FC København havde kurs mod et comeback i pokalturneringens kvartfinale lørdag aften. På hjemmebane havde de tabt 0-2 til Silkeborg, men på udebane var det lykkes at hente de to mål.
Men alt det var forgæves, da Anders Klynge derefter reducerede til 2-1, som også blev kampens resultat. Dermed er Silkeborg videre til semifinalen. Netop det mål var FCK-cheftræner Jacob Neestrup selvsagt godt træt af, da han mente, at FCK'erne ikke stod højt nok forud for den friløber, som Klynge fik. Det fortæller han om i et interview på Viaplay.
– Jeg er tilfreds med, at de står langt oppe. Jeg vil faktisk sige, at den første lille fejl sker ved, at vi ikke står højere og tættere på nedfaldsbolden omkring Kusk, siger han og slår fast, at man i 2023 ikke kan have tre forsvarsspillere, der står nede på midterlinjen.
I stedet peger han på, at han gerne vil have både Boilesen og Diks til at stå højere oppe på banen, mens Vavro står rigtigt.
– Men når Klynge begynder at løbe ved Denis' højre skulder, der bliver Denis jo nødt til at falde, fortæller Neestrup, som slår fast, at det er for dårligt, at der ikke er nogen, der har øje på Silkeborg-spilleren der.
Målet kan ses i videoen i toppen af artiklen. Det er desuden ikke første gang, at det er sket for FCK, at sådan et mål er gået ind.
– Jeg er ligeså chokeret hver gang, jeg ser det her billede, som når jeg ser Jattas friløber i minut 92 i Viborg. Men det er tydeligt for alle, at det er der, problemet er. Det er ikke bare et lille problem. Det er et giga-problem, og lige nu må vi sige, at de billeder, som vi ser, dem har vi lettere ved mod Rakow, Sparta Prag, Manchester United, Galatasaray og Bayern München, fortæller FCK-træneren.
Han peger desuden på, at de ikke har været for overmodige, og at et tophold i 2023 skal kunne forsvare fremad i deres restforsvar.
Den seneste tid har dog ikke været den bedste optakt til mødet med Galatasaray i Champions League. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: OB-angriber helt ude af truppen
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
INTERVIEW
Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
DAGENS SPILFORSLAG
Kedeligt kryds i betydningsløs kamp
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
OPTAKT
Randers FC – OB
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
TIPSBLADETS DOM
AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby