Der skulle en feberredning af ministeren til i 11. time, men mandag morgen lykkedes det endelig. Mohamed Daramy blev dansk statsborger, da han gennemførte en af de såkaldte grundlovsceremonier i sin hjemkommune, Hvidovre. Her skulle han skrive under på, at han vil overholde grundloven, og trykke borgmesteren i hånden.
Det kom i stand i sidste øjeblik. Var det først sket i morgen, ville det være for sent. Daramy blev nemlig statsborger som biperson til sin mor, Isata Daramy, og det kan man kun, hvis man endnu ikke er fyldt 18 år. Det gør FCK-kometen i morgen.
Af samme grund var han nær faldet for tidsfristen. Reglerne sagde nemlig oprindeligt, at der skulle gå én-fire måneder måneder, fra Folketinget vedtager loven om indfødsret, til kommunerne kan afholde grundlovsceremonier. Og da loven først blev vedtaget et par dage før jul, ville det altså blive for sent for Daramy, der ville fylde 18 år i mellemtiden.
Havde han ikke nået det nu, skulle han selv søge forfra. Det ville formentlig tage halvandet til to år.
Kæmpestort tillykke med det danske statsborgerskab til Mohamed Daramy, der nu kan forfølge sin drøm om at spille #ForDanmark 🇩🇰
— DBU – En Del Af Noget Større (@DBUfodbold) January 6, 2020
DBU’s Talentudviklingschef for drenge, Flemming Berg, lykønskede Daramy og Daramys mor på Hvidovre Rådhus med blomster og en landsholdstrøje pic.twitter.com/hRXcV4NH8f
Efter tipsbladet.dk omtalte sagen, tog minister Tesfaye den dog i egen hånd. Han ændrede den bekendtgørelse, der styrer grundlovsceremonierne, og gjorde det muligt at søge om at afholde dem tidligere end en måned efter lovens vedtagelse. Det gjorde Hvidovre Kommune på familien Daramys vegne.
Dermed er vejen banet for Mohamed Daramys ønske om at stille op for Danmark.
– Det har altid været en drøm for mig at spille for de danske landshold. Jeg føler mig dansk, og jeg synes, at jeg har arbejdet hårdt for at nå dertil, hvor jeg er, sagde han i november til tipsbladet.dk.
– Det er svært for mig at se mine jævnaldrende holdkammerater tage af sted med de forskellige landshold, mens jeg må blive tilbage og træne i klubben. Jeg håber, at det går i orden, så jeg får muligheden for at jagte drømmen om at spille for Danmark. Det vil være kæmpestort for mig, min familie og en masse andre mennesker, der har støttet mig på vejen.
Alt det er altså gået i orden. Nu mangler han “bare” at skifte national tilknytning i fodboldmæssig forstand. I FIFA’s system er han registreret for Sierra Leone, men da han ikke har nogen landskampe for sine forældres hjemland, bør det være et spørgsmål om tid, før det går i orden.
Mohamed Daramy er født og opvokset i Danmark.
Læs også:Årets bedste gave: Daramy bliver dansker dagen før sin fødselsdag
LIVE
LIVE: Andy Robertson tæt på ny klub
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
INTERVIEW
SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
TIPSBLADETS DOM
Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
Tottenham under stregen
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen
AVIS
Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand
EKSKLUSIVT
Sten Grytebust kontaktet af dansk klub
EKSKLUSIVT
Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’
INTERVIEW
Cooper gav hård og ærlig besked
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken
Barcelona klager til UEFA
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
Medie afslører stort skænderi i Real Madrid
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino
STORT INTERVIEW
Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
BIZART
Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt
Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation
MEDIE
Nu er han tilbage for Brøndby
Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TRANSFER
Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’
AGF snubler i guldkampen
Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop
HELT VILDT
Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!
NYHEDER
– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?
EKSKLUSIVT
– Det kommer til at gå fuldstændig amok!
‘Jeg er rørt og glad’
TOPNYHED
Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
TOPNYHED
Legende i stor kritik af Brøndby IF
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
Real Madrid med gave til Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Milano
INTERVIEW
Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark
MEDIE
Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud
NYHEDER
Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude
NYHEDER
Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
TOPNYHED
Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen
Afviser korruptionsanklager efter skandale
DAGENS SPILFORSLAG
