Sune Smith-Nielsen er færdig i FC København.
Mandag morgen fik klubbens sportsdirektør besked på, at han skal finde et job uden for FC København – for første gang i 17 år.
Til klubbens hjemmeside sætter Sune Smith-Nielsen nu ord på, at han har haft sin sidste arbejdsdag i klubben.
– Jeg har haft 17 fantastiske år i F.C. København, og det har været et stort privilegie at være en del af klubbens udvikling igennem næsten to årtier. Det har været en særligt stor glæde at følge så mange medarbejdere, der enten har fået deres første job her, eller er begyndt som studerende, og nu i dag sidder i større roller både på tværs af klubben omkring førsteholdet, på Talent og i FCK Børnefodbold, samt omkring landsholdet og i udlandet.
– F.C. København prioriterer ikke kun spillerudvikling, men også medarbejderudvikling, og det er jeg stolt af at have givet mit bidrag til. Jeg var mindst lige så stolt, da jeg blev udnævnt til sportsdirektør, og jeg var gerne fortsat, men sådan skulle det ikke være. Trods dagens omstændigheder er jeg stolt af det aftryk, jeg har sat på F.C. København gennem 17 år.
– Jeg vil gerne sige mange tak til alle medarbejdere, jeg har mødt og fulgtes med undervejs. Jeg kommer virkelig til at savne hele den fantastiske stab. Jeg ønsker også alle spillere på førsteholdet alt det bedste i denne svære periode og held og lykke til alle de mange talenter i klubben, siger Sune Smith-Nielsen.
Sune Smith-Nielsen var den første ansættelse i klubbens historier, og han stod blandt andet i spidsen for akademiet, inden han blev udpeget som ny sportsdirektør.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
NYHEDER
Superliga-profiler topper international liste
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
Magiske Messi slår til igen
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
MEDIE