FC København har Superligaens største budget og er derfor naturligt favorit til at vinde mesterskabet.
Sådan gik det bare ikke i sidste sæson, og i skrivende stund er FC København også bag FC Midtjylland i Superliga-tabellen.
Det kan dårligt betegnes som andet end ekstremt skuffende – især med tanke på klubbens budget. FCK-træner Jacob Neestrup mener dog, at der er en meget vigtig nuance til hele snakken om FCK’s budget.
– Om det der med det kæmpe spillerbudget er jeg nødt til at sige, at den kan I køre på mig hele tiden, men det er altså også x-antal mange kroner begrænset, fordi de ikke er til rådighed, siger Neestrup til Viaplay.
Nicolai Boilesen, Birger Meling, Rasmus Falk og Andreas Cornelius er bare nogle af de løntunge spillere i FC København, som sjældent er på banen på grund af skader, og derfor mener Jacob Neestrup ikke, det store spillerbudget giver en konkret fordel i forhold til konkurrenterne.
– Vi har en rigtig bred trup, men vi bliver ramte, når vi ikke kan spille med vores bedste spillere – Achouri, Elyounoussi, Cornelius, Delaney på samme tid kamp efter kamp. For det er ikke mange minutter. Jeg synes personligt, vi har været ramt af mange skader hos nøglespillere, som skulle have toppet nu, siger Neestrup fastslår, at det stadig ikke undskylder nederlagene til Brøndby og FC Midtjylland i slutspillet.
– Men jeg synes, det er at fedte den af på spillerbudgettet, hvis de ikke er til rådighed.
Tipsbladet kunne tidligere på året løfte sløret for de 12 Superliga-klubbers spillerbudgetter – få det store overblik her og se, hvor langt foran rivalerne FC København er.
FC København møder AGF mandag aften.
LIVE
VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
OPTAKT
Norge – Frankrig
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
OPTAKT
Panama – England
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
Her er Tysklands vej til VM-finalen
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
NYHEDER