På papiret står FC København over for en af sine sværeste opgaver i klubbens historie, når Bayern München onsdag byder velkommen på sin suveræne hjemmebane.
Men FCK-træner Jacob Neestrup mener, at klubben i dag er et sted, hvor man ikke bliver duperet af den slags.
Derfor tror han på, at det danske mesterhold kan blive det bare andet hold, som får point ude mod Bayern München i en Champions League-gruppekamp siden 2014.
– Det handler om at gøre alt, hvad vi kan for at levere en præstation, hvor vi lever op til vores eget potentiale og vores egen kvalitet. Det skal hakkes af først. Får vi gjort det, er det der, muligheden skal ligge, siger han på tirsdagens pressemøde.
– Vi er et sted nu, hvor det er et sultent Champions League-hold, vi sender på banen. Vi ved godt, hvad vi spiller for.
– Der er også den mulighed, at vi kan levere en perfekt præstation og tabe. Men vi er her for at få point, uanset de tal du nævnte der, siger han med henvisning til, at Bayern har hentet 85 point ud af 87 mulige i de seneste 29 gruppekampe på Allianz Arena.
Tidligere tirsdag antydede Bayern-træner Thomas Tuchel kraftigt, at han vil skifte ud på holdet, da Bayern allerede er gået videre som gruppevinder.
Det gør det svært for Neestrup at vide, hvem danskerne kommer til at stå over for.
– Det kan godt være, men så er det heldigt, at vi primært har fokus på os selv. Rasmus Falk skal være Rasmus Falk, og Mohamed Elyounoussi skal være Mohamed Elyounoussi. Så må vi se, hvem der er på banen.
– Uanset hvad møder vi en – må man sige – rimelig stor klub, men de ændrer nok ikke deres spillestil, fordi de skifter en dygtig spiller ud med en anden dygtig spiller, siger han.
FCK er før de sidste runder toer i gruppen med fire point, mens Galatasaray og Manchester United er umiddelbart efter.
Mens præstationerne langt hen ad vejen har været til point mod store modstandere i Champions League-kampene, har de svinget i Superligaen.
Senest tabte københavnerne 1-2 til Viborg i lørdags, men det er ikke udtryk for, at de europæiske kampe er mere motiverende, mener Neestrup.
– Der er kun et FC København, der har prøvet at vinde et mesterskab tre år i træk. Det vil vi gerne gøre.
– Den måde, vi åbnede kampen mod Viborg, var med et meget sultent FCK-hold. Men vi får ikke gjort tingene færdige.
– I de to andre kampe, vi tabte til Silkeborg og FC Midtjylland, var vi for dårlige. Men det har ikke noget med manglende sult at gøre, siger han.
/ritzau/
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
Henter FC København-spiller
NYHEDER
Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!
Kæk Wass: Han filmede!
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
LIVE
LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
Joakim Mæhle åbner op
AVIS
Tottenham tilbyder monsterkontrakt
Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet
INTERVIEW
Daniel Wass i opsigtsvækkende interview
Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
NYHEDER
Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager
På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg
KARAKTERER
En historisk katastrofe for Danmark
INTERVIEW
Tullberg revser medier og roser Neestrup
– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller
Skal han med Bo Svensson til FC København?
HELT VILDT
Chelsea med historiens største PL-underskud
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation
Åbner op om hård tid efter racismekontrovers
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
Tottenham præsenterer ny træner
MEDIE
Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’
NYHEDER
Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid
TOPNYHED
Bo Henriksen med benhård dom over Danmark
INTERVIEW
Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’
TOPNYHED
Er det her Danmarks hemmelige våben?
DAGENS SPILFORSLAG
Orient kan vinde i Vest
Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
INTERVIEW
Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim
Undskylder efter italiensk fiasko
‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’
TOPNYHED
Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale
Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringer på Stamford Bridge
NYHEDER
Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’
HELT VILDT
Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK