Vidste intet: Dansk profil nåede at blive nervøs

Christian Nørgaards ekstreme spillelyst efter en lang skadespause skal hjælpe ham til VM-spilletid.



Efter en skadesplaget VM-optakt er landsholdsspilleren Christian Nørgaard glad for, at han onsdag eftermiddag er en af de 26 danske spillere, der deltager i fodboldlandsholdets første træning i Qatars bagende sol.

Midtbanespilleren var nervøs for, om Hjulmand ville udtage ham efter en skade i akillessenen, men Nørgaard fik en opløftende nyhed, da han blev udtaget som en af de fem sidste spillere til VM-truppen.

– Jeg vidste godt, at jeg skulle have minutter for at gøre mig gældende, så jeg nåede at blive nervøs for, om det ikke kunne lade sig gøre.

– Det har været svært på mange måder ikke at vide, hvad fremtiden ville bringe i forhold til VM. Da skanningen blev lavet i første omgang, vidste jeg, at der ikke var en garanti for, at jeg ville blive klar til VM, men jeg har trænet hårdt og dedikeret, og jeg er glad for min krops tilstand, siger Christian Nørgaard.

Inden slutrunden nåede han at spille to kampe – henholdsvis 45 og 29 minutter – for Brentford efter to måneders skadespause.

Landstræner Kasper Hjulmand fastslog flere gange inden sin endelige udtagelse, at han ville strække sig langt for at få Nørgaard med i sin VM-trup.

Dels fordi Nørgaard er det bedste alternativ til Pierre-Emile Højbjerg som defensiv midtbanespiller, dels fordi den boldsikre Brentford-spiller kan bruges som en ekstra gardering i midterforsvaret.

– De udtalelser betyder meget. Som spiller håber man, at træneren ser ens værdier og kvaliteter, og jeg har følt støtte fra Kasper. Så jeg er glad for udtagelsen, selv om min forberedelse ikke har været optimal.

– Til gengæld har jeg en ekstrem spillelyst, fordi jeg ikke har spillet så meget fodbold i de sidste par måneder, siger Christian Nørgaard.

Han erkender, at han formentlig er et stykke bagud i kampen om VM-spilletid, men ser lyst på sine muligheder for at spille sig varm undervejs.

– Mine forudsætninger for at få spilletid er lidt anderledes end tidligere, men under EM sidste år kæmpede jeg mig op gennem turneringen, selv om jeg ikke var en af de første på holdkortet.

– Gennem træning og hårdt arbejde kan der ske mange ting, og jeg håber, at der kommer spilletid min vej, selv om jeg godt kan forstå, hvis det ikke bliver lige med det første, siger Christian Nørgaard.

Midtbanespilleren fra Espergærde har optrådt 17 gange for A-landsholdet siden debuten i 2020.

/ritzau/





Afsløring: Jeppe Erenbjerg i stort millionskifte




LIVE

TransferLIVE: Er det prisen på Michael Olise?

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Nu melder Christian Eriksen ud

Sat til salg – så dyr er han

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Klar melding fra Thomas Gravesen

Jonas Wind til danskerklub?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

De vil købe Munashe Garananga i FCK



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dommer ude af VM – nægtet adgang til USA

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Engelsk legende storroser brandvarm dansker

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Danske klubber scorer millioner på VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’