CV svarer på transfer-kritik: Giver ingen mening

Derudover kommer Carsten V. Jensen ind på den nuværende transfer-situation på målmandsposten.



Den tidligere Brøndby-cheftræner Niels Frederiksen har tidligere på ugen været ude med riven i forhold til klubbens tendens til at hente spillere ind sent i transfervinduet. Det er nu noget, som deres fodbolddirektør Carsten V. Jensen giver svar på.

Det sker i et interview med Discovery+, som også stod bag interviewet med Frederiksen, som kan ses i videoen øverst i artiklen.

– Jeg kan bare sige, at jeg tror ikke, at der er en sportsdirektør i hele verden, der synes, at det er rigtig smart at hente spillere ind sidst i et vindue. Så det giver ikke nogen mening. Vi vil gerne hente spillere ind tidligt og have en trup klar til det, men det vigtigste er, at det er de rigtige spillere, fortæller Carsten V. Jensen.

Fodbolddirektøren peger dernæst på, at det er deres lod, at de må vente den tid, som det tager på de spillere.

– Men jeg forstår godt ræsonnementet, og i øvrigt synes jeg også, at Niels skiftede sent ind engang i mellem sidste år, men det er bare en joke, fortæller han med et smil.

Det har dog også været sådan i de seneste par sæsoner, at Brøndbys pointsnit i begyndelsen af sæsonen har været på mellem ét og 0,86 point.

Endelig har de i godt en måned været uden Mads Hermansen i målet, og her forklarer ‘CV’, hvad der har lagt bag.

– Det jeg siger er bare, at sådan er fodbolden også. Det der skal til, inden der står én inde i kassen, det er, at uanset hvor tæt på jeg har været – om han så har stået ude på parkeringspladsen og sagt ‘nej nej nej’ eller lidt længere inde på kontoret – der skal en underskrift på, og det er vi ikke lykkedes med nogle gange, siger han og fortsætter:

– . Det vil jeg erkende. Derfor er vi videre og oppe på hesten. Vi skal nok lande den keeper, fortæller Brøndby-fodbolddirektøren, som ikke tør sige, hvornår der kommer en ny, men at det sker hurtigst muligt.

Der er desuden også nok at se til i denne sæson, hvor der skal ryddes op i en stor trup, som den nuværende cheftræner kalder for ubalanceret. Læs mere om det her.



Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh

Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’

Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’

Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem

Millionregn over Ståle Solbakken

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Alle storroser Dario Osorio

Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Riemer svarer på Tøftings kritik

Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp

Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’

Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

– Det er så ringe, begge dele!

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen

Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Her trækkes der lod til VM

Kulsort aften: Her gik det helt galt for Danmark

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

Steve Coopers højre hånd afviser

Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte

‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’

Michael Gregoritch i kæmpe helterolle

Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’

Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’

Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing

Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub

Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’

Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige

Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil

Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…

Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej

I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’

Sikrer historisk VM-plads

Udvist dansker tager skylden for VM-kiks

Røde Djævle kan overrumple Ulvinder

Skuffer igen

Dansk stjerne: Det er til grin!

Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet