Nikolai Laursen: Brøndby er min hjerteklub

PSV Eindhoven-spilleren Nikolai Laursen har Brøndby IF i hjertet, og han har svært ved at se sig selv i andre danske klubber i fremtiden.



Nikolai Laursen nåede at spille tre Superliga-kampe for Brøndby, inden han rykkede til PSV Eindhoven i hollandsk fodbold. Inden skiftet til Holland nåede Laursen at skrive sig ind i historiebøgerne som den fjerdeyngste målscorer i Superligaens historie. 17 år og 67 dage var han, da han cementerede Brøndbys 4-0-sejr over FC Vestsjælland i april 2015. Opgøret var tilmed Nikolai Laursens debut i gult og blåt.

To år er gået siden, og Nikolai Laursen har allerede oplevet mange nye ting i PSV Eindhoven – ikke mindst hvad det vil sige at være en skadet fodboldspiller – men han tænker tit tilbage på den aprildag på Brøndby Stadion.

– Det var helt vildt. Jeg glemmer aldrig den kamp. Jeg havde håbet på at få chancen, og da jeg så kom ind, havde jeg med det samme en god følelse. Mine første berøringer gik godt, og jeg følte mig hurtigt tilpas. Da jeg scorede, og fansene sang mit navn, fik jeg en helt fantastisk følelse i kroppen, og det er en følelse, jeg stadig tænker tilbage på ofte. Det var min første store drøm, der blev til virkelighed. Brøndby IF er min hjerteklub, og jeg er stolt over, at jeg nåede at spille for klubben, siger Nikolai Laursen til tipsbladet.dk.

Selv om det kun blev til tre Superliga-kampe i den gule trøje, føler han allerede et bånd til klubben. Derfor har han også svært ved at se sig selv repræsentere andre klubber i Danmark.

– Jeg kan ikke umiddelbart se mig selv i andre klubber i Danmark. Men jeg har absolut ingen planer om at vende tilbage til Danmark. Det er klart, at det kunne være stort at lave en Daniel Agger og vende hjem, men mit klare mål er at blive på toppen i udlandet i rigtig mange år. Det er her, jeg vil slå igennem, og Danmark er slet ikke i mine tanker, lyder det fra Nikolai Laursen.

Den 19-årige offensivspiller er i øjeblikket korsbåndsskadet, men han forventer at være tilbage i starten af den nye sæson. Laursen har ikke planer om at blive udlejet, så han kan spille sig tilbage i form.

– Det tænker jeg slet ikke på. Jeg har masser af tålmodighed med min karriere. Mit mål er at nå til tops i karrieren, ikke at toppe som 20-årig. Jeg vil blive i PSV og blive så god som overhovedet muligt her, siger Nikolai Laursen.

Nikolai Laursen har kontrakt med PSV Eindhoven frem til sommeren 2020.





Ude af holdet: FCM-boss åbner for skifte



” Det mener Tipsbladet

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!


United på kurs mod ren engelsk finale

FCK-profil jubler: ‘Jeg kommer til at gøre alt’



Jacob Neestrup: ‘Den skal du ikke tørre af på mig’

Sådan gik det, da FCK slog Viborg med 1-0

Vildt: Sporting tager Conrad Harder-dom til CAS

Neestrup skifter seks mand mod Viborg

Meister sparker Pisa millimeter fra drømmeland



Luk øjnene, Viborg: Lejesvend i katastrofal sæson

Flået ud i pausen: Brøndby-profil ærgrer sig

Danske toptrænere skal ikke til Wolfsburg

På tur med Superliga-rival: Rødvin og faglighed



TOPNYHED

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget


Her er Jesper Sørensens drømmespiller

Afsløring: Kallesøe vil væk fra kaosramte Horsens

Kan ryge af holdet efter stort skænderi med Mæhle

Færdig i OB

Frederik Birk giver status på Nicolai Vallys


– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det


Rødglødende telefon: Åben for Superliga-comeback

Tipsbladet finder ny chefredaktør i egne rækker

Randers – FC Nordsjælland

Brøndbys sommerflirt forlader Bayer Leverkusen



AaB styrtbløder: Så dyr vil nedrykning være

Brøndby-fans raser – nu svarer direktør

‘Vi kan gøre ondt på FCK’

Har håneretten over FCK-vennerne

I svime over Brøndby-profil: For pokker mand!

Kent Nielsen med klar tale til kritikere

Lamine Yamal skriver Champions League-historie

Jesper Sørensen i stor triumf


AVIS

Joakim Mæhle i totterne på holdkammerat


Chelseas reserver overmander svenskere

Kent Nielsen dybt imponeret af ‘magiker’

Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar

Brøndby pebet ud: Var røv og nøgler

Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3

Kæmpe kollaps – men han må vælte sig i tilbud!

Vildt comeback! Han reddede Brøndby fra fadæsen

Klar på transfers: ‘Godt forhold til Nees og Sune’

Silkeborg-stjerne færdig: Udlandet kalder

Fredericia gør stadion klar til Superligaen

Wow for en fodboldkamp!

Brøndby skifter tre mand

FCK-boss ramt: Har jeg det sindssygt stramt med

FCK uden stor stjerne til pokalbrag

AGF får tilskuerstraf efter pyro-brug

Ståle Solbakken: De er Skandinaviens bedste hold

Hård Bruun Larsen-melding: ‘Et vinterflop’

Diant Ramaj: Jeg siger undskyld på søndag

Pokalfinale på MCH Arena: Trist vi er nået dertil

Nu åbner dansk træner op om fyring

Oprykning kan sætte fut i Fredericias stadionplan

Dansker fik fejlagtigt skylden for Haaland-hetz