Nu er German Onugkha historisk

Det kører for German Onugkha for tiden, hvor han scorer mål på stribe. Søndag skrev han sig så ind i Superligaens historiebøger.



Der er koldt på toppen – bare ikke, hvis man er brandvarm som German Onugkha.

Søndag udbyggede han en scoringsstime, så han nu har sendt bolden i netmaskerne i seks kampe i streg, og samtidig snuppede han også en Vejle-rekord, der har stået i 23 år.

German Onugkha kan nemlig nu kalde sig den mest scorende Vejle-spiller i Superligaens historie.

Derfor har Tipsbladet talt med Jesper ‘Krølle’ Mikkelsen, der indtil i går havde siddet på rekorden med sine 30 scoringer i Superligaen.

– Det er kun halvandet år siden, at jeg selv fandt ud af, at jeg havde rekorden som den, der har lavet flest Superliga-mål. Så begyndte den gode German at score mål på samlebånd, men min omgangskreds jublede lidt, da han skiftede til FCK, fordi så ville jeg blive siddende på rekorden.

– Så tillader han sig så at vende tilbage og lave otte kasser i seks kampe, det er mega fedt må jer erkende, fortæller Jesper Mikkelsen i et interview til Tipsbladet.

31 mål var, hvad der skulle til, for at German Onugkha kunne stjæle rekorden, men at den har eksisteret så længe uden at blive overgået, kan have mange årsager.

– Det kan udlægges som I vil, men jeg vurderer det ud fra, at jeg har scoret så mange mål, at det har været helt kroppumuligt, forklarer den tidligere Vejle-profil grinende og fortsætter:

– Det er utroligt, at jeg som midtbanespiller har siddet på den rekord så længe, men vi må nok tilstå, at det også handler om, at Vejle har været lidt op og ned. Vi har nok også været et sted, hvor dem, der har scoret mål, er blevet solgt videre, og det viser måske, at jeg ikke selv var det helt store talent, siden det ikke skete for mig.

– Der var absolut ingen ærgrelse, over at han tog rekorden – jeg vil gerne have, at han scorer otte mål mere. Jeg har haft min tid, men det var da en sjov rekord at have. Han er en målmaskine, hvor jeg var lidt det modsatte. Han scorer på hovedet, i feltet og på langskud. Det er bare rigtig fedt at se på. Han må mega gerne lave mange flere mål, så vi kan blive oppe.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

‘Der er noget liebhaveri over ham’
Den tidligere rekordindhaver har fortsat et rigtig stærkt bånd til ‘Jyllands Rubin’ og er ikke bare én tilfældig spiller, der har en fortid i klubben.

– Jeg er der til alle kampe, jeg prøver også at nå de fleste kampe på udebane, udover Sjælland. Søndag var jeg også inviteret til Lyngby for at se kampen af VB København, som jeg skulle have hygget med, men jeg måtte desværre se den hjemme på fjernsynet.

– Jeg regner lidt med, at jeg skal overrække ham nogle blomster på et tidspunkt, måske i næste uge, men jeg ved ikke, om det bliver fejret midt i sæsonen. Jeg har sendt en hilsen til ham på de sociale medier, men jeg må også erkende, at jeg ikke er sikker på, at han ved, hvem jeg er, men det er også fint, siger han begejstret.

Siden støvlerne blev lagt på hylden, har Jesper Mikkelsen arbejdet som ejendomsmægler i Vejle – og det er også den flotte beskrivelse og de gode salgstricks, der bliver hivet ud af ærmet, når han bliver spurgt, hvordan han ville beskrive German Onugkha som en bolig.

– Han er som beliggenhed en femmer, billig er han bestemt heller ikke, der er noget liebhaveri over ham, selvfølgelig med vandskulp i vandkanten og egen bådbro. Jeg tror ikke, at han har nogle K3’ere, og som jeg forstår det, gør han alt for at forbedre sin tilstandsrapport ved at selvtræne en del, så han ville stå skarpt som en ejendomsvurdering i øjeblikket.

Den farlige Vejle-angriber vendte snuden hjem her til vinter, men det var ikke Jesper Mikkelsen, der blev sat i sving med at skaffe ham en bolig i byen.

– Nej, det er ikke mig. Jeg har med køb og salg at gøre. Jeg tænker, at han ikke forestiller sig, at han skal blive her permanent, men bliver han hængende, så skal jeg nok finde den helt rigtige bolig til ham, fortæller Jesper Mikkelsen med et glimt i øjet.

German Onugkha har nu scoret 11 gange i denne sæson – alle for Vejle.

Efter søndagens kamp sendte han en kærlig hilsen til den, han mente var Superligaens bedste angriber, og det endte med, at han fik kærlighed igen fra Patrick Mortensen.

Bliver German Onugkha Superliga-topscorer i denne sæson?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes



Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Bekræfter millionbud på dansker

De vil hente Andreas Maxsø

Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen

Køber sig ind i dansk klub

Lothar Matthaüs storroser dansker

Brøndbys store karantænemareridt

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Frank ser stærke muligheder for CL-avancement

AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud

Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’

Ny sportsdirektør til Eriksen og co.

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Afsløring: Ali Almosawe skifter til HIK

Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM

– Det er fuldkommen meningsløst

Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej

Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’

Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt

Dansk stjerne kan vinde stor pris

Rundens Hold i Superligaen – 18. runde

Slot: Internt opgør med Salah påvirker holdet

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper

Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Thomas Frank afviser at tale om det

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning

– Vi tror på et godt resultat

Salah-løse Liverpool snupper sen sejr i Milano

Man City erobrer Madrid

Bayern München sejrer over Sporting CP

“Han bør følges af de største klubber i Danmark”

Tænker ikke på Danmarks landshold

Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby

Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet

Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud

Brøndby-katastrofe: Ikke sket i 15 år