Nu sker det snart: Ashour optager promo-video

FC Midtjylland-spilleren kan snart kalde sig Al Ahly-spiller.



Det begynder at være ved vejs ende for Emam Ashours tid som FC Midtjylland-spiller. Efter at være kommet til klubben i januars transfervindue er det blevet til blot syv kampe, inden en skade satte ham ud af spillet i resten af forårssæsonen.

Herefter fik han i april lov til at rejse hjem til Egypten, og han er ikke vendt tilbage siden, og nu ser det mere og mere ud til at et skifte til Al Ahly er ved at være i mål. Den tidligere egyptiske fodboldstjerne Magdi Abdelghani fortæller ifølge det egyptiske medie El Balad, at man nu er i gang med at optage en promo-video med Ashour.

– Emam Ashour er i øjeblikket i gang med at filme en indenfor i Al Ahly Club i forbindelse med sit skifte til klubben. Spilleren er inden for i Ttach Stadium, hvor han har klubbens trøje på for første gang, siger han og fortsætter:

– Han vil blive præsenteret i løbet af de kommende timer, fortæller Abdelghani, som også passer med Tipsbladets oplysninger om, at det ville være enten søndag eller mandag, at han ville blive officiel.

Det bliver desuden fortalt, at prisen på Ashour lader til at blive på omkring 20 millioner kroner, som også passer med den pris, som FC Midtjylland skulle have betalt Zamalek for at få ham for et halvt år siden.

Netop et skifte til Al Ahly er pudsigt for Ashour, da han med sin baggrund hos ærkerivalerne fra Zamalek tager et halv-forbudt skifte, som altså kommer efter en tur i det midtjyske, hvor han nåede at score to mål.

Al Ahly er desuden på førstepladsen i den egyptiske liga, og de vandt tidligere på året den afrikanske udgave af Champions League.

Det er tidligere blevet fortalt, at Ashour har skabt kaos i FCM. Læs mere om det her.





Farzam spår: FC København henter en stor stjerne




LIVE

Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’

Jens Stage-transfer meldes kollapset

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Dansk angriber sat til salg

Jubler over store FC København-nyheder



LIVE

TransferLIVE: Rygtet til OB – ‘varm forbindelse’

Her kan du se AGF mod Sabah FK

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Kontant dom over Elyounoussi

Vil sprænge banken for Marcus Rashford



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her

‘Et af de største danske resultater’

Mohamed Salah skriver under med denne klub

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

AGF-stjerne ude af Champions League-trup

OB vil have tidligere Superliga-profil

Henter Mads Junker

Derby-tid: Her møder Brøndby og FCK hinanden

Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Ny FCK-spiller indrømmer: Det har været mærkeligt