Nu taler OB-ejer Niels Thorborg: Forfærdeligt

OB-ejer Niels Thorborg får skæld ud for aldrig at sige noget om den fodboldklub, han ejer. Nu har OB's hjemmeside lokket to citater ud af ham.



Han er manden med pengene og manden, der ejer klubben, og selv om Niels Thorborg altid er til stede til OB's kampe, stiller han sig stort set aldrig op og fortæller, hvad han har af ideer og tanker om den fodboldklub, han selv er glødende fan af.

Lørdag er det endelig lykkes at få et par citater ud af Niels Thorborg, men selv om Tipsbladet og den øvrige presse har spurgt på interview med OB-ejeren og fået nej, er det to citater til klubbens egen hjemmeside, som Niels Thorborg har leveret.

Her taler bestyrelsesformanden om skuffelsen og behovet for at bearbejde OB-nedrykningen, der faldt på plads efter et 1-2 nederlag i Viborg, mens Lyngby samtidig fik uafgjort i Hvidovre.

– Det har været en forfærdelig og frustrerende sæson for alle os med et stribet hjerte – i høj grad også for mig selv personligt – og både jeg og alle i klubben er dybt berørte og rigtig kede af nedrykningen. Det er en alvorlig situation, som bestyrelsen og den daglige ledelse tager det fulde ansvar for, og derfor kalder klubbens situation også på en grundig evaluering, hvor vi vender hver en sten i bestræbelserne på at sikre tilbagevenden til Superligaen, siger Niels Thorborg til OB's hjemmeside og fortsætter:

– Vi har en ambition om at vende tilbage til Superligaen så hurtigt som muligt, og vi er klar til at investere de nødvendige midler for, at det skal lykkes. Her er det ekstremt glædeligt at mærke en betydelig opbakning fra vores sponsorer og vores enestående fans. Det aftvinger meget stor respekt, at vi har fået så enorm en opbakning, når vi ikke har kunne levere sportsligt. Det er jeg dybt taknemmelig for.

OB rykkede ud af Superligaen efter en sløj sæson, hvor stort set ingen nyindkøb slog til, og hvor man ikke har styr på meget. Der blev skiftet undervejs fra Andreas Alm til Søren Krogh, men det var ikke nok til at redde klubben.



Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Peter Schmeichel taget på sengen

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Dansk bomber med vildt mål i England

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

Mohamed Daramy vender tilbage

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Arsenal ansætter dansk toptræner

Bach Bak i svime over Uhre

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Andreas Christensen skriver snart under

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Går langt ned i løn

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Storklub vil have Filip Jörgensen

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Kæmpe FCK-flop idømt gigantisk millionbøde

Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne

Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Dansker med vigtig scoring i Serie A

Rangers rundbarberer Dons igen

Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Nyt nederlag til Thomas Frank

Stor ydmygelse

Neestrup reagerer på brudt aftale

Manchester City vinder knusende 10-1-sejr

Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’