Putins ven anklages: Hemmeligt klubkøb for 870 mio

Ifølge den britiske avis The Guardian viser lækkede dokumenter, at et årtis rygter var sande, og at det var Chelseas daværende russiske ejer Roman Abramovitj, der reelt købte hollandske Vitesse Arnhem i 2010.



Da den georgiske forretningsmand og tidligere fodboldspiller Merab Jordania i 2010 købte den hollandske klub Vitesse Arnhem, føg det med rygter om, at Jordania var en repræsentant for Chelsea-ejeren Roman Abramovitj, der i virkeligheden skulle stå bag købet.

Fra overtagelsen i 2010 og ti år frem var omkring 30 Chelsea-ejede spillere forbi Vitesse Arnhem, men Jordania, der ejede Vitesse fra 2010 til 2014, afviste, at Abramovitj var andet end en god ven.

Mason Mount, Nemanja Matic og den nuværende AC Horsens-målmand Matej Delac er blandt de spillere, der har været på lejeophold i den hollandske klub, mens de var ejet af Chelsea.

Gennem årene har også Tipsbladet i forbindelse med andre transferrelaterede historier hørt fra kilder uden for citat, at båndene mellem Vitesse og Chelsea og Roman Abramovitj var meget stærke, og at Abramovitj og Chelsea i sidste ende havde stor indflydelse på klubben.

Nu kan the britiske medie The Guardian fortælle, at lækkede dokumenter fra et firma på Cypern tilsyneladende viser, at Roman Abramovitj i hemmelighed finansierede købet af Vitesse Arnhem tilbage i 2010.

186512

Ifølge The Guardian blev der kanaliseret overførsler på mindst 117 millioner euro, svarende til omkring 870 millioner kroner, fra Roman Abramovitj til finansieringen af Vitesse Arnhem-købet, millioner der flød gennem forskellige skattely.

Det hollandske fodboldforbund KNVB har i to omgange efterforsket Vitesse Arnhem og 2010-opkøbet af klubben, men forbundet fandt ikke frem til noget, der var i strid med reglerne, eller til at Chelsea skulle have nogen indflydelse på beslutningerne i Vitesse.

Vitesse Arnhem havde fra 2010 til 2013 den senere Esbjerg-direktør Ted van Leeuwen som teknisk direktør.

I den periode havde Vitesse Chelsea-spillere som Patrick van Aanholt, Nemanja Matic, Matej Delac og Gaël Kakuta på leje.

Roman Abramovitj blev sidste år tvunget til at sælge Chelsea, da han på grund af sine tætte forbindelser til det russiske styre og Vladimir Putin i særdeleshed røg på sanktionslisten i Storbritannien og store dele af den øvrige verden, hvilket også var ved at bringe Chelsea i økonomisk fare.

Klubben blev sidste sommer købt af amerikanske Todd Boehly, der indbetalte milliarderne på en indefrosset konto, som Roman Abramovitj som sanktioneret ikke har adgang til.

Roman Abramovitj havde tilbage i midten af nullerne også indflydelse i CSKA Moskva gennem en stor aftale med Abramovitj’ energiselskab Sibneft, et selskab Abramovitj solgte til energigiganten Gazprom i 2005.

Ifølge gældende regler i UEFA må den samme person eller gruppe ikke have bestemmende indflydelse i to eller flere klubber, der skal mødes i samme Europa-turnering.

Her i 2023 lader det dog til, at UEFA-præsident Aleksander Ceferin er ved at åbne for muligheden for sådanne ejerskaber på tværs af klubber.





Vild udvikling for FC Københavns chancer




TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp

‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner

Neestrup: ‘Fuck det!’

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

Silkeborg IF – FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale

Det var absurd – de var fuldstændig forstenet



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’

Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne

– Det gør ondt, siger Rasmus Falk



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’

Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem

Overvejer at rive kontrakten i stykker

Randers FC – FC Fredericia

Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

Man Utd-stjerne hylder Amorim



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM

– Pinligt for rigtig mange at se

Tottenham Hotspur – Arsenal

AGF-profil overvejer karrierestop

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen

Bekræfter – kan købe Superliga-spiller

Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’

OB – FC København

Iskold Xabi Alonso afviser topklub

Stort slag for FC København

Tidligere FCK-talent skifter

AGF – Viborg FF

Real Madrid taber

Aston Villa og Chelsea smider point

FCK afværger historisk nederlag

Sådan starter FCK i livsvigtig kamp

Neymar overvejer karrierestop

Alexander Lind revser Superliga-profil

Dortmund kan vinde i Østtyskland