Niels Frederiksen afslører: Det skal være på plads hvis jeg skal blive

Brøndbys cheftræner slår fast, at det ikke er en hemmelighed, at det er afgørende for ham, hvordan Brøndbys planer om fremtiden ser ud.



Brøndby er sikre på at ligge mindst på en delt førsteplads henover vinterpausen, men klubben er også i den situation, at cheftræner Niels Frederiksen kun har et halvt år tilbage af sin kontrakt med dem. Her peger træneren selv på, at han er interesseret i at fortsætte, men der er tilsyneladende nogle ting, som skal være på plads først.

Det fortæller han i et interview med TV3 Sport.

Læs også:Brøndby lægger pres på FCM: Rykker alene på førstepladsen

– Det er vigtigt at sige, at når man går ind til sådan en snak, så er der to parter. Det, som er vigtigt, er om klubben synes om det, som jeg har lavet. Men det er jo også vigtigt i forhold til min vurdering af situationen, hvordan Brøndby ser sig selv udvikle sig i fremtiden. Det skal ikke være nogen hemmelighed. Der er jo to parter i det, siger han og fortsætter:

– Lige nu er jeg super-glad for at være i Brøndby. Det er en spændende klub og et spændende sted. Men tingene skal jo gå op i en højere enhed. Hvis vi kan blive enige om det på et tidspunkt, så er det fint. Hvis vi ikke kan, så må vi jo gå hvert til sit, lyder det fra Niels Frederiksen.

Læs også:Bedst og værst: Masser af fyrværkeri i stor Jung-kamp

Endvidere peger Niels Frederiksen på, at han sammen med Brøndby har sat sig for, at når der er truffet en beslutning om trænerens fremtid, så bliver det meldt ud, og der er en ret klar aftale om, hvordan de skal udtale sig, ligesom han tager det med ro i forhold til at være i centrum for historierne, fortæller han.

– Det har jeg ikke noget problem med, fordi det er en del af gamet. Vi har lagt den strategi – både jeg og klubben – at vi ikke kommenterer på de rygter, som der er. Det vil der altid være, og Brøndby er en interessant klub, og det vil også være interessant, hvem der skal træne Brøndby. Det er fuldstændig fair. Det kan ikke komme bag på nogen af os, siger Frederiksen.

Brøndby er nu på førstepladsen i Superligaen med tre point ned til AGF og FC Midtjylland. Midtjyderne kan dog indhente Brøndby mandag med en sejr over FC Nordsjælland.

Læs også:LIVE: Sådan gik det da Brøndby slog Horsens på udebane
Læs også:Aktion, aktion, aktion: Zorniger meldes tæt på ny klub
Læs også:Sådan er planen: ‘CV’ åbner op om mulig Lindstrøm-transfer




LIVE

Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Her kan du se AGF mod Brøndby IF

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Supercomputer: De vinder Superligaen

Drømmen er FCK – nu skal han rejse sig i Lyngby

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet

Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Officielt: FC København sælger stjerne

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Vejle dummer sig i premieren mod AB

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte

Skyder Brøndby-transfer ned

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’