Putins ven anklages: Hemmeligt klubkøb for 870 mio

Ifølge den britiske avis The Guardian viser lækkede dokumenter, at et årtis rygter var sande, og at det var Chelseas daværende russiske ejer Roman Abramovitj, der reelt købte hollandske Vitesse Arnhem i 2010.



Da den georgiske forretningsmand og tidligere fodboldspiller Merab Jordania i 2010 købte den hollandske klub Vitesse Arnhem, føg det med rygter om, at Jordania var en repræsentant for Chelsea-ejeren Roman Abramovitj, der i virkeligheden skulle stå bag købet.

Fra overtagelsen i 2010 og ti år frem var omkring 30 Chelsea-ejede spillere forbi Vitesse Arnhem, men Jordania, der ejede Vitesse fra 2010 til 2014, afviste, at Abramovitj var andet end en god ven.

Mason Mount, Nemanja Matic og den nuværende AC Horsens-målmand Matej Delac er blandt de spillere, der har været på lejeophold i den hollandske klub, mens de var ejet af Chelsea.

Gennem årene har også Tipsbladet i forbindelse med andre transferrelaterede historier hørt fra kilder uden for citat, at båndene mellem Vitesse og Chelsea og Roman Abramovitj var meget stærke, og at Abramovitj og Chelsea i sidste ende havde stor indflydelse på klubben.

Nu kan the britiske medie The Guardian fortælle, at lækkede dokumenter fra et firma på Cypern tilsyneladende viser, at Roman Abramovitj i hemmelighed finansierede købet af Vitesse Arnhem tilbage i 2010.

186512

Ifølge The Guardian blev der kanaliseret overførsler på mindst 117 millioner euro, svarende til omkring 870 millioner kroner, fra Roman Abramovitj til finansieringen af Vitesse Arnhem-købet, millioner der flød gennem forskellige skattely.

Det hollandske fodboldforbund KNVB har i to omgange efterforsket Vitesse Arnhem og 2010-opkøbet af klubben, men forbundet fandt ikke frem til noget, der var i strid med reglerne, eller til at Chelsea skulle have nogen indflydelse på beslutningerne i Vitesse.

Vitesse Arnhem havde fra 2010 til 2013 den senere Esbjerg-direktør Ted van Leeuwen som teknisk direktør.

I den periode havde Vitesse Chelsea-spillere som Patrick van Aanholt, Nemanja Matic, Matej Delac og Gaël Kakuta på leje.

Roman Abramovitj blev sidste år tvunget til at sælge Chelsea, da han på grund af sine tætte forbindelser til det russiske styre og Vladimir Putin i særdeleshed røg på sanktionslisten i Storbritannien og store dele af den øvrige verden, hvilket også var ved at bringe Chelsea i økonomisk fare.

Klubben blev sidste sommer købt af amerikanske Todd Boehly, der indbetalte milliarderne på en indefrosset konto, som Roman Abramovitj som sanktioneret ikke har adgang til.

Roman Abramovitj havde tilbage i midten af nullerne også indflydelse i CSKA Moskva gennem en stor aftale med Abramovitj’ energiselskab Sibneft, et selskab Abramovitj solgte til energigiganten Gazprom i 2005.

Ifølge gældende regler i UEFA må den samme person eller gruppe ikke have bestemmende indflydelse i to eller flere klubber, der skal mødes i samme Europa-turnering.

Her i 2023 lader det dog til, at UEFA-præsident Aleksander Ceferin er ved at åbne for muligheden for sådanne ejerskaber på tværs af klubber.





Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit


Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Steve Coopers højre hånd afviser

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal

Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?

Vil købe dansk landsholdsbobler

Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Riemer afviser: Det vil være panikagtigt

Målamok: Superliga-interesse for dansk bomber

Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Frank afslører: Var i spil til landstrænerjob

Ny kæmpeklub er interesseret

Medier fælder dom over Michael Gregoritsch

Vildt: Norge ydmyger Italien og er VM-klar

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

Vild udtalelse: ‘Det er klassisk Flemming’

Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode

Her er chancevurderingen til Danmarks gyser

Åge Hareide er alvorligt syg

Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’

Bendtner udpeger kæmpe dansk problem

Uret tikker – kritiske timer for Jon Dahl Tomasson

Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark

Udenlandske medier i chok over Danmark

Riemer med ildevarslende melding inden skæbnekamp

Simon Kjær havde Superliga-tilbud

‘FCK gik over budget i transfervinduet’

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

Pione Sisto på vej væk?

Peter Christiansen har fundet afløseren

Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham

Danske tenniskvinder rykker ned

Vild med Superliga-transfer: ‘SÅ meget klasse’

I chok over Jacob Friis-udtalelser

GOG buldrer forbi bundhold

O’Riley roses af Riemer – interesse fra flere hold

Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus

FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder

Vanvittigt VM-drama

Erling Haaland forventer kæmpe norsk fest

Stor mundfuld for lille Malta

Superliga-komet: Det handler ikke om jeg, jeg, jeg

Sinner dukker Alcaraz og fuldender stor sæson

Ukraine stjæler VM-playoffplads fra Island

– Den her mulighed må vi ikke forspilde

Vanvid! Vinder 9-1

Giver skidt Yussuf Poulsen-melding

Brian Riemer giver status på tvivlsomme stjerner