Vidste intet: Dansk profil nåede at blive nervøs

Christian Nørgaards ekstreme spillelyst efter en lang skadespause skal hjælpe ham til VM-spilletid.



Efter en skadesplaget VM-optakt er landsholdsspilleren Christian Nørgaard glad for, at han onsdag eftermiddag er en af de 26 danske spillere, der deltager i fodboldlandsholdets første træning i Qatars bagende sol.

Midtbanespilleren var nervøs for, om Hjulmand ville udtage ham efter en skade i akillessenen, men Nørgaard fik en opløftende nyhed, da han blev udtaget som en af de fem sidste spillere til VM-truppen.

– Jeg vidste godt, at jeg skulle have minutter for at gøre mig gældende, så jeg nåede at blive nervøs for, om det ikke kunne lade sig gøre.

– Det har været svært på mange måder ikke at vide, hvad fremtiden ville bringe i forhold til VM. Da skanningen blev lavet i første omgang, vidste jeg, at der ikke var en garanti for, at jeg ville blive klar til VM, men jeg har trænet hårdt og dedikeret, og jeg er glad for min krops tilstand, siger Christian Nørgaard.

Inden slutrunden nåede han at spille to kampe – henholdsvis 45 og 29 minutter – for Brentford efter to måneders skadespause.

Landstræner Kasper Hjulmand fastslog flere gange inden sin endelige udtagelse, at han ville strække sig langt for at få Nørgaard med i sin VM-trup.

Dels fordi Nørgaard er det bedste alternativ til Pierre-Emile Højbjerg som defensiv midtbanespiller, dels fordi den boldsikre Brentford-spiller kan bruges som en ekstra gardering i midterforsvaret.

– De udtalelser betyder meget. Som spiller håber man, at træneren ser ens værdier og kvaliteter, og jeg har følt støtte fra Kasper. Så jeg er glad for udtagelsen, selv om min forberedelse ikke har været optimal.

– Til gengæld har jeg en ekstrem spillelyst, fordi jeg ikke har spillet så meget fodbold i de sidste par måneder, siger Christian Nørgaard.

Han erkender, at han formentlig er et stykke bagud i kampen om VM-spilletid, men ser lyst på sine muligheder for at spille sig varm undervejs.

– Mine forudsætninger for at få spilletid er lidt anderledes end tidligere, men under EM sidste år kæmpede jeg mig op gennem turneringen, selv om jeg ikke var en af de første på holdkortet.

– Gennem træning og hårdt arbejde kan der ske mange ting, og jeg håber, at der kommer spilletid min vej, selv om jeg godt kan forstå, hvis det ikke bliver lige med det første, siger Christian Nørgaard.

Midtbanespilleren fra Espergærde har optrådt 17 gange for A-landsholdet siden debuten i 2020.

/ritzau/



Voldsomt imponeret af Superliga-træner

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

De er klar til at købe Mohamed Salah

Saver United-stjerne over

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

– Det har man nok aldrig set før

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Her kan du se VM-lodtrækningen

Fifa forventes at give Donald Trump fredspris

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Jonas Wind er i København

Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Stor derby-bøde til FC København

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Griner af AaB-rygte

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Rigmand vild med FC København-aftale

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

– Det var vanvittigt brutalt!

Slagter Superligaklub: ‘Jeg har bange anelser’

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Sådan fungerer lodtrækningen til VM

Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Froholdt får kæmpe hæder

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Her er de tidligere vindere af Efterårets Profil

Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford

Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme

Manchester United dummede sig mod West Ham

Her er Victor Nelsson blandt Europas bedste

Brest moser mandefaldsramte Monaco

FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’

Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen

Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance

Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

– Har ikke ubegrænset kredit