Mohamed Daramy er ikke længere den eneste i familien, der har spillet for FC Københavns førstehold.
I starten af september fik lillebror, Abdul Daramy, uofficiel FC København-debut, da han kom på banen i testkampen mod Landskrona.
Et stort øjeblik for den 16-årige kantspiller men også kæmpestort for Mohamed Daramy, der fik et opkald af Jacob Neestrup, inden lillebror blev sendt i aktion.
Det fortæller den danske Reims-spiller i et interview med Tipsbladet.
– Det var fedt at se! Neestrup ringede til mig inden og spurgte, om han var klar til det, og så sagde jeg ’selvfølgelig, han skal da bare med, og så må du bare råbe ad ham, som du råber ad mig’, siger Daramy med et grin og fortsætter:
– Han gør det godt, og han er også en god spiller. Jeg håber, det kan give ham lidt mere blod på tanden. Han skal arbejde hårdt for det, og han skal bare kæmpe endnu mere. Det kan gå hurtigt i fodbold – lige pludselig kan det være, han spiller og er med i trupperne, så han skal bare være klar og give alt. Han skal være den bedste, hver gang han spiller med sin egen årgang og U19, så de kan se, han er klar.
Det var ikke helt uden nerver, da Abdul Daramy kom på banen, men Mohamed Daramy spår ham en stor fremtid.
– Han var selvfølgelig lidt nervøs inden, og det er normalt, når han også har en bror, der også har været i klubben, så der er mange forventninger, men jeg prøvede at berolige ham og sige til ham, at han bare skal være sig selv.
– Han gør det godt, og han er en god spiller. Han kan tage de samme skridt, som jeg gjorde i hans alder. Det gik hurtigt for mig, så det kan også sagtens gå hurtig for ham, men man skal også være tålmodig i den alder
– Han er et stort talent, så han har en stor fremtid. Det bliver fedt at følge, og jeg håber, han kan gøre det samme som mig. Han skal tage den med ro og lade fødderne tale, som han plejer, siger Daramy.
På trods af opfordringen fra storebror var Neestrup ikke hård ved Abdul Daramy:
– Neestrup var sød ved ham. Han kunne godt have råbt lidt mere ad ham, men ellers var han sød ved ham. Han er ligesom mig – nogle gange skal man være lidt hård ved os, siger Daramy med et grin.
Abdul Daramy er tilknyttet FC Københavns U17-hold.
NYHEDER Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
NYHEDER
Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion