Neestrup svarer Alves: Arranger testkamp mod dem

Jacob Neestrup anerkender Frederik Alves’ holdning til FC Københavns sejr over Manchester United.



Tipsbladet i Parken

– Respekt? Det giver ikke noget. Jeg er ret sikker på, vi også kunne slå Manchester United, siger Frederik Alves Ibsen og bruger det seneste opgør mod FC København, hvor Brøndby tabte 2-3 på hjemmebane, som argument:

– Vi viste her i Brøndby, at vi er i stand til at slå dem ret overbevisende, men vi manglede bare at kontrollere kampen fuldt ud i 90 minutter. Jeg mener stadig, vi er bedre end dem.

Ordene faldt i fredags fra Brøndby-forsvarer Frederik Alves Ibsen, og søndag gentog han, at han var af den mening, at Brøndby også ville kunne besejre Manchester United.

FC Københavns træner, Jacob Neestrup, blev spurgt ind til Frederik Alves Ibsens holdning efter opgøret i Parken, der i øvrigt endte 0-0.

– Jeg tænker, det er en fair holdning at have. Så kan han jo spørge sin klub, om ikke de kan arrangere en træningskamp mod dem (Manchester United) uden for de terminer, hvor vi andre spiller Champions League, lød det efter kampen til Tipsbladet og den øvrige presse.

Også Kamil Grabara stak til Brøndby efter kampen. 

– Nej, men de kan måske sige, at de spiller i Champions League nu. Vi slog United, og de har lige spillet uafgjort mod os. Måske er de lige så gode som City, lød det fra keeperen til Viaplay efterfølgende – læs den historie her.

Det var ikke kun Frederik Alves Ibsen, som Jacob Neestrup sendte et par ord til. Det gjorde han også til Brøndbys fans og det banner, nogle havde taget med i Parken.

400207021_1470664640160057_153062209083190499_n
Foto: Tipsbladet

– Jeg tænker, at jeg er så glad for, at vi har en kæmpe fremgang i Parken i forhold til kvindelige tilskuere, uanset om det er på sektionen, eller hvor det er, og i FCK er der plads til alle i alle farver, tykke og tynde, mænd og kvinder. Det har de da helt ret i, lød det.

FC København ligger nummer et i Superligaen – tre point foran Brøndby IF.






TransferLIVE: Arthur Israel til Superligaen




LIVE

VM-LIVE: Sådan er Norges vej til finalen lige nu

Schweiz – Canada

Chokskifte på vej?

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Til lægetjek i Superliga-klub

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

– Derfor fyrer vi Thomasberg

FCK går på rov i Viborg

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Stor dansk transfer i fare for kollaps?

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

Ustoppelig målmaskine sender Norge videre

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Lurer på Superliga-stjerne

England – Ghana

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Portugal – Usbekistan

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Fransk sejr over Irak i afbrudt VM-kamp

VM-vækkeuret: Messi skrev historie