Nu sker det snart: Ashour optager promo-video

FC Midtjylland-spilleren kan snart kalde sig Al Ahly-spiller.



Det begynder at være ved vejs ende for Emam Ashours tid som FC Midtjylland-spiller. Efter at være kommet til klubben i januars transfervindue er det blevet til blot syv kampe, inden en skade satte ham ud af spillet i resten af forårssæsonen.

Herefter fik han i april lov til at rejse hjem til Egypten, og han er ikke vendt tilbage siden, og nu ser det mere og mere ud til at et skifte til Al Ahly er ved at være i mål. Den tidligere egyptiske fodboldstjerne Magdi Abdelghani fortæller ifølge det egyptiske medie El Balad, at man nu er i gang med at optage en promo-video med Ashour.

– Emam Ashour er i øjeblikket i gang med at filme en indenfor i Al Ahly Club i forbindelse med sit skifte til klubben. Spilleren er inden for i Ttach Stadium, hvor han har klubbens trøje på for første gang, siger han og fortsætter:

– Han vil blive præsenteret i løbet af de kommende timer, fortæller Abdelghani, som også passer med Tipsbladets oplysninger om, at det ville være enten søndag eller mandag, at han ville blive officiel.

Det bliver desuden fortalt, at prisen på Ashour lader til at blive på omkring 20 millioner kroner, som også passer med den pris, som FC Midtjylland skulle have betalt Zamalek for at få ham for et halvt år siden.

Netop et skifte til Al Ahly er pudsigt for Ashour, da han med sin baggrund hos ærkerivalerne fra Zamalek tager et halv-forbudt skifte, som altså kommer efter en tur i det midtjyske, hvor han nåede at score to mål.

Al Ahly er desuden på førstepladsen i den egyptiske liga, og de vandt tidligere på året den afrikanske udgave af Champions League.

Det er tidligere blevet fortalt, at Ashour har skabt kaos i FCM. Læs mere om det her.





LIVE

TransferLIVE: Choktransfer er på plads

Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Her er FC Københavns pris på William Clem

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Jagter dansk landsholdsspiller

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Peter Graulund med hård Superliga-dom

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Her er Andreas Skov Olsens nye klub

‘Det vil være en skandale’

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Superliga-retur?

Voldsom kritik af FIFAs planer

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Diant Ramaj skal videre

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Har budt en milliard

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Tidligere FCK-spiller efterlyst internationalt

Sætter klar målsætning