Nu forklarer AaB, hvorfor de solgte Mathias Ross

Der var tanke bag handlingen, da AaB sendte Mathias Ross til tyrkisk fodbold.



Der blev sandsynligvis løftet et øjenbryn eller to hos de nordjyske fodboldfans, da AaB pludselig kunne fortælle, at den unge forsvarsspiller Mathias Ross var på vej til tyrkiske Galatasaray, efter det danske transfervindue var lukket.

For i Tyrkiet måtte der stadig handles. Og det gjorde den store tyrkiske klub, da kastede snoren til Aalborg og trak Mathias Ross med tilbage. 

Efterladt på perronen stod AaB uden mulighed for at købe en erstatning. Samtidig havde nordjyderne kun én kampklar, central forsvarsspiller tilbage til bundkampen mod Lyngby.

Her gik Lars Kramer også i stykker. Og så bestod det centrale forsvar pludselig af Kristoffer Pallesen og Sebastian Otoa.

Kritisk, ville de fleste måske tænke, men klubbens adminstrerende direktør, Thomas Bælum, fortæller, at AaB havde tænkt scenarierne i gennem forinden. Det siger han til Ekstra Bladet.

 – Bestyrelsen handler på de indstillinger, som først og fremmest den sportslige sektor kommer med. Så kommer de til mig, hvor jeg udfordrer den sportslige sektor, herunder sportschef Inge André Olsen, på indstillingen. Er det en god case for klubben? Er det en god case for Mathias? Hvordan er holdets tilstand ved et salg?

– Hvis vi føler, vi kan vinge alle tre af og synes, det er fornuftigt for spiller og klub, så tror vi på, vi kan komme igennem. Sådan er det i denne case, siger han.

Efter salget af Mathias Ross blev først træner Lars Friis fyret i AaB, inden turen kort efter kom til sportschef Inge André Olsen.

Derudover har klubben hentet Yahya Nadrani som erstatning i forsvaret. Den 25-årige forsvarsspiller har fået en kontrakt, der gælder i to år.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Kanariefugle æder Samuraier

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Usikker på Chido Obi-transfer

Hård dom over Kvistgaarden

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Zorniger fremhæver transfervindue



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Spændende melding

Storroser 18-årig FCK-spiller

Holland – Marokko



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

De vil have Gaaei – her er prisen

Tyskland – Paraguay

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Brasilien – Japan

Meldes tæt på storklub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”