Nu skal AGF-stjerne til lommerne

Felix Beijmo er glad for sejren og hylder Patrick Mortensen. Samtidig må en anden AGF'er betale til bødekassen.



HADERSLEV (Tipsbladet): Der var meget at glæde sig over for AGF søndag eftermiddag, hvor århusianerne bankede Sønderjyske, og Felix Beijmo er da også en ganske tilfreds mand, da han stiller sig frem foran den skrevne presse. 

– Jeg er selvfølgelig meget tilfreds. Vi spiller kampen, som kampen tillader os at spille den. Vi havde en plan om at spille lidt mere centralt, men som banen så ud, og som vejret var, skulle vi spille sådan her. 

– Det var en solid indsats, siger AGF-profilen til Tipsbladet og de øvrige medier. 

Felix Beijmo kalder banen “ikke super, men helt okay” og glæder sig over, at man ikke skal spille på kunstgræs, selvom det er minusgrader i Danmark.

Selvom det var svære forhold, var det ikke noget, der hæmmede Patrick Mortensen. 

Den 36-årige anfører var strålende for AGF og scorede hattrick i sin første kamp, siden han tidligere på ugen forlængede sin aftale med et enkelt år. 

– Hvad skal jeg sige? En fantastisk spiller, og det er vældigt imponerende, siger Felix Beijmo om holdkammeraten.

– Jeg skal være ærlig og sige, at jeg ikke vidste meget om ham, før jeg kom til klubben, men jeg har en god ven i Malmö FF, Anders Christiansen, som sagde, at Patrick er en virkelig god angriber. Og det har han bevidst igen og igen. Jeg har et godt samspil med ham også. Det er fantastisk. Vi er meget glade for, at han har forlænget sin kontrakt, for han er også en god anfører for holdet. 

Artiklen fortsætter efter billedet…

AGF jubler over en scoring. Foto: Alamy

Også Mads Emil Madsen storspillede i kampen, men AGF-stjernen endte dog i en form for skurkerolle. Efter 66 minutter blev han nemlig udvist, da han fik sit andet gule kort i kampen.

En streg i regningen, men ikke noget, der spolerer humøret i AGF-lejren.   

– Han må betale lidt i bødekassen i ugen, siger Felix Beijmo og tilføjer: 

– Det var intet problem. Det er, hvad der sker, og vi er et stærkt fysisk hold. Vi havde en tremålsføring, og der var ikke så lang tid igen. Det var roligt. 

Men hvor meget skal Mads Emil Madsen så lægge i bødekassen? 

– Det må vi se. Det holder vi internt, griner Felix Beijmo. 

Med sejren søndag er AGF nummer tre i Superligaen. Randers FC kan dog overhale århusianerne med en sejr over FC København mandag.





LIVE

TransferLIVE: Han bliver ny Liverpool-træner

Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal

Han vender hjem til FC København

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

De er interesseret i Christian Eriksen

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Kan sikre millioner til AGF

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Polsk succestræner rygtes til Danmark

De er færdige i 1. division

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Forlader AGF – her er hans nye klub

Efter katastrofe – han erstatter ‘PC’

AGF blæst bagover: ‘Svært at begribe’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

PSG – Arsenal