DBU overrakte landsholdstrøje: Mohamed Daramy har fået dansk statsborgerskab

Mohamed Daramy blev mandag eftermiddag dansk statsborger. Det betyder, at vejen er banet for, at han kan søge om at skifte til Danmark i fodboldmæssig forstand.



Der skulle en feberredning af ministeren til i 11. time, men mandag morgen lykkedes det endelig. Mohamed Daramy blev dansk statsborger, da han gennemførte en af de såkaldte grundlovsceremonier i sin hjemkommune, Hvidovre. Her skulle han skrive under på, at han vil overholde grundloven, og trykke borgmesteren i hånden.

Det kom i stand i sidste øjeblik. Var det først sket i morgen, ville det være for sent. Daramy blev nemlig statsborger som biperson til sin mor, Isata Daramy, og det kan man kun, hvis man endnu ikke er fyldt 18 år. Det gør FCK-kometen i morgen.

Af samme grund var han nær faldet for tidsfristen. Reglerne sagde nemlig oprindeligt, at der skulle gå én-fire måneder måneder, fra Folketinget vedtager loven om indfødsret, til kommunerne kan afholde grundlovsceremonier. Og da loven først blev vedtaget et par dage før jul, ville det altså blive for sent for Daramy, der ville fylde 18 år i mellemtiden.

Havde han ikke nået det nu, skulle han selv søge forfra. Det ville formentlig tage halvandet til to år.

Efter tipsbladet.dk omtalte sagen, tog minister Tesfaye den dog i egen hånd. Han ændrede den bekendtgørelse, der styrer grundlovsceremonierne, og gjorde det muligt at søge om at afholde dem tidligere end en måned efter lovens vedtagelse. Det gjorde Hvidovre Kommune på familien Daramys vegne.

Dermed er vejen banet for Mohamed Daramys ønske om at stille op for Danmark. 

– Det har altid været en drøm for mig at spille for de danske landshold. Jeg føler mig dansk, og jeg synes, at jeg har arbejdet hårdt for at nå dertil, hvor jeg er, sagde han i november til tipsbladet.dk.

– Det er svært for mig at se mine jævnaldrende holdkammerater tage af sted med de forskellige landshold, mens jeg må blive tilbage og træne i klubben. Jeg håber, at det går i orden, så jeg får muligheden for at jagte drømmen om at spille for Danmark. Det vil være kæmpestort for mig, min familie og en masse andre mennesker, der har støttet mig på vejen.

Alt det er altså gået i orden. Nu mangler han “bare” at skifte national tilknytning i fodboldmæssig forstand. I FIFA’s system er han registreret for Sierra Leone, men da han ikke har nogen landskampe for sine forældres hjemland, bør det være et spørgsmål om tid, før det går i orden.

Mohamed Daramy er født og opvokset i Danmark.

Læs også:Årets bedste gave: Daramy bliver dansker dagen før sin fødselsdag




De vil have Rashford




LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Superliga-træner tilknytter agent

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Riemer lover: De får debut

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Uventet skifte?

Vender tilbage til skærmen

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Jagter tidligere AGF’er

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Arsenal-legende med succes i helt ny sport