Nu afslører han: Derfor køber jeg ind i Brøndby IF

Torben Røsler har stille og roligt øget sin aktiebeholdning i Brøndby IF. Og tirsdag kom han så over de fem procent, der betyder, at han nu skal give sig til kende offentligt. Her fortæller han, hvorfor han køber ind i klubben.



End ikke hans egen søn var bevidst om det.

Torben Røsler måtte derfor – tirsdag – sende sin 16-årige stedsøn, der er på efterskole, en sms med beskeden om, at farmand over tid har opkøbt så mange aktier, at han nu skal give sig til kende for offentligheden.

Er man i besiddelse af over fem procent af aktierne i et selskab, er man at betragte som storaktionær, og så skal man altså lade forhænget falde og vise sit ansigt.

Og det gjorde Torben Røsler, der i 00'erne både var bestyrelsesmedlem og siden også formand i Brøndby IF, ligesom han var storinvestor. 

Men hvorfor har Torben Røsler valgt at vende tilbage og smide kapital i klubben?

Ja, det skyldes, at hjertet primært er gult og blåt.

– Jeg har et stort hjerte for Brøndby, og det har jeg haft i lang tid. Jeg er jo stadig sponsor i Brøndby og er kommet der i lang tid. 

– Jeg har købt aktier over en lang periode, fordi jeg har været interesseret i at komme tættere på og finde ud af, hvad GFH's planer er med Brøndby. Jeg er interesseret i at finde ud af, hvor de vil have Brøndby hen, og det her er en mulighed for at komme tættere på at forstå fremtidsplanerne, siger han til Tipsbladet og forklarer:

– Det er en kombination af hjertet og behovet for at komme tættere på, hvad der skal ske i klubben.

Det er den primære årsag til, at han har købt aktier i Brøndby, og der er også en sekundær årsag.

– Potentialet er enormt stort i Brøndby. Tilskuertallet er markant stigende, og der er en stor interesse i fodbold og det, der følger med af reklameindtægter og et produkt, der vises på flow-tv i disse år, hvor man ellers altid streamer eller ser Netflix.

– Det er et produkt, der har en meget stor kommerciel værdi, og det er også interessant, at man (Divisionsforeningen) nu har i sinde at producere kampene selv. Transfersummerne er også vokset.

Selv om Torben Røsler nu er et sted, hvor han kan få et særligt indblik i, hvad der foregår bag gardinet hos amerikanske ejere, er det ikke noget, han kommer til at dele med andre fans.

For selv om han har et stort ønske om at finde ud af, hvor klubben skal hen, er det ikke sådan, at han er udpeget af fansene.

– Jeg forstår godt, at man kan have den opfattelse, men jeg er ikke fansenes talerør, det er ikke min rolle, det er helt forkert. Jeg skal ikke repræsentere en stor fangruppe, men det er klart, at vi nok deler nogle af de samme værdier, siger Torben Røsler, der fastslår, at de svar, han får i forhold til Brøndby IF's ejere, ikke er afgørende for hans forhold til klubben.

– Lige meget hvad er Brøndby altid noget for mig. Jeg vil altid være med i og omkring Brøndby, som fan eller aktionær.

Fremadrettet kan man sagtens forvente at se flere storaktionærmeddelelser om, at Torben Røsler køber flere aktier i Brøndbyernes IF.

Sikkert er det, at så længe, han ejer over fem procent, skal han meddele yderligere indkøb til Fondsbørsen.

Brøndby IF ligger aktuelt nummer to i Superligaen.





Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg




LIVE

LIVE: Brøndby forlænger med stortalent

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Superliga-profiler topper international liste

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Stort medie hylder AGF-profil

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Født i Danmark og på vej til VM

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

FC Midtjylland henter ny back

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Overvejer AGF-forlængelse

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Parken kåret til Superligaens bedste bane

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig