FC Københavns cheftræner Jacob Neestrup har til deres kamp mod AGF valgt at sende den ellers stensikre starter Denis Vavro på bænken.
I et interview med Viaplay kort før kampen forklarer han sit valg, hvor han i stedet har sat Peter Ankersen ind i det tremandsforsvar de kommer med i en 3-4-3-opstilling.
– Det handler om performance. Altså, det gør det. Det handler om det, som jeg mener er det bedste hold. Jeg synes, at Ankersen har givet ro i lang tid, og det har han gjort i øvrigt i andre kampe på netop den position, siger han og fortsætter:
– Både i forrige sæson men også i den sidste 45 minutter forleden. Jeg holder fast i den formation, fordi jeg synes, at vi præstationsmæssigt har leveret rigtig, rigtig godt i en 3-4-3. Både når vi har skulle forsvare lavt, når vi har presset højt, vores omstillingsspil, og jeg synes også, at vores grundspil mod Midtjylland var rigtig, rigtig godt, lyder det fra Neestrup.
Denis Vavro lavede i FCK’s seneste kamp mod FC Midtjylland en stor fejl, som førte til et midtjysk mål.
Dernæst er der blevet plads til Rasmus Falk, som ellers har skulle tage til takke med bænken i en række kampe.
– Så har vi Falk inde, og det er måske et udtryk for, at der kun er ét resultat der tæller, og det er, at vi skal vinde, fastslår FCK-træneren.
Han er desuden bevidst om, at de ikke kan bruge uafgjort til det store i kampen, da han er opmærksom på, at det kan betyde, at de på søndag kan få et scenarie mod FC Nordsjælland, hvor de kan ryge helt ud af Europa-pladserne.
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
Kæmpekøb retur til FC København?
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
INTERVIEW
Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Bayern München er i pokalfinalen
Brøndby tog vigtig overtidssejr
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
NYHEDER