DBU overrakte landsholdstrøje: Mohamed Daramy har fået dansk statsborgerskab

Mohamed Daramy blev mandag eftermiddag dansk statsborger. Det betyder, at vejen er banet for, at han kan søge om at skifte til Danmark i fodboldmæssig forstand.



Der skulle en feberredning af ministeren til i 11. time, men mandag morgen lykkedes det endelig. Mohamed Daramy blev dansk statsborger, da han gennemførte en af de såkaldte grundlovsceremonier i sin hjemkommune, Hvidovre. Her skulle han skrive under på, at han vil overholde grundloven, og trykke borgmesteren i hånden.

Det kom i stand i sidste øjeblik. Var det først sket i morgen, ville det være for sent. Daramy blev nemlig statsborger som biperson til sin mor, Isata Daramy, og det kan man kun, hvis man endnu ikke er fyldt 18 år. Det gør FCK-kometen i morgen.

Af samme grund var han nær faldet for tidsfristen. Reglerne sagde nemlig oprindeligt, at der skulle gå én-fire måneder måneder, fra Folketinget vedtager loven om indfødsret, til kommunerne kan afholde grundlovsceremonier. Og da loven først blev vedtaget et par dage før jul, ville det altså blive for sent for Daramy, der ville fylde 18 år i mellemtiden.

Havde han ikke nået det nu, skulle han selv søge forfra. Det ville formentlig tage halvandet til to år.

Efter tipsbladet.dk omtalte sagen, tog minister Tesfaye den dog i egen hånd. Han ændrede den bekendtgørelse, der styrer grundlovsceremonierne, og gjorde det muligt at søge om at afholde dem tidligere end en måned efter lovens vedtagelse. Det gjorde Hvidovre Kommune på familien Daramys vegne.

Dermed er vejen banet for Mohamed Daramys ønske om at stille op for Danmark. 

– Det har altid været en drøm for mig at spille for de danske landshold. Jeg føler mig dansk, og jeg synes, at jeg har arbejdet hårdt for at nå dertil, hvor jeg er, sagde han i november til tipsbladet.dk.

– Det er svært for mig at se mine jævnaldrende holdkammerater tage af sted med de forskellige landshold, mens jeg må blive tilbage og træne i klubben. Jeg håber, at det går i orden, så jeg får muligheden for at jagte drømmen om at spille for Danmark. Det vil være kæmpestort for mig, min familie og en masse andre mennesker, der har støttet mig på vejen.

Alt det er altså gået i orden. Nu mangler han “bare” at skifte national tilknytning i fodboldmæssig forstand. I FIFA’s system er han registreret for Sierra Leone, men da han ikke har nogen landskampe for sine forældres hjemland, bør det være et spørgsmål om tid, før det går i orden.

Mohamed Daramy er født og opvokset i Danmark.

Læs også:Årets bedste gave: Daramy bliver dansker dagen før sin fødselsdag




LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Jacob Neestrup er enig med ny klub

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Han udfordrer Perez som præsident i Real Madrid

Her er FC Københavns vej i Europa

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’

Forhandler med storklub



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

FC København kan få Jens Stage-millioner

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Fem bud på Brøndbys nye træner

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Brøndby fyrer Steve Cooper