Video : Tipsbladet
Superliga

Nu taler OB-ejer Niels Thorborg: Forfærdeligt

OB-ejer Niels Thorborg får skæld ud for aldrig at sige noget om den fodboldklub, han ejer. Nu har OB's hjemmeside lokket to citater ud af ham.

Han er manden med pengene og manden, der ejer klubben, og selv om Niels Thorborg altid er til stede til OB's kampe, stiller han sig stort set aldrig op og fortæller, hvad han har af ideer og tanker om den fodboldklub, han selv er glødende fan af.

Lørdag er det endelig lykkes at få et par citater ud af Niels Thorborg, men selv om Tipsbladet og den øvrige presse har spurgt på interview med OB-ejeren og fået nej, er det to citater til klubbens egen hjemmeside, som Niels Thorborg har leveret.

Her taler bestyrelsesformanden om skuffelsen og behovet for at bearbejde OB-nedrykningen, der faldt på plads efter et 1-2 nederlag i Viborg, mens Lyngby samtidig fik uafgjort i Hvidovre.

- Det har været en forfærdelig og frustrerende sæson for alle os med et stribet hjerte – i høj grad også for mig selv personligt – og både jeg og alle i klubben er dybt berørte og rigtig kede af nedrykningen. Det er en alvorlig situation, som bestyrelsen og den daglige ledelse tager det fulde ansvar for, og derfor kalder klubbens situation også på en grundig evaluering, hvor vi vender hver en sten i bestræbelserne på at sikre tilbagevenden til Superligaen, siger Niels Thorborg til OB's hjemmeside og fortsætter:

- Vi har en ambition om at vende tilbage til Superligaen så hurtigt som muligt, og vi er klar til at investere de nødvendige midler for, at det skal lykkes. Her er det ekstremt glædeligt at mærke en betydelig opbakning fra vores sponsorer og vores enestående fans. Det aftvinger meget stor respekt, at vi har fået så enorm en opbakning, når vi ikke har kunne levere sportsligt. Det er jeg dybt taknemmelig for.

OB rykkede ud af Superligaen efter en sløj sæson, hvor stort set ingen nyindkøb slog til, og hvor man ikke har styr på meget. Der blev skiftet undervejs fra Andreas Alm til Søren Krogh, men det var ikke nok til at redde klubben.