Den meget talentfulde AaB’er Nicolaj Thomsen har i de sidste par sæsoner leveret stærke præstationer for AaB, og han ventes at blive udtaget til den danske U/21-landsholdtrup på mandag.
Det har ikke overraskende gjort Thomsen til et interessant navn i udlandet, og den 22-årige midtbanespiller, der i efteråret fik debut på det danske landshold, var onsdag i FC Nantes for at forhandle med den franske klub om et skifte. FC Nantes og AaB lader til at være enige om Thomsen, men der opstod alligevel bekymringer i det franske i løbet af onsdagen. Bekymringer, der centrerer sig om Nicolaj Thomsens syn.
Thomsen fortalte tilbage i februar til Ekstra Bladet, at han har et “dovent” øje. Han bruger ganske enkelt ikke højre øje, fordi synet er sløret. Det er denne oplysning, der onsdag bragte sved på panden af FC Nantes-præsident Waldemar Kita.
Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger var Nantes ikke opmærksomme på Thomsens dårlige øje, før oplysningen kom frem i et fransk medie. Derfor fik klubben travlt med at få Nicolaj Thomsen gennem en del undersøgelser, og her har FC Nantes ved selvsyn fået bekræftelse på, at Thomsens højre øje ikke er godt. Det er et problem, som Nantes er bekymrede over.
Men selv om klubben gør sig seriøse tanker om Nicolaj Thomsens syn, er klubben ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger fortsat opsat på at købe AaB’eren. Thomsen og FC Nantes skal være enige om en fireårig kontrakt, men der kan måske gå lidt tid, før en transfer er på plads, for det er ikke utænkeligt, at FC Nantes vil forsøge at presse prisen på Nicolaj Thomsen. Lige nu menes prisen at være omkring 15-17 millioner kroner.
Tipsbladet.dk har været i kontakt med den franske klub. Her vil man ikke bekræfte oplysningen om, at klubben ikke var opmærksom på Thomsens højre øje.
– Jeg tror ikke, det er et problem, for franske journalister skrev om det i går. Spilleren har været gennem medicinske tests, og der er stadig ikke noget på plads endnu. Men jeg tror, præsidenten og vores læger er opmærksomme på det hele, for de går altid grundigt til værks, siger klubbens kommunikationsdirektør Sylvie Poulmarch til tipsbladet.dk.
Tilbage i februar fortalte Nicolaj Thomsens om sit højre øje.
– Man kan godt sige, at jeg er blind på mit højre øje. Jeg bruger det stort set ikke. Jeg kan godt fornemme ting, men det er meget uskarpt. Da jeg var lille, gik jeg faktisk med klap for det gode øje for at træne det dårlige øje op, men det er, som om hjernen har slået det øje fra, sagde Nicolaj Thomsen til Ekstra Bladet.
Nicolaj Thomsens agent, Mads Winther, vil ikke kommentere på tipsbladet.dk’s oplysninger.

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

Neestrup: Derfor er Sarapata på U19-holdet

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Sneijder: – Det kan blive meget akavet

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Michael Laudrup meget overrasket over stjerneexit

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

Laudrup: – Det kan godt blive svært, FCK

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Chikaneret i 90 minutter

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Ikke sket i 8 år

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Danmark rykker frem på FIFA’s verdensrangliste

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

– En stor beslutning

Hylder dansk debutant

Kæmpe ros – Thomas Delaney fremhæver reserve

Neestrup: ‘Ja, for satan – på med klaphatten’

Holdt på stor hemmelighed

Jacob Neestrup: ‘Vi har et professionelt forhold’

FCK må undvære offensiv profil mod Leverkusen

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Hjulmand dybt imponeret af FCK – især af én ting

Elkjær jubler over Frank

Højlund & Napoli kan overraske i Manchester

Bodø/Glimt sikrer sent Champions League-point

Hjulmand teaser: ‘Bliver stort for dansk fodbold’

FC Midtjylland videre i pokalturneringen

Superliga-klub henter Kristian Pedersen

Lettet FCK-træner: ‘De kampe er et helvede’

Per Frandsen præsenteret i norsk klub

– Højlund er en 10 år yngre Lukaku

Skidt nyt for Real Madrid

Prøvede at lokke Eriksen

Ny på landsholdet: Dansk stjerne blev overrasket

‘I mine øjne er han FC Københavns bedste spiller’

Leverkusen i fokus: Milliard-mandens afløser

Har meldt afbud – dansker dropper VM

Thomas Delaney roser: ‘Meget velfortjent’

Mourinho meldes tæt på storklub

Kæmpe diskussion i tv-studiet: ‘Du siger nej!?’

Fyring truer – kan hente afløser i Premier League

Vanvittige comebacks i Champions League
