Neestrup forklarer: Derfor er Vavro bænket

Denis Vavro må se til fra en uvant plads, når tirsdagens FCK-kamp begynder.



FC Københavns cheftræner Jacob Neestrup har til deres kamp mod AGF valgt at sende den ellers stensikre starter Denis Vavro på bænken. 

I et interview med Viaplay kort før kampen forklarer han sit valg, hvor han i stedet har sat Peter Ankersen ind i det tremandsforsvar de kommer med i en 3-4-3-opstilling.

– Det handler om performance. Altså, det gør det. Det handler om det, som jeg mener er det bedste hold. Jeg synes, at Ankersen har givet ro i lang tid, og det har han gjort i øvrigt i andre kampe på netop den position, siger han og fortsætter:

– Både i forrige sæson men også i den sidste 45 minutter forleden. Jeg holder fast i den formation, fordi jeg synes, at vi præstationsmæssigt har leveret rigtig, rigtig godt i en 3-4-3. Både når vi har skulle forsvare lavt, når vi har presset højt, vores omstillingsspil, og jeg synes også, at vores grundspil mod Midtjylland var rigtig, rigtig godt, lyder det fra Neestrup.

Denis Vavro lavede i FCK’s seneste kamp mod FC Midtjylland en stor fejl, som førte til et midtjysk mål.

Dernæst er der blevet plads til Rasmus Falk, som ellers har skulle tage til takke med bænken i en række kampe.

– Så har vi Falk inde, og det er måske et udtryk for, at der kun er ét resultat der tæller, og det er, at vi skal vinde, fastslår FCK-træneren.

Han er desuden bevidst om, at de ikke kan bruge uafgjort til det store i kampen, da han er opmærksom på, at det kan betyde, at de på søndag kan få et scenarie mod FC Nordsjælland, hvor de kan ryge helt ud af Europa-pladserne.





‘Det er gift for en fodboldklub’




LIVE

Superliga-LIVE: Superliga-profil udsat for racisme

‘Det er gift for en fodboldklub’

18-årig dansker med hattrick på to minutter

Forhandlinger i gang – her er prisen på Højbjerg

FCK vil købe ham: ‘Han vinder simpelthen ALT’

Denis Vavro ude i kulden

Kædet sammen med FCK: ‘Alle backs hader ham’



LIVE

TransferLIVE: Klar med stort bud på dansker

FCK har ringet til Zuma: ‘Ham skal I købe’

Griner af FC Barcelonas bud

Brøndby-spiller kan være på vej til Tyskland

Sønderjyske-kaptajn jubler

Fremhæver bænket FCM-stjerne: Han koster 150 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ny melding: Her er Kasper Dolbergs løn

Brøndby ansætter Ross Ireland fra Rangers FC

Afsløring: Dansker til lægetjek hos storklub

Afsløring: Viborg afviser bud fra Championship

“Hvor er den 9’er, AGF? – der mangler en angriber”



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Patrick Pentz har særlig Brøndby-aftale

‘Unikt’: Nicolaj Thomsen jubler over nye tiltag

Melder Harder færdig i Leipzig

Afsløring: Gustav Friberg får tre år i dansk klub

Farzam: Dette arbejder Brøndby på lige nu

Engelsk klub afviser AGF

Sambabold i saunaen – FCK-indkøb var suveræn

Infantino afholdte hemmeligt møde inden VM-finalen

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Afsløring: FCN har slået nordisk salgsrekord

Sønderjyske-boss forklarer hjemsendelse

Brøndby tæt på Bundesliga-back – her er prisen

AGF meldes interesseret i Superliga-profil