Eter de seneste dages vilde historier om Vejle Boldklub og et muligt salg til tysk-tyrkeren Çağdaş Şenyürek, har Superliga-klubbben fredag aften meddelt, at klubben ikke sælges.
Det sker i en pressemeddelelse.
I samme ombæring udtaler Vejle Boldklubs nuværende ejer, Andrew Zolotko, sig.
Han forklarer, at klubben har modtaget "tre konkrete henvendelser angående et muligt køb af aktiemajoriteten af VB Alliancen A/S" i løbet af efteråret, og at Çağdaş Şenyüreks oplæg var "det mest interessante". Der blev derfor opnået enighed om visse betingelser og en forhåndsaftale.
– Imidlertid begyndte spørgsmålstegnene at dukke op, da Çağdaş Şenyürek undlod at præsentere den resterende nødvendige dokumentation til de rette instanser, herunder Divisionsforeningen, selvom Çağdaş Şenyürek insisterede på sit udgangspunkt om at ville foretage investeringer i klubben til tiden.
– Kort tid herefter begyndte Çağdaş Şenyürek at udtale sig i mærkelige vendinger og formidle omfattende og ødelæggende løgne i medierne. Lad mig igen minde om, at vi som klub ikke har haft mulighed for offentligt at kommentere på det mulige salg inden den 12. januar 2024, som var aftalens juridiske deadline.
– I dag, den 12. januar 2024, kan vi meddele, at dokumenterne ikke er blevet fremlagt, at Çağdaş Şenyürek ikke har opfyldt sin del af aftalen, at enigheden mellem parterne er brudt sammen, og at hovedaktionærerne i Vejle Boldklub derfor har annulleret handlen, siger Andrew Zolotko.
Fredag har Şenyürek også fremlagt en opsigtsvækkende pressemeddelelse, og blandt andet af den grund vil VB-ejeren nu sagsøge tysk-tyrkeren.
– Hovedaktionærerne blev meget ubehageligt overraskede over Çağdaş Şenyüreks pressemeddelelse, i særdeleshed over løgnene og påstandende, som Çağdaş Şenyürek fremfører heri, hvormed Çağdaş Şenyürek forsøger at forsvare sine blamerende løgne om Vejle Boldklub, involverede advokater og de danske myndigheder.
– Jeg vil nu sagsøge Çağdaş Şenyürek for bagvaskelse og for hans falske anklager og for at bryde flere forhold i aftalen, siger Zolotko.
LIVE
TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
MEDIE
Overraskende skifte lurer
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TOPNYHED
Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
INTERVIEW
Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
TRANSFERPLANEN
Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
INTERVIEW
Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
EKSKLUSIVT