Neestrup roser Brøndby og AGF: Helt tavs om FCM

Jacob Neestrup ser FC Nordsjælland som værende spillemæssigt stærkere, end de var i efteråret, og FC København-træneren har generelt rosende ord tilovers for de klubber, der endte i Mesterskabsspillet.



Efter et forrygende efterår er FC Nordsjælland resultatmæssigt kommet noget haltende fra start i foråret, hvor Superligaens tophold blot har vundet to ud af fem kampe. 

I et interview med FC Københavns egen hjemmeside har Jacob Neestrup dog peget på, at han rent spillemæssigt nu ser FC Nordsjælland som værende bedre, end de var i efteråret. 

Den påstand uddybede Neestrup efter onsdagens træning, hvor FC København-træneren pegede på, at alle seks hold i Mesterskabsspillet er blevet bedre. 

– Jeg synes, at alle de hold, som er endt i top-6, har fortjent det. Det gælder for alle de hold, der er endt med at komme i top-6, at de er et bedre sted nu, end dér, hvor de var for to, fire eller seks måneder siden. FC København er et bedre sted. Jeg synes, at FC Nordsjælland som udgangspunkt altid udvikler sig godt henover en sæson, lyder det fra Jacob Neestrup. 

– AGF er også et markant bedre sted nu, og har også haft en flot udvikling. Jeg synes også, at Jesper Sørensens Brøndby har fået en spillemæssig fin start. Og Randers har det jo med altid at knibe sig fortjent med.

– Min pointe var bare, at alle hold, som vi skal spille imod – også Viborg – bliver bedre og bedre. Jeg synes, at alle holdene i top-6 er bedre 1. april end de var 1. august. Det er jo sådan, det typisk er med gode hold. 

Er du overrasket over, at FC Midtjylland gik glip af top-6?

– Det har jeg ingen kommentarer til.

FC København indleder på søndag klokken Mesterskabsspillet med en hjemmekamp mod FC Nordsjælland. 







LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

VM-Vækkeuret: Norge kan da også tæve Brasilien

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

De tager ikke med FC København på træningslejr



LIVE

VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – færdig som landstræner

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Brøndby tæt på denne keeper



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Mbappé og Frankrig blæser forbi Sverige

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

Sender kæmpe støtteerklæring til landstræner

Her er Jonas Winds nye klub

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Brøndby med transferscoop?

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

Mexico er klar til ottendedelsfinalen

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Han er ny assistenttræner i Brøndby

England – DR Congo

Ellevild Haaland: Det er sindssygt!

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Afsløring: Kolding køber stor profil

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

USA – Bosnien-Hercegovina

Brøndby i dialog med Christopher Olivier