Niels Frederiksen: FCN har en forunderlig evne til at erstatte profiler

Brøndby-cheftræner Niels Frederiksen er klar til at møde et FC Nordsjælland-hold, der har en fasttømret måde at gøre deres ting på.



Brøndby nærmer sig deres første kamp i Superligaen, som er mod FC Nordsjælland. Det er et hold, som har sagt farvel til en profil som Mikkel Damsgaard, men Brøndby-cheftræner understreger, at de tidligere har kunne løfte sig trods store salg.

Det fortæller han i et interview på Brøndbys officielle hjemmeside.

Læs også:Sæson-spilforslag til Superligaen: Fischer, Wilczek og AGF i problemer?

– Det er et FC Nordsjælland-hold, som er meget fasttømret i sin måde at gøre tingene på. De har mistet nogle store profiler denne sommer og skal spille nogle nye spillere ind. Men FC Nordsjælland har en forunderlig evne til, at hver gang de siger farvel til en profil, så dukker der en ny op, som ingen havde hørt om for et halvt år siden, siger han og fortsætter:

– Vi har set deres testkampe, og der kan vi se, at der er dygtige nye spillere, som har taget over og gør det godt. Så selvom de har sagt farvel til profiler, så bliver det et angrebsivrigt Nordsjælland-hold, som vi kommer til at møde på søndag, lyder det fra Niels Frederiksen.

Læs også:Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Forud for kampen afslører Niels Frederiksen endvidere, at Brøndby særligt har arbejdet på det offensive aspekt i spillet efter en sæson, hvor man arbejdede meget med det defensive. Derfor lægger han op til, at der skal angribes med mange spillere, når de har bolden selv – og så er der en klar plan til, hvordan de skal gøre, når de ikke har den.

– Når modstanderen har bolden, skal vi stå højere, end vi gjorde i sidste sæson og stresse modstanderen, så de laver fejl. Vi har også arbejdet en del med vores wingbacks, da vi ønsker, at de skal være mere offensive og blandt andet tager højere positioner på banen og komme mere med i feltet.

Kampen mellem Brøndby og FC Nordsjælland spilles søndag klokken 16, og den bliver sendt direkte på Canal 9.

Læs også:Superliga-spørgsmål: Hvordan kommer VAR fra start i Danmark?
Læs også:FC Nordsjællands nye 10’er: Ronaldinho har altid været mit idol
Læs også:Her er programmet for Superligaen: FCK og Brøndby i tidligt møde




FCM var interesseret – nu er han på vej hjem




Marcus Younis. LIVE

LIVE: Brøndby-lejesvend reserve på Årets Hold

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

José Mourinho vil have dansk stjerne

Sats på disse ni spillere, FCK!

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Felix Beijmo er færdig i AGF



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Afsløring: De er færdige i Randers

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Napoli-chok på vej

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

AGF jagter hollandsk talent

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Tiden er ved at rinde ud

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Thomas Delaney teaser



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Guardiola stopper – han skal erstatte ham