Nu forklarer AaB, hvorfor de solgte Mathias Ross

Der var tanke bag handlingen, da AaB sendte Mathias Ross til tyrkisk fodbold.



Der blev sandsynligvis løftet et øjenbryn eller to hos de nordjyske fodboldfans, da AaB pludselig kunne fortælle, at den unge forsvarsspiller Mathias Ross var på vej til tyrkiske Galatasaray, efter det danske transfervindue var lukket.

For i Tyrkiet måtte der stadig handles. Og det gjorde den store tyrkiske klub, da kastede snoren til Aalborg og trak Mathias Ross med tilbage. 

Efterladt på perronen stod AaB uden mulighed for at købe en erstatning. Samtidig havde nordjyderne kun én kampklar, central forsvarsspiller tilbage til bundkampen mod Lyngby.

Her gik Lars Kramer også i stykker. Og så bestod det centrale forsvar pludselig af Kristoffer Pallesen og Sebastian Otoa.

Kritisk, ville de fleste måske tænke, men klubbens adminstrerende direktør, Thomas Bælum, fortæller, at AaB havde tænkt scenarierne i gennem forinden. Det siger han til Ekstra Bladet.

 – Bestyrelsen handler på de indstillinger, som først og fremmest den sportslige sektor kommer med. Så kommer de til mig, hvor jeg udfordrer den sportslige sektor, herunder sportschef Inge André Olsen, på indstillingen. Er det en god case for klubben? Er det en god case for Mathias? Hvordan er holdets tilstand ved et salg?

– Hvis vi føler, vi kan vinge alle tre af og synes, det er fornuftigt for spiller og klub, så tror vi på, vi kan komme igennem. Sådan er det i denne case, siger han.

Efter salget af Mathias Ross blev først træner Lars Friis fyret i AaB, inden turen kort efter kom til sportschef Inge André Olsen.

Derudover har klubben hentet Yahya Nadrani som erstatning i forsvaret. Den 25-årige forsvarsspiller har fået en kontrakt, der gælder i to år.





Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han




LIVE

LIVE: SIF-fans tilbageholdt efter OB-opgør

Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback

Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Kræver flere hold i Superligaen

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Færdig i Real Madrid

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

FC Midtjylland – Viborg FF



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

AGF – Sønderjyske

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

10. gang i træk

Sablen rasler i Frankfurt – spøger Neestrup?

Stort skridt mod overlevelse – Silkeborg slår OB

Randers skaber luft til stregen trods tidligt rødt

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Kæmpe succes for Albert Grønbæk



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer