Beklager over for Brøndby og kommer med garanti

Divisionsforeningen melder nu ud om de mange sene kampe, som Brøndby har i denne sæson.



Spilletidspunkterne i Superligaen har været et stort emne i denne uge, efter at Brøndbys fans mandag aften protesterede mod det i en højdramatisk affære i Odense.

Brøndby har nemlig spillet en række kampe klokken 20.00 søndag aften i denne sæson, og det skal klubben også i den kommende weekend.

Nu reagerer Divisionsforeningen så og beklager over for Brøndby. Samtidig kommer Brøndby ikke til at få flere kampe på det tidspunkt, når resten af sæsonens kamp skal tilrettelægges.

– I indeværende sæson er Brøndby IF blevet tildelt usædvanlig mange kampe søndag kl. 20. Det har Brøndby påpeget overfor Divisionsforeningen, efter seneste tilrettelæggelse (runde 12-18) blev lavet i september. Divisionsforeningen, som er endelig ansvarlig for kamptilrettelæggelsen, beklager, at samme klub har fået så mange kampe søndag kl. 20, og vil finde en løsning, så det ikke sker igen.

– De tilrettelagte kamptidspunkter i resten af 2025 kan ikke ændres, men Brøndby kommer ikke til at få flere kampe søndag kl. 20, når resten af sæsonens tilrettelæggelse laves.

– Søndag kl. 20 har i mange år været et alternativt spilletidspunkt i 3F Superliga, når der af forskellige årsager ikke har kunnet tilrettelægges en kamp fredag eller mandag aften, som ellers er en del af tv-aftalen. Det har fx været pga. landsholdsterminer eller pokalrunder i midtugen. Det har i år været tilfældet en del flere gange end tidligere – og alle kampe er så endt med Brøndby som det ene af holdene.

– Divisionsforeningen vil fremover kigge på en løsning, så enkelte klubber ikke får så stort et antal kampe kl. 20 søndag – og kigger også på at lave flere alternative spilletidspunkter. Der er i forvejen en fordelingsnøgle på hverdagskampe fredag og mandag, så de også fordeles nogenlunde ligeligt blandt klubberne, så vidt det er muligt, skriver Divisionsforeningen i en pressemeddelelse.

Brøndby reagerer

Brøndby har samtidig udgivet en udmelding om beklagelse fra Divisionsforeningen. Her skriver klubben, at de sætter pris på garantien om ikke at få flere kampe klokken 20.00 i denne sæson, og skriver så:

– For klubben er det helt essentielt at tage hånd om dem, der kommer på stadion og skaber den unikke ramme, som driver holdet frem og gør Brøndby IF’s kampe til noget særligt.

– Brøndby IF bifalder de konstruktive meningstilkendegivelser fra fans, der hen over de seneste uger har bidraget til at belyse problemet i klubbens ånd om fællesskab og engagement.

– Samtidig er det helt centralt at understrege, at scener som dem vi så mandag aften i forbindelse med afbrydelsen af kampen i Odense ikke matcher dén ånd. Ét er budskab – noget andet metode. Kasteskyts og regelbrud, der standser spillet, belaster både klubben og medfans og hører ikke hjemme til Brøndby IF’s kampe.

Brøndby har i indeværende sæson spillet fire kampe klokken 20.00, mens der stadig venter to i efteråret, blandt andet i den kommende runde.





LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Meldes tæt på storklub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Transferbombe på vej

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

De vil have Gaaei – her er prisen

Spår vild Rasmus Højlund-sæson



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Colombia – Portugal

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

FC København jagter Romane Amane

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

FCK-profil med hattrick i målfest

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

På vej til storklub?

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

DR Congo – Uzbekistan

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Markant ændring i Silkeborg

Supercomputer: Her er VM-finalen

Jordan – Argentina