Tipsbladet på Frederiksberg.
Hvis man som FC København-fan havde håbet på action i dette transfervindue, så er man i stedet blevet mødt af en langgaber.
De danske mestre har sagt farvel til Mateo Tanlongo, men ellers er der ikke sket noget i FC København, der rent økonomisk har nok at rutte med efter deres videre avancement i Champions League og nye sponsoraftaler.
Jacob Neestrup var dog ikke meget for at gå ind i snakken om klubbens transferplaner i de resterende dage af transfervinduet, da Tipsbladet og den øvrige presse spurgte ham ind til det efter lørdagens træningskamp mod AGF.
– Det har jeg ikke nogen kommentarer til, da det ligger på "PC's" bord, siger Jacob Neestrup kortfattet, hvorefter han tilføjer.
– Jeg har ønsker til transfers, men jeg har ikke nogen kommentarer til det i pressen, fordi jeg gider ikke tage den i plenum foran hele fodbolddanmark.
Det er dog blevet adresseret af Peter Christiansen, at man holder øje med målmandssituationen, hvor Theo Sander er skadet, og det var et af de steder, hvor han gerne ville sætte lidt ord på.
– Der er fem dage tilbage af vinduet. Selvfølgelig ser jeg også på situationen, men jeg kommer ikke til at tage den her i pressen. Jeg kommer ikke til at bidrage til rygter. Jeg gider ikke stå og lave gule bjælker. Det er klart, at der er nogen positioner, hvor vi er mere sårbare end andre. Det er åbentlyst, og så er der positioner, hvor vi er rigtig godt dækket ind. Men jeg vil ikke stå og lave en gul bjælke og bidrage til rygter.
– Der er blandt andet et eksempel med en hollandsk keeper, nu hvor du spørger til målmandssituation, som siger, at han har været i kontakt med FC København og sagt nej. Jeg aner ikke, hvem manden er og har aldrig snakket med ham. Jeg gider ikke stå og være en træner, hvor spillerne skal forholde sig til det ene og andet i et transfervindue. Der bliver skrevet meget, og det har jeg fuld forståelse for. Noget passer, og noget passer som i overhovedet ikke, og derfor vil jeg ikke bidrage til.
Jacob Neestrup henviser til Sparta Rotterdams keeper Nick Olij, der for nyligt fortalte, at han havde været i dialog med FC København, som han havde afvist, da han ikke ville være reserve bag Kamil Grabara.
Udover målmandspositionen er forsvaret et område for indgående rygter i FC København, mens NEC Nijmegens danske stjerne Magnus Mattsson også bliver kædet sammen med de danske mestre.
Jacob Neestrup gjorde det dog flere gange klart, at han ikke ønskede at kommentere eller spekulere i transfers eller rygter og henviste i stedet til "PC".
LIVE
LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
MEDIE
Offentliggøres i dag
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
AGF har holdt fri inden FCM-brag
NYHEDER