FCK-lejren før Bayern: Dét skal hakkes af først

Uanset hvem Bayern München stiller med, er det et slagkraftigt hold, konstaterer FCK-træner Jacob Neestrup.



På papiret står FC København over for en af sine sværeste opgaver i klubbens historie, når Bayern München onsdag byder velkommen på sin suveræne hjemmebane.

Men FCK-træner Jacob Neestrup mener, at klubben i dag er et sted, hvor man ikke bliver duperet af den slags.

Derfor tror han på, at det danske mesterhold kan blive det bare andet hold, som får point ude mod Bayern München i en Champions League-gruppekamp siden 2014.

– Det handler om at gøre alt, hvad vi kan for at levere en præstation, hvor vi lever op til vores eget potentiale og vores egen kvalitet. Det skal hakkes af først. Får vi gjort det, er det der, muligheden skal ligge, siger han på tirsdagens pressemøde.

– Vi er et sted nu, hvor det er et sultent Champions League-hold, vi sender på banen. Vi ved godt, hvad vi spiller for.

– Der er også den mulighed, at vi kan levere en perfekt præstation og tabe. Men vi er her for at få point, uanset de tal du nævnte der, siger han med henvisning til, at Bayern har hentet 85 point ud af 87 mulige i de seneste 29 gruppekampe på Allianz Arena.

Tidligere tirsdag antydede Bayern-træner Thomas Tuchel kraftigt, at han vil skifte ud på holdet, da Bayern allerede er gået videre som gruppevinder.

Det gør det svært for Neestrup at vide, hvem danskerne kommer til at stå over for.

– Det kan godt være, men så er det heldigt, at vi primært har fokus på os selv. Rasmus Falk skal være Rasmus Falk, og Mohamed Elyounoussi skal være Mohamed Elyounoussi. Så må vi se, hvem der er på banen.

– Uanset hvad møder vi en – må man sige – rimelig stor klub, men de ændrer nok ikke deres spillestil, fordi de skifter en dygtig spiller ud med en anden dygtig spiller, siger han.

FCK er før de sidste runder toer i gruppen med fire point, mens Galatasaray og Manchester United er umiddelbart efter.

Mens præstationerne langt hen ad vejen har været til point mod store modstandere i Champions League-kampene, har de svinget i Superligaen.

Senest tabte københavnerne 1-2 til Viborg i lørdags, men det er ikke udtryk for, at de europæiske kampe er mere motiverende, mener Neestrup.

– Der er kun et FC København, der har prøvet at vinde et mesterskab tre år i træk. Det vil vi gerne gøre.

– Den måde, vi åbnede kampen mod Viborg, var med et meget sultent FCK-hold. Men vi får ikke gjort tingene færdige.

– I de to andre kampe, vi tabte til Silkeborg og FC Midtjylland, var vi for dårlige. Men det har ikke noget med manglende sult at gøre, siger han.

/ritzau/





Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!


Verdensstjerne har sendt besked til Billing

Mange islændinge kan slet ikke forstå det

Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank

Så mange mål har Kotarski kostet FCK

FC København-stjerne frifundet

Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!

Delte meldinger om Christian Nørgaard

Går i kødet på Rasmus Højlund

Riemers joker: ‘Han er smækfyldt med selvtillid’

Det er gået fuldstændig fløjten for Emre Mor

FCM vinder 5-1 – U19-bomber igen ustyrlig

‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag

Stjerner i chok: ‘Undskyld!’

Det siger Kasper Schmeichel om FCM-brag

Vanvid: 30 millioner grunde til at bruge ham, FCK!

Rigtig træls melding om Óskarsson

Helt vilde rygter om dansker – klubben afviser

Pinligt, Chelsea! Skuffer fælt i Champions League

Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar

Thomas Frank: ‘Forhåbentlig kommer Neestrup ind’

Advarer Celtic mod FCM: ‘Han kan alt’

Ekspert peger på stort Brøndby-problem

Kritiserer Superliga-klub: – Anerkend jeres fejl!

Droppet af Riemer: Skal finde sig selv

Dansk klub fyrer hele trænerstaben

Tilbage i Brøndby – skal snart væk igen

Kaster hård dom over Eriksen

Landstræner: Meget skidt for Gregoritsch i Brøndby

Kæmpetransfer? Overvejer Lewandowski déjà-vu

Højbjerg med kæmpe ros

Benhård kritik af FC København

Tidligere FCK-boss: Det koster Franculino

Michael Laudrup i FCK-chok: ‘Hovedløst’

FCK’s supermand: ‘En af de største forandringer’

Jubler over Isaksen: Sæsonens åbenbaring

Enig med Michael Laudrup: ‘Latterligt’

Raser over Jens Jønsson-behandling: SÅ respektløst

Underlig situation: Frank ignoreret af Spurs-duo

Frygteligt for PSG – flere stjerner meldes skadet

Lucas Andersen afslører: Har afvist flere tilbud

15-årig overgik Moukoko: ‘En stor spiller’

Stor CL-nedtur: Det er så godt som forbi for FCK

Premier League-klub efterforskes for pistol-tifo

– Har du snakket med din mor?

Dårligt nyt for Sverige – stjerne ude

Hård stikpille til Vingegaard

Tottenham-stjerne truet med pistol

Klubejer udskammer tidligere Superliga-spiller

Thomas Frank brugte FCK-episode til at joke med

Av, FCK! Pinlig kasse går verden rundt