Nu bryder ordknap Carsten V. Jensen tavsheden

I 3point.dks podcast BrøndbyLyd sætter en meget ordknap Carsten V. Jensen for første gang ord på afskeden med Brøndby IF, som tirsdag meddelte hans exit i en selskabsmeddelelse.



Tirsdag formiddag sprang en regulær bombe, da Brøndby IF meddelte, at Carsten V. Jensen er færdig som fodbolddirektør.

Siden har Carsten V. Jensen ikke givet lyd fra sig.

Det ændrer sig nu, da han i Brøndby-podcasten BrøndbyLyd for første gang sætter ord på afskeden med den københavnske Vestegn.

– Det var en lidt hård start på ugen, men nu er det fredag, og det har selvfølgelig været en lidt anderledes uge, siger Carsten V. Jensen, der helt generelt ikke var meget for at tale om selve afskeden med Brøndby IF.

I tirsdagens selskabsmeddelelse fremgik det, at der var tale om en "gensidig aftale om at stoppe samarbejdet," mens bestyrelsesformand Jan Bech Andersen i et interview med Tipsbladet har begrundet afskeden med, at det har handlet om slitage.

– Jeg har allerede besluttet mig inden dette interview, at jeg ikke vil gå ind i snakken omkring det. Det kommer jeg ikke til at bidrage til, og jeg vil heller ikke skabe spekulationer, så jeg har valgt ikke at gå ind i den del, siger Carsten V. Jensen og understreger, at samarbejdet med bestyrelsen generelt har været "frugtbart."

Carsten V. Jensen vil heller ikke gå ind i, hvorvidt samarbejdet ændrede sig efter GFH købte Brøndby IF. Men han beskriver generelt et positivt samarbejde omkring rekruttering, der var et af hans ansvarsområder som fodbolddirektør.

– Det er helt naturligt, at der er flere hænder inde over transfers. Men jeg sikrede mig tilbage i 2019, da jeg fik tjansen, at mit område er mit ansvar. Men det har selvfølgelig været i samarbejde, fordi man kan ikke bare tvinge ting igennem som ansat i en virksomhed. Man skal altid referere til nogen, så det er ikke sådan, at det har været et enmandsshow.

Carsten V. Jensen nåede omkring fem år i Brøndby IF.

Det timelange interview med Carsten V. Jensen i BrøndbyLyd kan findes HER.





I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 




LIVE

TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Brasiliansk VM-mavepuster

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine

Foreslår dansk fyrtårn til storklub



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Monsterbud på vej

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Iran må kun opholde sig i USA på VM-kampdage

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Iran får grønt lys til VM

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage