Jan Bech Andersen var med til at hyre Carsten V. Jensen i 2019. Nu – lidt over fem år senere – stopper samarbejdet.
Til Brøndbys hjemmeside har Jan Bech Andersen fortalt, at man over længere tid har drøftet fremtiden, og at man er kommet frem til, at Brøndbys og Carsten V. Jensens veje skal skilles.
En beslutning, han nu uddyber over for Tipsbladet.
– Det er uden drama. Vi har knoklet og er et godt sted, hvor vi ikke i min tid har haft en trup, der er så meget værd som nu. Vi har virkelig været tæt på. Vi har spillet os op i toppen af Superligaen, selvom vi ikke er der lige nu, siger Jan Bech Andersen og tilføjer:
– Vi har arbejdet hårdt, siden GFH kom ind, så der kommer også noget slitage og metaltræthed, hvor man presser hinanden og ligesom skal videre fra begge sider. Det slider bare over tid, og jeg har kun roser tilovers for “CV”. Hvor meget mere kunne vi forlange? Jo, det kunne være dejligt at være blevet dansk mester og spille europæisk gruppespil, men han er af gode grunde ikke på fodboldbanen, så det bliver svært at klandre ham for den ting.
– Jeg synes, det er umådeligt hårdt. Han er også blevet en god ven, og vi har jo talt sammen 20 gange om ugen, og nogle gange 20 gange om dagen. Det er en hård dag.
Hvorfor lige nu?
– Det vil jeg sige, at vi har også talt om, at det netop ikke er på ryggen af en dårlig præstation. Det er en beslutning, der har modnet sig over noget tid. Hvis jeg skal sige noget positivt, er det egentlig, at det kommer efter sådan en præstation, så det ikke lige pludselig bliver en dårlig undskyldning efter et dårligt nederlag.
– Der er aldrig nogen super timing for at skille sig af med en dygtig og værdsat medarbejder i min optik.
Artiklen fortsætter efter billedet…

Hvem har truffet beslutningen?
– Det er selvfølgelig ejerskabet, der har truffet den her beslutning i fællesskab.
Når beslutningen i Jan Bech Andersens ord “modner sig”, presser spørgsmål sig på, om Carsten V. Jensen også var klar over, at samarbejdet ville stoppe i dag.
– Man kan jo mærke, at når man har dialog, så bliver der på et eller andet tidspunkt trukket en streg i sandet, og så bliver man jo enige om, at det er den bedste løsning for alle parter. Det er noget, der modner sig. Begge parter kan se, at man langsomt, men sikkert bevæger sig fra hinanden, og man slider bare på hinanden i samtalerne.
Men vidste “CV”, at dette ville ske i dag?
– Det er, som jeg siger, noget, der modner sig, og så bliver man enige om, at det er der, hvor vi er. Svaret bliver det samme. Om han vidste det eller ej, det er sådan set sagen uvedkommende. Sagen er, at vi er skiltes i bedste forståelse.
Jan Bech Andersen afviser også, at der er tale om en fyring.
– Det er en gensidig aftale, og begge parter er enige om, at i al respekt for den energi, han har lagt i det, er en gensidig aftale den rigtige måde at skilles på. Så nej, det er ikke en fyring.
Af Brøndbys regnskab fremgår Carsten V. Jensens løn, og man kan se, at han skal have enten seks eller 12 måneders løn, afhængig af om han siger op eller bliver afskediget.
Hvor meget bliver han kompenseret?
– I mindelighed finder vi en løsning med “CV”. Han har skabt værdi for os, og han skal behandles ordentligt, siger Jan Bech Andersen.
– Det er sagen uvedkommende, om det er seks eller 12 måneder. Han skal behandles ordentligt.
Såfremt “CV” ender med at blive kompenseret med hele 12 måneders løn, vil han få lidt over tre millioner kroner med.
Carsten V. Jensen, 61 år, har også en fortid som sportsdirektør i FC København og FC Nordsjælland.
TOPNYHED
FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’
NYHEDER
– Han har været en decideret atombombe
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere
LIGE NU
Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner
Han peger på Simon Kjær
HELT VILDT
Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub
MEDIE
Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under
TRANSFER
Overvejer Mathias Jensen-køb
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
NYHEDER
Fælder dom over Højlund
INTERVIEW
Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner
– Du har udstråling som tagpap
TOPNYHED
Magisk aften for FC København-stjerne
HELT VILDT
Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber
Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil
Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes
STORT INTERVIEW
Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK
TOPNYHED
Michael Gregoritsch flirter med denne klub
TRANSFER
Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Få da bare hentet ham!
MEDIE
Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!
NYHEDER
Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter
NYHEDER
Presset Frank: Her er vores store problem
HELT VILDT
Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival
Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!
NYHEDER
– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt
FANKLUBBEN
Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu
MEDIE
Afslører vild Lukas Lerager-bonus
HELT VILDT
I svime over Gidsel: ‘Legestue!’
Henter dansker – får god pakke
FANKLUBBEN
Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt lokalderby i Afrika
Ny nedtur for Ansu Fati
NYHEDER
Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt
NYHEDER
Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det
NYHEDER
Ny situation for Frank: Mister vigtig mand
Lerager ser forandret Kamil Grabara
NYHEDER
– Alle taler om dem!
NYHEDER
– Et frygteligt scenarie
Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik
NYHEDER
Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’
– Det bliver en lang skade
Knæopereret Neymar håber på VM