Neestrup om skadet profil: Ansvaret er kun mit

Ingen af de skadede FC København-profiler er ved at være klar igen, lyder det fra cheftræner Jacob Neestrup, der samtidig påtager sig ansvaret for én af skaderne.



Det er ikke mange dage siden, at FC København blev det første hold til at holde nullet mod Manchester City i denne sæson, men cheftræner Jacob Neestrup går alligevel ikke med følelsen af, at alt er, som det skal være hos de danske mestre inden søndagens derby mod Brøndby.

– Nej, det er det jo ikke. Der er jo ikke noget nyt med Vavro, Falk, 'Corner' og Zeca. Vi prøver at se, om vi kan få nogle af de andre tilbage. Hakon [Haraldsson, red.] er jo også ude med karantæne. Så vi ser, om vi kan få Orri [Oskarsson, red.] eller i hvert fald en enkelt angriber med til kampen, siger Neestrup således til Tipsbladet efter fredagens træning på Jens Jessensvej. 

Nicolai Boilesen udgik af træningen før tid, men det var ikke på grund af en skade til midterforsvareren. 

– Det var planlagt. Der er ikke noget der. Men jeg kan godt forstå, at alle står og krydser fingre hver gang, lyder det således fra Neestrup med et smil. 

I har været ramt af utroligt mange skader. Kan det have noget at gøre med, at I ikke har haft så mange muligheder for at rotere i Superligaen, fordi I kom skidt fra start? Eller har I bare været ekstremt uheldige?

– Det er et godt spørgsmål. Jeg vil sige, at du skal komme i midt-december, når vi har haft en måneds tid til lige at analysere de skader. For det har vi jo ikke tid til at gøre nu. Nu er det jo bare videre til kamp, kamp, kamp. Jeg tror, at der, hvor vi er nu, er at hver skade er sin egen, lyder det fra Jacob Neestrup. 

Én af skaderne til FC Københavns profiler vil cheftræneren dog gerne påtage sig ansvaret for. 

– Denis [Vavro, red.] fik en baglårsskade efter at have spillet rigtig, rigtig mange minutter. Der vidste jeg godt, at der var en risiko. Så det ansvar er kun mit, lyder det således fra Jacob Neestrup. 

De mange skader i angrebet har også betydet, at Neestrup har været nødt til at bruge en halvskadet spiller. 

– Karamoko fik en stempling på foden og er ukampdygtig i en periode, og havde også store problemer med den i City-kampen. Men vi blev nødt til at trække veksler på ham, fordi der ikke var andre. Så hver skade er sin egen lille historie, og lige umiddelbart ser vi ikke noget mønster i dem. Så lige nu er jeg dig svar skyldig.

Søndagens Superliga-brag mellem Brøndby og FC København sparkes i gang klokken 14.00. FC København går ind til opgøret som nummer syv i Superligaen, mens Brøndby ligger på niendepladsen. 

Fotos: Getty Images. 







LIVE

LIVE: Nedtur for FCK – stjerne stadig ude

Josip Radošević på samtlige forsider

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Topchef får nyt job i FCK

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Millionregn over FC Midtjylland

‘Ingen i Danmark kan hente ham’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Randers FC – Silkeborg IF

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Afslører vild transfer-historie

Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

Det kommer formentlig til at ske

Benhård Brian Riemer-melding

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

“Ingen er uerstattelige”

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

Ekene Chukwuani igen på måltavlen

Brighton – Liverpool

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Protesterer efter dansk drømmekamp

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

FCK-stjerne roses i hjemlandet

Håber på FC København-exit

FC København-talent har truffet stor beslutning

Færdig? Manchester City har udset afløser

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’

Barcelona – Rayo Vallecano

‘Han kan producere helt vanvittige tal’

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden

Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division

Langgaber mellem Blå og Blå

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

Så blev det officielt

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!