Neestrup roser Brøndby og AGF: Helt tavs om FCM

Jacob Neestrup ser FC Nordsjælland som værende spillemæssigt stærkere, end de var i efteråret, og FC København-træneren har generelt rosende ord tilovers for de klubber, der endte i Mesterskabsspillet.



Efter et forrygende efterår er FC Nordsjælland resultatmæssigt kommet noget haltende fra start i foråret, hvor Superligaens tophold blot har vundet to ud af fem kampe. 

I et interview med FC Københavns egen hjemmeside har Jacob Neestrup dog peget på, at han rent spillemæssigt nu ser FC Nordsjælland som værende bedre, end de var i efteråret. 

Den påstand uddybede Neestrup efter onsdagens træning, hvor FC København-træneren pegede på, at alle seks hold i Mesterskabsspillet er blevet bedre. 

– Jeg synes, at alle de hold, som er endt i top-6, har fortjent det. Det gælder for alle de hold, der er endt med at komme i top-6, at de er et bedre sted nu, end dér, hvor de var for to, fire eller seks måneder siden. FC København er et bedre sted. Jeg synes, at FC Nordsjælland som udgangspunkt altid udvikler sig godt henover en sæson, lyder det fra Jacob Neestrup. 

– AGF er også et markant bedre sted nu, og har også haft en flot udvikling. Jeg synes også, at Jesper Sørensens Brøndby har fået en spillemæssig fin start. Og Randers har det jo med altid at knibe sig fortjent med.

– Min pointe var bare, at alle hold, som vi skal spille imod – også Viborg – bliver bedre og bedre. Jeg synes, at alle holdene i top-6 er bedre 1. april end de var 1. august. Det er jo sådan, det typisk er med gode hold. 

Er du overrasket over, at FC Midtjylland gik glip af top-6?

– Det har jeg ingen kommentarer til.

FC København indleder på søndag klokken Mesterskabsspillet med en hjemmekamp mod FC Nordsjælland. 





LIVE

LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Italiensk dommerchef efterforskes for svindel

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

AGF – FC Midtjylland



Kæmpekøb retur til FC København?

FC København – Vejle Boldklub

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Sprudler i MLS



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Silkeborg IF – Randers FC

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Sønderjyske – Brøndby IF



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke

FC Fredericia – OB

Han er færdig i Brøndby

Sender stikpille til FC København-flop

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Viborg FF – FC Nordsjælland

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

I kødet på Dolberg: En logisk beslutning

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

En voldsom ulighed

Bayern München laver vildt comeback

Oddset styrtdykker