Nu forklarer AaB, hvorfor de solgte Mathias Ross

Der var tanke bag handlingen, da AaB sendte Mathias Ross til tyrkisk fodbold.



Der blev sandsynligvis løftet et øjenbryn eller to hos de nordjyske fodboldfans, da AaB pludselig kunne fortælle, at den unge forsvarsspiller Mathias Ross var på vej til tyrkiske Galatasaray, efter det danske transfervindue var lukket.

For i Tyrkiet måtte der stadig handles. Og det gjorde den store tyrkiske klub, da kastede snoren til Aalborg og trak Mathias Ross med tilbage. 

Efterladt på perronen stod AaB uden mulighed for at købe en erstatning. Samtidig havde nordjyderne kun én kampklar, central forsvarsspiller tilbage til bundkampen mod Lyngby.

Her gik Lars Kramer også i stykker. Og så bestod det centrale forsvar pludselig af Kristoffer Pallesen og Sebastian Otoa.

Kritisk, ville de fleste måske tænke, men klubbens adminstrerende direktør, Thomas Bælum, fortæller, at AaB havde tænkt scenarierne i gennem forinden. Det siger han til Ekstra Bladet.

 – Bestyrelsen handler på de indstillinger, som først og fremmest den sportslige sektor kommer med. Så kommer de til mig, hvor jeg udfordrer den sportslige sektor, herunder sportschef Inge André Olsen, på indstillingen. Er det en god case for klubben? Er det en god case for Mathias? Hvordan er holdets tilstand ved et salg?

– Hvis vi føler, vi kan vinge alle tre af og synes, det er fornuftigt for spiller og klub, så tror vi på, vi kan komme igennem. Sådan er det i denne case, siger han.

Efter salget af Mathias Ross blev først træner Lars Friis fyret i AaB, inden turen kort efter kom til sportschef Inge André Olsen.

Derudover har klubben hentet Yahya Nadrani som erstatning i forsvaret. Den 25-årige forsvarsspiller har fået en kontrakt, der gælder i to år.





Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’




LIVE

LIVE: Kent Nielsen overrasker

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

FCK lurer på landsholdsspiller

Storklub i dialog med Mohamed Salah



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Superliga-komet overgår flere monstersalg

Emre Mor færdig

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Melder Lindstrøm helt færdig

Miraklernes tid er ikke forbi

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Et markant problem for Silkeborg

Manchester United – Liverpool

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Martin Jørgensen lander nyt job

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Det ser sort ud for B.93

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’