FC København havde kurs mod et comeback i pokalturneringens kvartfinale lørdag aften. På hjemmebane havde de tabt 0-2 til Silkeborg, men på udebane var det lykkes at hente de to mål.
Men alt det var forgæves, da Anders Klynge derefter reducerede til 2-1, som også blev kampens resultat. Dermed er Silkeborg videre til semifinalen. Netop det mål var FCK-cheftræner Jacob Neestrup selvsagt godt træt af, da han mente, at FCK'erne ikke stod højt nok forud for den friløber, som Klynge fik. Det fortæller han om i et interview på Viaplay.
– Jeg er tilfreds med, at de står langt oppe. Jeg vil faktisk sige, at den første lille fejl sker ved, at vi ikke står højere og tættere på nedfaldsbolden omkring Kusk, siger han og slår fast, at man i 2023 ikke kan have tre forsvarsspillere, der står nede på midterlinjen.
I stedet peger han på, at han gerne vil have både Boilesen og Diks til at stå højere oppe på banen, mens Vavro står rigtigt.
– Men når Klynge begynder at løbe ved Denis' højre skulder, der bliver Denis jo nødt til at falde, fortæller Neestrup, som slår fast, at det er for dårligt, at der ikke er nogen, der har øje på Silkeborg-spilleren der.
Målet kan ses i videoen i toppen af artiklen. Det er desuden ikke første gang, at det er sket for FCK, at sådan et mål er gået ind.
– Jeg er ligeså chokeret hver gang, jeg ser det her billede, som når jeg ser Jattas friløber i minut 92 i Viborg. Men det er tydeligt for alle, at det er der, problemet er. Det er ikke bare et lille problem. Det er et giga-problem, og lige nu må vi sige, at de billeder, som vi ser, dem har vi lettere ved mod Rakow, Sparta Prag, Manchester United, Galatasaray og Bayern München, fortæller FCK-træneren.
Han peger desuden på, at de ikke har været for overmodige, og at et tophold i 2023 skal kunne forsvare fremad i deres restforsvar.
Den seneste tid har dog ikke været den bedste optakt til mødet med Galatasaray i Champions League. Læs mere om det her.
MEDIE FC København i intense transferforhandlinger
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
MEDIE
AC Milan vil hente Man Utd-profil
LIVE
VM-LIVE: Harry Kane kommer med løfte
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen
TRANSFER
Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
NYHEDER
FCK-spiller har revet skulderen af led
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
FCM-flop i chokskifte
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
NYHEDER
Stort medie: Blev Norge snydt?
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
NYHEDER
Paolo Maldini lander stort job
NYHEDER
Sønderjyske henter landsholdsspiller
MEDIE
Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
INTERVIEW
Sur Zorniger med opsang til Ejdum
Stor profil ude af Frankrig-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Kenneth Perez advarer: Det bliver et helvede
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
MEDIE