I mere end syv måneder har Nicolai Boilesen været ukampdygtig på grund af en korsbåndsskade.
Den pådrog han sig i en Future Cup-kamp mod Randers FC den 30. marts. Dagen efter blev skaden, der holder ham ude i et år, bekræftet.
32-årige Nicolai Boilesen bruger dog ikke kun sin tid i genoptræningslokalet. Nej, han kommenterer også fodboldkampe for TV 2. Senest sad han bag mikrofonen søndag aften, da FC Barcelona tabte til Real Sociedad – i øvrigt med den tidligere FCK-profil Orri Oskarsson som indskifter.
Overfor Tipsbladet fortæller Kristian Hyldgaard, kanalchef på TV 2, om samarbejdet.
– Vi synes, han gør det super godt. Han er et behageligt menneske og super dygtig fagligt. Der ligger ikke som sådan nogen fast aftale, men vi har en dialog om, hvornår han har tid og lyst til det i forhold til sit øvrige liv.
TV 2 gjorde også brug af Nicolai Boilesen under sommerens EM-slutrunde, og siden har man holdt kontakten ved lige.
– Han gør det super godt. Han er reflekterende, perspektiverende og en meget velovervejet type, som klæder vores dækning. Derudover er han god til at oversætte alt det, der foregår nede på banen til seerne.
TV 2 betaler selvfølgelig Nicolai Boilesen for de kommentatoropgaver han har. Førsteprioriteten for ham er selvfølgelig fodbolden hos FCK, som han er på kontrakt hos frem til sommer.
– Det er helt efter aftale, at “Boile” kan deltage i de ting, når det passer ind i hans kalender og ikke influerer med hans genoptræning. Og i øvrigt ikke er turneringer, hvor F.C. København deltager, oplyser FC København til Tipsbladet.
Kristian Hyldgaard fortæller desuden, at der ikke i den forstand er nogen langsigtet plan med samarbejdet.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
TOPNYHED
Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
OPTAKT
Holland – Marokko
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
OPTAKT
Mexico – Ecuador
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TransferLIVE: Lewandowski skifter klub
TOPNYHED