FCK-lejren før Bayern: Dét skal hakkes af først

Uanset hvem Bayern München stiller med, er det et slagkraftigt hold, konstaterer FCK-træner Jacob Neestrup.



På papiret står FC København over for en af sine sværeste opgaver i klubbens historie, når Bayern München onsdag byder velkommen på sin suveræne hjemmebane.

Men FCK-træner Jacob Neestrup mener, at klubben i dag er et sted, hvor man ikke bliver duperet af den slags.

Derfor tror han på, at det danske mesterhold kan blive det bare andet hold, som får point ude mod Bayern München i en Champions League-gruppekamp siden 2014.

– Det handler om at gøre alt, hvad vi kan for at levere en præstation, hvor vi lever op til vores eget potentiale og vores egen kvalitet. Det skal hakkes af først. Får vi gjort det, er det der, muligheden skal ligge, siger han på tirsdagens pressemøde.

– Vi er et sted nu, hvor det er et sultent Champions League-hold, vi sender på banen. Vi ved godt, hvad vi spiller for.

– Der er også den mulighed, at vi kan levere en perfekt præstation og tabe. Men vi er her for at få point, uanset de tal du nævnte der, siger han med henvisning til, at Bayern har hentet 85 point ud af 87 mulige i de seneste 29 gruppekampe på Allianz Arena.

Tidligere tirsdag antydede Bayern-træner Thomas Tuchel kraftigt, at han vil skifte ud på holdet, da Bayern allerede er gået videre som gruppevinder.

Det gør det svært for Neestrup at vide, hvem danskerne kommer til at stå over for.

– Det kan godt være, men så er det heldigt, at vi primært har fokus på os selv. Rasmus Falk skal være Rasmus Falk, og Mohamed Elyounoussi skal være Mohamed Elyounoussi. Så må vi se, hvem der er på banen.

– Uanset hvad møder vi en – må man sige – rimelig stor klub, men de ændrer nok ikke deres spillestil, fordi de skifter en dygtig spiller ud med en anden dygtig spiller, siger han.

FCK er før de sidste runder toer i gruppen med fire point, mens Galatasaray og Manchester United er umiddelbart efter.

Mens præstationerne langt hen ad vejen har været til point mod store modstandere i Champions League-kampene, har de svinget i Superligaen.

Senest tabte københavnerne 1-2 til Viborg i lørdags, men det er ikke udtryk for, at de europæiske kampe er mere motiverende, mener Neestrup.

– Der er kun et FC København, der har prøvet at vinde et mesterskab tre år i træk. Det vil vi gerne gøre.

– Den måde, vi åbnede kampen mod Viborg, var med et meget sultent FCK-hold. Men vi får ikke gjort tingene færdige.

– I de to andre kampe, vi tabte til Silkeborg og FC Midtjylland, var vi for dårlige. Men det har ikke noget med manglende sult at gøre, siger han.

/ritzau/





Medie roser brandvarm dansker


Vanvittig Pogacar-klausul 

Derfor var Højlund pludselig ude

Di Marzio med klar melding

Eriksen sætter ord på ydmygelse: ‘Undskyld’

Topholdet kvajer sig – Horsens storsejrer

Brøndby IF – AGF

Vanvittig danskerdyst – Hjulmand slog Henriksen

Spændende nyt om Simon Kjær

Superliga-chok: Helt vanvittigt at være vidne til!

– Han er en toptræner

Vilde Kane nedlægger Dortmund

FC Midtjylland – Vejle Boldklub

Imponerende hyldest af Yussuf Poulsen

Hylder 17-årig dansker: ‘Alle kan lide ham’

Verdensstjerne ked af Runes skade

Modbeviser eksperter og Superliga-fans

Vingegaard bliver velbetalt prøvekanin

Melder sin afsked

– Det er rigtig vildt det her!

Cooper er overrasket over Jacob Ambæk-beslutning

Beundrere i Danmark: ‘Verdens bedste forsvarer’

Fik comeback i 6 minutter – profil skadet igen

Jacob Neestrup til “KEP”: ‘Det må du ikke sige!’

Katastrofekursen fortsætter for Sverige

– Det er den største fodboldhistorie i Danmark

Viborg FF – OB

Skriver historie – alle hylder Superliga-målmand

Bekræfter skrækskade til Holger Rune

Skidt nyt for Andersen – Arsenal på førstepladsen

Iskoldt Moukoko-svar

Stort dansk cykelresultat på kongeetape i Kina

Chokemne til jobbet i Manchester United?

Fyrer Postecoglou omgående

FC Nordsjælland – Randers FC

Er han på vej til Lyngby?

– Meget bedre end i Danmark!

OB-fans kan ånde lette op – skyder rygte ned

Haaland banker City på førstepladsen

Vildt rygte: Chelsea scouter Superliga-angriber

– Jeg bliver virkelig rasende over det

Gravesen: ‘Det skal da ikke gå ud over Lerager!’

Stort medie: Forest overvejer Cooper

Helgenklub taber i Hamburg

Katastrofe for McLaren – verdensstjerne vinder

Hansi Flick misser El Clásico

Træls resultat for Axelsen

Sønderjyske – FC Fredericia

Skrækskade til Rune – nu melder spørgsmål sig

Trist melding fra Napoli – Højlund ude med skade

Knust Holger Rune frygter skrækskade