FC København havde kurs mod et comeback i pokalturneringens kvartfinale lørdag aften. På hjemmebane havde de tabt 0-2 til Silkeborg, men på udebane var det lykkes at hente de to mål.
Men alt det var forgæves, da Anders Klynge derefter reducerede til 2-1, som også blev kampens resultat. Dermed er Silkeborg videre til semifinalen. Netop det mål var FCK-cheftræner Jacob Neestrup selvsagt godt træt af, da han mente, at FCK'erne ikke stod højt nok forud for den friløber, som Klynge fik. Det fortæller han om i et interview på Viaplay.
– Jeg er tilfreds med, at de står langt oppe. Jeg vil faktisk sige, at den første lille fejl sker ved, at vi ikke står højere og tættere på nedfaldsbolden omkring Kusk, siger han og slår fast, at man i 2023 ikke kan have tre forsvarsspillere, der står nede på midterlinjen.
I stedet peger han på, at han gerne vil have både Boilesen og Diks til at stå højere oppe på banen, mens Vavro står rigtigt.
– Men når Klynge begynder at løbe ved Denis' højre skulder, der bliver Denis jo nødt til at falde, fortæller Neestrup, som slår fast, at det er for dårligt, at der ikke er nogen, der har øje på Silkeborg-spilleren der.
Målet kan ses i videoen i toppen af artiklen. Det er desuden ikke første gang, at det er sket for FCK, at sådan et mål er gået ind.
– Jeg er ligeså chokeret hver gang, jeg ser det her billede, som når jeg ser Jattas friløber i minut 92 i Viborg. Men det er tydeligt for alle, at det er der, problemet er. Det er ikke bare et lille problem. Det er et giga-problem, og lige nu må vi sige, at de billeder, som vi ser, dem har vi lettere ved mod Rakow, Sparta Prag, Manchester United, Galatasaray og Bayern München, fortæller FCK-træneren.
Han peger desuden på, at de ikke har været for overmodige, og at et tophold i 2023 skal kunne forsvare fremad i deres restforsvar.
Den seneste tid har dog ikke været den bedste optakt til mødet med Galatasaray i Champions League. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Dansker får sit store skifte
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
NYHEDER
Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
TOPNYHED
Ekspert: Formentlig Eriksens sidste kamp
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
MEDIE
‘AC’-forlængelse på plads, men…
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Fifas guldkalv skal stå på egne ben
TIPSBLADET SPECIAL