Tipsbladet i Parken.
Mohamed Daramy kickstartede efter 60 minutter den københavnske fest med sin scoring til 1-1 mod FC Nordsjælland.
Senere gjorde Diogo Goncalves det til 2-1, men Mohamed Daramy var hele vejen igennem FC Københavns bedste mand. Han var en konstant trussel mod FCN-defensiven, som havde det svært overfor Ajax-lejesvenden.
Efter scoringen mod FC Nordsjælland står Mohamed Daramy nu noteret for fem scoringer i foråret. Den eksplosive udvikling kommer i kølvandet på et efterår, hvor Daramy ikke var oppe i omdrejninger.
Det er han kommet nu, og det glæder cheftræner i FC København, Jacob Neestrup, der er blæst bagover af sin offensive talisman.
– Jeg synes, han er fuldstændig unik. Jeg elsker at se Mo spille. Det er så dejligt. Det er en kæmpe oplevelse hver gang. Han arbejder også hårdt, men der skal også ros den anden vej til hans holdkammerater og trænere, som har hjulpet ham med at udvikle sig.
– Han har fået et større slutprodukt i feltet, hvor han kommer til flere afslutninger, end sidst han var her. Han har lagt mere på sit offensive spil nede omkring modstandernes felt, siger FCK-chefen til den skrevne presse – herunder Tipsbladet – efter søndagens sejr.
Mohamed Daramys holdkammerat Peter Ankersen, der fik en sjælden startplads på grund af karantæner, og iøvrigt spillede en stor kamp, er også dybt imponeret af sin offensive holdkammerat.
– Han fortsætter bare sine takter. Han har været fremragende gennem stort set hele sæsonen. Han bliver ved med at bevise, at han er Superligaens bedste kantspiller. Det er super dejligt at spille på hold sammen med ham.
Hovedpersonen selv er ikke meget for at tale sig selv op som Superligaens bedste fodboldspiller.
– Lige nu fokuserer jeg bare på mig selv og holdet. Jeg tænker ikke så meget over, om jeg er Superligaens bedste eller ej. Jeg ved, at hvis jeg kan præstere på det niveau, som jeg gør nu, så ligger jeg deroppe.
– Der er dog en masse gode spillere. Nuamah er også rigtig god i dag. Jeg kan gode lide ham. Han bliver farlig, hver gang han har bolden. Der er mange om det, men hvis jeg fortsætter sådan her, så ved jeg godt, hvor jeg står.
Mohamed Daramy, som FC København har lejet i Ajax, har været fremragende i dette forår, hvor han foruden sine fem scoringer står noteret for fire assister.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
NYHEDER