Der skulle en feberredning af ministeren til i 11. time, men mandag morgen lykkedes det endelig. Mohamed Daramy blev dansk statsborger, da han gennemførte en af de såkaldte grundlovsceremonier i sin hjemkommune, Hvidovre. Her skulle han skrive under på, at han vil overholde grundloven, og trykke borgmesteren i hånden.
Det kom i stand i sidste øjeblik. Var det først sket i morgen, ville det være for sent. Daramy blev nemlig statsborger som biperson til sin mor, Isata Daramy, og det kan man kun, hvis man endnu ikke er fyldt 18 år. Det gør FCK-kometen i morgen.
Af samme grund var han nær faldet for tidsfristen. Reglerne sagde nemlig oprindeligt, at der skulle gå én-fire måneder måneder, fra Folketinget vedtager loven om indfødsret, til kommunerne kan afholde grundlovsceremonier. Og da loven først blev vedtaget et par dage før jul, ville det altså blive for sent for Daramy, der ville fylde 18 år i mellemtiden.
Havde han ikke nået det nu, skulle han selv søge forfra. Det ville formentlig tage halvandet til to år.
Kæmpestort tillykke med det danske statsborgerskab til Mohamed Daramy, der nu kan forfølge sin drøm om at spille #ForDanmark 🇩🇰
— DBU – En Del Af Noget Større (@DBUfodbold) January 6, 2020
DBU’s Talentudviklingschef for drenge, Flemming Berg, lykønskede Daramy og Daramys mor på Hvidovre Rådhus med blomster og en landsholdstrøje pic.twitter.com/hRXcV4NH8f
Efter tipsbladet.dk omtalte sagen, tog minister Tesfaye den dog i egen hånd. Han ændrede den bekendtgørelse, der styrer grundlovsceremonierne, og gjorde det muligt at søge om at afholde dem tidligere end en måned efter lovens vedtagelse. Det gjorde Hvidovre Kommune på familien Daramys vegne.
Dermed er vejen banet for Mohamed Daramys ønske om at stille op for Danmark.
– Det har altid været en drøm for mig at spille for de danske landshold. Jeg føler mig dansk, og jeg synes, at jeg har arbejdet hårdt for at nå dertil, hvor jeg er, sagde han i november til tipsbladet.dk.
– Det er svært for mig at se mine jævnaldrende holdkammerater tage af sted med de forskellige landshold, mens jeg må blive tilbage og træne i klubben. Jeg håber, at det går i orden, så jeg får muligheden for at jagte drømmen om at spille for Danmark. Det vil være kæmpestort for mig, min familie og en masse andre mennesker, der har støttet mig på vejen.
Alt det er altså gået i orden. Nu mangler han “bare” at skifte national tilknytning i fodboldmæssig forstand. I FIFA’s system er han registreret for Sierra Leone, men da han ikke har nogen landskampe for sine forældres hjemland, bør det være et spørgsmål om tid, før det går i orden.
Mohamed Daramy er født og opvokset i Danmark.
Læs også:Årets bedste gave: Daramy bliver dansker dagen før sin fødselsdag
TOPNYHED
Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’
TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
TOPNYHED
Forlader FC København: Her er Leragers reaktion
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
TOPNYHED
Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere
Her er de vigtige VM-informationer for Danmark
Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’
NYHEDER
Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag
NYHEDER
Kommentator ser skrækmønster på landsholdet
MEDIE
Gigants sportsdirektør vild med Franculino
TOPNYHED
Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’
HELT VILDT
Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller
TOPNYHED
Thomas Delaney vil forlænge med FCK
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’
Alle storroser Dario Osorio
NYHEDER
Skal han allerede væk fra Tottenham?
NYHEDER
Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs
NYHEDER
Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’
MEDIE
Storklub meldes interesseret
TIPSBLADET SPECIAL
Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå
NYHEDER
Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt
NYHEDER
Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp
TOPNYHED
Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem
Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
TOPNYHED
Millionregn over Ståle Solbakken
HELT VILDT
Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”
TOPNYHED
Steve Coopers højre hånd afviser
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop
NYHEDER
Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’
NYHEDER
Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel
NYHEDER
Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub
KARAKTERER
Kulsort aften: Her gik det helt galt for Danmark
HELT VILDT
Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans
Michael Gregoritch i kæmpe helterolle
TRANSFER
Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea
LIGE NU
Lukas Lerager er færdig i FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh
Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige
TOPNYHED
Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil
Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…
Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej
Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing
TOPNYHED
I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’
Sikrer historisk VM-plads
