Nu udtaler VB-ejer sig: Jeg vil sagsøge ham

Vejle Boldklubs nuværende ejer, Andrew Zolotko, vil sagsøge Çağdaş Şenyürek.



Eter de seneste dages vilde historier om Vejle Boldklub og et muligt salg til tysk-tyrkeren Çağdaş Şenyürek, har Superliga-klubbben fredag aften meddelt, at klubben ikke sælges. 

Det sker i en pressemeddelelse.

I samme ombæring udtaler Vejle Boldklubs nuværende ejer, Andrew Zolotko, sig.  

Han forklarer, at klubben har modtaget "tre konkrete henvendelser angående et muligt køb af aktiemajoriteten af VB Alliancen A/S" i løbet af efteråret, og at Çağdaş Şenyüreks oplæg var "det mest interessante". Der blev derfor opnået enighed om visse betingelser og en forhåndsaftale. 

– Imidlertid begyndte spørgsmålstegnene at dukke op, da Çağdaş Şenyürek undlod at præsentere den resterende nødvendige dokumentation til de rette instanser, herunder Divisionsforeningen, selvom Çağdaş Şenyürek insisterede på sit udgangspunkt om at ville foretage investeringer i klubben til tiden.

– Kort tid herefter begyndte Çağdaş Şenyürek at udtale sig i mærkelige vendinger og formidle omfattende og ødelæggende løgne i medierne. Lad mig igen minde om, at vi som klub ikke har haft mulighed for offentligt at kommentere på det mulige salg inden den 12. januar 2024, som var aftalens juridiske deadline.

– I dag, den 12. januar 2024, kan vi meddele, at dokumenterne ikke er blevet fremlagt, at Çağdaş Şenyürek ikke har opfyldt sin del af aftalen, at enigheden mellem parterne er brudt sammen, og at hovedaktionærerne i Vejle Boldklub derfor har annulleret handlen, siger Andrew Zolotko.

Fredag har Şenyürek også fremlagt en opsigtsvækkende pressemeddelelse, og blandt andet af den grund vil VB-ejeren nu sagsøge tysk-tyrkeren.  

– Hovedaktionærerne blev meget ubehageligt overraskede over Çağdaş Şenyüreks pressemeddelelse, i særdeleshed over løgnene og påstandende, som Çağdaş Şenyürek fremfører heri, hvormed Çağdaş Şenyürek forsøger at forsvare sine blamerende løgne om Vejle Boldklub, involverede advokater og de danske myndigheder.

– Jeg vil nu sagsøge Çağdaş Şenyürek for bagvaskelse og for hans falske anklager og for at bryde flere forhold i aftalen, siger Zolotko.





LIVE

LIVE: Jacob Neestrup er landet

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Perez med kynisk besked: Det er slut for ham

Serie A-klubber jagter Randers-profil

BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag

FCM jagter ham – så vild har Boteli været



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Fem bud på Brøndbys nye træner

Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Forhandler med storklub



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Her er FC Københavns vej i Europa

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Bendtner i rørende hyldest: Det påvirker mig



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Canut: ‘Det er noget, jeg aldrig vil glemme’

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte