Der skulle en feberredning af ministeren til i 11. time, men mandag morgen lykkedes det endelig. Mohamed Daramy blev dansk statsborger, da han gennemførte en af de såkaldte grundlovsceremonier i sin hjemkommune, Hvidovre. Her skulle han skrive under på, at han vil overholde grundloven, og trykke borgmesteren i hånden.
Det kom i stand i sidste øjeblik. Var det først sket i morgen, ville det være for sent. Daramy blev nemlig statsborger som biperson til sin mor, Isata Daramy, og det kan man kun, hvis man endnu ikke er fyldt 18 år. Det gør FCK-kometen i morgen.
Af samme grund var han nær faldet for tidsfristen. Reglerne sagde nemlig oprindeligt, at der skulle gå én-fire måneder måneder, fra Folketinget vedtager loven om indfødsret, til kommunerne kan afholde grundlovsceremonier. Og da loven først blev vedtaget et par dage før jul, ville det altså blive for sent for Daramy, der ville fylde 18 år i mellemtiden.
Havde han ikke nået det nu, skulle han selv søge forfra. Det ville formentlig tage halvandet til to år.
Kæmpestort tillykke med det danske statsborgerskab til Mohamed Daramy, der nu kan forfølge sin drøm om at spille #ForDanmark 🇩🇰
— DBU – En Del Af Noget Større (@DBUfodbold) January 6, 2020
DBU’s Talentudviklingschef for drenge, Flemming Berg, lykønskede Daramy og Daramys mor på Hvidovre Rådhus med blomster og en landsholdstrøje pic.twitter.com/hRXcV4NH8f
Efter tipsbladet.dk omtalte sagen, tog minister Tesfaye den dog i egen hånd. Han ændrede den bekendtgørelse, der styrer grundlovsceremonierne, og gjorde det muligt at søge om at afholde dem tidligere end en måned efter lovens vedtagelse. Det gjorde Hvidovre Kommune på familien Daramys vegne.
Dermed er vejen banet for Mohamed Daramys ønske om at stille op for Danmark.
– Det har altid været en drøm for mig at spille for de danske landshold. Jeg føler mig dansk, og jeg synes, at jeg har arbejdet hårdt for at nå dertil, hvor jeg er, sagde han i november til tipsbladet.dk.
– Det er svært for mig at se mine jævnaldrende holdkammerater tage af sted med de forskellige landshold, mens jeg må blive tilbage og træne i klubben. Jeg håber, at det går i orden, så jeg får muligheden for at jagte drømmen om at spille for Danmark. Det vil være kæmpestort for mig, min familie og en masse andre mennesker, der har støttet mig på vejen.
Alt det er altså gået i orden. Nu mangler han “bare” at skifte national tilknytning i fodboldmæssig forstand. I FIFA’s system er han registreret for Sierra Leone, men da han ikke har nogen landskampe for sine forældres hjemland, bør det være et spørgsmål om tid, før det går i orden.
Mohamed Daramy er født og opvokset i Danmark.
Læs også:Årets bedste gave: Daramy bliver dansker dagen før sin fødselsdag
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
HELT VILDT
Vanvittigt – snart er det 11 milliarder
NYHEDER
Kontant melding fra ny Spurs-boss
– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig
NYHEDER
Stort medie langer ud efter Jens Stage
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
TRANSFER
Bekræfter kæmpe Brøndby-bud
Bekræfter: Dansk klub i choktransfer
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
NYHEDER
FCM-profil – Riemer har ikke ringet
NYHEDER
Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
HELT VILDT
Vild melding: City kan få fratrukket 60 point
NYHEDER
Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’
NYHEDER
Superliga-dommer erkender kæmpe fejl
NYHEDER
Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
‘Jeg hadede verden’
‘Han er tilgivet’
NYHEDER
Celtic vrager Kasper Schmeichel
Liverpool – West Ham United
INTERVIEW
Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’
Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel
Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview
Her skal Sepp Piontek begraves
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Stor overraskelse til FCM-træning
EKSKLUSIVT
Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’
NYHEDER
Ronaldo køber sig ind i fodboldklub
NYHEDER
Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne
MEDIE
‘Det må ikke ske’
HELT VILDT
Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok
INTERVIEW
Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar
NYHEDER
Officielt: Sønderjyske sælger profil
NYHEDER
FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’
Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke
TRANSFER
Historisk transfer i dansk klub: En af de største
STORT INTERVIEW
Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’
Officielt: Victor Lind i rekordhandel
AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’
Ny hooliganpakke er vedtaget
TOPNYHED
Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme
NYHEDER
Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’
Juventus-profil: ‘Absurd’
AVIS
Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler
NYHEDER
Chok: Dortmund ude af Champions League
NYHEDER
Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte
MEDIE
