I sidste uge lagde Frederik Tinager et billede på det sociale medie Instagram. På det sidder han med en bunke papirer foran sig og med en kuglepen i hånden. Det ligner, hvad det er: en kontraktunderskrivelse.
Fodboldstorken Tingager satte sine kragetæer på aftalen med AGF, selv om han kunne have valgt flere andre klubber.
– Selvom jeg havde muligheden for at blive i udlandet eller vælge andre danske klubber, var det helt afgørende for mig, at finde tilbage til den grundlæggende glæde ved spillet. Det er det, jeg føler, jeg får nu, skrev han i den tekst, der ledsagede billedet.
TV3 Sport afslørede allerede tirsdag, at Brøndby IF forsøgte at hente ham, og Tingager bekræftede, at han havde holdt møde med klubben, men ikke at de havde forhandlet kontrakt. Derudover var der interesse syd for grænsen.
– Det var primært Tyskland, og så havde jeg også i Holland. Når man har været et år i Tyskland, så lægger folk lidt mere mærke til en. Nu kan jeg også begå mig i det tyske og har vænnet mig til disciplinen og træningsmængden, som kom bag på mig. Så jeg var også et oplagt emne i Tyskland, men jeg havde brug for at finde en træner og en klub, der virkelig troede på mig, og det kunne jeg mærke, at AGF gjorde, siger Frederik Tingager til tipsbladet.dk.
– Og så havde jeg ikke mod på at tage et andet sted hen i Tyskland, hvor man var lidt fifty-fifty, om man var købt eller ej. Jeg havde bare brug for noget sikkerhed, og det synes jeg, jeg får her.
Han ville dog heller ikke have for meget sikkerhed. For selv om en række OB-fans har udtryk ærgrelse over, at Tingager ikke vendte tilbage til Fyn, hvor karrieren tog fart, ville det have været for meget af det gode, vurderede den høje midtstopper.
Hvofor blev det ikke OB? Du måske slet ikke muligheden?
– Nu skal jeg passe på ikke at sige for meget, men der var jo lidt skriverier. Men jeg kan godt forstå det. Jeg slog igennem i OB, men jeg tror, det havde været lidt for meget at tage hjem, for så var man lidt for sikker. Jeg føler også, at jeg kun kunne skuffe, siger han.
– Jeg havde også brug for at prøve noget nyt, og først og fremmest tænkte jeg på mig selv. Det skal man i det her game, og så er der mange, der siger noget andet, men det kan jeg slet ikke forholde mig til. Det har jeg i hvert fald lært. Alt det, som andre tænker og skriver, kan man ikke bruge energi på. For mig var det bare vigtigt at mærke, hvad jeg helst ville, og det var AGF.
Ikke udlandet for enhver pris
Frederik Tingager forlod OB til fordel for Eintracht Braunschweig i januar 2018 og nåede altså lige godt et år i tysk fodbold. Mens flere af hans danske kollegaer nærmest kan give det indtryk, at de vil blive i udlandet for enhver pris, når først de er nået derud, ser den nykårede AGF’er det bestemt ikke som en fiasko at vende tidligt hjem til Danmark.
– Jeg kan godt forstå, at der er mange, der gerne vil blive ude, for det er utrolig fedt med så mange tilskuere på lægterne. Især i Tyskland var det jo helt vildt mange tilskuere, man spillede foran. For mit eget vedkommende tænkte jeg mere karrieremæssigt. Jeg har da også mod på at prøve det igen på et tidspunkt, men nu skal jeg på ret køl og hjælpe AGF med at nå deres mål, og så må vi se, hvad der sker langt ude i fremtiden, siger han.
– For mig har der slet ikke været fokus på at blive ude. Nu har jeg oplevet det, og jeg har oplevet en masse gode ting, og hvis du spurgte mig for to år siden, havde jeg aldrig troet, jeg skulle stå og sige, at jeg havde været i udlandet, så det kan gå utrolig hurtigt. Men for mig var det ikke vigtigt at blive ude. Det var vigtigt at få det godt igen personligt og være tæt på familien.
Den næste måneds tid skal for Frederik Tingagers vedkommende gå med at komme i den rette form til at spille Superliga-fodbold. Han har kun fået 31 minutters førsteholdsfodbold siden slutningen af oktober.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
NYHEDER
Chok: Dortmund ude af Champions League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel
Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
INTERVIEW
– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!
INTERVIEW
Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
NYHEDER
Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen
MEDIE
Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager
Her skal Sepp Piontek begraves
INTERVIEW
Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’
Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’
NYHEDER
Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’
INTERVIEW
– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
NYHEDER
I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’
NYHEDER
Udenlandsk medie forventer AGF-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer
TRANSFER
Historisk transfer i dansk klub: En af de største
Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’
MEDIE
Endelig er der godt nyt
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’
NYHEDER
Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts
Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke
HELT VILDT
Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!
MEDIE
Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?
MEDIE
Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’
NYHEDER
Ekspert med dyster FCK-dom
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Officielt: Sønderjyske sælger profil
Neestrup: Derfor henter vi Zanka
NYHEDER
FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
INTERVIEW
Deler godt Brøndby-nyt
NYHEDER
Fransk verdensmester saver Real Madrid ned
INTERVIEW
Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’
NYHEDER
Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
OPTAKT
Real Madrid – Benfica
Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’
TIPSBLADET SPECIAL
Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?
HELT VILDT
Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok
‘Den største klubpræstation gennem tiderne’
NYHEDER
Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation
NYHEDER
Tidligere Superliga-stjerne brillerer
Giver VM-garanti
I tvivl – er Steve Cooper den rette?
‘Tæt på et rædselskabinet’
TOPNYHED
