– Nu skal vi snart have svar i Brøndby

Hvad vil klubben på den lange bane, og hvordan vil man måle sig med de øvrige tophold.



Det bliver ikke i denne sæson, at Brøndby IF spiller helt med om medaljer og europæiske pladser – det stod klart, da klubben søndag tabte med 1-3 hjemme til ærkerivalerne fra FC København.

Dermed er spørgsmålet, om BIF skal ende som nummer fem eller seks i Superligaen, og i stedet kan de blå-gule fokusere på at bruge de sidste runder i denne sæson som forberedelse til næste sæson.

Ifølge Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen var nederlaget til FCK et antiklimaks for Jesper Sørensen og Brøndby IF.

– Man havde vundet et par kampe, og så bliver det ikke til mere mod ærkerivalen. Et FCK, der spiller nærmest uden forsvar, altså. Ok, Neestrup stillede selvfølgelig med spillere derinde, men det var altså ikke det stærkeste FCK-mandskab, man mødte i dag, og alligevel ender Brøndby med at være langt fra point, siger Troels Bager Thøgersen og forklarer:

– Nu er Brøndbys sæson ovre på den måde, at der skal et vildt mirakel til for at blive firer. Man skal forberede sig til næste sæson, og jeg er altså spændt på, om de nye ejere allerede begynder at træffe og effektuere beslutninger, når Europa også matematisk er umuligt at nå.

I stedet kigger Troels Bager Thøgersen nu mod, hvad man strategisk vil gøre i BIF.

– Nu skal vi snart have svar i Brøndby. Hvad bliver spillestilen, hvordan vil man rekruttere, hvad er besætningen, og hvordan vil man måle sig med FCK og FCM, der i øjeblikket har langt større budgetter, og med AGF og FCN, der lige nu er stærkere sportsligt. Det er i virkeligheden det mest interessante Brøndby-spørgsmål nu, siger han.

Brøndby IF møder næste gang Viborg FF på udebane. Derudover venter FC Nordsjælland på hjemmebane og AGF ude i næste runde.





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Hård dom over Kvistgaarden

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FC København-farvel rykker nærmere

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Storroser 18-årig FCK-spiller

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Holland – Marokko

Frankrig – Sverige

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Superliga-klub tæt på FCK’er

Tyskland – Paraguay



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Elfenbenskysten – Norge

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Usikker på Chido Obi-transfer

Afviste Premier League-klubber