Nicolai Boilesen er fodboldkommentator for TV 2

Ved siden af genoptræningen kommenterer Nicolai Boilesen fodboldkampe for TV 2. Det fortæller tv-stationens kanalchef, Kristian Hyldgaard, til Tipsbladet.



I mere end syv måneder har Nicolai Boilesen været ukampdygtig på grund af en korsbåndsskade.

Den pådrog han sig i en Future Cup-kamp mod Randers FC den 30. marts. Dagen efter blev skaden, der holder ham ude i et år, bekræftet.

32-årige Nicolai Boilesen bruger dog ikke kun sin tid i genoptræningslokalet. Nej, han kommenterer også fodboldkampe for TV 2. Senest sad han bag mikrofonen søndag aften, da FC Barcelona tabte til Real Sociedad – i øvrigt med den tidligere FCK-profil Orri Oskarsson som indskifter.

Overfor Tipsbladet fortæller Kristian Hyldgaard, kanalchef på TV 2, om samarbejdet.

– Vi synes, han gør det super godt. Han er et behageligt menneske og super dygtig fagligt. Der ligger ikke som sådan nogen fast aftale, men vi har en dialog om, hvornår han har tid og lyst til det i forhold til sit øvrige liv.

TV 2 gjorde også brug af Nicolai Boilesen under sommerens EM-slutrunde, og siden har man holdt kontakten ved lige.

– Han gør det super godt. Han er reflekterende, perspektiverende og en meget velovervejet type, som klæder vores dækning. Derudover er han god til at oversætte alt det, der foregår nede på banen til seerne.

TV 2 betaler selvfølgelig Nicolai Boilesen for de kommentatoropgaver han har. Førsteprioriteten for ham er selvfølgelig fodbolden hos FCK, som han er på kontrakt hos frem til sommer.

– Det er helt efter aftale, at “Boile” kan deltage i de ting, når det passer ind i hans kalender og ikke influerer med hans genoptræning. Og i øvrigt ikke er turneringer, hvor F.C. København deltager, oplyser FC København til Tipsbladet.

Kristian Hyldgaard fortæller desuden, at der ikke i den forstand er nogen langsigtet plan med samarbejdet.







LIVE

TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte

VM-Vækkeuret: Hæsblæsende fodbold

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

‘Det er et angreb på FCK’



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Brøndby tæt på Superliga-profil

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Her er prisen på Aral Simsir

Nu er der nyt om Robert Skov



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie: De lurer på FCM-profil

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Superliga-klub jagter Jakob Bonde



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FC København i forhandlinger med svensk klub

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Kæmpebud på 16-årig

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Paraguay – Frankrig

Canada – Marokko

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

FCK jagter Jacob Bruun Larsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

– Schwartau-handel giver ingen mening