Der skulle en feberredning af ministeren til i 11. time, men mandag morgen lykkedes det endelig. Mohamed Daramy blev dansk statsborger, da han gennemførte en af de såkaldte grundlovsceremonier i sin hjemkommune, Hvidovre. Her skulle han skrive under på, at han vil overholde grundloven, og trykke borgmesteren i hånden.
Det kom i stand i sidste øjeblik. Var det først sket i morgen, ville det være for sent. Daramy blev nemlig statsborger som biperson til sin mor, Isata Daramy, og det kan man kun, hvis man endnu ikke er fyldt 18 år. Det gør FCK-kometen i morgen.
Af samme grund var han nær faldet for tidsfristen. Reglerne sagde nemlig oprindeligt, at der skulle gå én-fire måneder måneder, fra Folketinget vedtager loven om indfødsret, til kommunerne kan afholde grundlovsceremonier. Og da loven først blev vedtaget et par dage før jul, ville det altså blive for sent for Daramy, der ville fylde 18 år i mellemtiden.
Havde han ikke nået det nu, skulle han selv søge forfra. Det ville formentlig tage halvandet til to år.
Kæmpestort tillykke med det danske statsborgerskab til Mohamed Daramy, der nu kan forfølge sin drøm om at spille #ForDanmark 🇩🇰
— DBU – En Del Af Noget Større (@DBUfodbold) January 6, 2020
DBU’s Talentudviklingschef for drenge, Flemming Berg, lykønskede Daramy og Daramys mor på Hvidovre Rådhus med blomster og en landsholdstrøje pic.twitter.com/hRXcV4NH8f
Efter tipsbladet.dk omtalte sagen, tog minister Tesfaye den dog i egen hånd. Han ændrede den bekendtgørelse, der styrer grundlovsceremonierne, og gjorde det muligt at søge om at afholde dem tidligere end en måned efter lovens vedtagelse. Det gjorde Hvidovre Kommune på familien Daramys vegne.
Dermed er vejen banet for Mohamed Daramys ønske om at stille op for Danmark.
– Det har altid været en drøm for mig at spille for de danske landshold. Jeg føler mig dansk, og jeg synes, at jeg har arbejdet hårdt for at nå dertil, hvor jeg er, sagde han i november til tipsbladet.dk.
– Det er svært for mig at se mine jævnaldrende holdkammerater tage af sted med de forskellige landshold, mens jeg må blive tilbage og træne i klubben. Jeg håber, at det går i orden, så jeg får muligheden for at jagte drømmen om at spille for Danmark. Det vil være kæmpestort for mig, min familie og en masse andre mennesker, der har støttet mig på vejen.
Alt det er altså gået i orden. Nu mangler han “bare” at skifte national tilknytning i fodboldmæssig forstand. I FIFA’s system er han registreret for Sierra Leone, men da han ikke har nogen landskampe for sine forældres hjemland, bør det være et spørgsmål om tid, før det går i orden.
Mohamed Daramy er født og opvokset i Danmark.
Læs også:Årets bedste gave: Daramy bliver dansker dagen før sin fødselsdag
Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’
NYHEDER
Højbjerg: ‘Det er en skandale’
MEDIE
Ny kæmpeklub er interesseret
NYHEDER
Bendtner med drømmemelding for Danmark
TRANSFER
‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’
EKSKLUSIVT
FCK-talent jubler over kontrakt: ‘En drengedrøm’
NYHEDER
Fæl skuffelse – Danmark flopper mod Belarus
NYHEDER
I chok over Jacob Friis-udtalelser
NYHEDER
Riemer giver Højlund-opdatering
NYHEDER
Skotland dummer sig i Grækenland
EKSKLUSIVT
Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!
GOG buldrer forbi bundhold
TRANSFER
Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham
Ancelotti peger på Superligaens største stjerne
Medie med Kamil Grabara-afsløring
Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’
TOPNYHED
Aflyser pressemøde i Parken
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
MEDIE
Peter Christiansen har fundet afløseren
Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha
INTERVIEW
Simon Kjær havde Superliga-tilbud
NYHEDER
Vil have Victor Froholdt ud på bænken
Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!
Chok i OB – siger op efter seks dage
Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’
NYHEDER
Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm
Her kan du se Danmark mod Belarus
MEDIE
Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?
NYHEDER
Storsejr til Spanien – meget tæt på VM
HELT VILDT
Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden
Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst
Superliga-profil får trænerlicens
TOPNYHED
Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’
TOPNYHED
“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller
TOPNYHED
Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus
AVIS
Glimrende nyt om Chido Obi
AVIS
Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet
EKSKLUSIVT
Hvidovre kalder FCK-historie for en misforståelse
TOPNYHED
Dansk stjerne udgår med sygdom
Røgalarm udsætter kampstart i Parken
Belgien skuffer mod Kasakhstan
NYHEDER
Advarer mod at undervurdere Belarus
TOPNYHED
Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne
INTERVIEW
FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder
TOPNYHED
Halvandet år undervejs – nu kommer han til Danmark
Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’
DAGENS SPILFORSLAG
Hviderussere kan rejse sig i Parken
NYHEDER
Færøernes VM-drøm slukket
NYHEDER
