I sidste uge lagde Frederik Tinager et billede på det sociale medie Instagram. På det sidder han med en bunke papirer foran sig og med en kuglepen i hånden. Det ligner, hvad det er: en kontraktunderskrivelse.
Fodboldstorken Tingager satte sine kragetæer på aftalen med AGF, selv om han kunne have valgt flere andre klubber.
– Selvom jeg havde muligheden for at blive i udlandet eller vælge andre danske klubber, var det helt afgørende for mig, at finde tilbage til den grundlæggende glæde ved spillet. Det er det, jeg føler, jeg får nu, skrev han i den tekst, der ledsagede billedet.
TV3 Sport afslørede allerede tirsdag, at Brøndby IF forsøgte at hente ham, og Tingager bekræftede, at han havde holdt møde med klubben, men ikke at de havde forhandlet kontrakt. Derudover var der interesse syd for grænsen.
– Det var primært Tyskland, og så havde jeg også i Holland. Når man har været et år i Tyskland, så lægger folk lidt mere mærke til en. Nu kan jeg også begå mig i det tyske og har vænnet mig til disciplinen og træningsmængden, som kom bag på mig. Så jeg var også et oplagt emne i Tyskland, men jeg havde brug for at finde en træner og en klub, der virkelig troede på mig, og det kunne jeg mærke, at AGF gjorde, siger Frederik Tingager til tipsbladet.dk.
– Og så havde jeg ikke mod på at tage et andet sted hen i Tyskland, hvor man var lidt fifty-fifty, om man var købt eller ej. Jeg havde bare brug for noget sikkerhed, og det synes jeg, jeg får her.
Han ville dog heller ikke have for meget sikkerhed. For selv om en række OB-fans har udtryk ærgrelse over, at Tingager ikke vendte tilbage til Fyn, hvor karrieren tog fart, ville det have været for meget af det gode, vurderede den høje midtstopper.
Hvofor blev det ikke OB? Du måske slet ikke muligheden?
– Nu skal jeg passe på ikke at sige for meget, men der var jo lidt skriverier. Men jeg kan godt forstå det. Jeg slog igennem i OB, men jeg tror, det havde været lidt for meget at tage hjem, for så var man lidt for sikker. Jeg føler også, at jeg kun kunne skuffe, siger han.
– Jeg havde også brug for at prøve noget nyt, og først og fremmest tænkte jeg på mig selv. Det skal man i det her game, og så er der mange, der siger noget andet, men det kan jeg slet ikke forholde mig til. Det har jeg i hvert fald lært. Alt det, som andre tænker og skriver, kan man ikke bruge energi på. For mig var det bare vigtigt at mærke, hvad jeg helst ville, og det var AGF.
Ikke udlandet for enhver pris
Frederik Tingager forlod OB til fordel for Eintracht Braunschweig i januar 2018 og nåede altså lige godt et år i tysk fodbold. Mens flere af hans danske kollegaer nærmest kan give det indtryk, at de vil blive i udlandet for enhver pris, når først de er nået derud, ser den nykårede AGF’er det bestemt ikke som en fiasko at vende tidligt hjem til Danmark.
– Jeg kan godt forstå, at der er mange, der gerne vil blive ude, for det er utrolig fedt med så mange tilskuere på lægterne. Især i Tyskland var det jo helt vildt mange tilskuere, man spillede foran. For mit eget vedkommende tænkte jeg mere karrieremæssigt. Jeg har da også mod på at prøve det igen på et tidspunkt, men nu skal jeg på ret køl og hjælpe AGF med at nå deres mål, og så må vi se, hvad der sker langt ude i fremtiden, siger han.
– For mig har der slet ikke været fokus på at blive ude. Nu har jeg oplevet det, og jeg har oplevet en masse gode ting, og hvis du spurgte mig for to år siden, havde jeg aldrig troet, jeg skulle stå og sige, at jeg havde været i udlandet, så det kan gå utrolig hurtigt. Men for mig var det ikke vigtigt at blive ude. Det var vigtigt at få det godt igen personligt og være tæt på familien.
Den næste måneds tid skal for Frederik Tingagers vedkommende gå med at komme i den rette form til at spille Superliga-fodbold. Han har kun fået 31 minutters førsteholdsfodbold siden slutningen af oktober.
LIVE
TransferLIVE: United henter Premier League-målmand
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
MEDIE
Scorer heftig lønstigning
EKSKLUSIVT
Superligaen er knækket
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
TRANSFER
Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
TOPNYHED
Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark
Bekræfter dansk kæmpetransfer
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
MEDIE
Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Ekspert: ‘Viser man har nosser!’
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
OPTAKT
Frankrig – Marokko
MEDIE
Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
Knuser transferrekord
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
INTERVIEW
Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
NYHEDER
Norges kronprins rejser til USA
EKSKLUSIVT
