Vidste intet: Dansk profil nåede at blive nervøs

Christian Nørgaards ekstreme spillelyst efter en lang skadespause skal hjælpe ham til VM-spilletid.



Efter en skadesplaget VM-optakt er landsholdsspilleren Christian Nørgaard glad for, at han onsdag eftermiddag er en af de 26 danske spillere, der deltager i fodboldlandsholdets første træning i Qatars bagende sol.

Midtbanespilleren var nervøs for, om Hjulmand ville udtage ham efter en skade i akillessenen, men Nørgaard fik en opløftende nyhed, da han blev udtaget som en af de fem sidste spillere til VM-truppen.

– Jeg vidste godt, at jeg skulle have minutter for at gøre mig gældende, så jeg nåede at blive nervøs for, om det ikke kunne lade sig gøre.

– Det har været svært på mange måder ikke at vide, hvad fremtiden ville bringe i forhold til VM. Da skanningen blev lavet i første omgang, vidste jeg, at der ikke var en garanti for, at jeg ville blive klar til VM, men jeg har trænet hårdt og dedikeret, og jeg er glad for min krops tilstand, siger Christian Nørgaard.

Inden slutrunden nåede han at spille to kampe – henholdsvis 45 og 29 minutter – for Brentford efter to måneders skadespause.

Landstræner Kasper Hjulmand fastslog flere gange inden sin endelige udtagelse, at han ville strække sig langt for at få Nørgaard med i sin VM-trup.

Dels fordi Nørgaard er det bedste alternativ til Pierre-Emile Højbjerg som defensiv midtbanespiller, dels fordi den boldsikre Brentford-spiller kan bruges som en ekstra gardering i midterforsvaret.

– De udtalelser betyder meget. Som spiller håber man, at træneren ser ens værdier og kvaliteter, og jeg har følt støtte fra Kasper. Så jeg er glad for udtagelsen, selv om min forberedelse ikke har været optimal.

– Til gengæld har jeg en ekstrem spillelyst, fordi jeg ikke har spillet så meget fodbold i de sidste par måneder, siger Christian Nørgaard.

Han erkender, at han formentlig er et stykke bagud i kampen om VM-spilletid, men ser lyst på sine muligheder for at spille sig varm undervejs.

– Mine forudsætninger for at få spilletid er lidt anderledes end tidligere, men under EM sidste år kæmpede jeg mig op gennem turneringen, selv om jeg ikke var en af de første på holdkortet.

– Gennem træning og hårdt arbejde kan der ske mange ting, og jeg håber, at der kommer spilletid min vej, selv om jeg godt kan forstå, hvis det ikke bliver lige med det første, siger Christian Nørgaard.

Midtbanespilleren fra Espergærde har optrådt 17 gange for A-landsholdet siden debuten i 2020.

/ritzau/



Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad

Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt

Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo

Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Dansk kæmpetransfer kan kollapse

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Disse målmænd har tidligere vundet Det Gyldne Bur

Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal

– Froholdt skifter helt sikkert dertil

Her er Superligaens 5 bedste U21-spillere 

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

Italienske medier hylder ham

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke

Bo Henriksen bringes i spil til nyt job

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Eriksen ude med hård kritik

Erstatter han Andreas Christensen?

Fælder hård Schmeichel-dom

Her er Superligaens 5 bedste angribere 

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland

Kritisk FCK-interview: Det smarteste jeg har gjort

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Transferplanen: Overvej disse stjerner, Brøndby!

Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder

Transferplanen: Her skal de forstærke sig

Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt

Højlund joker: Det sker ikke så ofte!

Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”

Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu

Forlænger med stort angriber-talent

Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Thomas Frank ser mange Brøndby-paralleller

Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’

Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”

Superliga-profil er eftertragtet – nu reagerer han