Nu taler OB-ejer Niels Thorborg: Forfærdeligt

OB-ejer Niels Thorborg får skæld ud for aldrig at sige noget om den fodboldklub, han ejer. Nu har OB's hjemmeside lokket to citater ud af ham.



Han er manden med pengene og manden, der ejer klubben, og selv om Niels Thorborg altid er til stede til OB's kampe, stiller han sig stort set aldrig op og fortæller, hvad han har af ideer og tanker om den fodboldklub, han selv er glødende fan af.

Lørdag er det endelig lykkes at få et par citater ud af Niels Thorborg, men selv om Tipsbladet og den øvrige presse har spurgt på interview med OB-ejeren og fået nej, er det to citater til klubbens egen hjemmeside, som Niels Thorborg har leveret.

Her taler bestyrelsesformanden om skuffelsen og behovet for at bearbejde OB-nedrykningen, der faldt på plads efter et 1-2 nederlag i Viborg, mens Lyngby samtidig fik uafgjort i Hvidovre.

– Det har været en forfærdelig og frustrerende sæson for alle os med et stribet hjerte – i høj grad også for mig selv personligt – og både jeg og alle i klubben er dybt berørte og rigtig kede af nedrykningen. Det er en alvorlig situation, som bestyrelsen og den daglige ledelse tager det fulde ansvar for, og derfor kalder klubbens situation også på en grundig evaluering, hvor vi vender hver en sten i bestræbelserne på at sikre tilbagevenden til Superligaen, siger Niels Thorborg til OB's hjemmeside og fortsætter:

– Vi har en ambition om at vende tilbage til Superligaen så hurtigt som muligt, og vi er klar til at investere de nødvendige midler for, at det skal lykkes. Her er det ekstremt glædeligt at mærke en betydelig opbakning fra vores sponsorer og vores enestående fans. Det aftvinger meget stor respekt, at vi har fået så enorm en opbakning, når vi ikke har kunne levere sportsligt. Det er jeg dybt taknemmelig for.

OB rykkede ud af Superligaen efter en sløj sæson, hvor stort set ingen nyindkøb slog til, og hvor man ikke har styr på meget. Der blev skiftet undervejs fra Andreas Alm til Søren Krogh, men det var ikke nok til at redde klubben.





LIVE

TransferLIVE: Vallys er rejst til Japan

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Dansk klub drømmer om stjerne: ‘Man aner det ikke’

Transferbombe i Manchester United

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit



LIVE

VM-LIVE: Messi fremhæver England

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

‘Det er jeg træt af’

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FC København-transfer bremses af denne årsag

De har spurgt på Gustav Isaksen

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

17-årig som starter? ‘Super spændende’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Maxsø træner med i Brøndby

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

Frankrig – Spanien

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show

De vil ansætte Guardiola som landstræner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Melder ud om Mbappé

‘Jeg savner at være med på landsholdet’

Jess Thorup på vej til denne klub