Spilletidspunkterne i Superligaen har været et stort emne i denne uge, efter at Brøndbys fans mandag aften protesterede mod det i en højdramatisk affære i Odense.
Brøndby har nemlig spillet en række kampe klokken 20.00 søndag aften i denne sæson, og det skal klubben også i den kommende weekend.
Nu reagerer Divisionsforeningen så og beklager over for Brøndby. Samtidig kommer Brøndby ikke til at få flere kampe på det tidspunkt, når resten af sæsonens kamp skal tilrettelægges.
– I indeværende sæson er Brøndby IF blevet tildelt usædvanlig mange kampe søndag kl. 20. Det har Brøndby påpeget overfor Divisionsforeningen, efter seneste tilrettelæggelse (runde 12-18) blev lavet i september. Divisionsforeningen, som er endelig ansvarlig for kamptilrettelæggelsen, beklager, at samme klub har fået så mange kampe søndag kl. 20, og vil finde en løsning, så det ikke sker igen.
– De tilrettelagte kamptidspunkter i resten af 2025 kan ikke ændres, men Brøndby kommer ikke til at få flere kampe søndag kl. 20, når resten af sæsonens tilrettelæggelse laves.
– Søndag kl. 20 har i mange år været et alternativt spilletidspunkt i 3F Superliga, når der af forskellige årsager ikke har kunnet tilrettelægges en kamp fredag eller mandag aften, som ellers er en del af tv-aftalen. Det har fx været pga. landsholdsterminer eller pokalrunder i midtugen. Det har i år været tilfældet en del flere gange end tidligere – og alle kampe er så endt med Brøndby som det ene af holdene.
– Divisionsforeningen vil fremover kigge på en løsning, så enkelte klubber ikke får så stort et antal kampe kl. 20 søndag – og kigger også på at lave flere alternative spilletidspunkter. Der er i forvejen en fordelingsnøgle på hverdagskampe fredag og mandag, så de også fordeles nogenlunde ligeligt blandt klubberne, så vidt det er muligt, skriver Divisionsforeningen i en pressemeddelelse.
Brøndby reagerer
Brøndby har samtidig udgivet en udmelding om beklagelse fra Divisionsforeningen. Her skriver klubben, at de sætter pris på garantien om ikke at få flere kampe klokken 20.00 i denne sæson, og skriver så:
– For klubben er det helt essentielt at tage hånd om dem, der kommer på stadion og skaber den unikke ramme, som driver holdet frem og gør Brøndby IF’s kampe til noget særligt.
– Brøndby IF bifalder de konstruktive meningstilkendegivelser fra fans, der hen over de seneste uger har bidraget til at belyse problemet i klubbens ånd om fællesskab og engagement.
– Samtidig er det helt centralt at understrege, at scener som dem vi så mandag aften i forbindelse med afbrydelsen af kampen i Odense ikke matcher dén ånd. Ét er budskab – noget andet metode. Kasteskyts og regelbrud, der standser spillet, belaster både klubben og medfans og hører ikke hjemme til Brøndby IF’s kampe.
Brøndby har i indeværende sæson spillet fire kampe klokken 20.00, mens der stadig venter to i efteråret, blandt andet i den kommende runde.
LIVE
TransferLIVE: Dansker ikke med på fly – salg lurer
TOPNYHED
– Jeg tror de vinder Superligaen
NYHEDER
Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid
AVIS
Skulle sprænge banken for dansk stjerne
HELT VILDT
Klubejer rødglødende over Thomasberg-historie
MEDIE
Markant lønnedgang for Bo Henriksen?
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
NYHEDER
Stor mystik om Patrick Pentz
TOPNYHED
Tottenham boykotter Viaplay
Stjernetransfer på plads alligevel
OPTAKT
AGF – OB
MEDIE
Italiensk klub klar til at udfordre Brøndby
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller
AVIS
Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub
NYHEDER
Tæt på en falliterklæring, FCK
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
TRANSFER
Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
– Hvorfor opdagede de ikke ham?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub i midnatstransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte
AVIS
‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
TOPNYHED
Legende i hård kritik af Lukas Lerager
TOPNYHED
‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’
EKSKLUSIVT
Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber
AVIS
I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen
INTERVIEW
Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’
TOPNYHED
AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
EKSKLUSIVT
Brøndby afviser to danske klubber
HELT VILDT
Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer
TOPNYHED
Per Frimann hylder Brøndby
MEDIE
Afviser kæmpebud
AVIS
Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok
NYHEDER
“Han skal være 3.000 gange bedre”
EKSKLUSIVT
Til lægetjek i Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens fyrer rost assistenttræner
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Manchester
NYHEDER
Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent
TOPNYHED
– Mildest talt undervældende
NYHEDER
Premier League skrev transferhistorie
TIPSBLADET SPECIAL
Disse spillere kan stadig forlade Superligaen
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt
Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub i dialog om Hillerød-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu
NYHEDER
Superliga-klub afviste kæmpebud: ‘Nemt!’
TOPNYHED