CV svarer på transfer-kritik: Giver ingen mening

Derudover kommer Carsten V. Jensen ind på den nuværende transfer-situation på målmandsposten.



Den tidligere Brøndby-cheftræner Niels Frederiksen har tidligere på ugen været ude med riven i forhold til klubbens tendens til at hente spillere ind sent i transfervinduet. Det er nu noget, som deres fodbolddirektør Carsten V. Jensen giver svar på.

Det sker i et interview med Discovery+, som også stod bag interviewet med Frederiksen, som kan ses i videoen øverst i artiklen.

– Jeg kan bare sige, at jeg tror ikke, at der er en sportsdirektør i hele verden, der synes, at det er rigtig smart at hente spillere ind sidst i et vindue. Så det giver ikke nogen mening. Vi vil gerne hente spillere ind tidligt og have en trup klar til det, men det vigtigste er, at det er de rigtige spillere, fortæller Carsten V. Jensen.

Fodbolddirektøren peger dernæst på, at det er deres lod, at de må vente den tid, som det tager på de spillere.

– Men jeg forstår godt ræsonnementet, og i øvrigt synes jeg også, at Niels skiftede sent ind engang i mellem sidste år, men det er bare en joke, fortæller han med et smil.

Det har dog også været sådan i de seneste par sæsoner, at Brøndbys pointsnit i begyndelsen af sæsonen har været på mellem ét og 0,86 point.

Endelig har de i godt en måned været uden Mads Hermansen i målet, og her forklarer ‘CV’, hvad der har lagt bag.

– Det jeg siger er bare, at sådan er fodbolden også. Det der skal til, inden der står én inde i kassen, det er, at uanset hvor tæt på jeg har været – om han så har stået ude på parkeringspladsen og sagt ‘nej nej nej’ eller lidt længere inde på kontoret – der skal en underskrift på, og det er vi ikke lykkedes med nogle gange, siger han og fortsætter:

– . Det vil jeg erkende. Derfor er vi videre og oppe på hesten. Vi skal nok lande den keeper, fortæller Brøndby-fodbolddirektøren, som ikke tør sige, hvornår der kommer en ny, men at det sker hurtigst muligt.

Der er desuden også nok at se til i denne sæson, hvor der skal ryddes op i en stor trup, som den nuværende cheftræner kalder for ubalanceret. Læs mere om det her.





Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’

Lothar Matthaüs storroser dansker

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Steve Cooper varsler store ændringer

‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr

Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

– De skal skille sig af med ham!

Rekorddyrt flop: Benhård dom over Mileta Rajovic

– Det er fuldkommen meningsløst

Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen

Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen

Wolfsburg-boss roser Eriksen

Voldsom Franculino-spådom

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

AaB-talent prøver sig af i Italien

Thomas Frank afviser at tale om det

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Kæmpe triumf for Frank

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Klubboss i angreb på FCK

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Viktor Claesson bliver i FC København

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade

Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu 

Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’

Afsløring: Ny assistent til David Nielsen

Gigantisk eufori: ‘Kan slutte min karriere nu’

Barca spiser frankfurtere på Camp Nou

Brøndby skuffer fælt mod Vejle

FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM

Steve Cooper skifter tre mand

Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder

AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6

Engelske eksperter kritiserer Salah for interview

Krisemøde: Stjernetræner på vej?

Vejle Boldklub – Brøndby IF

Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’

Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere

Får fire års fængsel for at afpresse stjerne