Nu giver Jacob Neestrup status på stor stjerne

FC København er på jagt efter deres første pokaltitel i seks år torsdag eftermiddag. Den mission bliver åbentlyst lettere, hvis Mohamed Daramy stiller til start. Nu giver Jacob Neestrup en opdatering på FCK-stjernen.



Kristi himmelfartsdag bliver en festdag for alle fodboldfans.

Klokken 17.00 byder Parken op til fest, når årets pokalfinale mellem AaB og FC København fløjtes igang.

Parken vil være klædt i rødt og hvidt, i hvad der betegnes som den største enkeltstående begivenhed i dansk fodbold. FC København kan med en sejr slukke seks års pokaltørke.

Det håber klubbens cheftræner, Jacob Neestrup, selvsagt på lykkes.

– Jeg tror, det betyder alt for alle store klubber at vinde titler. Det er nu tingene spidser til, og så handler det om at gøre det færdigt. Det er en pokalfinale, som vi prioriterer ekstremt højt, siger Neestrup til Tipsbladet og den øvrige skrevne presse under onsdagens pressemøde, inden han tilføjer.

– Det er det, vi både spillere og træner er her for. Det er det, vi lever og ånder for i FC København. Vi har kæmpet hårdt for at komme i pokalfinalen. Det har både vi og AaB gjort fortjent. Nu er vi her og lur mig, om ikke begge hold vil gøre alt i morgen.

Inden pokalfinalen er der dog flere store spørgsmålstegn i FC København-lejren. Mohamed Daramy udgik skadet mod Brøndby IF i seneste spillerunde, men ham har Jacob Neestrup udtaget til torsdagens pokalbrag.

– Han er i truppen. Han er blevet testet, og vi er positive. Så er det op til mig at vurdere hvordan og hvorledes.

Har han også trænet fuldt med op til finalen?

– Det har jeg ikke nogen kommentarer til. Han har været gennem en masse test i går og i dag, og de er faldet godt ud. Derfor har vi valgt at tage ham med i truppen til i morgen.

Vil der være flere test inden finalen i morgen?

– Nej, det vil der ikke.

Samtidig slår Jacob Neestrup fast, at der ikke er nogen problemer med Denis Vavro, som blev udskiftet kort før tid i forrige spillerunde mod FC Nordsjælland. Man må dog undvære flere af holdets øvrige profiler med langtidsskader, men det bliver ikke nogen undskyldning.

– Jeg tror, det bliver en god kamp mellem to gode hold. Det bliver en typisk finale, hvor det vil bølge frem og tilbage. Vi vil selvfølgelig forsøge at tage så meget greb om kampen som muligt. Det skal vi kunne.

– Men vi har også respekt for, at vi møder et hold i morgen, som er et godt sted og i klar fremgang. Og så har de åbenlys erfaring og er et eller andet sted et klart top seks hold. Det er måske også det, de er ved at vise nu.

FC København kan vinde deres første pokaltitel siden 2017, mens AaB senest vandt i 2014 over netop FC København. AaB var også i pokalfinalen i 2020, hvor de tabte til Sønderjyske.





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Kryptisk transfermelding

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Superliga-klub tæt på FCK’er

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Han er ny assistenttræner i Brøndby



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Afviste Premier League-klubber

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Holland – Marokko

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

FC København-farvel rykker nærmere

Hård dom over Kvistgaarden

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Elfenbenskysten – Norge

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Tyskland – Paraguay

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’

Storroser 18-årig FCK-spiller