Brøndby fik i sidste sæson Kevin Mensah langtidsskadet, og senest er Andreas Maxsø også meldt ude i omkring tre måneder. Det giver noget at tænke over for klubbens cheftræner Niels Frederiksen.
Det fortæller han om i et interview med Brøndby-fanmediet 3point.dk.
– Vi ved, at vi i den første del af sæsonen skal spille uden vores anfører (Andreas Maxsø red.) og vores viceanfører (Kevin Mensah red.), og det kræver jo, at der er andre, der byder ind med at tage nogle af de områder, som Maxsø og Kevin måske har stået for, både når vi træner og spiller kampe. Det er jeg er egentlig fortrøstningsfuld om, at det kan lade sig gøre. Men selvfølgelig er det et ekstra usikkerhedsmoment. Det er der ingen tvivl om, siger han og fortsætter:
– Hvis vi kigger på det hold, som spillede i mesterskabssæsonen, så har vi jo reelt kun to spillere tilbage, og det er Hedlund og Radosevic. Der er flere spillere tilbage, men det er ikke nødvendigvis faste stamspillere. Så der har været en storudskiftning.
Brøndby-træneren peger endvidere på, at de omvendt også har mange spillere til rådighed fra sidste sæson, og det skal være en styrke for dem, at de allerede har arbejdet med langt hovedparten af deres spillere.
Mens både Maxsø og Mensah er ude med skader, så hælder Frederiksen nu til, at det bliver enten Josip Radosevic eller Mads Hermansen, der bliver den nye anfører, da de er de to eneste tilbage fra spillerrådet, der ikke er skadede.
Derudover nævner han også folk som Rosted, Tshiembe, Slimane og Hedlund, som spillere, der er en forventning om, at de løfter sig i fraværet af de skadede profiler.
I Brøndby har de også fået den norske back Sebulonsen ind, som er blevet rost for sit klubvalg. Læs mere om det her.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: De jagter VM-helt
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb
Knuser transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
LIVE
VM-LIVE: Stjerne undskylder efter skænderi
NYHEDER
Stor nedtur for Superliga-komet
Medier jubler over USA’s nedtur
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
NYHEDER
Kristiansen-transfer nærmer sig deadline
MEDIE
Medie: FCK-spiller enig med ny klub
Hvor er Kasper Dolberg?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’
NYHEDER
Her er Juventus’ nye fodbolddirektør
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
OPTAKT
Argentina – Egypten
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
TOPNYHED