Nu udtaler VB-ejer sig: Jeg vil sagsøge ham

Vejle Boldklubs nuværende ejer, Andrew Zolotko, vil sagsøge Çağdaş Şenyürek.



Eter de seneste dages vilde historier om Vejle Boldklub og et muligt salg til tysk-tyrkeren Çağdaş Şenyürek, har Superliga-klubbben fredag aften meddelt, at klubben ikke sælges. 

Det sker i en pressemeddelelse.

I samme ombæring udtaler Vejle Boldklubs nuværende ejer, Andrew Zolotko, sig.  

Han forklarer, at klubben har modtaget "tre konkrete henvendelser angående et muligt køb af aktiemajoriteten af VB Alliancen A/S" i løbet af efteråret, og at Çağdaş Şenyüreks oplæg var "det mest interessante". Der blev derfor opnået enighed om visse betingelser og en forhåndsaftale. 

– Imidlertid begyndte spørgsmålstegnene at dukke op, da Çağdaş Şenyürek undlod at præsentere den resterende nødvendige dokumentation til de rette instanser, herunder Divisionsforeningen, selvom Çağdaş Şenyürek insisterede på sit udgangspunkt om at ville foretage investeringer i klubben til tiden.

– Kort tid herefter begyndte Çağdaş Şenyürek at udtale sig i mærkelige vendinger og formidle omfattende og ødelæggende løgne i medierne. Lad mig igen minde om, at vi som klub ikke har haft mulighed for offentligt at kommentere på det mulige salg inden den 12. januar 2024, som var aftalens juridiske deadline.

– I dag, den 12. januar 2024, kan vi meddele, at dokumenterne ikke er blevet fremlagt, at Çağdaş Şenyürek ikke har opfyldt sin del af aftalen, at enigheden mellem parterne er brudt sammen, og at hovedaktionærerne i Vejle Boldklub derfor har annulleret handlen, siger Andrew Zolotko.

Fredag har Şenyürek også fremlagt en opsigtsvækkende pressemeddelelse, og blandt andet af den grund vil VB-ejeren nu sagsøge tysk-tyrkeren.  

– Hovedaktionærerne blev meget ubehageligt overraskede over Çağdaş Şenyüreks pressemeddelelse, i særdeleshed over løgnene og påstandende, som Çağdaş Şenyürek fremfører heri, hvormed Çağdaş Şenyürek forsøger at forsvare sine blamerende løgne om Vejle Boldklub, involverede advokater og de danske myndigheder.

– Jeg vil nu sagsøge Çağdaş Şenyürek for bagvaskelse og for hans falske anklager og for at bryde flere forhold i aftalen, siger Zolotko.





LIVE

LIVE: Jose Mourinho klar for Real Madrid!

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’

Fortryder FC Barcelona-transfer

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Færdig: Nu er han rejst til København



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Rørt Claesson kommer med kæmpe kærlighedserklæring

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Dansk stortalents værdi eksploderer

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Hold nu kæft, hvor er han god!

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Så er det officielt

– Niels Frederiksen er en legende!

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

AGF forhører sig om legendes nevø – men…