På papiret står FC København over for en af sine sværeste opgaver i klubbens historie, når Bayern München onsdag byder velkommen på sin suveræne hjemmebane.
Men FCK-træner Jacob Neestrup mener, at klubben i dag er et sted, hvor man ikke bliver duperet af den slags.
Derfor tror han på, at det danske mesterhold kan blive det bare andet hold, som får point ude mod Bayern München i en Champions League-gruppekamp siden 2014.
– Det handler om at gøre alt, hvad vi kan for at levere en præstation, hvor vi lever op til vores eget potentiale og vores egen kvalitet. Det skal hakkes af først. Får vi gjort det, er det der, muligheden skal ligge, siger han på tirsdagens pressemøde.
– Vi er et sted nu, hvor det er et sultent Champions League-hold, vi sender på banen. Vi ved godt, hvad vi spiller for.
– Der er også den mulighed, at vi kan levere en perfekt præstation og tabe. Men vi er her for at få point, uanset de tal du nævnte der, siger han med henvisning til, at Bayern har hentet 85 point ud af 87 mulige i de seneste 29 gruppekampe på Allianz Arena.
Tidligere tirsdag antydede Bayern-træner Thomas Tuchel kraftigt, at han vil skifte ud på holdet, da Bayern allerede er gået videre som gruppevinder.
Det gør det svært for Neestrup at vide, hvem danskerne kommer til at stå over for.
– Det kan godt være, men så er det heldigt, at vi primært har fokus på os selv. Rasmus Falk skal være Rasmus Falk, og Mohamed Elyounoussi skal være Mohamed Elyounoussi. Så må vi se, hvem der er på banen.
– Uanset hvad møder vi en – må man sige – rimelig stor klub, men de ændrer nok ikke deres spillestil, fordi de skifter en dygtig spiller ud med en anden dygtig spiller, siger han.
FCK er før de sidste runder toer i gruppen med fire point, mens Galatasaray og Manchester United er umiddelbart efter.
Mens præstationerne langt hen ad vejen har været til point mod store modstandere i Champions League-kampene, har de svinget i Superligaen.
Senest tabte københavnerne 1-2 til Viborg i lørdags, men det er ikke udtryk for, at de europæiske kampe er mere motiverende, mener Neestrup.
– Der er kun et FC København, der har prøvet at vinde et mesterskab tre år i træk. Det vil vi gerne gøre.
– Den måde, vi åbnede kampen mod Viborg, var med et meget sultent FCK-hold. Men vi får ikke gjort tingene færdige.
– I de to andre kampe, vi tabte til Silkeborg og FC Midtjylland, var vi for dårlige. Men det har ikke noget med manglende sult at gøre, siger han.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Er Amin Chiakha på vej væk?
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
NYHEDER
Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’
I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
TOPNYHED
Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
AVIS
Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris
MEDIE
Manchester United overvejer denne stjernetræner
MEDIE
FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
Optur før FC København-brag
Dorgu lyner! Manchester United slår City
MEDIE
Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner
INTERVIEW
Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber ny profil for en slik
Verdensstjernes søn landet i København
– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig
TOPNYHED
Michael Carrick storhylder
INTERVIEW
Er det Narteys kongeløn i Lyon?
NYHEDER
Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne
INTERVIEW
Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF
NYHEDER
Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller imponerer
LIGE NU
Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard
Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund
NYHEDER
Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’
TRANSFER
Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub
NYHEDER
Vilde Jens Stage overgår FCK-tid
NYHEDER
Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’
EKSKLUSIVT
– Kunne godt ende i noget værre ballade
Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København
Nyt tilbageslag for Hjulmand
TRANSFER
Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark
Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague
PL-stjerner misser og koster Egypten bronze
NYHEDER
‘Det kommer aldrig til at ske’
MEDIE
Nærmer sig aftale
DAGENS SPILFORSLAG
Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen
NYHEDER
Jens Stage med smuk scoring i målfest
TIPSBLADETS DOM
Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’
NYHEDER
FCM-profil forventes at misse europæiske brag
EKSKLUSIVT