Tipsbladet på Frederiksberg.
Hvis man som FC København-fan havde håbet på action i dette transfervindue, så er man i stedet blevet mødt af en langgaber.
De danske mestre har sagt farvel til Mateo Tanlongo, men ellers er der ikke sket noget i FC København, der rent økonomisk har nok at rutte med efter deres videre avancement i Champions League og nye sponsoraftaler.
Jacob Neestrup var dog ikke meget for at gå ind i snakken om klubbens transferplaner i de resterende dage af transfervinduet, da Tipsbladet og den øvrige presse spurgte ham ind til det efter lørdagens træningskamp mod AGF.
– Det har jeg ikke nogen kommentarer til, da det ligger på "PC's" bord, siger Jacob Neestrup kortfattet, hvorefter han tilføjer.
– Jeg har ønsker til transfers, men jeg har ikke nogen kommentarer til det i pressen, fordi jeg gider ikke tage den i plenum foran hele fodbolddanmark.
Det er dog blevet adresseret af Peter Christiansen, at man holder øje med målmandssituationen, hvor Theo Sander er skadet, og det var et af de steder, hvor han gerne ville sætte lidt ord på.
– Der er fem dage tilbage af vinduet. Selvfølgelig ser jeg også på situationen, men jeg kommer ikke til at tage den her i pressen. Jeg kommer ikke til at bidrage til rygter. Jeg gider ikke stå og lave gule bjælker. Det er klart, at der er nogen positioner, hvor vi er mere sårbare end andre. Det er åbentlyst, og så er der positioner, hvor vi er rigtig godt dækket ind. Men jeg vil ikke stå og lave en gul bjælke og bidrage til rygter.
– Der er blandt andet et eksempel med en hollandsk keeper, nu hvor du spørger til målmandssituation, som siger, at han har været i kontakt med FC København og sagt nej. Jeg aner ikke, hvem manden er og har aldrig snakket med ham. Jeg gider ikke stå og være en træner, hvor spillerne skal forholde sig til det ene og andet i et transfervindue. Der bliver skrevet meget, og det har jeg fuld forståelse for. Noget passer, og noget passer som i overhovedet ikke, og derfor vil jeg ikke bidrage til.
Jacob Neestrup henviser til Sparta Rotterdams keeper Nick Olij, der for nyligt fortalte, at han havde været i dialog med FC København, som han havde afvist, da han ikke ville være reserve bag Kamil Grabara.
Udover målmandspositionen er forsvaret et område for indgående rygter i FC København, mens NEC Nijmegens danske stjerne Magnus Mattsson også bliver kædet sammen med de danske mestre.
Jacob Neestrup gjorde det dog flere gange klart, at han ikke ønskede at kommentere eller spekulere i transfers eller rygter og henviste i stedet til "PC".
TOPNYHED
Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF
TIPSBLADET SPECIAL
Angriber til Brøndby? Det er foruroligende
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt
TIPSBLADET SPECIAL
Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’
TOPNYHED
Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis
AVIS
Stort medie fremhæver FCM-flop
TOPNYHED
Medie med dyster Dorgu-melding
‘Sur over Brøndby-transfer’
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
MEDIE
Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen
LIGE NU
FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4
Legende med chokmelding
MEDIE
Her er prisen på Skov Olsen
EKSKLUSIVT
Brøndby er tit på stadion – men har ikke budt
MEDIE
Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb
FCKs søsterklub henter sportschef i Danmark
NYHEDER
Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg
TOPNYHED
Intet bud fra Brøndby (opdat.)
NYHEDER
Antonsen bliver væk – får stor bøde
TRANSFER
FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’
HELT VILDT
– De lignede lort!
TOPNYHED
Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller
TOPNYHED
Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen
TOPNYHED
Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’
MEDIE
Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
AVIS
Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber
EKSKLUSIVT
FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere
EKSKLUSIVT
Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø
NYHEDER
FCK og FCM interesseret – ny klub på banen
TOPNYHED
Bekræfter FC København-historie
TRANSFER
Transfer på vej? AaB spørger på profil
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København køber Kenay Myrie
TOPNYHED
Brøndby-emne var genstand for vildt rygte
EKSKLUSIVT
Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’
Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’
TOPNYHED
Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
Her er Tausons vej i Australian Open
Arsenal nærmer sig finale efter brag mod Chelsea
DAGENS SPILFORSLAG
Rønnows berlinere på rov i Sydtyskland
NYHEDER
Stor skuffelse
TOPNYHED
Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’
NYHEDER
Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’
NYHEDER
Godt nyt for FCK – får grønt lys
NYHEDER
Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’
TRANSFER
Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen
TOPNYHED
– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft
NYHEDER