Der er koldt på toppen – bare ikke, hvis man er brandvarm som German Onugkha.
Søndag udbyggede han en scoringsstime, så han nu har sendt bolden i netmaskerne i seks kampe i streg, og samtidig snuppede han også en Vejle-rekord, der har stået i 23 år.
German Onugkha kan nemlig nu kalde sig den mest scorende Vejle-spiller i Superligaens historie.
Derfor har Tipsbladet talt med Jesper ‘Krølle’ Mikkelsen, der indtil i går havde siddet på rekorden med sine 30 scoringer i Superligaen.
– Det er kun halvandet år siden, at jeg selv fandt ud af, at jeg havde rekorden som den, der har lavet flest Superliga-mål. Så begyndte den gode German at score mål på samlebånd, men min omgangskreds jublede lidt, da han skiftede til FCK, fordi så ville jeg blive siddende på rekorden.
– Så tillader han sig så at vende tilbage og lave otte kasser i seks kampe, det er mega fedt må jer erkende, fortæller Jesper Mikkelsen i et interview til Tipsbladet.
31 mål var, hvad der skulle til, for at German Onugkha kunne stjæle rekorden, men at den har eksisteret så længe uden at blive overgået, kan have mange årsager.
– Det kan udlægges som I vil, men jeg vurderer det ud fra, at jeg har scoret så mange mål, at det har været helt kroppumuligt, forklarer den tidligere Vejle-profil grinende og fortsætter:
– Det er utroligt, at jeg som midtbanespiller har siddet på den rekord så længe, men vi må nok tilstå, at det også handler om, at Vejle har været lidt op og ned. Vi har nok også været et sted, hvor dem, der har scoret mål, er blevet solgt videre, og det viser måske, at jeg ikke selv var det helt store talent, siden det ikke skete for mig.
– Der var absolut ingen ærgrelse, over at han tog rekorden – jeg vil gerne have, at han scorer otte mål mere. Jeg har haft min tid, men det var da en sjov rekord at have. Han er en målmaskine, hvor jeg var lidt det modsatte. Han scorer på hovedet, i feltet og på langskud. Det er bare rigtig fedt at se på. Han må mega gerne lave mange flere mål, så vi kan blive oppe.
Artiklen fortsætter under billedet.

‘Der er noget liebhaveri over ham’
Den tidligere rekordindhaver har fortsat et rigtig stærkt bånd til ‘Jyllands Rubin’ og er ikke bare én tilfældig spiller, der har en fortid i klubben.
– Jeg er der til alle kampe, jeg prøver også at nå de fleste kampe på udebane, udover Sjælland. Søndag var jeg også inviteret til Lyngby for at se kampen af VB København, som jeg skulle have hygget med, men jeg måtte desværre se den hjemme på fjernsynet.
– Jeg regner lidt med, at jeg skal overrække ham nogle blomster på et tidspunkt, måske i næste uge, men jeg ved ikke, om det bliver fejret midt i sæsonen. Jeg har sendt en hilsen til ham på de sociale medier, men jeg må også erkende, at jeg ikke er sikker på, at han ved, hvem jeg er, men det er også fint, siger han begejstret.
Siden støvlerne blev lagt på hylden, har Jesper Mikkelsen arbejdet som ejendomsmægler i Vejle – og det er også den flotte beskrivelse og de gode salgstricks, der bliver hivet ud af ærmet, når han bliver spurgt, hvordan han ville beskrive German Onugkha som en bolig.
– Han er som beliggenhed en femmer, billig er han bestemt heller ikke, der er noget liebhaveri over ham, selvfølgelig med vandskulp i vandkanten og egen bådbro. Jeg tror ikke, at han har nogle K3’ere, og som jeg forstår det, gør han alt for at forbedre sin tilstandsrapport ved at selvtræne en del, så han ville stå skarpt som en ejendomsvurdering i øjeblikket.
Den farlige Vejle-angriber vendte snuden hjem her til vinter, men det var ikke Jesper Mikkelsen, der blev sat i sving med at skaffe ham en bolig i byen.
– Nej, det er ikke mig. Jeg har med køb og salg at gøre. Jeg tænker, at han ikke forestiller sig, at han skal blive her permanent, men bliver han hængende, så skal jeg nok finde den helt rigtige bolig til ham, fortæller Jesper Mikkelsen med et glimt i øjet.
German Onugkha har nu scoret 11 gange i denne sæson – alle for Vejle.
Efter søndagens kamp sendte han en kærlig hilsen til den, han mente var Superligaens bedste angriber, og det endte med, at han fik kærlighed igen fra Patrick Mortensen.
Bliver German Onugkha Superliga-topscorer i denne sæson?
0 Votes
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
NYHEDER
Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!
Henter FC København-spiller
LIVE
LIVE: ‘Det er meget muligt,’ skriver medie
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
HELT VILDT
Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
NYHEDER
Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
Superliga-klub bekræfter dialog med investor
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
Joakim Mæhle åbner op
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
Skal han med Bo Svensson til FC København?
Kæk Wass: Han filmede!
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
Tottenham præsenterer ny træner
AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers
INTERVIEW
Daniel Wass i opsigtsvækkende interview
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
MEDIE
Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde
Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
TOPNYHED
Bo Henriksen med benhård dom over Danmark
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
HELT VILDT
Chelsea med historiens største PL-underskud
TOPNYHED
Han er også færdig i FC København
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller
INTERVIEW
Tullberg revser medier og roser Neestrup
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
INTERVIEW
Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid
Åbner op om hård tid efter racismekontrovers
DAGENS SPILFORSLAG
Orient kan vinde i Vest
Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!
NYHEDER
Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
INTERVIEW
Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet
DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation
Undskylder efter italiensk fiasko
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid