Nordjyder skal hjælpe FCK: Stor stadion-erfaring

FC København er blevet nødt til at række ud til Jylland i kampen for at få Parkens græs på rette spor igen.



FC København har længe fået hug for, at kvaliteten af banen i Parken er under standard. Derfor har man tidligere meldt ud, at nu skal der gøres noget ved det, hvor de får hjælp til det af de samme, som sørger for at Wembley og Arsenals Emirates er i god stand.

I et interview med Frihedsbrevet fortæller Parken-bestyrelsesformand Allan L. Agerholm mere om, hvem man får hjælp fra. Det drejer sig blandt andet om hollandske SGL.

– Det er deres ingeniører og agronomer, som nu ved hjælp af ovenstående nye udstyr og teknologi (turfpods) assisterer os med data og vedligeholdelsesstrategi og -planer, siger han og løfter sløret for, at der også er jyder på vej.

– Samtidig trækker vi på knowhow og ressourcer hos et jysk selskab ved navn De Praktiske Konsulenter. De har stor erfaring fra andre stadioner i Danmark og assisterer vores team on-site med at udnytte det nye udstyr og den nye teknologi bedst muligt, lyder det fra Allan L. Agerholm.

De Praktiske Konsulenter holder til i nordjyske Skørping.

Allerede over vinteren regner man i FCK med, at græsset vil blive forbedret. Det skyldes, at de selv kan kontrollere meget af miljøet inde i Parken med tag, varme i græsset samt de nye tiltag vil rykke på græssets vækst.

Fra hollandske SGL’s side vil der blive sat seks plænevækstlys, seks plæneventilatorer og seks såkaldt turfpods op, hvor sidstnævnte er et overvågningssystem af væksten på banen.

FCK-sportsdirektør Peter Christiansen har været ude med stor begejstring for udsigten af baneforholdene. Læs mere om det her.





NYHEDER

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Født i Danmark og på vej til VM



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Stort medie hylder AGF-profil

FC Midtjylland henter ny back

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

AGF er mestre – her er deres vej i Europa