Neestrup svarer Alves: Arranger testkamp mod dem

Jacob Neestrup anerkender Frederik Alves’ holdning til FC Københavns sejr over Manchester United.



Tipsbladet i Parken

– Respekt? Det giver ikke noget. Jeg er ret sikker på, vi også kunne slå Manchester United, siger Frederik Alves Ibsen og bruger det seneste opgør mod FC København, hvor Brøndby tabte 2-3 på hjemmebane, som argument:

– Vi viste her i Brøndby, at vi er i stand til at slå dem ret overbevisende, men vi manglede bare at kontrollere kampen fuldt ud i 90 minutter. Jeg mener stadig, vi er bedre end dem.

Ordene faldt i fredags fra Brøndby-forsvarer Frederik Alves Ibsen, og søndag gentog han, at han var af den mening, at Brøndby også ville kunne besejre Manchester United.

FC Københavns træner, Jacob Neestrup, blev spurgt ind til Frederik Alves Ibsens holdning efter opgøret i Parken, der i øvrigt endte 0-0.

– Jeg tænker, det er en fair holdning at have. Så kan han jo spørge sin klub, om ikke de kan arrangere en træningskamp mod dem (Manchester United) uden for de terminer, hvor vi andre spiller Champions League, lød det efter kampen til Tipsbladet og den øvrige presse.

Også Kamil Grabara stak til Brøndby efter kampen. 

– Nej, men de kan måske sige, at de spiller i Champions League nu. Vi slog United, og de har lige spillet uafgjort mod os. Måske er de lige så gode som City, lød det fra keeperen til Viaplay efterfølgende – læs den historie her.

Det var ikke kun Frederik Alves Ibsen, som Jacob Neestrup sendte et par ord til. Det gjorde han også til Brøndbys fans og det banner, nogle havde taget med i Parken.

400207021_1470664640160057_153062209083190499_n
Foto: Tipsbladet

– Jeg tænker, at jeg er så glad for, at vi har en kæmpe fremgang i Parken i forhold til kvindelige tilskuere, uanset om det er på sektionen, eller hvor det er, og i FCK er der plads til alle i alle farver, tykke og tynde, mænd og kvinder. Det har de da helt ret i, lød det.

FC København ligger nummer et i Superligaen – tre point foran Brøndby IF.







LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Han er færdig i Brøndby

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’



Kæmpekøb retur til FC København?

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Morten Wieghorst stopper på landsholdet



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Kalder tronskifte i Danmark

Så du det? Wass i helt vild aktion

Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Bombe på vej i Real Madrid?

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

FC Nordsjælland – AGF

Italiensk minister kalder VM-idé ‘Skamfuld’