Jan Bech Andersen var med til at hyre Carsten V. Jensen i 2019. Nu – lidt over fem år senere – stopper samarbejdet.
Til Brøndbys hjemmeside har Jan Bech Andersen fortalt, at man over længere tid har drøftet fremtiden, og at man er kommet frem til, at Brøndbys og Carsten V. Jensens veje skal skilles.
En beslutning, han nu uddyber over for Tipsbladet.
– Det er uden drama. Vi har knoklet og er et godt sted, hvor vi ikke i min tid har haft en trup, der er så meget værd som nu. Vi har virkelig været tæt på. Vi har spillet os op i toppen af Superligaen, selvom vi ikke er der lige nu, siger Jan Bech Andersen og tilføjer:
– Vi har arbejdet hårdt, siden GFH kom ind, så der kommer også noget slitage og metaltræthed, hvor man presser hinanden og ligesom skal videre fra begge sider. Det slider bare over tid, og jeg har kun roser tilovers for “CV”. Hvor meget mere kunne vi forlange? Jo, det kunne være dejligt at være blevet dansk mester og spille europæisk gruppespil, men han er af gode grunde ikke på fodboldbanen, så det bliver svært at klandre ham for den ting.
– Jeg synes, det er umådeligt hårdt. Han er også blevet en god ven, og vi har jo talt sammen 20 gange om ugen, og nogle gange 20 gange om dagen. Det er en hård dag.
Hvorfor lige nu?
– Det vil jeg sige, at vi har også talt om, at det netop ikke er på ryggen af en dårlig præstation. Det er en beslutning, der har modnet sig over noget tid. Hvis jeg skal sige noget positivt, er det egentlig, at det kommer efter sådan en præstation, så det ikke lige pludselig bliver en dårlig undskyldning efter et dårligt nederlag.
– Der er aldrig nogen super timing for at skille sig af med en dygtig og værdsat medarbejder i min optik.
Artiklen fortsætter efter billedet…

Hvem har truffet beslutningen?
– Det er selvfølgelig ejerskabet, der har truffet den her beslutning i fællesskab.
Når beslutningen i Jan Bech Andersens ord “modner sig”, presser spørgsmål sig på, om Carsten V. Jensen også var klar over, at samarbejdet ville stoppe i dag.
– Man kan jo mærke, at når man har dialog, så bliver der på et eller andet tidspunkt trukket en streg i sandet, og så bliver man jo enige om, at det er den bedste løsning for alle parter. Det er noget, der modner sig. Begge parter kan se, at man langsomt, men sikkert bevæger sig fra hinanden, og man slider bare på hinanden i samtalerne.
Men vidste “CV”, at dette ville ske i dag?
– Det er, som jeg siger, noget, der modner sig, og så bliver man enige om, at det er der, hvor vi er. Svaret bliver det samme. Om han vidste det eller ej, det er sådan set sagen uvedkommende. Sagen er, at vi er skiltes i bedste forståelse.
Jan Bech Andersen afviser også, at der er tale om en fyring.
– Det er en gensidig aftale, og begge parter er enige om, at i al respekt for den energi, han har lagt i det, er en gensidig aftale den rigtige måde at skilles på. Så nej, det er ikke en fyring.
Af Brøndbys regnskab fremgår Carsten V. Jensens løn, og man kan se, at han skal have enten seks eller 12 måneders løn, afhængig af om han siger op eller bliver afskediget.
Hvor meget bliver han kompenseret?
– I mindelighed finder vi en løsning med “CV”. Han har skabt værdi for os, og han skal behandles ordentligt, siger Jan Bech Andersen.
– Det er sagen uvedkommende, om det er seks eller 12 måneder. Han skal behandles ordentligt.
Såfremt “CV” ender med at blive kompenseret med hele 12 måneders løn, vil han få lidt over tre millioner kroner med.
Carsten V. Jensen, 61 år, har også en fortid som sportsdirektør i FC København og FC Nordsjælland.
LIVE
TransferLIVE: Dansker i stor milliontransfer
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
NYHEDER
Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
TOPNYHED
Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK
NYHEDER
Viaplay deler stor nyhed
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
EKSKLUSIVT
Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen
Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne
MEDIE
Landet – på vej til lægetjek i Brøndby
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
TRANSFER
Hemmelig samtale med storklub
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
NYHEDER
Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé
HELT VILDT
Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal
MEDIE
Choktransfer – dansker scorer rekordløn
NYHEDER
Pas på, FCK – de blæser til angreb!
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys
EKSKLUSIVT
Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!
INTERVIEW
Superliga-boss bekræfter stor interesse
MEDIE
Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte
NYHEDER
Ruben Amorim gjorde det aldrig
TRANSFER
FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings
TRANSFER
Angriber meldes tæt på
STORT INTERVIEW
Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig
HELT VILDT
Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes
MEDIE
Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland
TOPNYHED
FCK-direktør teaser: Sker nok lige om lidt
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’
TOPNYHED
Masser af Brøndby-talenter fik chancen i 2-0-sejr
EKSKLUSIVT
FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’
HELT VILDT
FBI Boston fælder dansk rigmand
Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy
TOPNYHED
Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig
NYHEDER
Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Anderlecht sælger Mads Kikkenborg
EKSKLUSIVT
– Det er meget svært for Nørgaard
TOPNYHED
Malmö-fansene protesterer mod FC København
NYHEDER
Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?
INTERVIEW
Spøjs spiller på besøg i Danmark
TOPNYHED
Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK
Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer
Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde
DAGENS SPILFORSLAG
Smal parisersejr i Bourgogne
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle
TIPSBLADETS DOM
Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!
MEDIE
Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub
NYHEDER
FC Midtjylland dummer sig i Norge
KARAKTERER