Neestrup forklarer: Derfor er Vavro bænket

Denis Vavro må se til fra en uvant plads, når tirsdagens FCK-kamp begynder.



FC Københavns cheftræner Jacob Neestrup har til deres kamp mod AGF valgt at sende den ellers stensikre starter Denis Vavro på bænken. 

I et interview med Viaplay kort før kampen forklarer han sit valg, hvor han i stedet har sat Peter Ankersen ind i det tremandsforsvar de kommer med i en 3-4-3-opstilling.

– Det handler om performance. Altså, det gør det. Det handler om det, som jeg mener er det bedste hold. Jeg synes, at Ankersen har givet ro i lang tid, og det har han gjort i øvrigt i andre kampe på netop den position, siger han og fortsætter:

– Både i forrige sæson men også i den sidste 45 minutter forleden. Jeg holder fast i den formation, fordi jeg synes, at vi præstationsmæssigt har leveret rigtig, rigtig godt i en 3-4-3. Både når vi har skulle forsvare lavt, når vi har presset højt, vores omstillingsspil, og jeg synes også, at vores grundspil mod Midtjylland var rigtig, rigtig godt, lyder det fra Neestrup.

Denis Vavro lavede i FCK’s seneste kamp mod FC Midtjylland en stor fejl, som førte til et midtjysk mål.

Dernæst er der blevet plads til Rasmus Falk, som ellers har skulle tage til takke med bænken i en række kampe.

– Så har vi Falk inde, og det er måske et udtryk for, at der kun er ét resultat der tæller, og det er, at vi skal vinde, fastslår FCK-træneren.

Han er desuden bevidst om, at de ikke kan bruge uafgjort til det store i kampen, da han er opmærksom på, at det kan betyde, at de på søndag kan få et scenarie mod FC Nordsjælland, hvor de kan ryge helt ud af Europa-pladserne.





Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job




LIVE

LIVE: Viser interesse for ombejlet FCK-angriber

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Afsløring: De er færdige i Randers

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Guardiola stopper – han skal erstatte ham



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Fortryder FC Barcelona-transfer

Vil hente FC Midtjylland-profil

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Chelsea – Tottenham

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Neestrup jagtes af storklub

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

AGF jagter hollandsk talent