Neestrup understreger: Det her er et giga-problem

Jacob Neestrup var meget utilfreds med positioneringen ved Silkeborgs mål.



FC København havde kurs mod et comeback i pokalturneringens kvartfinale lørdag aften. På hjemmebane havde de tabt 0-2 til Silkeborg, men på udebane var det lykkes at hente de to mål.

Men alt det var forgæves, da Anders Klynge derefter reducerede til 2-1, som også blev kampens resultat. Dermed er Silkeborg videre til semifinalen. Netop det mål var FCK-cheftræner Jacob Neestrup selvsagt godt træt af, da han mente, at FCK'erne ikke stod højt nok forud for den friløber, som Klynge fik. Det fortæller han om i et interview på Viaplay.

– Jeg er tilfreds med, at de står langt oppe. Jeg vil faktisk sige, at den første lille fejl sker ved, at vi ikke står højere og tættere på nedfaldsbolden omkring Kusk, siger han og slår fast, at man i 2023 ikke kan have tre forsvarsspillere, der står nede på midterlinjen.

I stedet peger han på, at han gerne vil have både Boilesen og Diks til at stå højere oppe på banen, mens Vavro står rigtigt. 

– Men når Klynge begynder at løbe ved Denis' højre skulder, der bliver Denis jo nødt til at falde, fortæller Neestrup, som slår fast, at det er for dårligt, at der ikke er nogen, der har øje på Silkeborg-spilleren der.

Målet kan ses i videoen i toppen af artiklen. Det er desuden ikke første gang, at det er sket for FCK, at sådan et mål er gået ind.

– Jeg er ligeså chokeret hver gang, jeg ser det her billede, som når jeg ser Jattas friløber i minut 92 i Viborg. Men det er tydeligt for alle, at det er der, problemet er. Det er ikke bare et lille problem. Det er et giga-problem, og lige nu må vi sige, at de billeder, som vi ser, dem har vi lettere ved mod Rakow, Sparta Prag, Manchester United, Galatasaray og Bayern München, fortæller FCK-træneren.

Han peger desuden på, at de ikke har været for overmodige, og at et tophold i 2023 skal kunne forsvare fremad i deres restforsvar.

Den seneste tid har dog ikke været den bedste optakt til mødet med Galatasaray i Champions League. Læs mere om det her.



Randers FC – AGF

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Kæmpe triumf for Frank

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Ny Liverpool-nedtur

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Trækker overskrifter i Sydkorea

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse

Danskerscoringerne væltede ind

FC Nordsjælland – Silkeborg IF

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

De er klar til at købe Mohamed Salah

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Vender tilbage til Randers – men skal væk igen

Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

FCM-duo sætter vanvittig rekord

FCM-sportschef: Ja, vi har taget særlige hensyn

Dansk bomber i tårevædet afsked

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

Her er alle VM-grupperne

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle

Jonas Wind er i København

Rigmand vild med FC København-aftale

Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen

Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag

‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’

Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul

Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’

Mål i begge ender i Milano

Får Anis Ben Slimane en ny chance?