Brøndby nærmer sig deres første kamp i Superligaen, som er mod FC Nordsjælland. Det er et hold, som har sagt farvel til en profil som Mikkel Damsgaard, men Brøndby-cheftræner understreger, at de tidligere har kunne løfte sig trods store salg.
Det fortæller han i et interview på Brøndbys officielle hjemmeside.
Læs også:Sæson-spilforslag til Superligaen: Fischer, Wilczek og AGF i problemer?
– Det er et FC Nordsjælland-hold, som er meget fasttømret i sin måde at gøre tingene på. De har mistet nogle store profiler denne sommer og skal spille nogle nye spillere ind. Men FC Nordsjælland har en forunderlig evne til, at hver gang de siger farvel til en profil, så dukker der en ny op, som ingen havde hørt om for et halvt år siden, siger han og fortsætter:
– Vi har set deres testkampe, og der kan vi se, at der er dygtige nye spillere, som har taget over og gør det godt. Så selvom de har sagt farvel til profiler, så bliver det et angrebsivrigt Nordsjælland-hold, som vi kommer til at møde på søndag, lyder det fra Niels Frederiksen.
Læs også:Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Forud for kampen afslører Niels Frederiksen endvidere, at Brøndby særligt har arbejdet på det offensive aspekt i spillet efter en sæson, hvor man arbejdede meget med det defensive. Derfor lægger han op til, at der skal angribes med mange spillere, når de har bolden selv – og så er der en klar plan til, hvordan de skal gøre, når de ikke har den.
– Når modstanderen har bolden, skal vi stå højere, end vi gjorde i sidste sæson og stresse modstanderen, så de laver fejl. Vi har også arbejdet en del med vores wingbacks, da vi ønsker, at de skal være mere offensive og blandt andet tager højere positioner på banen og komme mere med i feltet.
Kampen mellem Brøndby og FC Nordsjælland spilles søndag klokken 16, og den bliver sendt direkte på Canal 9.
Læs også:Superliga-spørgsmål: Hvordan kommer VAR fra start i Danmark?
Læs også:FC Nordsjællands nye 10’er: Ronaldinho har altid været mit idol
Læs også:Her er programmet for Superligaen: FCK og Brøndby i tidligt møde
LIVE
LIVE: AGF-stjerne millimeter fra Serie A-skifte
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
AVIS
Færdig i Real Madrid
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
EKSKLUSIVT
Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
10. gang i træk
OPTAKT
FC Fredericia – FC København
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
Dansk succes – ekspert med kærlighedserklæring
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
INTERVIEW
