Conference League-kvalifikationen, inden der på søndag venter en Superliga-kamp mod Randers FC, også i Parken.
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
DAGENS SPILFORSLAG
Kryds i H.C. Andersens hjemby
NYHEDER
Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer
NYHEDER
Boilesen peger på FC København
MEDIE
Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang
HELT VILDT
For første gang siden 1999!
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
OPTAKT
OB – FC Midtjylland
NYHEDER
Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
EKSKLUSIVT
– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
MEDIE
Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel
NYHEDER
Salah strålede for Liverpool
Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt
OPTAKT
FC Fredericia – AGF
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
INTERVIEW
Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen
Her er Danmarks Nations League-pulje!
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
TIPSBLADETS DOM
Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise
MEDIE
Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank
Interessen er eksploderet på grund af FC København
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
MEDIE
‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip
NYHEDER
Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK
TIPSBLADETS DOM
Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!
Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
TRANSFER
‘Derfor forlod jeg Brøndby’
TRANSFER
Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer
NYHEDER
Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen
Ny Superliga-spiller i venteposition i London
TRANSFER
Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen
NYHEDER
Landsholdsbobler ude resten af sæsonen
FANKLUBBEN
Jeg er overrasket over, at han er den eneste
TRANSFER
Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte
AVIS
‘Kontraktchok’ i Manchester United
NYHEDER
Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark
NYHEDER
Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia
NYHEDER
‘Jeg skammer mig’
NYHEDER
Præsenterer Thomas Franks afløser
KAMP-FOKUS
FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!
Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten
DAGENS SPILFORSLAG
Uafgjort i italiensk derby
Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed
Madagasker på tavlen i Superliga-brag
TRANSFER
Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division
‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’
OPTAKT
FC København – FC Nordsjælland
AVIS