Tipsbladet på Frederiksberg.
Hvis man som FC København-fan havde håbet på action i dette transfervindue, så er man i stedet blevet mødt af en langgaber.
De danske mestre har sagt farvel til Mateo Tanlongo, men ellers er der ikke sket noget i FC København, der rent økonomisk har nok at rutte med efter deres videre avancement i Champions League og nye sponsoraftaler.
Jacob Neestrup var dog ikke meget for at gå ind i snakken om klubbens transferplaner i de resterende dage af transfervinduet, da Tipsbladet og den øvrige presse spurgte ham ind til det efter lørdagens træningskamp mod AGF.
– Det har jeg ikke nogen kommentarer til, da det ligger på "PC's" bord, siger Jacob Neestrup kortfattet, hvorefter han tilføjer.
– Jeg har ønsker til transfers, men jeg har ikke nogen kommentarer til det i pressen, fordi jeg gider ikke tage den i plenum foran hele fodbolddanmark.
Det er dog blevet adresseret af Peter Christiansen, at man holder øje med målmandssituationen, hvor Theo Sander er skadet, og det var et af de steder, hvor han gerne ville sætte lidt ord på.
– Der er fem dage tilbage af vinduet. Selvfølgelig ser jeg også på situationen, men jeg kommer ikke til at tage den her i pressen. Jeg kommer ikke til at bidrage til rygter. Jeg gider ikke stå og lave gule bjælker. Det er klart, at der er nogen positioner, hvor vi er mere sårbare end andre. Det er åbentlyst, og så er der positioner, hvor vi er rigtig godt dækket ind. Men jeg vil ikke stå og lave en gul bjælke og bidrage til rygter.
– Der er blandt andet et eksempel med en hollandsk keeper, nu hvor du spørger til målmandssituation, som siger, at han har været i kontakt med FC København og sagt nej. Jeg aner ikke, hvem manden er og har aldrig snakket med ham. Jeg gider ikke stå og være en træner, hvor spillerne skal forholde sig til det ene og andet i et transfervindue. Der bliver skrevet meget, og det har jeg fuld forståelse for. Noget passer, og noget passer som i overhovedet ikke, og derfor vil jeg ikke bidrage til.
Jacob Neestrup henviser til Sparta Rotterdams keeper Nick Olij, der for nyligt fortalte, at han havde været i dialog med FC København, som han havde afvist, da han ikke ville være reserve bag Kamil Grabara.
Udover målmandspositionen er forsvaret et område for indgående rygter i FC København, mens NEC Nijmegens danske stjerne Magnus Mattsson også bliver kædet sammen med de danske mestre.
Jacob Neestrup gjorde det dog flere gange klart, at han ikke ønskede at kommentere eller spekulere i transfers eller rygter og henviste i stedet til "PC".
Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp
MEDIE
Storklub jagter Jacob Neestrup
TOPNYHED
Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
NYHEDER
Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’
NYHEDER
Hylder Mads Hermansen
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
MEDIE
FCK i dialog med Zanka
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
NYHEDER
Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’
Thomas Frank-afløser fik stor øretæve
HELT VILDT
Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
TOPNYHED
Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
NYHEDER
Neestrup afslører reprimande
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
Vild udvikling for FC Københavns chancer
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
Christian Eriksen er usikker på fremtiden
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
BIZART
Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
Barcelona generobrede førstepladsen
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
HELT VILDT
1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i
NYHEDER
Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’
TIPSBLADET SPECIAL
Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris
TIPSBLADETS DOM
Det var absurd – de var fuldstændig forstenet
TOPNYHED
Alexander Bah tog beslutning for Mourinho
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
AGF vandt vanvittig Superliga-kamp
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers
STORT INTERVIEW
Neestrup: ‘Fuck det!’
NYHEDER
Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg
NYHEDER
– Det ser dystert ud!
Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’
EKSKLUSIVT
Giver unikt indblik: Sådan bliver en transfer til
Mareridtsdebut for dansker: ‘Trist’
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattigt i Silkeborg
Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix
OPTAKT
AGF – Viborg FF
Real Madrid taber
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Midtjylland