Nu forklarer AaB, hvorfor de solgte Mathias Ross

Der var tanke bag handlingen, da AaB sendte Mathias Ross til tyrkisk fodbold.



Der blev sandsynligvis løftet et øjenbryn eller to hos de nordjyske fodboldfans, da AaB pludselig kunne fortælle, at den unge forsvarsspiller Mathias Ross var på vej til tyrkiske Galatasaray, efter det danske transfervindue var lukket.

For i Tyrkiet måtte der stadig handles. Og det gjorde den store tyrkiske klub, da kastede snoren til Aalborg og trak Mathias Ross med tilbage. 

Efterladt på perronen stod AaB uden mulighed for at købe en erstatning. Samtidig havde nordjyderne kun én kampklar, central forsvarsspiller tilbage til bundkampen mod Lyngby.

Her gik Lars Kramer også i stykker. Og så bestod det centrale forsvar pludselig af Kristoffer Pallesen og Sebastian Otoa.

Kritisk, ville de fleste måske tænke, men klubbens adminstrerende direktør, Thomas Bælum, fortæller, at AaB havde tænkt scenarierne i gennem forinden. Det siger han til Ekstra Bladet.

 – Bestyrelsen handler på de indstillinger, som først og fremmest den sportslige sektor kommer med. Så kommer de til mig, hvor jeg udfordrer den sportslige sektor, herunder sportschef Inge André Olsen, på indstillingen. Er det en god case for klubben? Er det en god case for Mathias? Hvordan er holdets tilstand ved et salg?

– Hvis vi føler, vi kan vinge alle tre af og synes, det er fornuftigt for spiller og klub, så tror vi på, vi kan komme igennem. Sådan er det i denne case, siger han.

Efter salget af Mathias Ross blev først træner Lars Friis fyret i AaB, inden turen kort efter kom til sportschef Inge André Olsen.

Derudover har klubben hentet Yahya Nadrani som erstatning i forsvaret. Den 25-årige forsvarsspiller har fået en kontrakt, der gælder i to år.





LIVE

VM-LIVE: Startelleverne er ude – Yamal starter

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Sunderland jagter dansk guldfugl



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Jens Stage-skifte i fare



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Argentina – Østrig

Spanien – Saudi-Arabien

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Sender opfordring til Superliga-træner

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Norge – Senegal



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Interessant melding om VM-profil

I dialog med Steve Cooper