(Vejle Stadion) Tipsbladet: ‘Det handler kun for mig om, at få en kamp mere, en kamp mere’
Han er 41 år gammel.
Alligevel lignede Thomas Mikkelsen en ung vårhare, da han i de døende minutter af kampen mellem Vejle og Brøndby fløj op i hjørnet og lavede en pragtredning på Musa Juwaras afslutning, hvilket sikrede et enkelt point til udeholdet.
Han selv er dog ikke overrasket, da han dagligt knokler for at få chancen for at spille.
– Det er det eneste, det handler om. Jeg kommer ikke til træning fem-seks gange om ugen for at sidde og hygge mig i et hjørne. Jeg kommer til træning for at få de her kampe. Nu må vi tage til takke med 2-2 i dag. Det er vi ikke tilfredse med, men sådan er det.
– Det er halvandet år siden, at jeg sidst spillede en Superliga-kamp, men alder er bare et tal, jo. Jeg føler mig ikke som en på 41, men 33 – bare citer mig for det, fortæller han med et stort smil til Tipsbladet og den fremmødte presse.
Chancen i dag kom, efter at Patrick Pentz måtte melde afbud med sygdom, og Gavin Beavers samtidig sad ude med en skade. I første halvleg lignede det kort, at den erfarne keeper lige skulle have banket rusten af, da en bold trillende var på vej i kassen, fordi han gled. Derfor blev han spurgt, om han havde styr på den.
– Det ender jeg med at få, der kan I se, hvor hurtig jeg stadigvæk er, så det er ikke noget problem. Ej, det er klart, at det er en glat bane. Det var godt, at jeg nåede den – det havde set dumt ud.
– Jeg kan sige så meget, at efter den situation bankede jeg mine støvler af hvert femte minut for at få græsset ud af støvlerne.
Artiklen fortsætter under billedet.

Jagter helt vild rekord!
Til sommer har han kontraktudløb i Brøndby, men selvom alderen er ved at være i den høje ende, er målmanden ikke klar til at stoppe endnu.
– Jeg tænker, at jeg er langt fra at være færdig med at spille fodbold, men hvad derfra, det ved jeg ikke. Det må vi tage til den tid, men jeg synes, det er lidt tidligt at snakke om med 4-5 måneder tilbage.
– Jeg tror, at hvis man kommer ud og ser vores træning, så kan man høre, at jeg er en af dem, man kan høre allermest, så motivationen er der stadigvæk.
Målsætningen er klar for målmanden, som søndag overhalede Lars Høgh som den tredjeældste Superliga-spiller nogensinde. Han holder sig fint med træning og den rigtige ernæring – han vil være rekordholder.
– Jeg har et mål for resten af min karriere, det er at slå ham, der er ældst i Superligaen. Det er 45. Nu ligger jeg nummer 3. Det er det eneste mål, jeg har.
– I dag slår jeg Lars Høgh. Jeg havde ham i Brøndby, og han udtog mig til min eneste landskamp, hvor jeg sad på bænken, så mig og Lars havde et virkelig godt forhold til hinanden. Så det er stort at slå ham.
Det er John Hansen, der lige nu har rekorden for at være den ældste til at spille i Superligaen, da han spillede en kamp i en alder af 45 år, fem måneder og 11 dage.
LIVE
TransferLIVE: Martin Erlic på vej væk fra FCM?
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
MEDIE
‘AC’-forlængelse på plads, men…
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
Danske klubber scorer millioner på VM
MEDIE
Monsterbud på vej
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
Danskerne har stor tiltro til Norge
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
TOPNYHED
Ståle revser Skotland
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
TRANSFER