Ny Brøndby-boss kommer fra kæmpe skandale

Brøndbys nye fodbolddirektør kommer fra en af de største skandaler i hollandsk fodboldhistorie.



Benjamin Schmedes er ny fodbolddirektør i Brøndby IF.

Men det er også en mand, der kommer med noget af en oplevelse i bagagen fra hans seneste job i Vitesse. Den hollandske klub har været gennem nogle voldsomt turbulente år med rod i økonomien og en russisk ejer, der i skyggerne har fået penge af Roman Abramovitj – det har The Guardian afdækket.

Det var efter Valerij Oyf, født i den ukrainske by Odessa, men med rusissk pas, købte Vitesse i 2018, at tingene for alvor begyndte at gå skævt. Det kulminerede, da Rusland gik i krig med Ukraine.

Her trak Valerij Oyf sig tilbage og Vitesses penge forsvandt. Benjamin Schmedes, som han i februar 2022 havde været med til at ansatte som sportsdirektør, var prisgivet. Han havde ingen penge at købe spillere for og var statist i et cirkus uden lige.

Det fortæller Sander Maassen van den Brink, der dækker Vitesse tæt for Omroep Gelderland, til Tipsbladet.

– Direktøren måtte søge efter en ny ejer, og her blev man enige med en amerikaner ved navn Coley Parry. Det hollandske fodboldforbund ville bare ikke have, at han blev klubbens nye ejer, da de ikke vidste, hvor hans penge kom fra. Der var for få informationer om ham, så forbundet kunne ikke godkende, at han skulle være ny ejer af Vitesse.

Alligevel har Coley Parry lånt Vitesse flere hundrede millioner danske kroner. Penge han ikke skal regne med at få igen lige foreløbig.

– Vitesse har brug for en ny ejer, og vedkommende skal godkendes af fodboldforbundet, ellers går de konkurs. Der hersker et håb om, at nogen vil købe klubben og samtidig betale Coley Parry sine penge. Der er behov for at nogen kommer med en masse penge, siger Sander Maassen van den Brink.

Og netop manglen på penge har gentagne gange fået Vitesse i fedtefadet. Sidste år rykkede man ud af Eredivise for ikke at have styr på sine licenspapirer. Hen over det seneste år er det også blevet til en samlet pointstraf på 45 point.

Benjamin Schmedes var sportsdirektør i Vitesse fra 2022 til 2024. Han blev ansat, mens Valeriy Oyf var klubejer. Foto: Alamy.

Tipsbladet-kommentator raser
Men problemerne i Vitesse strækker sig mange år tilbage og trækker tråde til den tidligere Chelsea-ejer Roman Abramovitch.

The Guardian er nemlig i besiddelse af dokumenter, der indikerer, at Roman Abramovitj har finansieret og kontrolleret Vitesse i al hemmelighed. Det er sket via skuffeselskaber i skattely, som finansierede Valerij Oyf og Vitesse via lån for tæt på en milliard kroner.

Ifølge Tipsbladets kommentator Troels Bager Thøgersen er fortællingen om Benjamin Schmedes ikke fuldstændig rosenrød.

– Det er ikke en sød, nuttet og hjertevarm underdog-historie, Brøndbys ny sportsdirektør kommer fra – han sagde selv ja i 2022 til et job i en klub, der er involveret i den største skandale i hollandsk klubfodbolds historie. 

– Og før nogen hævder, at han ikke anede noget om Abramovitj-fortiden, så var Abramovitj’ involvering i Vitesse trods alt ikke mere hemmelig, end at mange har vidst det. Jeg har eksempelvis skrevet om det mange gange i Tipsbladet gennem det seneste årti. Man kan også se det enorme antal Chelsea-spillere, der har været til Vitesse Arnhem siden slutningen af 00’erne, og spørge sig selv, hvordan det kom i stand.

Valeriy Oyf var ejer af Vitesse fra 2018 til 2022. Foto: Alamy.

Troels Bager Thøgersen håber også, at Benjamin Schmedes ved først kommende lejlighed bliver forholdt skandalen i Vitesse.

– Det er 100 procent rimeligt at spørge den nye Brøndby-sportsdirektør, hvorfor han sagde ja til et job i Vitesse på et tidspunkt, hvor alle i hollandsk fodbold godt vidste, den var helt gal, og hvad han har lært af det. 

– Jeg vil da også håbe, han er blevet spurgt grundigt ind til det i ansættelsesprocessen og har overbevist 100 procent om sin dømmekraft, for det er altså ikke et plus, som jeg ser det, at have arbejdet i en klub med så voldsomme problemer og som er blevet kritiseret og skældt al hæder og ære fra af det hollandske fodboldforbund for at have snydt og fortiet altafgørende oplysninger.

Vitesse er aktuelt bundprop i den næstbedste hollandske række, hvor man har otte minuspoint og konkurs truer.





LIVE

VM-LIVE: Slagter Fifa – ‘en katastrofe’

Meldes tæt på storklub

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Transferbombe på vej

De vil have Gaaei – her er prisen

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Markant ændring i Silkeborg



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

FCK-profil med hattrick i målfest

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Dansker skifter til tysk traditionsklub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Kroatien – Ghana

Colombia – Portugal

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’