Tirsdag formiddag sprang en regulær bombe, da Brøndby IF meddelte, at Carsten V. Jensen er færdig som fodbolddirektør.
Siden har Carsten V. Jensen ikke givet lyd fra sig.
Det ændrer sig nu, da han i Brøndby-podcasten BrøndbyLyd for første gang sætter ord på afskeden med den københavnske Vestegn.
– Det var en lidt hård start på ugen, men nu er det fredag, og det har selvfølgelig været en lidt anderledes uge, siger Carsten V. Jensen, der helt generelt ikke var meget for at tale om selve afskeden med Brøndby IF.
I tirsdagens selskabsmeddelelse fremgik det, at der var tale om en "gensidig aftale om at stoppe samarbejdet," mens bestyrelsesformand Jan Bech Andersen i et interview med Tipsbladet har begrundet afskeden med, at det har handlet om slitage.
– Jeg har allerede besluttet mig inden dette interview, at jeg ikke vil gå ind i snakken omkring det. Det kommer jeg ikke til at bidrage til, og jeg vil heller ikke skabe spekulationer, så jeg har valgt ikke at gå ind i den del, siger Carsten V. Jensen og understreger, at samarbejdet med bestyrelsen generelt har været "frugtbart."
Carsten V. Jensen vil heller ikke gå ind i, hvorvidt samarbejdet ændrede sig efter GFH købte Brøndby IF. Men han beskriver generelt et positivt samarbejde omkring rekruttering, der var et af hans ansvarsområder som fodbolddirektør.
– Det er helt naturligt, at der er flere hænder inde over transfers. Men jeg sikrede mig tilbage i 2019, da jeg fik tjansen, at mit område er mit ansvar. Men det har selvfølgelig været i samarbejde, fordi man kan ikke bare tvinge ting igennem som ansat i en virksomhed. Man skal altid referere til nogen, så det er ikke sådan, at det har været et enmandsshow.
Carsten V. Jensen nåede omkring fem år i Brøndby IF.
Det timelange interview med Carsten V. Jensen i BrøndbyLyd kan findes HER.
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Tunesien – Holland
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Chokskifte på vej?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
NYHEDER
FC Midtjylland forlænger med stort talent
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
OPTAKT
Schweiz – Canada
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
NYHEDER
Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
Skylder FC København penge – straffes hårdt
OPTAKT
Marokko – Haiti
OPTAKT
Skotland – Brasilien
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Bosnien-Hercegovina – Qatar
NYHEDER