Niels Frederiksen afslører: Det skal være på plads hvis jeg skal blive

Brøndbys cheftræner slår fast, at det ikke er en hemmelighed, at det er afgørende for ham, hvordan Brøndbys planer om fremtiden ser ud.



Brøndby er sikre på at ligge mindst på en delt førsteplads henover vinterpausen, men klubben er også i den situation, at cheftræner Niels Frederiksen kun har et halvt år tilbage af sin kontrakt med dem. Her peger træneren selv på, at han er interesseret i at fortsætte, men der er tilsyneladende nogle ting, som skal være på plads først.

Det fortæller han i et interview med TV3 Sport.

Læs også:Brøndby lægger pres på FCM: Rykker alene på førstepladsen

– Det er vigtigt at sige, at når man går ind til sådan en snak, så er der to parter. Det, som er vigtigt, er om klubben synes om det, som jeg har lavet. Men det er jo også vigtigt i forhold til min vurdering af situationen, hvordan Brøndby ser sig selv udvikle sig i fremtiden. Det skal ikke være nogen hemmelighed. Der er jo to parter i det, siger han og fortsætter:

– Lige nu er jeg super-glad for at være i Brøndby. Det er en spændende klub og et spændende sted. Men tingene skal jo gå op i en højere enhed. Hvis vi kan blive enige om det på et tidspunkt, så er det fint. Hvis vi ikke kan, så må vi jo gå hvert til sit, lyder det fra Niels Frederiksen.

Læs også:Bedst og værst: Masser af fyrværkeri i stor Jung-kamp

Endvidere peger Niels Frederiksen på, at han sammen med Brøndby har sat sig for, at når der er truffet en beslutning om trænerens fremtid, så bliver det meldt ud, og der er en ret klar aftale om, hvordan de skal udtale sig, ligesom han tager det med ro i forhold til at være i centrum for historierne, fortæller han.

– Det har jeg ikke noget problem med, fordi det er en del af gamet. Vi har lagt den strategi – både jeg og klubben – at vi ikke kommenterer på de rygter, som der er. Det vil der altid være, og Brøndby er en interessant klub, og det vil også være interessant, hvem der skal træne Brøndby. Det er fuldstændig fair. Det kan ikke komme bag på nogen af os, siger Frederiksen.

Brøndby er nu på førstepladsen i Superligaen med tre point ned til AGF og FC Midtjylland. Midtjyderne kan dog indhente Brøndby mandag med en sejr over FC Nordsjælland.

Læs også:LIVE: Sådan gik det da Brøndby slog Horsens på udebane
Læs også:Aktion, aktion, aktion: Zorniger meldes tæt på ny klub
Læs også:Sådan er planen: ‘CV’ åbner op om mulig Lindstrøm-transfer






LIVE

TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

Åbner for flere Brøndby-salg

Forhandler med Jannik Vestergaard

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

PSG meldes enig med Barca-profil

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset

Norge – England

Afsløring: ‘VK’ til lægetjek i Panathinaikos

Portugal ansætter Ronaldos chef som landstræner

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Argentina – Schweiz

Det bestemmer Messi selv

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

Dansk raseri: Kastede støvle efter modspiller

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Tæt på aftale med Jürgen Klopp