Neestrup roser Brøndby og AGF: Helt tavs om FCM

Jacob Neestrup ser FC Nordsjælland som værende spillemæssigt stærkere, end de var i efteråret, og FC København-træneren har generelt rosende ord tilovers for de klubber, der endte i Mesterskabsspillet.



Efter et forrygende efterår er FC Nordsjælland resultatmæssigt kommet noget haltende fra start i foråret, hvor Superligaens tophold blot har vundet to ud af fem kampe. 

I et interview med FC Københavns egen hjemmeside har Jacob Neestrup dog peget på, at han rent spillemæssigt nu ser FC Nordsjælland som værende bedre, end de var i efteråret. 

Den påstand uddybede Neestrup efter onsdagens træning, hvor FC København-træneren pegede på, at alle seks hold i Mesterskabsspillet er blevet bedre. 

– Jeg synes, at alle de hold, som er endt i top-6, har fortjent det. Det gælder for alle de hold, der er endt med at komme i top-6, at de er et bedre sted nu, end dér, hvor de var for to, fire eller seks måneder siden. FC København er et bedre sted. Jeg synes, at FC Nordsjælland som udgangspunkt altid udvikler sig godt henover en sæson, lyder det fra Jacob Neestrup. 

– AGF er også et markant bedre sted nu, og har også haft en flot udvikling. Jeg synes også, at Jesper Sørensens Brøndby har fået en spillemæssig fin start. Og Randers har det jo med altid at knibe sig fortjent med.

– Min pointe var bare, at alle hold, som vi skal spille imod – også Viborg – bliver bedre og bedre. Jeg synes, at alle holdene i top-6 er bedre 1. april end de var 1. august. Det er jo sådan, det typisk er med gode hold. 

Er du overrasket over, at FC Midtjylland gik glip af top-6?

– Det har jeg ingen kommentarer til.

FC København indleder på søndag klokken Mesterskabsspillet med en hjemmekamp mod FC Nordsjælland. 







LIVE

TransferLIVE: Fravalgt til VM – men flyver til USA

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Udskiftning: Comeback pĂĄ landsholdet efter to ĂĄr

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Superliga-boss reagerer pĂĄ Eriksen-rygte

Meldes færdig – Jens Stryger pĂĄ vej til Danmark?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Jagter tidligere AGF’er

Meldes varm pĂĄ ombejlet dansk stjerne

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Efter spionage-skandale: Nu reagerer klubejer

Lyon er interesseret i endnu en dansker

Fatter intet af Brøndby-bombe

Bekræfter kæmpebud

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Trist: Marios Oikonomou er død

Transferrekord pĂĄ vej – pengene skal vælte ind

Legendesøn skifter til AGF – sĂĄ lang er kontrakten

– Neestrup kan blive næste landstræner

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Overraskende skifte lurer

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne