Niels Frederiksen afslører: Det skal være på plads hvis jeg skal blive

Brøndbys cheftræner slår fast, at det ikke er en hemmelighed, at det er afgørende for ham, hvordan Brøndbys planer om fremtiden ser ud.



Brøndby er sikre på at ligge mindst på en delt førsteplads henover vinterpausen, men klubben er også i den situation, at cheftræner Niels Frederiksen kun har et halvt år tilbage af sin kontrakt med dem. Her peger træneren selv på, at han er interesseret i at fortsætte, men der er tilsyneladende nogle ting, som skal være på plads først.

Det fortæller han i et interview med TV3 Sport.

Læs også:Brøndby lægger pres på FCM: Rykker alene på førstepladsen

– Det er vigtigt at sige, at når man går ind til sådan en snak, så er der to parter. Det, som er vigtigt, er om klubben synes om det, som jeg har lavet. Men det er jo også vigtigt i forhold til min vurdering af situationen, hvordan Brøndby ser sig selv udvikle sig i fremtiden. Det skal ikke være nogen hemmelighed. Der er jo to parter i det, siger han og fortsætter:

– Lige nu er jeg super-glad for at være i Brøndby. Det er en spændende klub og et spændende sted. Men tingene skal jo gå op i en højere enhed. Hvis vi kan blive enige om det på et tidspunkt, så er det fint. Hvis vi ikke kan, så må vi jo gå hvert til sit, lyder det fra Niels Frederiksen.

Læs også:Bedst og værst: Masser af fyrværkeri i stor Jung-kamp

Endvidere peger Niels Frederiksen på, at han sammen med Brøndby har sat sig for, at når der er truffet en beslutning om trænerens fremtid, så bliver det meldt ud, og der er en ret klar aftale om, hvordan de skal udtale sig, ligesom han tager det med ro i forhold til at være i centrum for historierne, fortæller han.

– Det har jeg ikke noget problem med, fordi det er en del af gamet. Vi har lagt den strategi – både jeg og klubben – at vi ikke kommenterer på de rygter, som der er. Det vil der altid være, og Brøndby er en interessant klub, og det vil også være interessant, hvem der skal træne Brøndby. Det er fuldstændig fair. Det kan ikke komme bag på nogen af os, siger Frederiksen.

Brøndby er nu på førstepladsen i Superligaen med tre point ned til AGF og FC Midtjylland. Midtjyderne kan dog indhente Brøndby mandag med en sejr over FC Nordsjælland.

Læs også:LIVE: Sådan gik det da Brøndby slog Horsens på udebane
Læs også:Aktion, aktion, aktion: Zorniger meldes tæt på ny klub
Læs også:Sådan er planen: ‘CV’ åbner op om mulig Lindstrøm-transfer






LIVE

TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Er de også færdige i OB?

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Vildt Superliga-rygte afvises

Transfer på vej: AGF vil score millioner



LIVE

Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

Her er FC Københavns vej i Europa

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller

AGF i Europa: De venter i næste runde

De vil have Jelert

FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

OB indkalder pressen til nyt om cheftræneren

Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

Tidligere Superliga-træner dybt involveret

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Hvor er I vilde, AGF!

Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas

FCK-træner slår fast: Han er førstevalget



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

LIVE: FC København er videre i Conference League

Ny FC København-stjerne imponerer

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur