FCK-stjerne i møgfald: Her er Neestrups reaktion

FC København-cheftræner Jacob Neestrup mener ikke, at det opsigtsvækkende Lukas Lerager-interview var uacceptabelt.



FC København led mandag et 0-1-nederlag til Randers i Superligaen. Et resultat, som naturligvis ikke er tilfredsstillende for hovedstadsklubben, som jagter det danske mesterskab. Efter kampen var midtbanespiller Lukas Lerager rasende over indsatsen. og han revsede også sit eget hold i et interview.

– Det er sådan en rigtig københavner-dag; selvfede, alt for nonchalant. Vi vågner overhovedet ikke gennem kampen, og det er respektløst, sagde han blandt andet.

Efterfølgende var Jacob Neestrup ude at sige, at ordene fra Lerager måske var lige hårde nok. Men kommentarerne fra den 29-årige midtbanespiller er på ingen måder uacceptable.

Det siger Neestrup torsdag til Tipsbladet og den fremmødte presse efter FCK-træningen.

– Nej, jeg synes ikke han gik over grænsen. Jeg er personligt glad for, at jeg ikke får en mikrofon i hovedet ti sekunder efter et nederlag, for så kan det også være, at jeg kommer til at sige noget, som bliver sat på spidsen.

– Jeg synes, at der blevet sagt sjove ting i de flash-interviews med spillere, der har tabt fodboldkampe. De interviews, der bliver givet, er mere for overskrifternes skyld end for nuancernes skyld. Han havde en puls på 200 og var dybt frustreret over, at vi havde tabt og ikke leveret. Det er sådan, det er.

Cheftræneren lægger dog ikke skjul, på at indsatsen mod Randers var for dårlig.

– Præstationen var for svag, hvis man ser bort fra de første 10-12 minutter efter pausen. Vi laver nogle store tekniske fejl, der fører til omstillinger, og har til tider dårlig offentlig struktur. Det gjorde, at vi sårbare over for omstillinger. Vi ramte ikke skiven på lidt af det hele.

Næste opgave for FCK er Viborg i Parken, og der skal andre boller på suppen, lyder det fra cheftræneren.

– Det vigtigste er, at vi finder tilbage til det niveau, vi har haft i meget lang tid. Vi skal kigge tilbage på den Viborg-kamp, vi spillede sidst og se på, hvad vi kan justere på, og hvordan vi skal gøre ondt på dem.

FCK er et point bag førerholdet FC Nordsjælland.






TransferLIVE: Tidl. SL-profil tager til ny PL-klub




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Frankrig – Sverige

Stort drama: Brasilien er videre!

Brøndby med transferscoop?

Superliga-klub tæt på FCK’er

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FC København-farvel rykker nærmere

Tyskland – Paraguay

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Elfenbenskysten – Norge

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Afviste Premier League-klubber

Holland – Marokko

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Storroser 18-årig FCK-spiller

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Hård dom over Kvistgaarden

Her er 16.-delsfinalerne til VM