Tipsbladet i Parken
– Respekt? Det giver ikke noget. Jeg er ret sikker på, vi også kunne slå Manchester United, siger Frederik Alves Ibsen og bruger det seneste opgør mod FC København, hvor Brøndby tabte 2-3 på hjemmebane, som argument:
– Vi viste her i Brøndby, at vi er i stand til at slå dem ret overbevisende, men vi manglede bare at kontrollere kampen fuldt ud i 90 minutter. Jeg mener stadig, vi er bedre end dem.
Ordene faldt i fredags fra Brøndby-forsvarer Frederik Alves Ibsen, og søndag gentog han, at han var af den mening, at Brøndby også ville kunne besejre Manchester United.
FC Københavns træner, Jacob Neestrup, blev spurgt ind til Frederik Alves Ibsens holdning efter opgøret i Parken, der i øvrigt endte 0-0.
– Jeg tænker, det er en fair holdning at have. Så kan han jo spørge sin klub, om ikke de kan arrangere en træningskamp mod dem (Manchester United) uden for de terminer, hvor vi andre spiller Champions League, lød det efter kampen til Tipsbladet og den øvrige presse.
Også Kamil Grabara stak til Brøndby efter kampen.
– Nej, men de kan måske sige, at de spiller i Champions League nu. Vi slog United, og de har lige spillet uafgjort mod os. Måske er de lige så gode som City, lød det fra keeperen til Viaplay efterfølgende – læs den historie her.
Det var ikke kun Frederik Alves Ibsen, som Jacob Neestrup sendte et par ord til. Det gjorde han også til Brøndbys fans og det banner, nogle havde taget med i Parken.

Foto: Tipsbladet
– Jeg tænker, at jeg er så glad for, at vi har en kæmpe fremgang i Parken i forhold til kvindelige tilskuere, uanset om det er på sektionen, eller hvor det er, og i FCK er der plads til alle i alle farver, tykke og tynde, mænd og kvinder. Det har de da helt ret i, lød det.
FC København ligger nummer et i Superligaen – tre point foran Brøndby IF.
LIVE
VM-LIVE: Stjerne takker Danmark
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
NYHEDER
David Nielsen er stensikker
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
LIVE
TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
INTERVIEW
Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’
“Største bedrift i norsk fodboldhistorie!”
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’
Bellingham og Kane sender England videre
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
OPTAKT
USA – Belgien
Hele Oslo koger efter Norges sejr over Brasilien
NYHEDER
USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’
NYHEDER
Belgien i chok over Balogun-beslutning
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
Ustoppelige Haaland skaber miraklet
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
INTERVIEW
