I mere end syv måneder har Nicolai Boilesen været ukampdygtig på grund af en korsbåndsskade.
Den pådrog han sig i en Future Cup-kamp mod Randers FC den 30. marts. Dagen efter blev skaden, der holder ham ude i et år, bekræftet.
32-årige Nicolai Boilesen bruger dog ikke kun sin tid i genoptræningslokalet. Nej, han kommenterer også fodboldkampe for TV 2. Senest sad han bag mikrofonen søndag aften, da FC Barcelona tabte til Real Sociedad – i øvrigt med den tidligere FCK-profil Orri Oskarsson som indskifter.
Overfor Tipsbladet fortæller Kristian Hyldgaard, kanalchef på TV 2, om samarbejdet.
– Vi synes, han gør det super godt. Han er et behageligt menneske og super dygtig fagligt. Der ligger ikke som sådan nogen fast aftale, men vi har en dialog om, hvornår han har tid og lyst til det i forhold til sit øvrige liv.
TV 2 gjorde også brug af Nicolai Boilesen under sommerens EM-slutrunde, og siden har man holdt kontakten ved lige.
– Han gør det super godt. Han er reflekterende, perspektiverende og en meget velovervejet type, som klæder vores dækning. Derudover er han god til at oversætte alt det, der foregår nede på banen til seerne.
TV 2 betaler selvfølgelig Nicolai Boilesen for de kommentatoropgaver han har. Førsteprioriteten for ham er selvfølgelig fodbolden hos FCK, som han er på kontrakt hos frem til sommer.
– Det er helt efter aftale, at “Boile” kan deltage i de ting, når det passer ind i hans kalender og ikke influerer med hans genoptræning. Og i øvrigt ikke er turneringer, hvor F.C. København deltager, oplyser FC København til Tipsbladet.
Kristian Hyldgaard fortæller desuden, at der ikke i den forstand er nogen langsigtet plan med samarbejdet.
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
FCM stanger lang karantæne ud til fan
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab
Brian Riemer peger på tre årsager
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
Bo Svensson skriver Superliga-historie
Snart kan det give rødt kort
Afvist – Brøndby undrer sig
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
NYHEDER