Video : Tipsbladet
Superliga

Niels Frederiksen: Det er et usikkerhedsmoment

Der er nogle andre, der skal byde sig til i Brøndby, lyder det fra klubbens cheftræner.

Brøndby fik i sidste sæson Kevin Mensah langtidsskadet, og senest er Andreas Maxsø også meldt ude i omkring tre måneder. Det giver noget at tænke over for klubbens cheftræner Niels Frederiksen.

Det fortæller han om i et interview med Brøndby-fanmediet 3point.dk.

- Vi ved, at vi i den første del af sæsonen skal spille uden vores anfører (Andreas Maxsø red.) og vores viceanfører (Kevin Mensah red.), og det kræver jo, at der er andre, der byder ind med at tage nogle af de områder, som Maxsø og Kevin måske har stået for, både når vi træner og spiller kampe. Det er jeg er egentlig fortrøstningsfuld om, at det kan lade sig gøre. Men selvfølgelig er det et ekstra usikkerhedsmoment. Det er der ingen tvivl om, siger han og fortsætter:

- Hvis vi kigger på det hold, som spillede i mesterskabssæsonen, så har vi jo reelt kun to spillere tilbage, og det er Hedlund og Radosevic. Der er flere spillere tilbage, men det er ikke nødvendigvis faste stamspillere. Så der har været en storudskiftning.

Brøndby-træneren peger endvidere på, at de omvendt også har mange spillere til rådighed fra sidste sæson, og det skal være en styrke for dem, at de allerede har arbejdet med langt hovedparten af deres spillere.

Mens både Maxsø og Mensah er ude med skader, så hælder Frederiksen nu til, at det bliver enten Josip Radosevic eller Mads Hermansen, der bliver den nye anfører, da de er de to eneste tilbage fra spillerrådet, der ikke er skadede.

Derudover nævner han også folk som Rosted, Tshiembe, Slimane og Hedlund, som spillere, der er en forventning om, at de løfter sig i fraværet af de skadede profiler.

I Brøndby har de også fået den norske back Sebulonsen ind, som er blevet rost for sit klubvalg. Læs mere om det her.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.