Neestrup ryster på hovedet af snak om kæmpe budget

Jacob Neestrup vedkender sig, at FC København Superligaens største budget, men han påpeger, at mange af FCK's "dyre drenge" har døjet med skader.



FC København har Superligaens største budget og er derfor naturligt favorit til at vinde mesterskabet.

Sådan gik det bare ikke i sidste sæson, og i skrivende stund er FC København også bag FC Midtjylland i Superliga-tabellen.

Det kan dårligt betegnes som andet end ekstremt skuffende – især med tanke på klubbens budget. FCK-træner Jacob Neestrup mener dog, at der er en meget vigtig nuance til hele snakken om FCK’s budget.

– Om det der med det kæmpe spillerbudget er jeg nødt til at sige, at den kan I køre på mig hele tiden, men det er altså også x-antal mange kroner begrænset, fordi de ikke er til rådighed, siger Neestrup til Viaplay.

Nicolai Boilesen, Birger Meling, Rasmus Falk og Andreas Cornelius er bare nogle af de løntunge spillere i FC København, som sjældent er på banen på grund af skader, og derfor mener Jacob Neestrup ikke, det store spillerbudget giver en konkret fordel i forhold til konkurrenterne.

– Vi har en rigtig bred trup, men vi bliver ramte, når vi ikke kan spille med vores bedste spillere – Achouri, Elyounoussi, Cornelius, Delaney på samme tid kamp efter kamp. For det er ikke mange minutter. Jeg synes personligt, vi har været ramt af mange skader hos nøglespillere, som skulle have toppet nu, siger Neestrup fastslår, at det stadig ikke undskylder nederlagene til Brøndby og FC Midtjylland i slutspillet.

– Men jeg synes, det er at fedte den af på spillerbudgettet, hvis de ikke er til rådighed.

Tipsbladet kunne tidligere på året løfte sløret for de 12 Superliga-klubbers spillerbudgetter – få det store overblik her og se, hvor langt foran rivalerne FC København er.

FC København møder AGF mandag aften.





TransferLIVE: Arsenal tæt på salg til 150 mio.




LIVE

VM-LIVE: VM-træner fyres 28 dage efter forlængelse

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Dansker på blokken i ny storklub

Skyder stor FCM-historie ned

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Her er 1/8-finalerne ved VM

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-direktør får job i West Ham

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

FCK tjener millioner på ung stopper

Brasilien – Norge

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Canada – Marokko

‘Det er et angreb på FCK’

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Stort FCK-talent er blevet solgt

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Brøndby tæt på Superliga-profil

Mexico – England

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Paraguay – Frankrig



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Her er prisen på Aral Simsir