Da den georgiske forretningsmand og tidligere fodboldspiller Merab Jordania i 2010 købte den hollandske klub Vitesse Arnhem, føg det med rygter om, at Jordania var en repræsentant for Chelsea-ejeren Roman Abramovitj, der i virkeligheden skulle stå bag købet.
Fra overtagelsen i 2010 og ti år frem var omkring 30 Chelsea-ejede spillere forbi Vitesse Arnhem, men Jordania, der ejede Vitesse fra 2010 til 2014, afviste, at Abramovitj var andet end en god ven.
Mason Mount, Nemanja Matic og den nuværende AC Horsens-målmand Matej Delac er blandt de spillere, der har været på lejeophold i den hollandske klub, mens de var ejet af Chelsea.
Gennem årene har også Tipsbladet i forbindelse med andre transferrelaterede historier hørt fra kilder uden for citat, at båndene mellem Vitesse og Chelsea og Roman Abramovitj var meget stærke, og at Abramovitj og Chelsea i sidste ende havde stor indflydelse på klubben.
Nu kan the britiske medie The Guardian fortælle, at lækkede dokumenter fra et firma på Cypern tilsyneladende viser, at Roman Abramovitj i hemmelighed finansierede købet af Vitesse Arnhem tilbage i 2010.
Ifølge The Guardian blev der kanaliseret overførsler på mindst 117 millioner euro, svarende til omkring 870 millioner kroner, fra Roman Abramovitj til finansieringen af Vitesse Arnhem-købet, millioner der flød gennem forskellige skattely.
Det hollandske fodboldforbund KNVB har i to omgange efterforsket Vitesse Arnhem og 2010-opkøbet af klubben, men forbundet fandt ikke frem til noget, der var i strid med reglerne, eller til at Chelsea skulle have nogen indflydelse på beslutningerne i Vitesse.
Vitesse Arnhem havde fra 2010 til 2013 den senere Esbjerg-direktør Ted van Leeuwen som teknisk direktør.
I den periode havde Vitesse Chelsea-spillere som Patrick van Aanholt, Nemanja Matic, Matej Delac og Gaël Kakuta på leje.
Roman Abramovitj blev sidste år tvunget til at sælge Chelsea, da han på grund af sine tætte forbindelser til det russiske styre og Vladimir Putin i særdeleshed røg på sanktionslisten i Storbritannien og store dele af den øvrige verden, hvilket også var ved at bringe Chelsea i økonomisk fare.
Klubben blev sidste sommer købt af amerikanske Todd Boehly, der indbetalte milliarderne på en indefrosset konto, som Roman Abramovitj som sanktioneret ikke har adgang til.
Roman Abramovitj havde tilbage i midten af nullerne også indflydelse i CSKA Moskva gennem en stor aftale med Abramovitj' energiselskab Sibneft, et selskab Abramovitj solgte til energigiganten Gazprom i 2005.
Ifølge gældende regler i UEFA må den samme person eller gruppe ikke have bestemmende indflydelse i to eller flere klubber, der skal mødes i samme Europa-turnering.
Her i 2023 lader det dog til, at UEFA-præsident Aleksander Ceferin er ved at åbne for muligheden for sådanne ejerskaber på tværs af klubber.

Kæmpe bøn: Giv ham et cheftrænerjob i Superligaen!

Schmeichels Celtic vinder mesterskabet

Chelsea henter vigtig sejr over Everton

Horsens-chok: Spiller ramt af ildebefindende

Superligaen lurer på varm Nørager: Jeg er klar!

Birk fik kraftig opfordring på gåtur med familien

Afslører: Så mange trænere talte AaB med

Syg Brøndby-stjerne tvivlsom til Randers-kamp

Kom med i Parken – forargelse og kæmpe samtaleemne

Vender hjem: Henter Robin Olsen

Målmaskine: Tidl. BIF-angriber kan hentes gratis

Mustapha Bundu forvandlet – arbejder på aftale

Legende med kæmpe ros til Mikkel Damsgaard

Bo Henriksen jubler: ‘rigtig, rigtig, rigtig godt’

Stor ros af Oliver Sonne

– Du lyver, Nicolai Poulsen!

FCK-boss: Det koster et væsentligt millionbeløb

Jagt på Younes Bakiz – dansk klub interesseret

‘Det må du aldrig gøre, Mathias Kvistgaarden!’

Påskens vinder? ‘Birk er sgu modig!’

– Jeg tror, Uwe Rösler kan være fortid til sommer

– Hvis AGF vil have ham, er han helt sikkert klar

FCK prøvede på angriber – her er hans nye klub

Dommerekspert uenig med rødt kort

Kæmpetransfer? ‘Jeg forventer, han skifter’

Dolberg i vanvittigt målshow

Vil hente ‘møg dyr’ stjernemålmand

Afsløring: Drama i kulissen – Prelec afviser AaB

Parken-formand: ‘Teoretisk nemmere at sælge FCK’

AaB præsenterer Wichmann: Massiv interesse

Di Marzio bekræfter: Kæmpe klubber jagter Frendrup

FC Nordsjælland-træner berørt og ked af det

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig

Så længe har de jagtet Jacob Neestrup

Scouter spændende dansk talent

Alexander Zorniger: Samme situation som i Brøndby

AaB’s fremtid er på spil i disse timer

De må have mareridt om Brøndbys absurde comeback

Skuffede i 4. division – FCK-emne er ‘eksploderet’

Brøndby-komet stråler: Han skal på landsholdet

– ‘PC’ er virkelig den store stærke mand

Koster 545 mio. – vil til Manchester United

Voldsom udvikling – nu koster dansker 120 mio.

Bør FCK frygte førstepladsens forbandelse?

Vækker opsigt: Pep Guardiola går amok

FCM-fan får 10 års karantæne

Derfor var han helt ude af Brøndby-truppen

Knæ i skridtet skal ikke give rødt, ifølge VAR

Silkeborg-profil ude resten af sæsonen

FC København tæt på ny udviklingsdirektør

Risikerer chokfyring efter PL-oprykning

Frygter dansk monstersalg

Højlund-rygter tager til: ‘Der er to scenarier’

Bo Henriksen jubler: ‘Det er vanvittigt’

Schmeichel med opråb: ‘Helt, helt forkert’