Præsidenten for Norges Fodboldforbund, Lise Klaveness, går efter en plads i eksekutivkomitéen i Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) i forbindelse med kongressen Lissabon på onsdag, men andre fodboldbosser i Norden har samme plan.
Formand for Dansk Boldspil-Union Jesper Møller stiller op til genvalg, og svenskeren Karl-Erik Nilsson er allerede vicepræsident i Uefa. Derudover stiller finnen Ari Lahti op som Uefa-repræsentant i Det Internationale Fodboldforbund (Fifa).
Hun er i direkte kamp mod Jesper Møller om en plads i eksekutivkomitéen, og dermed er det altså Norden, der kan stikke en kæp i hjulet på Klaveness' kandidatur.
– Ja, selvfølgelig. Hvis jeg ikke kommer ind, er det derfor. Vi blokerer for hinanden, siger Lise Klaveness, der har fået stor opmærksomhed for sin kritik af Fifa og præsident Gianni Infantino i forbindelse med blandt andet VM i Qatar.
– Geografisk balance er noget, mange forbund er optaget af, mere end kønsbalance. Det vil jeg gerne udfordre. Fodbold er verdens største kvindesport, men kvinder har ingen plads i eksekutivkomitéen.
Klaveness er den eneste kvinde, der stiller op til en af de åbne pladser, og hun havde håbet på opbakning fra de øvrige forbund i Norden.
– Jeg havde håbet, at de nordiske lande havde samlet sig omkring det, siger Klaveness og fremhæver, at "Norden i årevis har været pioner inden for kvindefodbold".
– Jeg ville ønske, vi havde talt sammen, inden fristen udløb. Det gjorde vi aldrig, først bagefter. Sådan er kulturen. Folk holder hovedet nede, og der er en frygtkultur. Jeg er den nye, så jeg må acceptere det, men jeg synes, det er en debat værd, siger Klaveness.
Hun går blandt andet til valg på mere åbenhed og har i forbindelse med sit kandidatur talt med 40 af de 54 andre fodboldpræsidenter i Europa.
Hun mærker stor opbakning, men vurderer alligevel over for NTB, at hendes chance for at blive valgt er under 50 procent.
– Jeg skal ikke fortælle om private samtaler, men nogle har gjort det helt klart, at de gerne støtter os. Store nationer som England og Tyskland og mange flere.
– Færre siger direkte, at de ikke vil stemme på mig. Nogle påpeger, at jeg burde være gået efter den kvindelige plads i stedet.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Martin Erlic på vej væk fra FCM?
MEDIE
‘AC’-forlængelse på plads, men…
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
NYHEDER
Fifas guldkalv skal stå på egne ben
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
LIGE NU
DBU med dugfrisk status på Christian Eriksen
EKSKLUSIVT
Wolfsburg-direktør til Tipsbladet: Nu må vi vente
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
Danske klubber scorer millioner på VM
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
TOPNYHED
Ståle revser Skotland
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
TOPNYHED
Ekspert: Formentlig Eriksens sidste kamp
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
Overlæge: Flere mulige årsager til Eriksen-kollaps
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Monsterbud på vej
TRANSFER