DBU overrakte landsholdstrøje: Mohamed Daramy har fået dansk statsborgerskab

Mohamed Daramy blev mandag eftermiddag dansk statsborger. Det betyder, at vejen er banet for, at han kan søge om at skifte til Danmark i fodboldmæssig forstand.



Der skulle en feberredning af ministeren til i 11. time, men mandag morgen lykkedes det endelig. Mohamed Daramy blev dansk statsborger, da han gennemførte en af de såkaldte grundlovsceremonier i sin hjemkommune, Hvidovre. Her skulle han skrive under på, at han vil overholde grundloven, og trykke borgmesteren i hånden.

Det kom i stand i sidste øjeblik. Var det først sket i morgen, ville det være for sent. Daramy blev nemlig statsborger som biperson til sin mor, Isata Daramy, og det kan man kun, hvis man endnu ikke er fyldt 18 år. Det gør FCK-kometen i morgen.

Af samme grund var han nær faldet for tidsfristen. Reglerne sagde nemlig oprindeligt, at der skulle gå én-fire måneder måneder, fra Folketinget vedtager loven om indfødsret, til kommunerne kan afholde grundlovsceremonier. Og da loven først blev vedtaget et par dage før jul, ville det altså blive for sent for Daramy, der ville fylde 18 år i mellemtiden.

Havde han ikke nået det nu, skulle han selv søge forfra. Det ville formentlig tage halvandet til to år.

Efter tipsbladet.dk omtalte sagen, tog minister Tesfaye den dog i egen hånd. Han ændrede den bekendtgørelse, der styrer grundlovsceremonierne, og gjorde det muligt at søge om at afholde dem tidligere end en måned efter lovens vedtagelse. Det gjorde Hvidovre Kommune på familien Daramys vegne.

Dermed er vejen banet for Mohamed Daramys ønske om at stille op for Danmark. 

– Det har altid været en drøm for mig at spille for de danske landshold. Jeg føler mig dansk, og jeg synes, at jeg har arbejdet hårdt for at nå dertil, hvor jeg er, sagde han i november til tipsbladet.dk.

– Det er svært for mig at se mine jævnaldrende holdkammerater tage af sted med de forskellige landshold, mens jeg må blive tilbage og træne i klubben. Jeg håber, at det går i orden, så jeg får muligheden for at jagte drømmen om at spille for Danmark. Det vil være kæmpestort for mig, min familie og en masse andre mennesker, der har støttet mig på vejen.

Alt det er altså gået i orden. Nu mangler han “bare” at skifte national tilknytning i fodboldmæssig forstand. I FIFA’s system er han registreret for Sierra Leone, men da han ikke har nogen landskampe for sine forældres hjemland, bør det være et spørgsmål om tid, før det går i orden.

Mohamed Daramy er født og opvokset i Danmark.

Læs også:Årets bedste gave: Daramy bliver dansker dagen før sin fødselsdag


Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Peter Schmeichel taget på sengen

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Raser over Rasmus Højlund-episode

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Dansk bomber med vildt mål i England

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Afsløring: Kæmpe Randers-profil får ny kontrakt

Arsenal ansætter dansk toptræner

Mareridt for FC Augsburg

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Går langt ned i løn

– Ikke alle beskeder har været lige søde

– Lange forhandlinger med FC København

Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Afviser utroligt tilbud

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Bach Bak i svime over Uhre

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

FC Midtjylland henter Enzo Beck

Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup

Neestrup reagerer på brudt aftale

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Gigantisk nedslagtning

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Rangers rundbarberer Dons igen