Neestrup ryster på hovedet af snak om kæmpe budget

Jacob Neestrup vedkender sig, at FC København Superligaens største budget, men han påpeger, at mange af FCK's "dyre drenge" har døjet med skader.



FC København har Superligaens største budget og er derfor naturligt favorit til at vinde mesterskabet.

Sådan gik det bare ikke i sidste sæson, og i skrivende stund er FC København også bag FC Midtjylland i Superliga-tabellen.

Det kan dårligt betegnes som andet end ekstremt skuffende – især med tanke på klubbens budget. FCK-træner Jacob Neestrup mener dog, at der er en meget vigtig nuance til hele snakken om FCK’s budget.

– Om det der med det kæmpe spillerbudget er jeg nødt til at sige, at den kan I køre på mig hele tiden, men det er altså også x-antal mange kroner begrænset, fordi de ikke er til rådighed, siger Neestrup til Viaplay.

Nicolai Boilesen, Birger Meling, Rasmus Falk og Andreas Cornelius er bare nogle af de løntunge spillere i FC København, som sjældent er på banen på grund af skader, og derfor mener Jacob Neestrup ikke, det store spillerbudget giver en konkret fordel i forhold til konkurrenterne.

– Vi har en rigtig bred trup, men vi bliver ramte, når vi ikke kan spille med vores bedste spillere – Achouri, Elyounoussi, Cornelius, Delaney på samme tid kamp efter kamp. For det er ikke mange minutter. Jeg synes personligt, vi har været ramt af mange skader hos nøglespillere, som skulle have toppet nu, siger Neestrup fastslår, at det stadig ikke undskylder nederlagene til Brøndby og FC Midtjylland i slutspillet.

– Men jeg synes, det er at fedte den af på spillerbudgettet, hvis de ikke er til rådighed.

Tipsbladet kunne tidligere på året løfte sløret for de 12 Superliga-klubbers spillerbudgetter – få det store overblik her og se, hvor langt foran rivalerne FC København er.

FC København møder AGF mandag aften.





EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Er han Superligaen mest undervurderede spiller?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Arsenal skal til Danmark

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Viborg FF – Brøndby IF

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Supercomputer: De vinder Superligaen 



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

FC København – OB

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Afslører samtale med Roony Bardghji

Grimt sammenstød – SL-spiller ude på ubestemt tid

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’