I sidste uge lagde Frederik Tinager et billede på det sociale medie Instagram. På det sidder han med en bunke papirer foran sig og med en kuglepen i hånden. Det ligner, hvad det er: en kontraktunderskrivelse.
Fodboldstorken Tingager satte sine kragetæer på aftalen med AGF, selv om han kunne have valgt flere andre klubber.
– Selvom jeg havde muligheden for at blive i udlandet eller vælge andre danske klubber, var det helt afgørende for mig, at finde tilbage til den grundlæggende glæde ved spillet. Det er det, jeg føler, jeg får nu, skrev han i den tekst, der ledsagede billedet.
TV3 Sport afslørede allerede tirsdag, at Brøndby IF forsøgte at hente ham, og Tingager bekræftede, at han havde holdt møde med klubben, men ikke at de havde forhandlet kontrakt. Derudover var der interesse syd for grænsen.
– Det var primært Tyskland, og så havde jeg også i Holland. Når man har været et år i Tyskland, så lægger folk lidt mere mærke til en. Nu kan jeg også begå mig i det tyske og har vænnet mig til disciplinen og træningsmængden, som kom bag på mig. Så jeg var også et oplagt emne i Tyskland, men jeg havde brug for at finde en træner og en klub, der virkelig troede på mig, og det kunne jeg mærke, at AGF gjorde, siger Frederik Tingager til tipsbladet.dk.
– Og så havde jeg ikke mod på at tage et andet sted hen i Tyskland, hvor man var lidt fifty-fifty, om man var købt eller ej. Jeg havde bare brug for noget sikkerhed, og det synes jeg, jeg får her.
Han ville dog heller ikke have for meget sikkerhed. For selv om en række OB-fans har udtryk ærgrelse over, at Tingager ikke vendte tilbage til Fyn, hvor karrieren tog fart, ville det have været for meget af det gode, vurderede den høje midtstopper.
Hvofor blev det ikke OB? Du måske slet ikke muligheden?
– Nu skal jeg passe på ikke at sige for meget, men der var jo lidt skriverier. Men jeg kan godt forstå det. Jeg slog igennem i OB, men jeg tror, det havde været lidt for meget at tage hjem, for så var man lidt for sikker. Jeg føler også, at jeg kun kunne skuffe, siger han.
– Jeg havde også brug for at prøve noget nyt, og først og fremmest tænkte jeg på mig selv. Det skal man i det her game, og så er der mange, der siger noget andet, men det kan jeg slet ikke forholde mig til. Det har jeg i hvert fald lært. Alt det, som andre tænker og skriver, kan man ikke bruge energi på. For mig var det bare vigtigt at mærke, hvad jeg helst ville, og det var AGF.
Ikke udlandet for enhver pris
Frederik Tingager forlod OB til fordel for Eintracht Braunschweig i januar 2018 og nåede altså lige godt et år i tysk fodbold. Mens flere af hans danske kollegaer nærmest kan give det indtryk, at de vil blive i udlandet for enhver pris, når først de er nået derud, ser den nykårede AGF’er det bestemt ikke som en fiasko at vende tidligt hjem til Danmark.
– Jeg kan godt forstå, at der er mange, der gerne vil blive ude, for det er utrolig fedt med så mange tilskuere på lægterne. Især i Tyskland var det jo helt vildt mange tilskuere, man spillede foran. For mit eget vedkommende tænkte jeg mere karrieremæssigt. Jeg har da også mod på at prøve det igen på et tidspunkt, men nu skal jeg på ret køl og hjælpe AGF med at nå deres mål, og så må vi se, hvad der sker langt ude i fremtiden, siger han.
– For mig har der slet ikke været fokus på at blive ude. Nu har jeg oplevet det, og jeg har oplevet en masse gode ting, og hvis du spurgte mig for to år siden, havde jeg aldrig troet, jeg skulle stå og sige, at jeg havde været i udlandet, så det kan gå utrolig hurtigt. Men for mig var det ikke vigtigt at blive ude. Det var vigtigt at få det godt igen personligt og være tæt på familien.
Den næste måneds tid skal for Frederik Tingagers vedkommende gå med at komme i den rette form til at spille Superliga-fodbold. Han har kun fået 31 minutters førsteholdsfodbold siden slutningen af oktober.
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
NYHEDER
Thomas Frank mærker fuld opbakning
Peter Schmeichel taget på sengen
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
TOPNYHED
FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
TOPNYHED
Dansk bomber med vildt mål i England
EKSKLUSIVT
Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
TOPNYHED
Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!
TOPNYHED
Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’
AVIS
Andreas Christensen skriver snart under
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte
Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’
TRANSFER
Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys
TOPNYHED
Bekræfter FC Midtjylland-interesse
TOPNYHED
På vej til Brøndby? Helt vild årsløn
TOPNYHED
– Ikke alle beskeder har været lige søde
NYHEDER
Går langt ned i løn
INTERVIEW
Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…
TOPNYHED
Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort
EKSKLUSIVT
Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne
TOPNYHED
Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’
HELT VILDT
Afsløring: Præsenterer dansker meget snart
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
TRANSFER
Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland
INTERVIEW
På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation
NYHEDER
Manchester City vinder knusende 10-1-sejr
TOPNYHED
FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’
NYHEDER
Dansker med vigtig scoring i Serie A
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndbys nye stjerne: Her er han et monster
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
DAGENS SPILFORSLAG
Rangers rundbarberer Dons igen
NYHEDER
Nyt nederlag til Thomas Frank
NYHEDER
Stor ydmygelse
TOPNYHED
Neestrup reagerer på brudt aftale
HELT VILDT
Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup
FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige
Neymar genoptræner med håb om VM-plads
Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand
EKSKLUSIVT
Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit
Wrexham slår Premier League-klub
DAGENS SPILFORSLAG
