Nu kommenterer han på udskældt FCN-spiller

FC Nordsjælland har været udfordret på målmandsposten i denne sæson.



Jesper Hansen, Nicolai Larsen, Peter Vindahl Jensen.

FC Nordsjælland har i mange år været begunstiget med dygtige målmænd, men i denne sæson har sidsteskansen været en akilleshæl.

Eduardo Dos Santos Haesler – kaldet “Dudu” – som FC Nordsjælland har lejet i Werder Bremen, har leveret nogle skuffende præstationer, og derfor er det blevet til overraskende meget spilletid til den 19-årige ghaneser Emmanuel Ogura, der lige nu er førstevalget i Farum.

Mikkel Hemmersam, der er sportsdirektør i FC Nordsjælland, medgiver, at der har været visse udfordringer på målmandsposten.

– Vi havde håbet, at især “Dudu” havde udviklet sig lidt mere, end han har, men til gengæld vil jeg sige, at Ogura har udviklet sig eksplosivt i forhold til, hvor han startede, siger Hemmersam til TV3 Sport og tilføjer om “Dudu”:

– Vi havde håbet, han kunne tage nogle større skridt hurtigere, end han har gjort. Det har måske været en større udfordring for ham at komme til et nyt land og en ny kultur. “Dudu” har nok også erkendt, at duelspillet i felterne her i Danmark er anderledes, end hvad han har været vant til i Tyskland. 

Adspurgt, om FC Nordsjælland planlægger at hente en ny målmand i det kommende transfervindue, svarer han:

– Vi holder os hele tiden orienteret om den enkelte spillers udvikling, og nu har vi nogle få kampe tilbage, hvor vi kan se, hvordan både “Dudu” og Ogura gør det. Vi skal have kvalitet på hver post, og hvis vores evaluering viser, at vi ikke er så stærke på målmandsposten, som vi gerne vil, så bliver vi nødt til at kigge på det, lyder det fra FCN-bossen

Du kan se hele det store interview med Mikkel Hemmersam om den aktuelle krise i FC Nordsjælland i videoen i toppen af artiklen.





Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’




LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Stort medie hylder AGF-profil

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Født i Danmark og på vej til VM

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

‘Konen skal ikke regne med at se mig’



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Overvejer AGF-forlængelse

AGF er mestre – her er deres vej i Europa