Tirsdag formiddag sprang en regulær bombe, da Brøndby IF meddelte, at Carsten V. Jensen er færdig som fodbolddirektør.
Siden har Carsten V. Jensen ikke givet lyd fra sig.
Det ændrer sig nu, da han i Brøndby-podcasten BrøndbyLyd for første gang sætter ord på afskeden med den københavnske Vestegn.
– Det var en lidt hård start på ugen, men nu er det fredag, og det har selvfølgelig været en lidt anderledes uge, siger Carsten V. Jensen, der helt generelt ikke var meget for at tale om selve afskeden med Brøndby IF.
I tirsdagens selskabsmeddelelse fremgik det, at der var tale om en "gensidig aftale om at stoppe samarbejdet," mens bestyrelsesformand Jan Bech Andersen i et interview med Tipsbladet har begrundet afskeden med, at det har handlet om slitage.
– Jeg har allerede besluttet mig inden dette interview, at jeg ikke vil gå ind i snakken omkring det. Det kommer jeg ikke til at bidrage til, og jeg vil heller ikke skabe spekulationer, så jeg har valgt ikke at gå ind i den del, siger Carsten V. Jensen og understreger, at samarbejdet med bestyrelsen generelt har været "frugtbart."
Carsten V. Jensen vil heller ikke gå ind i, hvorvidt samarbejdet ændrede sig efter GFH købte Brøndby IF. Men han beskriver generelt et positivt samarbejde omkring rekruttering, der var et af hans ansvarsområder som fodbolddirektør.
– Det er helt naturligt, at der er flere hænder inde over transfers. Men jeg sikrede mig tilbage i 2019, da jeg fik tjansen, at mit område er mit ansvar. Men det har selvfølgelig været i samarbejde, fordi man kan ikke bare tvinge ting igennem som ansat i en virksomhed. Man skal altid referere til nogen, så det er ikke sådan, at det har været et enmandsshow.
Carsten V. Jensen nåede omkring fem år i Brøndby IF.
Det timelange interview med Carsten V. Jensen i BrøndbyLyd kan findes HER.
LIVE
VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
OPTAKT
Brasilien – Norge
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
CUSTOM
Mexico – England
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
MEDIE
FCK jagter Jacob Bruun Larsen
Marokkaner bliver VM-helt efter flirt med rødt
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
TOPNYHED
Åbner for sommertransfer
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
OPTAKT