Tipsbladet i Parken
– Respekt? Det giver ikke noget. Jeg er ret sikker på, vi også kunne slå Manchester United, siger Frederik Alves Ibsen og bruger det seneste opgør mod FC København, hvor Brøndby tabte 2-3 på hjemmebane, som argument:
– Vi viste her i Brøndby, at vi er i stand til at slå dem ret overbevisende, men vi manglede bare at kontrollere kampen fuldt ud i 90 minutter. Jeg mener stadig, vi er bedre end dem.
Ordene faldt i fredags fra Brøndby-forsvarer Frederik Alves Ibsen, og søndag gentog han, at han var af den mening, at Brøndby også ville kunne besejre Manchester United.
FC Københavns træner, Jacob Neestrup, blev spurgt ind til Frederik Alves Ibsens holdning efter opgøret i Parken, der i øvrigt endte 0-0.
– Jeg tænker, det er en fair holdning at have. Så kan han jo spørge sin klub, om ikke de kan arrangere en træningskamp mod dem (Manchester United) uden for de terminer, hvor vi andre spiller Champions League, lød det efter kampen til Tipsbladet og den øvrige presse.
Også Kamil Grabara stak til Brøndby efter kampen.
– Nej, men de kan måske sige, at de spiller i Champions League nu. Vi slog United, og de har lige spillet uafgjort mod os. Måske er de lige så gode som City, lød det fra keeperen til Viaplay efterfølgende – læs den historie her.
Det var ikke kun Frederik Alves Ibsen, som Jacob Neestrup sendte et par ord til. Det gjorde han også til Brøndbys fans og det banner, nogle havde taget med i Parken.

Foto: Tipsbladet
– Jeg tænker, at jeg er så glad for, at vi har en kæmpe fremgang i Parken i forhold til kvindelige tilskuere, uanset om det er på sektionen, eller hvor det er, og i FCK er der plads til alle i alle farver, tykke og tynde, mænd og kvinder. Det har de da helt ret i, lød det.
FC København ligger nummer et i Superligaen – tre point foran Brøndby IF.
LIVE
TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
TOPNYHED
Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
TRANSFER
Snød FC København for keeper
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
TOPNYHED
Klar for FC København
NYHEDER
Frankrig – England
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Nu er der nyt om Mads Roerslev
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
MEDIE
Smadrer transferrekord
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
TOPNYHED
FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn
MEDIE
