Der skulle en feberredning af ministeren til i 11. time, men mandag morgen lykkedes det endelig. Mohamed Daramy blev dansk statsborger, da han gennemførte en af de såkaldte grundlovsceremonier i sin hjemkommune, Hvidovre. Her skulle han skrive under på, at han vil overholde grundloven, og trykke borgmesteren i hånden.
Det kom i stand i sidste øjeblik. Var det først sket i morgen, ville det være for sent. Daramy blev nemlig statsborger som biperson til sin mor, Isata Daramy, og det kan man kun, hvis man endnu ikke er fyldt 18 år. Det gør FCK-kometen i morgen.
Af samme grund var han nær faldet for tidsfristen. Reglerne sagde nemlig oprindeligt, at der skulle gå én-fire måneder måneder, fra Folketinget vedtager loven om indfødsret, til kommunerne kan afholde grundlovsceremonier. Og da loven først blev vedtaget et par dage før jul, ville det altså blive for sent for Daramy, der ville fylde 18 år i mellemtiden.
Havde han ikke nået det nu, skulle han selv søge forfra. Det ville formentlig tage halvandet til to år.
Kæmpestort tillykke med det danske statsborgerskab til Mohamed Daramy, der nu kan forfølge sin drøm om at spille #ForDanmark 🇩🇰
— DBU – En Del Af Noget Større (@DBUfodbold) January 6, 2020
DBU’s Talentudviklingschef for drenge, Flemming Berg, lykønskede Daramy og Daramys mor på Hvidovre Rådhus med blomster og en landsholdstrøje pic.twitter.com/hRXcV4NH8f
Efter tipsbladet.dk omtalte sagen, tog minister Tesfaye den dog i egen hånd. Han ændrede den bekendtgørelse, der styrer grundlovsceremonierne, og gjorde det muligt at søge om at afholde dem tidligere end en måned efter lovens vedtagelse. Det gjorde Hvidovre Kommune på familien Daramys vegne.
Dermed er vejen banet for Mohamed Daramys ønske om at stille op for Danmark.
– Det har altid været en drøm for mig at spille for de danske landshold. Jeg føler mig dansk, og jeg synes, at jeg har arbejdet hårdt for at nå dertil, hvor jeg er, sagde han i november til tipsbladet.dk.
– Det er svært for mig at se mine jævnaldrende holdkammerater tage af sted med de forskellige landshold, mens jeg må blive tilbage og træne i klubben. Jeg håber, at det går i orden, så jeg får muligheden for at jagte drømmen om at spille for Danmark. Det vil være kæmpestort for mig, min familie og en masse andre mennesker, der har støttet mig på vejen.
Alt det er altså gået i orden. Nu mangler han “bare” at skifte national tilknytning i fodboldmæssig forstand. I FIFA’s system er han registreret for Sierra Leone, men da han ikke har nogen landskampe for sine forældres hjemland, bør det være et spørgsmål om tid, før det går i orden.
Mohamed Daramy er født og opvokset i Danmark.
Læs også:Årets bedste gave: Daramy bliver dansker dagen før sin fødselsdag
LIVE
TransferLIVE: Ten Hag henter dansker
LIVE: AGF’s Champions League-modstander trækkes
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
Brøndby henter keeper – her er planen
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
Vilde Messi tangerer VM-rekord
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
TOPNYHED
Klar transfermelding
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København vil have mere for Larsson
OPTAKT
England – Kroatien
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
TRANSFER
