PARKEN (Tipsbladet): FC København skal søndag forsøge at viske tavlen ren, når ærkerivalerne fra Brøndby IF kommer på besøg.
Ud over håneretten er tre uhyre vigtige point på spil, hvor særligt FC København har brug for en sejr, hvis ikke de skal være ni point efter både Brøndby IF og AGF og potentielt ti efter FC Midtjylland, der med en sejr over Sønderjyske kan ligge sig alene i front.
Jacob Neestrup anerkender kampens betydning, som han har gjort sit bedste for, at FC København kan sejre i.
Det fortæller cheftræneren til Tipsbladet og den fremmødte presse lørdag eftermiddag.
– Der er meget på spil. Vi ved, det betyder alt for vores fans. Det betyder selvfølgelig ikke mindre, når vi har været inde i en svær periode siden midten af september, hvor specielt de sidste fire uger har været alt, alt for dårlige. Der er meget på spil, det anerkender jeg, og vi bliver nødt til at gå ind og give svar på tiltale i forhold til den svage periode, vi har været inde i. Et derby i Parken er så den bedste mulighed for at komme tilbage på sporet.
LÆS MERE: Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’
Og for at sikre et positivt resultat mod Brøndby, har man i FC København brugt noget af landskampspausen på at træne angrebsmønstre.
– Vi har kunnet træne med den offensiv, som starter i morgen. De seks forreste har været hjemme, så vi har brugt noget tid på de relationer og de kæder, hvor vi har haft flest spillere til rådighed, som kan gøre sig gældende i morgen.
Jacob Neestrup fortæller desuden, at der ikke er nogen ændringer på skadeslisten, hvilket betyder, at Thomas Delaney fortsat vil være fraværende.
– Thomas har en stor stemme i omklædningsrummet. Han er god til at give ro til sine holdkammerater og få en balance ind. Han har den bløde hånd, men også den mere konsekvente hånd, når det skal til. Det er klart, det er nemmere at bruge Thomas Delaney, hvis han er med, men det er han desværre ikke. Det er vi meget ærgerlige over, da han er en vigtig spiller for os. Uanset hvor stor en personlighed du er, kan du give det største bidrag, når du er klar. Det kæmper han meget, meget hårdt for at blive hurtigst muligt.
Thomas Delaney har ikke været i aktion for FC København siden starten af oktober.

‘Et rigtig godt Brøndby-hold’
FC København spiller kampen foran sine egne fans, da Brøndbys som følge af karantæne ikke er velkomne.
Alligevel forventer Jacob Neestrup hård modstand fra Steve Coopers Brøndby.
– De har haft nogle flotte resultater i Superligaen. Det ligner, de har brugt træningsugerne godt. De spiller jo ikke så mange kampe, og der kan man se, der er blevet gjort et godt stykke trænerarbejde. Det er et rigtig godt Brøndby-hold, vi møder i morgen.
Også Mohamed Elyounoussi forventer en kamp, der kommer til at gå ned til det sidste.
– En sejr kan være starten på, at vi kan kickstarte tingene igen. Vi kender til vigtigheden af kampen. Vi ser frem til opgøret, og det er en af de slags kampe, man altid vil spille. Der er rigtig meget på spil, hvor de små marginaler kan tippe tingene, siger han efter lørdagens træning til Tipsbladet og øvrige medier.
Hvem vinder kampen?
0 Votes
Den norske stjernespiller sætter samtidig ord på, hvad man i FC København har brugt landskampspausen på.
– Vi fik nogle fridage, så vi kunne koble lidt af. Det har været godt for kroppen, men derudover har vi haft nogle gode træninger, hvor vi har samlet energi, fået humøret tilbage og fundet kræfterne til en stærk præstation, siger Elyounoussi og uddyber senere:
– Vi har naturligvis også kigget på de kampe, vi har spillet. Vi har analyseret og kigget på, hvad vi kan gøre bedre. Vi har set video, hvor vi gør det godt og mindre godt, men vi har også set video af andre, som vi kan lære af. Så der er blevet trænet på flere ting, og det viser sig forhåbentlig på banen i morgen.
FC København og Brøndby IF mødte senest hinanden i september, hvor de blå-gule sejrede med 2-1 i Steve Coopers debut – søndag er der kickoff 12.00 i Parken.
LIVE
TransferLIVE: To jobs frister Jürgen Klopp
MEDIE
På blokken i danskerklub
Verdensstjernes søn landet i København
EKSKLUSIVT
Afviser Superliga-retur: ‘Hundrede procent nej!’
“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen
NYHEDER
Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler med Emmanuel Dennis
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK
NYHEDER
– Vi er pressede
TRANSFER
Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark
INTERVIEW
‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
EKSKLUSIVT
‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Jørgensen tæt på stor transfer
NYHEDER
Bliver det Chido Obis store chance?
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
NYHEDER
Topscorer færdig
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
NYHEDER
Dansker på vej – de har røven fuld af penge
NYHEDER
FCM-profil slemt skadet – kørt på hospitalet
TIPSBLADET SPECIAL
Angriber til Brøndby? Det er foruroligende
TRANSFER
BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar
TOPNYHED
Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis
AVIS
Stort medie fremhæver FCM-flop
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt
HELT VILDT
– De lignede lort!
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Frank – ramt af nyt problem
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’
TOPNYHED
Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Medie med dyster Dorgu-melding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg henter Adam Wikman
TOPNYHED
Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller
Legende med chokmelding
TOPNYHED
Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen
NYHEDER
Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso
INTERVIEW
Dansk drømmeskifte: ‘Nu går det i opfyldelse’
EKSKLUSIVT
Afsløring: MLS-klub vil købe Callum McCowatt
TOPNYHED
Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’
TIPSBLADET SPECIAL
Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper
‘Sur over Brøndby-transfer’
NYHEDER
Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg
DAGENS SPILFORSLAG
Døsig danskerdyst i Deutschland
NYHEDER
Dansker lyner i Italien
BIZART
Har brugt vanvittigt beløb på fyringer
NYHEDER
Fyret af storklub – han er Franks nye højre hånd
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby sælger Mortensen i stort skifte
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Det mest imponerende er…
Real Madrid-træner: Fiasko er vejen til succes
EKSKLUSIVT
Afsløring: Birmingham City fører kapløb om Priske
BIZART
Mystisk møde med avis: ‘Jeg er Viktor Claesson’
TOPNYHED