Han er manden med pengene og manden, der ejer klubben, og selv om Niels Thorborg altid er til stede til OB's kampe, stiller han sig stort set aldrig op og fortæller, hvad han har af ideer og tanker om den fodboldklub, han selv er glødende fan af.
Lørdag er det endelig lykkes at få et par citater ud af Niels Thorborg, men selv om Tipsbladet og den øvrige presse har spurgt på interview med OB-ejeren og fået nej, er det to citater til klubbens egen hjemmeside, som Niels Thorborg har leveret.
Her taler bestyrelsesformanden om skuffelsen og behovet for at bearbejde OB-nedrykningen, der faldt på plads efter et 1-2 nederlag i Viborg, mens Lyngby samtidig fik uafgjort i Hvidovre.
– Det har været en forfærdelig og frustrerende sæson for alle os med et stribet hjerte – i høj grad også for mig selv personligt – og både jeg og alle i klubben er dybt berørte og rigtig kede af nedrykningen. Det er en alvorlig situation, som bestyrelsen og den daglige ledelse tager det fulde ansvar for, og derfor kalder klubbens situation også på en grundig evaluering, hvor vi vender hver en sten i bestræbelserne på at sikre tilbagevenden til Superligaen, siger Niels Thorborg til OB's hjemmeside og fortsætter:
– Vi har en ambition om at vende tilbage til Superligaen så hurtigt som muligt, og vi er klar til at investere de nødvendige midler for, at det skal lykkes. Her er det ekstremt glædeligt at mærke en betydelig opbakning fra vores sponsorer og vores enestående fans. Det aftvinger meget stor respekt, at vi har fået så enorm en opbakning, når vi ikke har kunne levere sportsligt. Det er jeg dybt taknemmelig for.
OB rykkede ud af Superligaen efter en sløj sæson, hvor stort set ingen nyindkøb slog til, og hvor man ikke har styr på meget. Der blev skiftet undervejs fra Andreas Alm til Søren Krogh, men det var ikke nok til at redde klubben.
LIVE
TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
AVIS
‘Det er slut’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
Supercomputer: De vinder VM
NYHEDER
Succestræner forlader Premier League-klub
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding IF jagter Mikkel Lynge
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
OPTAKT