Jan Bech Andersen var med til at hyre Carsten V. Jensen i 2019. Nu – lidt over fem år senere – stopper samarbejdet.
Til Brøndbys hjemmeside har Jan Bech Andersen fortalt, at man over længere tid har drøftet fremtiden, og at man er kommet frem til, at Brøndbys og Carsten V. Jensens veje skal skilles.
En beslutning, han nu uddyber over for Tipsbladet.
– Det er uden drama. Vi har knoklet og er et godt sted, hvor vi ikke i min tid har haft en trup, der er så meget værd som nu. Vi har virkelig været tæt på. Vi har spillet os op i toppen af Superligaen, selvom vi ikke er der lige nu, siger Jan Bech Andersen og tilføjer:
– Vi har arbejdet hårdt, siden GFH kom ind, så der kommer også noget slitage og metaltræthed, hvor man presser hinanden og ligesom skal videre fra begge sider. Det slider bare over tid, og jeg har kun roser tilovers for “CV”. Hvor meget mere kunne vi forlange? Jo, det kunne være dejligt at være blevet dansk mester og spille europæisk gruppespil, men han er af gode grunde ikke på fodboldbanen, så det bliver svært at klandre ham for den ting.
– Jeg synes, det er umådeligt hårdt. Han er også blevet en god ven, og vi har jo talt sammen 20 gange om ugen, og nogle gange 20 gange om dagen. Det er en hård dag.
Hvorfor lige nu?
– Det vil jeg sige, at vi har også talt om, at det netop ikke er på ryggen af en dårlig præstation. Det er en beslutning, der har modnet sig over noget tid. Hvis jeg skal sige noget positivt, er det egentlig, at det kommer efter sådan en præstation, så det ikke lige pludselig bliver en dårlig undskyldning efter et dårligt nederlag.
– Der er aldrig nogen super timing for at skille sig af med en dygtig og værdsat medarbejder i min optik.
Artiklen fortsætter efter billedet…

Hvem har truffet beslutningen?
– Det er selvfølgelig ejerskabet, der har truffet den her beslutning i fællesskab.
Når beslutningen i Jan Bech Andersens ord “modner sig”, presser spørgsmål sig på, om Carsten V. Jensen også var klar over, at samarbejdet ville stoppe i dag.
– Man kan jo mærke, at når man har dialog, så bliver der på et eller andet tidspunkt trukket en streg i sandet, og så bliver man jo enige om, at det er den bedste løsning for alle parter. Det er noget, der modner sig. Begge parter kan se, at man langsomt, men sikkert bevæger sig fra hinanden, og man slider bare på hinanden i samtalerne.
Men vidste “CV”, at dette ville ske i dag?
– Det er, som jeg siger, noget, der modner sig, og så bliver man enige om, at det er der, hvor vi er. Svaret bliver det samme. Om han vidste det eller ej, det er sådan set sagen uvedkommende. Sagen er, at vi er skiltes i bedste forståelse.
Jan Bech Andersen afviser også, at der er tale om en fyring.
– Det er en gensidig aftale, og begge parter er enige om, at i al respekt for den energi, han har lagt i det, er en gensidig aftale den rigtige måde at skilles på. Så nej, det er ikke en fyring.
Af Brøndbys regnskab fremgår Carsten V. Jensens løn, og man kan se, at han skal have enten seks eller 12 måneders løn, afhængig af om han siger op eller bliver afskediget.
Hvor meget bliver han kompenseret?
– I mindelighed finder vi en løsning med “CV”. Han har skabt værdi for os, og han skal behandles ordentligt, siger Jan Bech Andersen.
– Det er sagen uvedkommende, om det er seks eller 12 måneder. Han skal behandles ordentligt.
Såfremt “CV” ender med at blive kompenseret med hele 12 måneders løn, vil han få lidt over tre millioner kroner med.
Carsten V. Jensen, 61 år, har også en fortid som sportsdirektør i FC København og FC Nordsjælland.
BIZART
Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job
NYHEDER
Salah-løse Liverpool snupper sen sejr i Milano
TOPNYHED
Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’
Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
TOPNYHED
Brøndbys store karantænemareridt
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
HELT VILDT
Thomas Thomasberg: Det koster Franculino
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
EKSKLUSIVT
Dommerekspert: Det giver ingen mening
TRANSFER
AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba
STORT INTERVIEW
Store ændringer: Her er Coopers transferplan
Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
INTERVIEW
‘Jeg har det ikke særlig godt’
TOPNYHED
Dansk dominans: Ikke sket i 70 år
STORT INTERVIEW
Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM
NYHEDER
Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz
TOPNYHED
Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning
MEDIE
Ny sportsdirektør til Eriksen og co.
EKSKLUSIVT
Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’
INTERVIEW
Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud
MEDIE
Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej
INTERVIEW
Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked
TOPNYHED
Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’
TRANSFER
“Han bør følges af de største klubber i Danmark”
NYHEDER
Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper
TOPNYHED
Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed
TOPNYHED
Tænker ikke på Danmarks landshold
MEDIE
Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub
TOPNYHED
– Det er fuldkommen meningsløst
TOPNYHED
Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’
Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt
NYHEDER
Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr
HELT VILDT
Kræver benhård straf til Mohamed Salah
TOPNYHED
Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee
TOPNYHED
Wolfsburg-boss roser Eriksen
NYHEDER
Thomas Frank afviser at tale om det
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 18. runde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny assistent til David Nielsen
DAGENS SPILFORSLAG
Man City erobrer Madrid
– Vi tror på et godt resultat
Bayern München sejrer over Sporting CP
NYHEDER
Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud
HELT VILDT
Brøndby-katastrofe: Ikke sket i 15 år
INTERVIEW