Tirsdag formiddag sprang en regulær bombe, da Brøndby IF meddelte, at Carsten V. Jensen er færdig som fodbolddirektør.
Siden har Carsten V. Jensen ikke givet lyd fra sig.
Det ændrer sig nu, da han i Brøndby-podcasten BrøndbyLyd for første gang sætter ord på afskeden med den københavnske Vestegn.
– Det var en lidt hård start på ugen, men nu er det fredag, og det har selvfølgelig været en lidt anderledes uge, siger Carsten V. Jensen, der helt generelt ikke var meget for at tale om selve afskeden med Brøndby IF.
I tirsdagens selskabsmeddelelse fremgik det, at der var tale om en "gensidig aftale om at stoppe samarbejdet," mens bestyrelsesformand Jan Bech Andersen i et interview med Tipsbladet har begrundet afskeden med, at det har handlet om slitage.
– Jeg har allerede besluttet mig inden dette interview, at jeg ikke vil gå ind i snakken omkring det. Det kommer jeg ikke til at bidrage til, og jeg vil heller ikke skabe spekulationer, så jeg har valgt ikke at gå ind i den del, siger Carsten V. Jensen og understreger, at samarbejdet med bestyrelsen generelt har været "frugtbart."
Carsten V. Jensen vil heller ikke gå ind i, hvorvidt samarbejdet ændrede sig efter GFH købte Brøndby IF. Men han beskriver generelt et positivt samarbejde omkring rekruttering, der var et af hans ansvarsområder som fodbolddirektør.
– Det er helt naturligt, at der er flere hænder inde over transfers. Men jeg sikrede mig tilbage i 2019, da jeg fik tjansen, at mit område er mit ansvar. Men det har selvfølgelig været i samarbejde, fordi man kan ikke bare tvinge ting igennem som ansat i en virksomhed. Man skal altid referere til nogen, så det er ikke sådan, at det har været et enmandsshow.
Carsten V. Jensen nåede omkring fem år i Brøndby IF.
Det timelange interview med Carsten V. Jensen i BrøndbyLyd kan findes HER.
LIVE
TransferLIVE: Fravalgt til VM – men flyver til USA
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
TRANSFER
Uventet skifte?
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
TRANSFER
Meldes varm på ombejlet dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
MEDIE
Lyon er interesseret i endnu en dansker
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Efter spionage-skandale: Nu reagerer klubejer
INTERVIEW