Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’

Jacob Neestrup forstod ikke helt den forvirrende situation på Viaplay, hvor eksperterne Stig Tøfting og Kenneth Emil Petersen hurtigt var væk, da han ankom for at blive interviewet.



Endelig skete det igen for FC København.

Klubben har efter vinterpausen ikke haft meget held i sprøjten, når det kommer til de kampe, der er afviklet i de hjemlige turneringer. Her er det kun blevet til to sejre, begge over Viborg FF i pokalturneringen.

Derfor har Jacob Neestrup måttet lægge øre til lidt af hvert i den seneste tid, hvilket han nu italesætter overfor Viaplay, der dækkede kampen.

Cheftræneren skulle efter kampen interviewes, som han plejer, men det virkede på TV til, at planerne pludselig blev ændret hos rettighedshaverne. I stedet for et solointerview foran kameraet blev Jacob Neestrup kastet ind i studieopsætningen, hvorefter Kenneth Emil Petersen og Stig Tøfting hurtigt valgte at gå midt i forvirringen.

– Jeg skal bare lige have med. Nu har vi tabt, tabt, tabt og tabt, jeg har været bevogtet med ikke bare en ekspert, men to eksperter nogle gange. Så vinder vi en fodboldkamp, og så skrider de? siger han til Viaplay.

Situationen var præget af en del kaos, men det blev nok en gang bragt på banen, hvordan interviewet var forløbet i weekenden, da man tabte inde i Parken til Randers FC.

– Hvis jeg skal være helt ærlig, Viaplay. Så synes jeg ikke, at jeg pegede den ene eller anden vej, men I stiller mig et spørgsmål. Jeg er så sød og rar, at jeg altid prøver at svare uddybende.

– At I så har ganget den med ti eller 20 diverse steder efterfølgende. Det er så jer, det er ikke mig. Jeg svarer nøgternt på de udfordringer, vi har, og sagde endda, at I ikke behøvede at lave overskrifter på det. Men hvis jeg ikke svarer ærligt, hvad jeg mener, så er der ingen grund til at stå i studiet, fortæller Jacob Neestrup på Viaplay Sports News.

FC Københavns næste opgave er om otte dage, hvor man møder OB på Fyn.

Hele klippet med Jacob Neestrup kan du se i videoen over artiklen.





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Hård dom over Kvistgaarden

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FC København-farvel rykker nærmere

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Storroser 18-årig FCK-spiller

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Holland – Marokko

Frankrig – Sverige

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Superliga-klub tæt på FCK’er

Tyskland – Paraguay



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Elfenbenskysten – Norge

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Usikker på Chido Obi-transfer

Afviste Premier League-klubber