Der skulle en feberredning af ministeren til i 11. time, men mandag morgen lykkedes det endelig. Mohamed Daramy blev dansk statsborger, da han gennemførte en af de såkaldte grundlovsceremonier i sin hjemkommune, Hvidovre. Her skulle han skrive under på, at han vil overholde grundloven, og trykke borgmesteren i hånden.
Det kom i stand i sidste øjeblik. Var det først sket i morgen, ville det være for sent. Daramy blev nemlig statsborger som biperson til sin mor, Isata Daramy, og det kan man kun, hvis man endnu ikke er fyldt 18 år. Det gør FCK-kometen i morgen.
Af samme grund var han nær faldet for tidsfristen. Reglerne sagde nemlig oprindeligt, at der skulle gå én-fire måneder måneder, fra Folketinget vedtager loven om indfødsret, til kommunerne kan afholde grundlovsceremonier. Og da loven først blev vedtaget et par dage før jul, ville det altså blive for sent for Daramy, der ville fylde 18 år i mellemtiden.
Havde han ikke nået det nu, skulle han selv søge forfra. Det ville formentlig tage halvandet til to år.
Kæmpestort tillykke med det danske statsborgerskab til Mohamed Daramy, der nu kan forfølge sin drøm om at spille #ForDanmark 🇩🇰
— DBU – En Del Af Noget Større (@DBUfodbold) January 6, 2020
DBU’s Talentudviklingschef for drenge, Flemming Berg, lykønskede Daramy og Daramys mor på Hvidovre Rådhus med blomster og en landsholdstrøje pic.twitter.com/hRXcV4NH8f
Efter tipsbladet.dk omtalte sagen, tog minister Tesfaye den dog i egen hånd. Han ændrede den bekendtgørelse, der styrer grundlovsceremonierne, og gjorde det muligt at søge om at afholde dem tidligere end en måned efter lovens vedtagelse. Det gjorde Hvidovre Kommune på familien Daramys vegne.
Dermed er vejen banet for Mohamed Daramys ønske om at stille op for Danmark.
– Det har altid været en drøm for mig at spille for de danske landshold. Jeg føler mig dansk, og jeg synes, at jeg har arbejdet hårdt for at nå dertil, hvor jeg er, sagde han i november til tipsbladet.dk.
– Det er svært for mig at se mine jævnaldrende holdkammerater tage af sted med de forskellige landshold, mens jeg må blive tilbage og træne i klubben. Jeg håber, at det går i orden, så jeg får muligheden for at jagte drømmen om at spille for Danmark. Det vil være kæmpestort for mig, min familie og en masse andre mennesker, der har støttet mig på vejen.
Alt det er altså gået i orden. Nu mangler han “bare” at skifte national tilknytning i fodboldmæssig forstand. I FIFA’s system er han registreret for Sierra Leone, men da han ikke har nogen landskampe for sine forældres hjemland, bør det være et spørgsmål om tid, før det går i orden.
Mohamed Daramy er født og opvokset i Danmark.
Læs også:Årets bedste gave: Daramy bliver dansker dagen før sin fødselsdag
LIVE
TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
MEDIE
Overraskende skifte lurer
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
NYHEDER
Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
INTERVIEW
Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
TRANSFER
