Nu er German Onugkha historisk

Det kører for German Onugkha for tiden, hvor han scorer mål på stribe. Søndag skrev han sig så ind i Superligaens historiebøger.



Der er koldt på toppen – bare ikke, hvis man er brandvarm som German Onugkha.

Søndag udbyggede han en scoringsstime, så han nu har sendt bolden i netmaskerne i seks kampe i streg, og samtidig snuppede han også en Vejle-rekord, der har stået i 23 år.

German Onugkha kan nemlig nu kalde sig den mest scorende Vejle-spiller i Superligaens historie.

Derfor har Tipsbladet talt med Jesper ‘Krølle’ Mikkelsen, der indtil i går havde siddet på rekorden med sine 30 scoringer i Superligaen.

– Det er kun halvandet år siden, at jeg selv fandt ud af, at jeg havde rekorden som den, der har lavet flest Superliga-mål. Så begyndte den gode German at score mål på samlebånd, men min omgangskreds jublede lidt, da han skiftede til FCK, fordi så ville jeg blive siddende på rekorden.

– Så tillader han sig så at vende tilbage og lave otte kasser i seks kampe, det er mega fedt må jer erkende, fortæller Jesper Mikkelsen i et interview til Tipsbladet.

31 mål var, hvad der skulle til, for at German Onugkha kunne stjæle rekorden, men at den har eksisteret så længe uden at blive overgået, kan have mange årsager.

– Det kan udlægges som I vil, men jeg vurderer det ud fra, at jeg har scoret så mange mål, at det har været helt kroppumuligt, forklarer den tidligere Vejle-profil grinende og fortsætter:

– Det er utroligt, at jeg som midtbanespiller har siddet på den rekord så længe, men vi må nok tilstå, at det også handler om, at Vejle har været lidt op og ned. Vi har nok også været et sted, hvor dem, der har scoret mål, er blevet solgt videre, og det viser måske, at jeg ikke selv var det helt store talent, siden det ikke skete for mig.

– Der var absolut ingen ærgrelse, over at han tog rekorden – jeg vil gerne have, at han scorer otte mål mere. Jeg har haft min tid, men det var da en sjov rekord at have. Han er en målmaskine, hvor jeg var lidt det modsatte. Han scorer på hovedet, i feltet og på langskud. Det er bare rigtig fedt at se på. Han må mega gerne lave mange flere mål, så vi kan blive oppe.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

‘Der er noget liebhaveri over ham’
Den tidligere rekordindhaver har fortsat et rigtig stærkt bånd til ‘Jyllands Rubin’ og er ikke bare én tilfældig spiller, der har en fortid i klubben.

– Jeg er der til alle kampe, jeg prøver også at nå de fleste kampe på udebane, udover Sjælland. Søndag var jeg også inviteret til Lyngby for at se kampen af VB København, som jeg skulle have hygget med, men jeg måtte desværre se den hjemme på fjernsynet.

– Jeg regner lidt med, at jeg skal overrække ham nogle blomster på et tidspunkt, måske i næste uge, men jeg ved ikke, om det bliver fejret midt i sæsonen. Jeg har sendt en hilsen til ham på de sociale medier, men jeg må også erkende, at jeg ikke er sikker på, at han ved, hvem jeg er, men det er også fint, siger han begejstret.

Siden støvlerne blev lagt på hylden, har Jesper Mikkelsen arbejdet som ejendomsmægler i Vejle – og det er også den flotte beskrivelse og de gode salgstricks, der bliver hivet ud af ærmet, når han bliver spurgt, hvordan han ville beskrive German Onugkha som en bolig.

– Han er som beliggenhed en femmer, billig er han bestemt heller ikke, der er noget liebhaveri over ham, selvfølgelig med vandskulp i vandkanten og egen bådbro. Jeg tror ikke, at han har nogle K3’ere, og som jeg forstår det, gør han alt for at forbedre sin tilstandsrapport ved at selvtræne en del, så han ville stå skarpt som en ejendomsvurdering i øjeblikket.

Den farlige Vejle-angriber vendte snuden hjem her til vinter, men det var ikke Jesper Mikkelsen, der blev sat i sving med at skaffe ham en bolig i byen.

– Nej, det er ikke mig. Jeg har med køb og salg at gøre. Jeg tænker, at han ikke forestiller sig, at han skal blive her permanent, men bliver han hængende, så skal jeg nok finde den helt rigtige bolig til ham, fortæller Jesper Mikkelsen med et glimt i øjet.

German Onugkha har nu scoret 11 gange i denne sæson – alle for Vejle.

Efter søndagens kamp sendte han en kærlig hilsen til den, han mente var Superligaens bedste angriber, og det endte med, at han fik kærlighed igen fra Patrick Mortensen.

Bliver German Onugkha Superliga-topscorer i denne sæson?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes







Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Braithwaite del af stor transferplan

Smider Salah-bombe

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

PSG – Bayern München



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afvist – Brøndby undrer sig

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Bo Svensson svært utilfreds

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

LIVE: Jesper Sørensen og co. til Las Vegas?



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Overbevisende: To chok i Parken

Skidt nyt om Lukas Lerager

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’