Efter en skadesplaget VM-optakt er landsholdsspilleren Christian Nørgaard glad for, at han onsdag eftermiddag er en af de 26 danske spillere, der deltager i fodboldlandsholdets første træning i Qatars bagende sol.
Midtbanespilleren var nervøs for, om Hjulmand ville udtage ham efter en skade i akillessenen, men Nørgaard fik en opløftende nyhed, da han blev udtaget som en af de fem sidste spillere til VM-truppen.
– Jeg vidste godt, at jeg skulle have minutter for at gøre mig gældende, så jeg nåede at blive nervøs for, om det ikke kunne lade sig gøre.
– Det har været svært på mange måder ikke at vide, hvad fremtiden ville bringe i forhold til VM. Da skanningen blev lavet i første omgang, vidste jeg, at der ikke var en garanti for, at jeg ville blive klar til VM, men jeg har trænet hårdt og dedikeret, og jeg er glad for min krops tilstand, siger Christian Nørgaard.
Inden slutrunden nåede han at spille to kampe – henholdsvis 45 og 29 minutter – for Brentford efter to måneders skadespause.
Landstræner Kasper Hjulmand fastslog flere gange inden sin endelige udtagelse, at han ville strække sig langt for at få Nørgaard med i sin VM-trup.
Dels fordi Nørgaard er det bedste alternativ til Pierre-Emile Højbjerg som defensiv midtbanespiller, dels fordi den boldsikre Brentford-spiller kan bruges som en ekstra gardering i midterforsvaret.
– De udtalelser betyder meget. Som spiller håber man, at træneren ser ens værdier og kvaliteter, og jeg har følt støtte fra Kasper. Så jeg er glad for udtagelsen, selv om min forberedelse ikke har været optimal.
– Til gengæld har jeg en ekstrem spillelyst, fordi jeg ikke har spillet så meget fodbold i de sidste par måneder, siger Christian Nørgaard.
Han erkender, at han formentlig er et stykke bagud i kampen om VM-spilletid, men ser lyst på sine muligheder for at spille sig varm undervejs.
– Mine forudsætninger for at få spilletid er lidt anderledes end tidligere, men under EM sidste år kæmpede jeg mig op gennem turneringen, selv om jeg ikke var en af de første på holdkortet.
– Gennem træning og hårdt arbejde kan der ske mange ting, og jeg håber, at der kommer spilletid min vej, selv om jeg godt kan forstå, hvis det ikke bliver lige med det første, siger Christian Nørgaard.
Midtbanespilleren fra Espergærde har optrådt 17 gange for A-landsholdet siden debuten i 2020.
/ritzau/
LIVE
Superliga-LIVE: Overrasker i sæsonpremieren
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’
Vejle dummer sig i premieren mod AB
TOPNYHED
‘Det vil være en stor ting i FCK’
TOPNYHED
Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
EKSKLUSIVT
Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
TOPNYHED
Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
TIPSBLADETS DOM
Køb, køb, køb!
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Skyder Brøndby-transfer ned
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
NYHEDER
Kontant transfermelding om Filip Jørgensen
INTERVIEW