Tirsdag formiddag sprang en regulær bombe, da Brøndby IF meddelte, at Carsten V. Jensen er færdig som fodbolddirektør.
Siden har Carsten V. Jensen ikke givet lyd fra sig.
Det ændrer sig nu, da han i Brøndby-podcasten BrøndbyLyd for første gang sætter ord på afskeden med den københavnske Vestegn.
– Det var en lidt hård start på ugen, men nu er det fredag, og det har selvfølgelig været en lidt anderledes uge, siger Carsten V. Jensen, der helt generelt ikke var meget for at tale om selve afskeden med Brøndby IF.
I tirsdagens selskabsmeddelelse fremgik det, at der var tale om en "gensidig aftale om at stoppe samarbejdet," mens bestyrelsesformand Jan Bech Andersen i et interview med Tipsbladet har begrundet afskeden med, at det har handlet om slitage.
– Jeg har allerede besluttet mig inden dette interview, at jeg ikke vil gå ind i snakken omkring det. Det kommer jeg ikke til at bidrage til, og jeg vil heller ikke skabe spekulationer, så jeg har valgt ikke at gå ind i den del, siger Carsten V. Jensen og understreger, at samarbejdet med bestyrelsen generelt har været "frugtbart."
Carsten V. Jensen vil heller ikke gå ind i, hvorvidt samarbejdet ændrede sig efter GFH købte Brøndby IF. Men han beskriver generelt et positivt samarbejde omkring rekruttering, der var et af hans ansvarsområder som fodbolddirektør.
– Det er helt naturligt, at der er flere hænder inde over transfers. Men jeg sikrede mig tilbage i 2019, da jeg fik tjansen, at mit område er mit ansvar. Men det har selvfølgelig været i samarbejde, fordi man kan ikke bare tvinge ting igennem som ansat i en virksomhed. Man skal altid referere til nogen, så det er ikke sådan, at det har været et enmandsshow.
Carsten V. Jensen nåede omkring fem år i Brøndby IF.
Det timelange interview med Carsten V. Jensen i BrøndbyLyd kan findes HER.
LIVE
VM-LIVE: Kenneth Perez saver VM-hold over
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Supercomputer: Her er VM-finalen
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
TOPNYHED
Bo Henriksen: Det er en katastrofe
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
VM-vækkeuret: Det er sgu en ommer!
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
OPTAKT
Norge – Frankrig
Afslører: FCK ringede aldrig
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
MEDIE