FC Københavns cheftræner Jacob Neestrup har til deres kamp mod AGF valgt at sende den ellers stensikre starter Denis Vavro på bænken.
I et interview med Viaplay kort før kampen forklarer han sit valg, hvor han i stedet har sat Peter Ankersen ind i det tremandsforsvar de kommer med i en 3-4-3-opstilling.
– Det handler om performance. Altså, det gør det. Det handler om det, som jeg mener er det bedste hold. Jeg synes, at Ankersen har givet ro i lang tid, og det har han gjort i øvrigt i andre kampe på netop den position, siger han og fortsætter:
– Både i forrige sæson men også i den sidste 45 minutter forleden. Jeg holder fast i den formation, fordi jeg synes, at vi præstationsmæssigt har leveret rigtig, rigtig godt i en 3-4-3. Både når vi har skulle forsvare lavt, når vi har presset højt, vores omstillingsspil, og jeg synes også, at vores grundspil mod Midtjylland var rigtig, rigtig godt, lyder det fra Neestrup.
Denis Vavro lavede i FCK’s seneste kamp mod FC Midtjylland en stor fejl, som førte til et midtjysk mål.
Dernæst er der blevet plads til Rasmus Falk, som ellers har skulle tage til takke med bænken i en række kampe.
– Så har vi Falk inde, og det er måske et udtryk for, at der kun er ét resultat der tæller, og det er, at vi skal vinde, fastslår FCK-træneren.
Han er desuden bevidst om, at de ikke kan bruge uafgjort til det store i kampen, da han er opmærksom på, at det kan betyde, at de på søndag kan få et scenarie mod FC Nordsjælland, hvor de kan ryge helt ud af Europa-pladserne.
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
MEDIE
Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
MEDIE
Jess Thorup fyret
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
TRANSFER
Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar
EKSKLUSIVT
Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
NYHEDER
Kasper Hjulmand fyret
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’